MsXLabs
Sayfa 2 / 3

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Ana fikir ve yardımcı fikir nedir, nasıl yazılır? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/228790-ana-fikir-ve-yardimci-fikir-nedir-nasil-yazilir.html)

Misafir 18 Nisan 2011 18:47

ana fikir nedir?? nasıl bulunur?? yaaa

Misafir 27 Nisan 2011 15:11

Alıntı:
Tatil bitti
Bir işadamı, oldukça yoğun ve yorucu geçen bir seneden sonra tatile çıkmaya karar verir. Eşi de kendisi gibi meşgul olduğu için birlikte tatil yapacakları bir dönem ayarlamak zor olur. İspanya kıyılarında bir otel bulur ve bulduğu ilk uçakla oraya gider. Otele yerleşirken bir aylık bir rezervasyon yaptırır. Bir hafta kadar güzelce tatil yaptıktan sonra, bir akşam yemeğinde garson kendisine bir mektup iletir. Mektubu okuyan işadamı, tatilini geçirdiği otelin yöneticisinin yanına gider. "Ne yazık ki tatil sona erdi..." Yönetici şaşırır ve üzülür. "Ama beyefendi, bir aylık rezervasyon yaptırmıştınız, ne oldu böyle aniden?" İşadamı çaresiz bakışlarla cevap verir: "Evet bir ay kalacağım, ama tatil bitti. Karım işinden izin almayı başarmış ve iki gün sonra burada olacakmış..."

bu fıkranın ana fikri adamın eşini aldattığıdır. yardımcı fikirler ise üslubu yani bunu dolaylı bişekilde anlatması, yada ''ilişkiler içerisinde iki yüzlülük'' olabilir..

--------------------------------------------------------------------------------

26-09-2009 #3 (mesaj-linki)
Misafir yardımcı fikir neeeeeeeeeeeeeeeeee

--------------------------------------------------------------------------------

29-09-2009 #4 (mesaj-linki)
Misafir YARDIMCI FİKİR NEDİR YHA ?

13-10-2009 #5 (mesaj-linki)
Misafir PARAGRAFTA DÖRT ANA UNSUR VARDIR:

A) KONU: (Paragraf ne anlatıyor?)
Örnek:
Sanatçıların tenkit yazılarına bakış açılarını…
Divan ve Halk Edebiyatlarının benzeştiği yönleri…
Şiirin insan hayatını etkilediğini…

B) ANA DÜŞÜNCE (ANA FİKİR): (Paragraf niçin anlatıyor?)
*Paragrafta asıl vurgulanan, öne sürülen, savunulan düşüncedir.
*Temel yargıdır.
*Yazarın bize iletmek istediği mesajdır.
*Paragrafta cümle olarak yer alabileceği gibi, paragrafın tamamından da çıkarılabilir.

Örnek:
Okuma alışkanlığı edinmenin belli bir eğitim gerektirdiğini anlatmak için yazılmış.
Kısa ve özlü yazmanın güç olduğunu vurgulamak için yazılmış.

C) YARDIMCI DÜŞÜNCELER (YARDIMCI FİKİRLER, YAN DÜŞÜNCELER)
*Ana düşünceyi destekleyen, tamamlayan; ana düşüncenin açıklanmasını sağlayan, konuyu geliştiren düşüncelerdir.
*Özellikle olumsuz soru tipleri yardımcı düşüncelerle ilgilidir.

Örnek:
Paragrafa göre yazarın yazılarında aşağıdaki niteliklerden hangisi yoktur?
Aşağıdakilerden hangisi Sait Faik'in anlatmak istediğine ters düşer?
Paragraftan aşağıdaki sonuçlardan hangisi çıkarılamaz?

Çözüm:
*Bu tip sorularda dört şık yardımcı düşünceleri içerir. 5. şık ise ana ve yardımcı düşüncelerle alakalı olmayan, çelişen, uyuşmayan şıktır.

D) ÜSLUP: (Paragraf Nasıl Anlatıyor?)
*Sanatçının, sözcükleri seçiş ve kullanış tarzıdır.
*Sanatçının “anlatım tarzı”dır.
*Üslupla, içerik karıştırılmamalıdır.
*Her sanatçının özgün bir üslubunun olması beklenir.

Örnek:
Sanatçının, kısa cümleler kullanması, sıfatlara çokça yer vermesi, mecaz anlamlı kelimeleri tercih etmesi “üslup” ile ilgilidir.

03-11-2009 #6 (mesaj-linki)
Misafir ana fikir nasıl yazılıo anlayamadım

12-11-2009 #7 (mesaj-linki)
Misafir Ramazan Bayramı'ndan döndükten sonraki gün ailem ayrılmamı istedi.Hala daha eşime bağlıydım çünki oğlum küçüktü onun için öyle çok üzülüyordum ki...Bunu anlamanız için anne olmanız gerekir.Ama dilerim benim yaşadıklarımı sizler asla yaşamayın gençler.Kıyamam ben tek bir çocuğa bile...
Döndükten bir kaç gün sonra acil konuşmak için beni çağırdı.Annem gitme dedi ama telefonda bana öyle acındırıcı sözler etti ki gitmek zorunda kaldım.Benim merhametli ve duygusal bir yapım olduğunu, oğluma olan düşkünlüğümü biliyordu.Hamilelikten sonra şişman ve çirkin hissetmemi de çok iyi kullandı.Zaten hastalanıp ameliyat olduğumda bile bana bakmamış ilgilenmemişti.Üstelik bir gün ayağımı yolda kırdığımda kendisine telefon etmiş ve " sakarsın,dikkat etseydin,gelemem başının çaresine bak" demişti ve kırık ayakla birinin beni hastaneye taşımasını bekledim...Dinlemek kolaydır ama yaşamak acı...Çok parasızlık çektim ama bir tek gün bunun lafını etmedim eşime.Herşeyimi verdim tüm bunlar üzmedi de bana yaşattığı bu manevi acılar tüketti ve bunalımlara soktu beni.Hala daha onun açtığı borçları ve depresyonda harcadığım paraları ve yaşadıklarımı yaptıklarımı hatırlamıyorum biliyor musunuz?!Belki size komik gelebilir ama hatırlamıyorum.
Neyse acil konuşmak için gittiğim ana dönelim.Evde önce sakin sakin oturduk ve onun anlatmasını bekledim ama ne tuhaftır ki her söz bağırmayı getirdi sonra yumuşadı ve ayrılırsam oğlumu alacağını söyledi.Ne biçim bir annesin ki onu babasız büyüteceksin dedi.Seni suçlar dedi.Parada vermem geçinirsin dedi Vs.Durmadan beynimi yıkadı ama tek bir güzel söz etmedi.Oğlumla eve döndük çünki bebeğim bunu haketmiyordu son defa onun için denemeliydim,kendimi unutmalıydım ama keşke denemeseydim daha beter oldu hayatım fırtınalara döndü ve borcum katlandı,depresyon arttı.Kilo aldım çirkinleştim,herşey berbattı.Doktora gittim,ondan da gelmesini ailemizi kurtarmamızı istedim bir tek gün bile psikoloğa gelmedi.3.seanstan sonra bende gitmedim.Doktor kitap vermiş ve "Yetenekli Çocuğun Dramı" isimli bu kitabı okumamı istemişti.Okudum ve doktorla kitap hakkında konuştuk.Doktor çok akıllı biri olduğumu ,iyi olduğumu,ama eşiminde gelmesi gerektiğini söylüyordu.Ama eşim ciddiye bile almadı.Hatta doktora normal cinsel ilişkinin bir adamda ayda kaç defa olacağını sormuştum.Çünki çok merak ediyordum ,çünki eşim benimle aylarca olmuyordu ve bu 14 yıllık evliliğimizde toplasak 2 seneyi geçmezdi.Ve sanki sadece onunla kardeştik.Ettiğimiz kavgaların çoğu onu öğtüğümde beni iktirdiği için ve yanımda olmadığı sevişmek istemediği için olurdu.Doğum yaptığımda bana ilk sözü "Artık mutlu oluruz çünki sex istemezsin" sözleri olmuştu...Ona göre tuhaf olan bendim o kendine göre çok normaldi.Daima üste çıkacak,hakaret edecek,hırpalayacak,şiddet yaratacak bir konu bulurdu.Evimin kapıları tekme içindeydi.Sorumsuzdu...Oğlan hastalansa bile o benim üzerime yürürdü...Tek bir gün sevgi görmedim.Çok ayrılmak istedim ama karar verememek daha zordu.En kötü karar kararsızlıktan iyidir bunu bilin gençler...Para yoktu,borç vardı,aileme yük olmama isteği vardı ve bir gün sokakta yediğim haksız bir dayak neticesi bir daha eve dönmedik oğlumla...Keşke yıllar önce ayrılsaydım.Unutmayın gençler tek güvenceniz kendinizsiniz.Sizi sizden başkası kurtaramaz ve size yardım edemez.Ben çok dersler aldım lütfen sizlerde yaşantınıza çok dikkat edin ve mutlu değilseniz,bilerek üzülüyor,rencide edilip alay ediliyor iseniz o ortamdan anında kaçın.Bazan bazı şeyleri anlamakta gecikiyoruz ve zamanımız çok kıymetli...Bu bizi hatalara götürüyor ve o depresyondan çıkamadığınızda hayatta zorlanıyorsunuz.Ayrıldığım gün hiç ağlamadım.Hep dahha mutlu oldum ve hayatımın tek aşkını tanıdım .Sonra mı sadece onun için ağladım ve sadece hala kalbim ona ağlıyor.Çok üzse de beni içindeki aşk çığlıklarını duyardım hiç olmazsa...Ama sözleri farklıydı,kalbi ise daha bir farklı...Artık konuşmak istemiyorum.

17-11-2009 #8 (mesaj-linki)
Misafir Arkadaşlar Ana Düşünce Parçada Anlatılmak İstenen Düşüncedir.

Yardımcı Düşünce İse Ana Düşünceyi Destlekleyen , Ana Düşüncenin Açıklanmasını Saülayan Cümlelerdir.

23-12-2009 #9 (mesaj-linki)
Misafir an fikiri destekleyen ve o konu üzerinde yorum yapmasınıa denirrrrrrrrrrrrr

30-12-2009 #10 (mesaj-linki)
Misafir ana fikir neeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Misafir 28 Nisan 2011 19:24

yardımcı fikir nerdeeee

anafikiri buldum sayfa2'de de yardımcı fikir nerde?

Misafir 2 Temmuz 2011 13:24

yaa ana fikir nedir lütfen söyleyin çok acayip acil arkadaslar

Misafir 19 Eylül 2011 16:08

Yardımcı Fikir Acaba Nedir Bilen Varsa Sölesin

Misafir 22 Eylül 2011 00:13

(arkadaşlar sadece nedır dıyorum orneklerle ıstemıorum nedırrrr c(: )

nicely 22 Eylül 2011 00:25

Ana Fikir Nedir?

Belirli bir konuda yazılmış eserlerin temelini oluşturan ve okuyucuya verilmek istenen asıl düşünce.

geniş bilgi için bakınız

nicely 22 Eylül 2011 00:29

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2156416)
Yardımcı Fikir Acaba Nedir Bilen Varsa Sölesin

Ana fikri desteklemek için sıralanmış payanda (destek) fikirlerdir. Ana fikir çoğu zaman yardımcı fikirlerin desteğiyle ayakta durur. Bir diğer deyişle ana fikir bu yardımcı fikirlerin bileşkesidir. Bir parçada bir ana fikir, birçok yardımcı fikir vardır.
bakınız lütfen

Misafir 24 Eylül 2011 12:42

ya ana fikri söledilerye ama yardımcı fikir benim metnimde biraz zor yazılıyorr onu arıyom

Misafir 26 Eylül 2011 15:29

ana fikir

ANA FİKİR
Belirli bir konuda yazılmış eserlerin temelini oluşturan ve okuyucuya verilmek istenen asıl düşünce.

Okuduğunuzdan anladığınız düşünce ve anlatılmak istenen ana mesajdır tek farkı kısa olmasıdır.

ANA DÜŞÜNCE (ANA FİKİR):
*Temel yargıdır.
*Paragrafta cümle olarak yer alabileceği gibi, paragrafın tamamından da çıkarılabilir.

Örnek:
Okuma alışkanlığı edinmenin belli bir eğitim gerektirdiğini anlatmak için yazılmış.

Misafir 26 Eylül 2011 17:01

yardımcı fikirr neee

Misafir 26 Eylül 2011 19:59

ana fikirle yardımcı fikiri öğremmem lazımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Misafir 28 Eylül 2011 15:59

yardımcı fikir nedemek tir? bilen varsa açıklasın

Misafir 29 Eylül 2011 15:52

yardımcı fikir ne? ana fikir ne? bana yardımcı olun .

Misafir 18 Ekim 2011 15:04

YAN DÜŞÜNCE NEDİR ARKADAŞLAR ACİL YARINA ÖDEVİM VAR ... LÜTFEN HEMEN CVAPLAYIN

~~ SudeNur ~~ 18 Ekim 2011 15:09

Yan Düşünce Nedir ? Lütfen cevaplarmısınız aCill yarına ödevim var..

Misafir 24 Ekim 2011 16:19

yardımcı fikir nedir????

Misafir 26 Ekim 2011 00:29

yardımcı fikir snn düşüncen oluyo mesela herhangi bir kitapla ilgili içindeki olayda sn olsaydın ne yapardın snn fikrin demek ana fikiri bilen varmı ??

Misafir 28 Ekim 2011 14:29

yardımcı fikir ne yaaa

batu98 28 Ekim 2011 21:26

"haritada bir nokta" metni

arkadaşlar haritada bir nokta metni ile ilgili şu soruları cevaplayabilir misiniz
metnin konusu,metnin ana fikri,yardımcı düşünceler
öğretmen arkadaşlardan rica ediyorum*-)

Misafir 30 Ekim 2011 12:57

Konuyu açıklarsanız çok seviniriz.

Misafir 31 Ekim 2011 18:05

PARAGRAFTA DÖRT ANA UNSUR VARDIR:

A) KONU: (Paragraf ne anlatıyor?)
Örnek:
Sanatçıların tenkit yazılarına bakış açılarını…
Divan ve Halk Edebiyatlarının benzeştiği yönleri…
Şiirin insan hayatını etkilediğini…

B) ANA DÜŞÜNCE (ANA FİKİR): (Paragraf niçin anlatıyor?)
*Temel yargıdır.

Örnek:

*Ana düşünceyi destekleyen, tamamlayan; ana düşüncenin açıklanmasını sağlayan, konuyu geliştiren düşüncelerdir.

Örnek:

Çözüm:
*Bu tip sorularda dört şık yardımcı düşünceleri içerir. 5. şık ise ana ve yardımcı düşüncelerle alakalı olmayan, çelişen, uyuşmayan şıktır.

D) ÜSLUP: (Paragraf Nasıl Anlatıyor?)
*Sanatçının, sözcükleri seçiş ve kullanış tarzıdır.
*Sanatçının “anlatım tarzı”dır.
*Üslupla, içerik karıştırılmamalıdır.
*Her sanatçının özgün bir üslubunun olması beklenir.

Örnek:
Sanatçının, kısa cümleler kullanması, sıfatlara çokça yer vermesi, mecaz anlamlı kelimeleri tercih etmesi “üslup” ile ilgilidir.

Kaynak: Ana fikir ve yardımcı fikir nedir, nasıl yazılır?

Misafir 31 Ekim 2011 19:57

lütfen yardım!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Misafir 3 Kasım 2011 16:31

ana fikir ne?

Misafir 9 Kasım 2011 17:58

prenses

ana fikrini anlamadım

Misafir 15 Kasım 2011 19:18

ANA FİKİR NEDİR

Yazarın parçada anlatmak istediği düşünceye ana fikir denir. Yazıda birçok fikir bulunabilir. Ama asıl anlatılmak istenen fikir tektir. Ana fikir, kısaca, parçanın bir cümlelik özetidir. Ana fikir bazen parçanın içinde bir cümle halinde verilmiş olabilir. Bu durumda o cümleye ana fikir cümlesi diyebiliriz. Ana fikir parçada cümle halinde verilmemişse parçanın bütününden ana fikri kendimiz çıkarmamız gerekir. Bazı parçalarda birden çok ana fikir var gibi görünebilir. İyi hazırlanmış bir parçada kesinlikle tek ana fikir vardır. İkinci ana fikir dediğiniz ikinci görüş, esas ana fikri desteklemek için vardır.

KİNG EMRE!!!

Misafir 22 Kasım 2011 21:46

yaa işte yardımcı fikire ne yazcaz bize bir şiir verilmiş

Misafir 24 Kasım 2011 09:38

Ben sadece ana fikir nedir istiyorum düzgün bir şekilde kısada olabilir ama yeterki ana fikir ne

Misafir 29 Kasım 2011 17:18

Arkadaşlar Aranızda Küçük Mucizeler Dükkanı Adlı Bir Kitap War Debbie Macomberin Eseri O Kitabı Okuyan Warsa Bana O Kitabın Yardımcı Fikirlerini Söyleyebilirmi Lütfen !!!

Misafir 10 Aralık 2011 16:48

ana fikir

Ana Fikir Nedir Nasıl Bulunur

Ana fikir bir parçada esas vurgulanmak istenen düşüncedir. Yazarın okuyucusuna vermek istediği mesaj ana fikri oluşturur. Konu için araçtır, demiştir. Ana fikir de amaçtır.

Ana fikir soruları çözülürken şunlara dikkat edilmelidir:

1. Ana fikir paragrafın tamamını kapsar.
2. Bazı paragraflarda ana fikir cümle halinde metnin başında veya sonunda verilebilir. Bazı paragraflarda ise direkt verilmez. Okuyucu “anlam bütünlemesi” yaparak ana fikri bulur.
3. Ana fikir bulunurken kendi düşüncelerimiz değil, paragrafta yazılanlar dikkate alınmalıdır.
4. Ana fikir bulunurken; yazar bu yazıyı niye yazmış? Veya yazarın vermek istediği mesaj nedir? Soruları sorulabilir.
5. Şiirlerin konusu ve ana fikri olmaz. Şiirlerin teması vardır

Misafir 29 Aralık 2011 16:24

arkadaşlar ana fikir nedir?

Misafir 4 Ocak 2012 18:48

Ana Fikir okuduğunuz metnin ya da kitabın hayatınıza aktardığı dersi anlatmanızı istar.Buna Ana Fikir denir.

Misafir 10 Ocak 2012 20:21

ismailcan

yardımcı fikir neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Misafir 10 Şubat 2012 23:56

ölümsüz aile

lütfen çok açil ölümsüz ailenin ana fikrili lazımmm.ltf

Misafir 14 Şubat 2012 19:31

paröadan örnekler verebilir misiniz çok fazla örnek olsun kısa ve öz olsun :)

Misafir 25 Mart 2012 21:46

Arkadaşım , ana fikiri anladım kısaca '' yazarın amacının dile getirilmesidir '' , fakar yardımcı fikiri daha güzel bir şekilde anlatırsanız seviniriz . .

Misafir 8 Nisan 2012 20:03

ana fikir metinden uzaklaşarak çıkarılan sonuçtur.

Misafir 10 Nisan 2012 15:35

Örnek:

Çözüm:

Kaynak: Ana fikir ve yardımcı fikir nedir, nasıl yazılır?

Misafir 24 Eylül 2012 14:20

8.sınıf türkçe ders kitabı kitap ve insan adlı bölüm de metinde ifade edilen yardımcı düşünce ve ana fikir istenmektedir söyler misiniz hiçbir yerde bulamadım.

Misafir 1 Ekim 2012 18:47

yaaa nedir yardımcı düşünce

esranur123 16 Ekim 2012 14:45

orTa dünya jaguar taşları kitabının konusu ne

Misafir 22 Ekim 2012 13:21

yardımcı fikir

yardımcı fikir nedir

Misafir 4 Kasım 2012 17:42

ana fikir tam bir cümle halinde olmalıdır ve sonu -dır ,- malıyız -meliyiz gibi eklerle bitmewlidir

Misafir 5 Kasım 2012 13:24

yha yardımcı düsünce ne

Misafir 5 Kasım 2012 14:36

ÖMER SEYFETTİNİN İLK DÜŞEN AK KİTABINI ELEŞTİRMEM LAZIM KONUSU,ANAFİKİR, ŞAHISLAR DİL VE ANLATIMA YER VERİLMİŞMİ, YABANCI KELİMELERE YER VERİLMİŞ Mİ?,BETİMLEMELERE YER VERİLMİŞMİ NASIL YAPCAM YARDIM EDİN

Misafir 7 Kasım 2012 18:42

hikayenin ana fikri bnde bulamadım

Misafir 8 Kasım 2012 21:48

ana fikir metnin yazılış nedeninin istenmesidir

Misafir 11 Kasım 2012 14:49

yardımcı fikir nasıl bulunur ?

Misafir 18 Kasım 2012 18:26

ana fikir nedir

Misafir 19 Kasım 2012 17:53

bir paragrafta ana fikri bulmak için paragrafta ne anlatmak istediğine bakarız

Saat: 08:34
Sayfa 2 / 3