Arama

Ana fikir ve yardımcı fikir nedir, nasıl yazılır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 23 Ocak 2015 Gösterim: 85.133 Cevap: 112
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
22 Ocak 2009       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
mrb şu an roman incelemesi yapıyorum ana fikiri yazdım ama yardımcı fikirleride yazmam gerekiyor nasıl birşey yazcam bu yardımcı fikirlere??? ne tür bişey yazmalıyım?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
ana fikir nasıl yazılıo anlayamadım
Sponsorlu Bağlantılar
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
22 Ocak 2009       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Romanda asıl anlatılan ve verilmek istenen mesaj ana fikirdir.. mesela örnek vermek gerekirse..
Alıntı

Tatil bitti

Sponsorlu Bağlantılar
Bir işadamı, oldukça yoğun ve yorucu geçen bir seneden sonra tatile çıkmaya karar verir. Eşi de kendisi gibi meşgul olduğu için birlikte tatil yapacakları bir dönem ayarlamak zor olur. İspanya kıyılarında bir otel bulur ve bulduğu ilk uçakla oraya gider. Otele yerleşirken bir aylık bir rezervasyon yaptırır. Bir hafta kadar güzelce tatil yaptıktan sonra, bir akşam yemeğinde garson kendisine bir mektup iletir. Mektubu okuyan işadamı, tatilini geçirdiği otelin yöneticisinin yanına gider. "Ne yazık ki tatil sona erdi..." Yönetici şaşırır ve üzülür. "Ama beyefendi, bir aylık rezervasyon yaptırmıştınız, ne oldu böyle aniden?" İşadamı çaresiz bakışlarla cevap verir: "Evet bir ay kalacağım, ama tatil bitti. Karım işinden izin almayı başarmış ve iki gün sonra burada olacakmış..."

bu fıkranın ana fikri adamın eşini aldattığıdır. yardımcı fikirler ise üslubu yani bunu dolaylı bişekilde anlatması, yada ''ilişkiler içerisinde iki yüzlülük'' olabilir..
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Eylül 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yardımcı fikir neeeeeeeeeeeeeeeeee
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Eylül 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
YARDIMCI FİKİR NEDİR YHA ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Ekim 2009       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
PARAGRAFTA DÖRT ANA UNSUR VARDIR:


A) KONU: (Paragraf ne anlatıyor?)
Örnek:
Sanatçıların tenkit yazılarına bakış açılarını…
Divan ve Halk Edebiyatlarının benzeştiği yönleri…
Şiirin insan hayatını etkilediğini…
B) ANA DÜŞÜNCE (ANA FİKİR): (Paragraf niçin anlatıyor?)
*Paragrafta asıl vurgulanan, öne sürülen, savunulan düşüncedir.
*Temel yargıdır.
*Yazarın bize iletmek istediği mesajdır.
*Paragrafta cümle olarak yer alabileceği gibi, paragrafın tamamından da çıkarılabilir.

Örnek:
Okuma alışkanlığı edinmenin belli bir eğitim gerektirdiğini anlatmak için yazılmış.
Kısa ve özlü yazmanın güç olduğunu vurgulamak için yazılmış.
C) YARDIMCI DÜŞÜNCELER (YARDIMCI FİKİRLER, YAN DÜŞÜNCELER)
*Ana düşünceyi destekleyen, tamamlayan; ana düşüncenin açıklanmasını sağlayan, konuyu geliştiren düşüncelerdir.
*Özellikle olumsuz soru tipleri yardımcı düşüncelerle ilgilidir.

Örnek:
Paragrafa göre yazarın yazılarında aşağıdaki niteliklerden hangisi yoktur?
Aşağıdakilerden hangisi Sait Faik'in anlatmak istediğine ters düşer?
Paragraftan aşağıdaki sonuçlardan hangisi çıkarılamaz?

Çözüm:
*Bu tip sorularda dört şık yardımcı düşünceleri içerir. 5. şık ise ana ve yardımcı düşüncelerle alakalı olmayan, çelişen, uyuşmayan şıktır.
D) ÜSLUP: (Paragraf Nasıl Anlatıyor?)
*Sanatçının, sözcükleri seçiş ve kullanış tarzıdır.
*Sanatçının “anlatım tarzı”dır.
*Üslupla, içerik karıştırılmamalıdır.
*Her sanatçının özgün bir üslubunun olması beklenir.

Örnek:
Sanatçının, kısa cümleler kullanması, sıfatlara çokça yer vermesi, mecaz anlamlı kelimeleri tercih etmesi “üslup” ile ilgilidir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Kasım 2009       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
ana fikir nasıl yazılıo anlayamadım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Kasım 2009       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ramazan Bayramı'ndan döndükten sonraki gün ailem ayrılmamı istedi.Hala daha eşime bağlıydım çünki oğlum küçüktü onun için öyle çok üzülüyordum ki...Bunu anlamanız için anne olmanız gerekir.Ama dilerim benim yaşadıklarımı sizler asla yaşamayın gençler.Kıyamam ben tek bir çocuğa bile...
Döndükten bir kaç gün sonra acil konuşmak için beni çağırdı.Annem gitme dedi ama telefonda bana öyle acındırıcı sözler etti ki gitmek zorunda kaldım.Benim merhametli ve duygusal bir yapım olduğunu, oğluma olan düşkünlüğümü biliyordu.Hamilelikten sonra şişman ve çirkin hissetmemi de çok iyi kullandı.Zaten hastalanıp ameliyat olduğumda bile bana bakmamış ilgilenmemişti.Üstelik bir gün ayağımı yolda kırdığımda kendisine telefon etmiş ve " sakarsın,dikkat etseydin,gelemem başının çaresine bak" demişti ve kırık ayakla birinin beni hastaneye taşımasını bekledim...Dinlemek kolaydır ama yaşamak acı...Çok parasızlık çektim ama bir tek gün bunun lafını etmedim eşime.Herşeyimi verdim tüm bunlar üzmedi de bana yaşattığı bu manevi acılar tüketti ve bunalımlara soktu beni.Hala daha onun açtığı borçları ve depresyonda harcadığım paraları ve yaşadıklarımı yaptıklarımı hatırlamıyorum biliyor musunuz?!Belki size komik gelebilir ama hatırlamıyorum.
Neyse acil konuşmak için gittiğim ana dönelim.Evde önce sakin sakin oturduk ve onun anlatmasını bekledim ama ne tuhaftır ki her söz bağırmayı getirdi sonra yumuşadı ve ayrılırsam oğlumu alacağını söyledi.Ne biçim bir annesin ki onu babasız büyüteceksin dedi.Seni suçlar dedi.Parada vermem geçinirsin dedi Vs.Durmadan beynimi yıkadı ama tek bir güzel söz etmedi.Oğlumla eve döndük çünki bebeğim bunu haketmiyordu son defa onun için denemeliydim,kendimi unutmalıydım ama keşke denemeseydim daha beter oldu hayatım fırtınalara döndü ve borcum katlandı,depresyon arttı.Kilo aldım çirkinleştim,herşey berbattı.Doktora gittim,ondan da gelmesini ailemizi kurtarmamızı istedim bir tek gün bile psikoloğa gelmedi.3.seanstan sonra bende gitmedim.Doktor kitap vermiş ve "Yetenekli Çocuğun Dramı" isimli bu kitabı okumamı istemişti.Okudum ve doktorla kitap hakkında konuştuk.Doktor çok akıllı biri olduğumu ,iyi olduğumu,ama eşiminde gelmesi gerektiğini söylüyordu.Ama eşim ciddiye bile almadı.Hatta doktora normal cinsel ilişkinin bir adamda ayda kaç defa olacağını sormuştum.Çünki çok merak ediyordum ,çünki eşim benimle aylarca olmuyordu ve bu 14 yıllık evliliğimizde toplasak 2 seneyi geçmezdi.Ve sanki sadece onunla kardeştik.Ettiğimiz kavgaların çoğu onu öğtüğümde beni iktirdiği için ve yanımda olmadığı sevişmek istemediği için olurdu.Doğum yaptığımda bana ilk sözü "Artık mutlu oluruz çünki sex istemezsin" sözleri olmuştu...Ona göre tuhaf olan bendim o kendine göre çok normaldi.Daima üste çıkacak,hakaret edecek,hırpalayacak,şiddet yaratacak bir konu bulurdu.Evimin kapıları tekme içindeydi.Sorumsuzdu...Oğlan hastalansa bile o benim üzerime yürürdü...Tek bir gün sevgi görmedim.Çok ayrılmak istedim ama karar verememek daha zordu.En kötü karar kararsızlıktan iyidir bunu bilin gençler...Para yoktu,borç vardı,aileme yük olmama isteği vardı ve bir gün sokakta yediğim haksız bir dayak neticesi bir daha eve dönmedik oğlumla...Keşke yıllar önce ayrılsaydım.Unutmayın gençler tek güvenceniz kendinizsiniz.Sizi sizden başkası kurtaramaz ve size yardım edemez.Ben çok dersler aldım lütfen sizlerde yaşantınıza çok dikkat edin ve mutlu değilseniz,bilerek üzülüyor,rencide edilip alay ediliyor iseniz o ortamdan anında kaçın.Bazan bazı şeyleri anlamakta gecikiyoruz ve zamanımız çok kıymetli...Bu bizi hatalara götürüyor ve o depresyondan çıkamadığınızda hayatta zorlanıyorsunuz.Ayrıldığım gün hiç ağlamadım.Hep dahha mutlu oldum ve hayatımın tek aşkını tanıdım .Sonra mı sadece onun için ağladım ve sadece hala kalbim ona ağlıyor.Çok üzse de beni içindeki aşk çığlıklarını duyardım hiç olmazsa...Ama sözleri farklıydı,kalbi ise daha bir farklı...Artık konuşmak istemiyorum.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Kasım 2009       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar Ana Düşünce Parçada Anlatılmak İstenen Düşüncedir.

Yardımcı Düşünce İse Ana Düşünceyi Destlekleyen , Ana Düşüncenin Açıklanmasını Saülayan Cümlelerdir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Aralık 2009       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
an fikiri destekleyen ve o konu üzerinde yorum yapmasınıa denirrrrrrrrrrrrr
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Aralık 2009       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ana fikir neeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Benzer Konular

3 Kasım 2014 / Misafir Cevaplanmış
27 Ekim 2011 / Misafir Soru-Cevap
12 Ocak 2012 / Ziyaretçi Soru-Cevap
24 Ocak 2014 / Misafir Cevaplanmış
26 Ekim 2015 / Misafir Soru-Cevap