MsXLabs

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Ormanların yok olması temalı poster çalışması nasıl hazırlanabilir? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/285534-ormanlarin-yok-olmasi-temali-poster-calismasi-nasil-hazirlanabilir.html)

Misafir 1 Aralık 2009 15:51

Sosyal bilgiler derrsinde bir poster yapacağız (performans ödevi) Ormanların yok olmasıyla ilgili işte..
Nasıl poster yapılır kağıdamı yapılır ne gibi sloganlar yazılır yerleştirme nasıl olur bilmiyorum.
Bilgilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim..
Teşekkürler 7/A

Misafir 29 Aralık 2009 17:38

ben ya kartona yada kağıda olarak biliyorumnasıl olduğunu bilmiyorum yardım edermisiniz

misafir 30 Kasım 2010 17:28

ormanlar yok oluyor

ben ormanlar yok oluyor ile ilgili bilgi istiyorum ban yardım edermisiniz 6/c

Misafir 5 Aralık 2010 11:24

banada söylermisiniz

melike 23 Aralık 2010 13:21

ormanlar yok olyor

orman sık ağaç topluşuğundan oluşur.ormanların yok olma nedeni biz insanların ormanı yakması,ormandaki ağaçlarıkırması ile orman yok olur.lütfen ormanları yakmayın.(:D)

Misafir 27 Aralık 2010 15:56

ya ormanların yok olmamasıiçin bir afiş düzenlemem gerek yardım edin

Misafir 27 Aralık 2010 16:26

lütfen bana yardım edinn çok ihtiyacım var !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Misafir 29 Aralık 2010 17:41

ben orman yangınları hakkında afişler istiyorum bana yardımcı olur musunuz?

LÜTFENNNNNNNNNNNN

Misafir 3 Ocak 2011 16:51

a3 boyuntunda ki kağıtlaeı ve ya daha çok tavsiye edilen yağlı kağıtlara yapılmalıdır
afiş se bir slogan üzerinde yola çıkmalısınız fakat poster se büyük bir kağıda öncelikle gerekli resimleri bulmalı ve tam bir pstere dönüştürmelisiniz boyarak da olabilir. geri kalanında güzel bir şekilde belirli bölgeler seçerek kısa fakat öz ama gerçektende çok uzun olmayan bilgiler yazılmalıdır. Bu ödev de 100 almıştım geçen sene hepinize başarılar benim de tavsiyem yağlı kağıt olmalıdır ve resimleri bir yerlerden bulursanız daha ii olur :)) boyamayı siz yapmalısınız en iyi boya 0.3 boyuntundaki anolmajastik boyalar yardımıyla olur tabi bulurken zorluk çekebilirsiniz fakat nt de ve hilal kitapçılıkta muhakkakkiyetle vardır... benim önerim 0.3-4 olan boyalar ama kuru boya da olabilir tabi kuruboya ile iğrençliğin sınırında bir ödev olur hepinize seviyorum muckss....
başka sorunuz varsa jell.olis@hotmail.com a sorabilirsiniz...

Misafir 3 Ocak 2011 22:28

ben ormanlar yok oluyor konulu afiş veya poster

Misafir 11 Şubat 2011 16:44

bisey yazmamıssınız ki nolur yardım edin performans ödevim

Misafir 24 Şubat 2011 18:01

ormancılık neredede yapılır acilllllllllll

Misafir 5 Mart 2011 13:31

orman ın faydalarını anlatan afiş ve slogan istiyorum çabuk olu acillll yhaaaaaaa

Alıntı:

ormanlar yok oluyor afis ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum
yaa çabuk olun durum çok acilllllll

Misafir 11 Mart 2011 14:27

ben ormanların yok olması ile ilgilii bir poster hazırlamak istiyorum.Ama nasıl yapacağımı bilmiyorum bu konuda bana bilgi verirmisiniz????

Misafir 20 Mart 2011 07:42

çoksa kartona yapın azsa A4 kağıdına yapın

Misafir 5 Nisan 2011 15:04

istediğimi bulamadım lütfen yardımcı olun biraz

Misafir 8 Nisan 2011 15:52

offffffffff pazartesi gününe ödevim var lütfen yardım edin

Misafir 19 Nisan 2011 18:33

(ormansız ağaç,duvaksız geline benzer)
sLoqann

Misafir 19 Nisan 2011 19:27

ydım edin allah rızası içinn !!!!

Misafir 24 Nisan 2011 13:32

6-h ormanlar yok oluyor ile ilgili slogan --- afiş----poster :F :F :F

Misafir 25 Nisan 2011 19:50

ormanlar yok oluyor konulu afiş LÜTFENNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN

Misafir 28 Nisan 2011 17:29

ormanlar yok oluyor ile ilgili afis ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

Misafir 11 Mayıs 2011 14:55

nütven bana yarsdım edin çok ihtiyacım varrrrr laliyımıbıkın

Misafir 15 Mayıs 2011 10:12

ben kartona yazılacağını biliyorum bana lütfen yardım edin

Misafir 25 Ekim 2011 14:41

yaaaaaaa....! bu ne hiçbir sonuç bulamıyorum.))) yardım edermisiniz....))))

Misafir 19 Kasım 2011 20:21

ben olsam kartona agaç kesen adamresmi orman yangın resmini ve yere çöp atan adam resmi koyarım

Misafir 30 Kasım 2011 11:26

oof cok acıl yaa
çabuk olaması gerekiyor

Misafir 2 Aralık 2011 20:26

ORMANLAR YOK OLUYOR

ya arkadaşlar banada ormanlar yok oluyor adlı afiş lazım acil admin lütfen örnek ver lütfen
6/B KARTALTEPE İ.Ö.O

Misafir 13 Aralık 2011 20:40

ORMANLAR YOK OLUYOR

Doğal Hayatı Koruma Vakfı Türkiye Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak, ormanların, tarihin hiçbir döneminde, son yüzyıl içinde yaşadığı gibi bir yok olma süreci yaşamadığını söyledi.
WWF Türkiye Genel Müdürü Demirayak, Türkiye ormanlarının yarısından fazlasının, son 50 yılda giderek artan oranda niteliğini kaybettiğini, bunun en önemli sebeplerinin de kalkınma girişimleri ve sürdürülebilir olmayan ormancılık faaliyetleri olduğunu söyledi.

Türkiye`de bulunan 21 milyon hektar ormanın sadece yüzde 4`ünün korunduğunu belirten Demirayak, "korunan alanların gerektiği gibi korunması bile yasaların uygulanmaması, planlama sorunları ve değişik anlayışlar yüzünden tehlike altında" dedi.

Ormancılıkta ağırlık kereste üretimi üzerine yoğunlaşıyor. Yönetim planlarına göre ormanların yüzde 83`ü kereste üretimi için yönetiliyor. Kalan yüzde 17`lik kısım ise toprak ve su kaynaklarının korunması gibi birincil amaçlar için ayrılıyor.

"Keresteciliğe odaklanan bu anlayış, ormanların kereste üretiminden bağımsız, bir ekosistem olarak değerini anlamaktan uzak" diyen Demirayak, ayrıca bu yaklaşımın otlatma, yem, yakacak ve istihdam gibi özellikleri de göz ardı ettiğini vurguladı.

Tehditler

Demirayak ormanların, sahip oldukları biyolojik çeşitlilikle yeryüzündeki en değerli ekosistemler arasında bulunduğunu, barındırdığı yaşamsal zenginlikle, tüm habitatlar arasında ayrı bir yere sahip olduğunu söyledi.

"Ormanlar, tarihin hiçbir döneminde, son yüzyıl içinde yaşadığı gibi bir yok olma süreci yaşamamıştır. Bu yok olma sürecinin en önemli sebepleri insan kaynaklıdır."

Bunlar arasında sürdürülebilir olmayan odun üretimi, yapılaşma, yangınlar ve amaç dışı kullanımın sayılabileceğini kaydeden Demirayak şöyle konuştu:

"Ormancılık dışı etkinliklerin orman üzerindeki olumsuz etkileri arasında en önemlilerinden biri, hava kirliliği. Örneğin Türkiye`de, Yatağan`da kurulan termik santralin sebep olduğu kirlilik sonucu çevredeki ormanlar kurudu...

"Bir diğer önemli tehdit, yangınlar. Orman yangınları, bitkiler ve diğer canlıların ölümüne neden olarak inanılmaz boyutlarda ekolojik yıkımlarla sonuçlanıyor. İstatistiklere göre, orman yangınlarının hemen hemen tamamı insan kaynaklı."

Siz de katkıda bulunun

Demirayak, ormanların yok oluşunu engellemek için herkesin katkıda bulunması gerektiğini belirterek, ormanların yok olmaması için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:
• Mobilya alırken dayanıklı ve uzun ömürlü olanları seçin. Gerçekten gerekmedikçe mobilyalarınızı değiştirmeyin.
• Ormanlara yakın arazilerde anız yakmayın, yakanları uyarın.
• Ağaçlandırma çalışmalarında yöreye özgü ağaç türlerinin kullanılmasına özen gösterin.
• Ülkemize özgü ağaç türlerini tanıyın. WWF Türkiye`nin yayınlarını ve posterlerini edinmek bunun ilk adımı olabilir.
• Kağıtları mümkün olduğunca çift taraflı kullanın, kağıt israfından kaçının.
• Enerji tasarrufuna özen göstererek ormanlar üzerindeki baskıyı azaltmaya yardım edin.
• Ormanlık alanları ziyaret ettiğinizde, çadır, kamp, yöresel konaklama gibi doğa üzerinde etkisi en az olan konaklama biçimlerini yeğleyerek yapılaşma eğiliminin tersine çevrilmesine katkıda bulunabilirsiniz.
• Ormanlardan açılan alanlarda yapılan konutları satın almayın. Ormanların yasa dışı yapılaşma amacıyla işgal edilmesine göz yummamak, gerektiğinde ilgili kurumları uyarmak insanlık görevidir.

Konunun orjinal içeriğini okumak için tıklayın: Ormanlar Yok Oluyor Resimli Konu Anlatımı ( Afiş hazırlama )
Webilgi.com Bilgi Paylaşım Platformu

Misafir 14 Aralık 2011 13:07

ya arkadaslar benim ormanlar yok oluyor la ilgili bir poster hazirlamam gerekio bana yardim edin

Misafir 2 Ocak 2012 19:02

tabi ki de şu olabilir:::
ormkansız hatay hayat değildir
ormansız hava olamaz.
orman yoksa temiz havada yok

Misafir 22 Mart 2012 16:01

ORMANLAR YOK OLUYOR KONULU AFİŞ VE POSTER

SOSYAL BİLGİLER DERSİNDE PERFORMANS ÖDEVİ OLAN( ORMANLAR YOK OLUYOR İLE İLGİLİ AFİŞ VE POSTER )HAZIRLAMAM GEREK BANA BU KONUDA YARDIMCI OLURMUSUNUZ

Misafir 8 Kasım 2012 12:30

ormanlarınyok oluyor konulu afiş

Misafir 8 Aralık 2012 17:04

ilk resim cıkar bi kartona yapıstır
2 tane resim olsun sonra onların ortasına ağaç olmasa neler olurdu diye bi yazı yaz baslıgada şunu yaz İSTİYORSAN HUZURU ORMANI SEV VE KORU bu kadar basit ve eğlenceli bol şanslar :)

Misafir 30 Aralık 2012 18:12

ben biliyorum şöyle ormanlar yok oluyorbir konu yazıp kartona yapıştırılır sonra yazının yanınaresimler koyulur

Misafir 3 Ocak 2013 15:07

ormanlar yk oşuyor ile ilgili şiir ve güzel sözler :D

ORMANLARI NASIL YOK ETTİK

Herkes gücü oranında,
Devletten bir şey çalıyor.
Devletin malı deniz,
Yemeyen domuz deniyor.

Farkımız yok birbirimizden,
Kimseye bir şey denmiyor.
Karıştı haram-helal,
Helal lokma yenmiyor.

Önce orman içi açıklığa,
Ev yapıp yerleşiyoruz.
Etraftaki ağaçları,
Yavaş yavaş kesiyoruz.

Evler yapılıyor bir yandan,
Ağaç kesmeler artıyor.
Kimse farkına varmadan,
Yok ediliyor orman.

Her yerde başka biçimde,
Yavaş yavaş yok oluyor.
Devlet fidan diksede,
Yıkım çok hızlı oluyor.

Ormandaki ağaçlar arasına,
Fındık ağaçları dikiliyor.
Yıllar yılı bunlar büyüyüp,
Büyük bir bahçe oluyor.

Bir gecede ağaçlar kesilip,
Kökleri yok ediliyor.
Bilirkişilerin incelemesinde,
Burası fındık bahçesi deniyor.

Oksijen deposu ormanlarımız,
Böylece yok ediliyor.
Kimse kimseye bir şey demeden,
Gül gibi yaşayıp gidiliyor.

Yöntem sadece bu değil,
Çok çeşitli yöntemler var.
Orman hepimizin,sahip çıkalım,
Böyle rastgele kırdırtmayalım.
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
* Ağaç dikip gölgesinde halkı dinlendirmek gibi,insanın kıyamet gününde hesabına yarar bir erdem yoktur. Hz.Muhammed

* Bir kimse bir ağaç dikerse Allah, o ağacın meyvesi kadar o kimseye sevap yazar. Hz.Muhammed
* Ormansız bir yurt, vatan değildir. Atatürk
* Orman yurdun hem süsü, hem gücüdür.
* Yol rehbersiz;dağ ormansız olmaz.
bu kadar :D

Misafir 24 Nisan 2014 10:33

önce bir sılagon bulun onu üst köşeye yazın sonra bir orman çizin ve sigara izmaliti çizin ( yanan )
onun yanına sigara izmalitlerini atmamalıyız yazın
diğer köşeye de elinde balta olan bi adam çizin
yanınada ağaçları kesmeyin yazın

Misafir 20 Mayıs 2014 18:51

selcan

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2062474)
6-h ormanlar yok oluyor ile ilgili slogan --- afiş----poster :F :F :F

nereden giriliyor bilen varmı çok önemli 😍😍😍

Misafir 4 Nisan 2015 15:08

Ormanlar Yok Oluyor Resimli Konu Anlatımı ( Afiş hazırlama )
bu siteden rahatlıkla bulabilirsiniz.

Saat: 13:08

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık