MsXLabs

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   İpekten yapılmış bir gömleğin gömlek oluncaya kadar geçirdiği evreler nelerdir? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/342514-ipekten-yapilmis-bir-gomlegin-gomlek-oluncaya-kadar-gecirdigi-evreler-nelerdir.html)

Misafir 16 Aralık 2010 20:58

Ipekten yapılmış bir gömleğin gömlek oluncaya kadar geçirdiği evreler nelerdir?

Deadlylady 17 Aralık 2010 01:12

İpek böceğininden elde edilen lifler iplik haline getirilir. Daha sonra dokunarak kumaş yapılır. Üretilen kumaş gömlek atölyelerinde veya fabrikalarda son ürün haline getirilir.

Misafir 1 Ocak 2011 20:00

açıklamalı anlatmanız gerekir lütfen açıklayın bu unu bir gömlek ağzından yazın rica ediyorum ödevlerimiz için ğerekli böyle kısa şeyler istemiyorlar öğretmenler sonra düşük not alıyoruz kafadan atınca hem kızıp hem vuruyorlar hemde 0 veriyorlar keşke bizim öğretmenimiz yumuşak olsa ama olmazlar tabi nerdeee arkadaşlar sizinkilerde böylemi öğretmenler

Misafir 1 Ocak 2011 23:41

gömlek

aynı ödev ben de de var

Misafir 5 Ocak 2011 08:29

ipekten gomlek nasil yapilir ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

Misafir 5 Ocak 2011 09:26

ne olur daha ayrıntılı bilgi verin aynı ödevi bizden de istediler ve de gömleğin ağızından anlatır gibi yazar mısınız çok az zamanım var bugün götürmeliyim:(

Misafir 13 Ocak 2011 22:04

Kozayı örme ve tamamlama işlemi, gece gündüz durmaksızın 3–4 gün sürmektedir. Birkaç mm.lik boyuyla, günlerce ara vermeden çalışan bu tırtıl olağanüstü bir güç göstermektedir. Bunu insanlar ile kıyaslayarak daha iyi anlayabiliriz. Örneğin; insan günlük uykusunu almadığında hem zihnen, hem de bedenen güçsüzleşmesine rağmen, ipek böceğinde herhangi bir bitkinlik görülmemektedir. Yumurtadan tırtıla, tırtıldan kelebeğe giden bu döngünün içinde hayatını sürdüren ipek böceği, dünyanın en sağlam ipliğini üretir.

Araştırmalara göre; ipek üretiminin sırrı, ipek böceklerinin salgı bezlerindeki ipek proteinlerinin, suda çözünebilirliğini nasıl kontrol ettiklerinde yatmaktadır. Tüm süreç, su miktarıyla kontrol altında tutulur. Organizma ipek bezine protein gönderir, ancak bunu yaparken oraya ne kadar su bıraktığını denetler. Bu hassas ölçüler de ipeğin sağlamlığında rol oynar.

İpek Böceği İpeği Yapar

Saf İpek İpek İpliğe Dönüştürülür

İpek İplik Dokuma Tezgahlarında İpek Kumaş Olarak Dokunur

İpek Kumaştanda İpek Gömlek Dikilir

Misafir 17 Nisan 2011 13:23

İpek Nasıl Üretiliyor?

Kozayı örme ve tamamlama işlemi, gece gündüz durmaksızın 3–4 gün sürmektedir. Birkaç mm.lik boyuyla, günlerce ara vermeden çalışan bu tırtıl olağanüstü bir güç göstermektedir. Bunu insanlar ile kıyaslayarak daha iyi anlayabiliriz. Örneğin; insan günlük uykusunu almadığında hem zihnen, hem de bedenen güçsüzleşmesine rağmen, ipek böceğinde herhangi bir bitkinlik görülmemektedir. Yumurtadan tırtıla, tırtıldan kelebeğe giden bu döngünün içinde hayatını sürdüren ipek böceği, dünyanın en sağlam ipliğini üretir.

Araştırmalara göre; ipek üretiminin sırrı, ipek böceklerinin salgı bezlerindeki ipek proteinlerinin, suda çözünebilirliğini nasıl kontrol ettiklerinde yatmaktadır. Tüm süreç, su miktarıyla kontrol altında tutulur. Organizma ipek bezine protein gönderir, ancak bunu yaparken oraya ne kadar su bıraktığını denetler. Bu hassas ölçüler de ipeğin sağlamlığında rol oynar.

İpek Böceği İpeği Yapar

Saf İpek İpek İpliğe Dönüştürülür

İpek İplik Dokuma Tezgahlarında İpek Kumaş Olarak Dokunur

İpek Kumaştanda İpek Gömlek Dikilir

Misafir 26 Nisan 2011 19:02

Gömleğin yapılırken geçirdiği safhalar hakkında bilgi verir misiniz?

gömlek gömlek olmadan önce geçtiği evreleri

Misafir 7 Aralık 2011 21:31

ya sunu uzun yazın hııııı bi de gömlek agzından lütfennnnnnnn!!!!!!

arzulara 10 Aralık 2011 18:22

fen

ipekten yapılmış bir gömleğin gömlek oluncaya kadar geçirdiği evreler gömleğin ağzından anlatınız

Misafir 21 Aralık 2011 18:36

İpek, İpekböceğinin ürettiği yumuşak, parlak bir liftir. İpekböceği bir tırtıldır ve bu lifi kendine koza örmek için üretir. İnsanlar bu liften iplik yapar ve kumaş dokurlar. İpek çok sağlamdır. Boyanınca da çok gösterişli olur. Bazen ipeğe başka lifler karıştırılarak döşemelik ve perdelik kumaşlar yapılır. İpek dokumacılığı bundan 4.600 yıl önce Çin'de başladı. 16. yüzyıl ile 20. yüzyıl arasında İtalya ve Fransa'da büyük gelişme gösterdi. İpek en çok dut ipekböceğinden elde edilir. Bu böceğin dişisi 200-500 yumurta bıraktıktan sonra ölür. Yumurtalardan çıkan minik tırtıllar dut yaprağıyla beslenir. Hızla büyüyerek 20-30 günde 7-8 santimetreyi bulur. Büyümesi tamamlanınca yemeyi bırakır ve incecik ipek liften çevresine bir koza örer. İnsanlar ipek elde etmek için üretme çiftliklerinde ipek böcekçiliği yaparlar. Yırtılarak zarar görmesine mani olmak için ipekböceğinin içinden çıkabileceği kadar gelişmesini beklemeden kozalar kaynatılır. Ardından ipek elle ya da makinelerle çözülerek çile haline getirilir. Bir kozadan 450 ile 900 metre arasında kesiksiz iplik çıkabilir. Bu iplikler tezgahlarda dokunarak kumaş yapılır

Misafir 7 Ocak 2012 16:38

ya bize de aynı ödev verildi .uzun bilgi ve yeterli bilgi istiyoruz.kısa değil.bide lütfn gömleğin ağzından anlatın

Misafir 12 Mart 2012 21:02

ödev

Ya ben bir ödev yapacağım gömleğin aşamaları yarın ki yazılımızda çıkacak acilen bana lazım ama bir türlü bulamıyorum

Misafir 8 Mayıs 2012 20:29

valla bencede bunu gömleğin ağzından bide uzun yazın lütfen !

Misafir 26 Mayıs 2012 15:57

lütfen benim çareme bir yol bulun ben 4. sınıfa giden ve de 2haftası kalan bir çocuğum ben sadece sizden ipek böceği ipekyapması sonra da bunun ipe dönüşmesi sonra dagömlek olmasını araştırıyorum ama internet bana hiç yardımcı olmuyor bu ödev de yarına kadar yetişmesi lazım .Pekala siz bunu bugün yaparmısınız ve ben de oyazıyı defterime geçiriyim . ama bu yazıyı yazarken kendinizi gömleğin yerinde düşünerek yazın lütfen.Ben size tarihi söylüyorum.lütfen bu tarihe kadar yazın.
TARİH:26.05.2012

Misafir 13 Aralık 2012 20:33

hadi!

son cümlelere de ayrıntı katabilir miyiz? lütfen ! not alıcağım, çok az süre kaldı :( Öğretmen en az 1 sayfayı doldurun diyor, hem bana tarihçesi gerekli değil nasıl evreleri geçtiği ve lütfen gömleğin dilinden olsun! Lütfeeeen! Şİmdiden teşekkürler.

Saat: 17:20

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık