MsXLabs
Sayfa 1 / 2

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Bölme işlemi nasıl yapılır? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/321318-bolme-islemi-nasil-yapilir.html)

Misafir 10 Mayıs 2010 17:58

Bölme işlemi nasıl yapılır? Bölme işleminin sonucu nasıl bulunur? Bölme işleminin sonucu kaçtır?

bölme işlemini unuttum

fadedliver 3 Temmuz 2010 17:40

BÖLME İŞLEMİ
4x3= 12 veya 3x4 = 12 dir.
Çarpanlardan biri bilinmediğinde, çarpım diğer çarpana bölünerek bilinmeyen çarpan bulunur.
Bu işlem,
12 : 4 = 3 şeklinde gösterilir.
(bölünen) (bölen) (bölüm)

? x 4 = 28 işleminde verilmeyen çarpan;
28 : 4 = 7 şeklinde bulunur.

Çarpımı ve çarpanlarından biri verilen çarpma işleminde verilmeyen çarpanı bulmak için bölme işlemi yapılır. Bu nedenle çarpma ve bölme işlemleri birbiri ile ilgilidir. Kalanı sıfır olan bölme işlemine, kalansız bölme denir. Kalansız bir bölme işleminde,
Bölünen : Bölen = Bölüm veya Bölünen = Bölen x Bölüm

Kalanı sıfırdan farklı olan bölme işlemine, kalanlı bölme işlemi denir. Kalanlı bölme işleminde kalan, bölenden daima küçüktür. Kalanlı bölme işleminde,
Bölünen = ( Bölen x Bölüm ) + Kalan

BÖLME İŞLEMİNDE BÖLÜMÜ TAHMİN ETME
Bir bölme işleminde bölümü tahmin etmek için;
a) Bölen bir basamaklıysa, bölünenin yaklaşığını alır, sonra bölümü tahmin ederiz.
b) Bölen iki ya da daha fazla basamaklıysa, önce bölenin sonra da bölünenin yaklaşığını alır ve bölümü tahmin ederiz.
Bölümü tahmin etmek, bölme işleminde yapılan bazı hataları önler.

BÖLME İŞLEMİNDE BÖLÜMÜN BASAMAK SAYISINI TAHMİN ETME
Bir bölme işleminde bölümün basamak sayısını tahmin etmek için;
a) Bölünenin en büyük basamağındaki rakamın sayı değeri bölene eşit veya bölenden büyük ise, bölümün basamak sayısı, bölünenin basamak sayısı kadar olur.
b) Bölenin basamak sayısı birden fazla ise, bölünenden aynı sayıda basamak ayrılır ve bölüm için bir basamak düşünülür. Bölünenin geriye kalan basamak sayısına ayrılan 1 eklenerek bölümün basamak sayısı bulunur.
blme ilemi

Misafir 9 Aralık 2010 18:32

lütfen kalanlı bölme işleminde ne yapılır onuda yazın

Misafir 25 Aralık 2010 18:37

bölme

Bir bölme işleminde bölünen 207 bölüm 15 kalan 12 bölen kaçtır

Misafir 8 Ocak 2011 18:22

lütfen bölme işleminde kalanı tahmin etme nasıl yapılır ın cevabınıda yazın nolurrr performans ödevim var 6.sınıf için

Misafir 12 Ocak 2011 10:33

kalanlı bölme işleminde kalanın yanına bir sıfır eklenir

Misafir 15 Ocak 2011 20:53

bölüm kaçsa ondan küçüktür büyük olamaz ve bölüme eşit olamaz

Misafir 12 Şubat 2011 09:45

bir bölme işleminde ,bölüm 5bölen 5 kalano isebölünen kaç

Misafir 4 Mart 2011 09:32

ya ben bu bölmeyi yapamıyorum öğretmenin kaç kere öğretti ama anlıyamıyorum dün sinav oldum sıf bölme idi 72 den dört aldım......

Misafir 10 Mart 2011 19:25

ya bana bölen bölüm bölünen ve kalanın açıklaması lazım :(:(:(

Misafir 26 Mart 2011 15:49

kesirlerde bölme işlemi nasıl yapılır ne olur onuda yazın

Misafir 2 Nisan 2011 23:04

lütfen bölme işlemenın nasıl yapıldığını anlatın....

Misafir 4 Nisan 2011 19:42

hakan

kalanzız bölme işlemi nerde

Misafir 12 Nisan 2011 21:38

bölme işlemi

lütfen daha açıklamalı olsun

Misafir 30 Nisan 2011 16:37

bölme işleminin yapılışı

545:5 bölme işleminin yapılışı nasıldır

Misafir 6 Mayıs 2011 09:31

ya bunu işlem yaparak açıklasanız ne olur öle bişey anlamadım ne olur

Misafir 23 Mayıs 2011 14:45

BÖLME İŞLEMİ
Çarpanlardan biri bilinmediğinde, çarpım diğer çarpana bölünerek bilinmeyen çarpan bulunur.
Bu işlem,

Çarpımı ve çarpanlarından biri verilen çarpma işleminde verilmeyen çarpanı bulmak için bölme işlemi yapılır. Bu nedenle çarpma ve bölme işlemleri birbiri ile ilgilidir. Kalanı sıfır olan bölme işlemine, kalansız bölme denir. Kalansız bir bölme işleminde,

Kalanı sıfırdan farklı olan bölme işlemine, kalanlı bölme işlemi denir. Kalanlı bölme işleminde kalan, bölenden daima küçüktür. Kalanlı bölme işleminde,

a) Bölen bir basamaklıysa, bölünenin yaklaşığını alır, sonra bölümü tahmin ederiz.
b) Bölen iki ya da daha fazla basamaklıysa, önce bölenin sonra da bölünenin yaklaşığını alır ve bölümü tahmin ederiz.

a) Bölünenin en büyük basamağındaki rakamın sayı değeri bölene eşit veya bölenden büyük ise, bölümün basamak sayısı, bölünenin basamak sayısı kadar olur.
b) Bölenin basamak sayısı birden fazla ise, bölünenden aynı sayıda basamak ayrılır ve bölüm için bir basamak düşünülür. Bölünenin geriye kalan basamak sayısına ayrılan 1 eklenerek bölümün basamak sayısı bulunur.

Kaynak: Bölme işlemi nasıl yapılır?

Misafir 24 Haziran 2011 20:06

yha bn 8. sınıfa gidiyorum ve hiç mi hiç bölme yapamıyorum matematk 1

nötrino 7 Ağustos 2011 13:58

Alıntı:

bölme
Bir bölme işleminde bölünen 207 bölüm 15 kalan 12 bölen kaçtır?
Bölünen=Bölen x Bölüm+Kalan
207=15.bölen+12=>Bölen=13 bulunur.

Alıntı:

bir bölme işleminde ,bölüm 5bölen 5 kalano isebölünen kaç?
Bölünen=25 bulunur.

Alıntı:

8. sınıfa gidiyorum ve hiç mi hiç bölme yapamıyorum matematik 1
Alıntı:

bana bölen bölüm bölünen ve kalanın açıklaması lazım
Bir bölme işleminde =>Bölünen=Bölen x Bölüm+Kalan bağıntısı vardır Bölme işlemi sorularını bu formüle göre çözebllirsiniz.

Alıntı:

kesirlerde bölme işlemi nasıl yapılır?
Kesirlerde bölme işlemi yapılırken birinci kesir aynen yazılır ikinci kesrin pay ile paydası ters çevrilip bilinen çarpma işlemi yapılır

örnek=>1/2:4/5=>1/2.5/4=5/8 bulunur.

Alıntı:

545:5 bölme işleminin yapılışı nasıldır?
545:5=>işleminde bölüm=109 ve kalan=0 olur Bu işleme kalansız bölme işlemi deniyordur.

545:5=>işlemi yapılırken bölünen sayı içinde kaç tane 5 böleni olduğuna bakılır 5 içinde 5 böleni 1 tane vardır sonra 4 içinde 5 böleni aranır 4 sayısı içinde 5 böleni olmadığı için bölümdeki 1 sayısının yanına 0 yazılır ve 5 sayısı aşağı alınır Bu defa 45 sayısı içinde 5 böleni aranır 45 sayısı içinde 5 böleni 9 defa vardır Bölüme 9 yazılır ve işlem sonuçlanır

Bu işlem sonucunda Bölünen=>545,Bölen=>5,Bölüm=>109 ve Kalan=>0'dır.

Misafir 14 Eylül 2011 11:02

kalanlı bölmeyi açık biçimde gösterirmisiniz

Misafir 21 Eylül 2011 17:09

Bir Kalanlı Bölme İşleminde Bölüm 38,Bölen 43 Ve Kalan 2 dir.Bu Bölme İşleminde Bölünen Kaçtır?
Cevaplarmısınız Lütfen.

Misafir 3 Ekim 2011 20:37

kardeş sen bide üç basamaklı sayıya bölmeyi yassana

Misafir 17 Ekim 2011 20:06

ya benim odev var bolen bölunen kalan ve bölum la ilgili lutfen yardım edin

Misafir 30 Ekim 2011 10:31

ya ben hiç yapamıyorum bu bölme işlemini yardıımmm

Misafir 25 Kasım 2011 18:14

lütfen 5.sınıf bölme işlemi nasıl yapılır sorusun a cevap verin bebelerin sorusunun cevabını sorma 7*9 gibi sorusunu sorar isenin kırkı çıkmış tüm bebekler cevabı kaç ise o kadar zırlar cevabı çıkar bebelerrrrrrr,

Misafir 30 Kasım 2011 15:37

lütfen hemen 189.970 sayısını 2.420 ye nasıl bölündüğünü yazınn!

Misafir 8 Aralık 2011 17:47

bölme işleminde bölümün kaç basamaklı olduğunu nasıl tahmin ederiz?

Misafir 15 Aralık 2011 15:33

yha bende kalanlı bölme arıyom ama hiç bir sitede yok bilen warsa bana sölesin :D

Misafir 21 Aralık 2011 15:13

2918 içinde kaç tane 255 vardır ?

Misafir 31 Aralık 2011 19:10

kalanlı bölme işlemi

bölüen=(bölümxbölen)+kalan
bölünen verilmemiş bölüm 10 bölen 20 kalan 1 ise bölüneni bulmak için 10 ile 20 yi çarpmamız gerekir sonra 1 le toplamamız gerekir bu da kalanlı bölme işlemidir.

Misafir 3 Ocak 2012 18:49

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2170037)
kardeş sen bide üç basamaklı sayıya bölmeyi yassana

3 basamaklı bölme işlemi nasıl bölünür kolay yoluyla yazarmısınız

Misafir 5 Ocak 2012 21:40

kalanlı bölme işlemi nasıl yapılır acil lazım

Misafir 6 Ocak 2012 10:22

BÖLME İŞLEMİ NASIL YAPILIR

MESELA 7diyle bi de 4dü çaparız çarpalım bende çarpma işareti olmadığı için artıyla yapıyorum 7+4eşittir28 sonra28lede 4dü böl bölme işlemi yerine artı kullanıyorum 28+4eşittir7 çok kolay.

ßaLpaRmaq 6 Ocak 2012 11:11

Böleme 3 ana kısma ayrılır bunlar ;
*Bölünen
*Bölen
*Bölüm 'dür.
ÖRNEK;
968/13=?
968 = Bölünen
13 = Bölen
? = Bölüm 'dür.
*Bölme yaparken 968'in içinde kaç tane on üç var hesaplıyıcaz.İlk önce 96 sayısına bakalım.Bu sayının içinde kaç tane sayı varsa yazarız kalan sayının yanına 8 sayısını ekleriz ve işlemi çözmüş oluruz.
UYARI;
*Bir sayı kalanı (0) ise bu işlem kalnsız bölme işlemidir.Eğer bir sayının kalanlı (1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,15,19,24,89.......) rakamlar çıkıyorsa bu işlem kalanlı bölme işlemidir.

Misafir 6 Ocak 2012 11:39

lütfen 4 sınıf bölme işlemi nasıl yapılı söyleyin

Efulim 6 Ocak 2012 12:18

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2294793)
lütfen 4 sınıf bölme işlemi nasıl yapılı söyleyin

BÖLME İŞLEMİ

Bu işlem,

Misafir 10 Ocak 2012 16:22

bölmeyi unuttum

Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı
bölme işlemini unuttum

BÖLME İŞLEMİ
Bu işlem,

blme ilemi

Kaynak: Bölme işlemi nasıl yapılır?

Misafir 10 Ocak 2012 20:28

virgüllü bölme işemhini vherirmisinizz.?Yha çhok zhorr

Misafir 18 Ocak 2012 18:47

bölme işleminde çarpma varda peki toplama ve çıkarma işlemleri var mı varsa gösterir misiniz lütfen=(

Misafir 22 Ocak 2012 13:51

bölme

74 ü 13 e bölermisiniz

Mira 22 Ocak 2012 13:55

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2316239)
74 ü 13 e bölermisiniz

74:13=5,69230769

Misafir 4 Nisan 2012 15:38

bölme 3 ana kısma ayrılır 1.bölünen 2.bölen 3.bölümdür.

Misafir 24 Mayıs 2012 15:18

Alıntı:

bolme islemi yap ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

1590ı18e böl

_COLT_ 24 Mayıs 2012 16:31

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2418666)
1590ı18e böl

1590/18=88,3333......

Misafir 29 Eylül 2012 16:24

lütfen bana bölme anlatın

Misafir 8 Ekim 2012 19:21

of ya ama bana dört basamaklı bölme lazım :(

Misafir 2 Aralık 2012 12:30

bölme işemii :(

ya arkadaslar ben bölme işlemini yapamıyorum tamam kolayları yapabılıyorum ama zor olanları yapamıyorum 7.sınıf öğrencısıyım matematık sınavındn 100 aldım ama bölme işlemiyle sorunarım var mesela 207 : 8 yapamıyorum uğrasıyorum baska bisey cıkıyo zaten bıze öğretmenımız doğru duzgun öğretmedi bana anlatırmısınız bölen bölünen bölüm kalan ve nasıl bölme işlemi yapılır ?? lütfen cuma günü sınavım var ALLAH RIZASI İÇİNN !! :/

Misafir 4 Aralık 2012 19:19

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1936177)
lütfen bölme işleminde kalanı tahmin etme nasıl yapılır ın cevabınıda yazın nolurrr performans ödevim var 6.sınıf için

arkadaşlar bileşik kesirlerle toplama işlemi için soru bulamıyorum yardım edin bana lütfen...

Misafir 25 Şubat 2013 16:24

Bölme nasıl yapılır ?

bölme nasıl yapılır? lütfen söyleyin 4 sınıf için

Misafir 24 Mart 2013 12:06

bölme

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1892019)
lütfen kalanlı bölme işleminde ne yapılır onuda yazın

çarpmada nasıl bölüyosak bölmede çarpmaya baglıdır

Saat: 12:46
Sayfa 1 / 2

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık