MsXLabs
2005-2016
Akdeniz Bölgesi forumunda yer alan Blue Blood tarafından açılmış Akdeniz Bölgesi Ulaşım Özellikleri konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Akdeniz Bölgesi'nin Ulaşım Özellikleri Ulaşım giderek gelişmektedir. Mersin ve İskenderun limanları ayrı bir önem taşır. ...

Akdeniz Bölgesi Ulaşım Özellikleri

Gösterim: 16.590 | Cevap: 0
24 Ağustos 2009 11:31   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Akdeniz Bölgesi'nin Ulaşım Özellikleri
Ulaşım giderek gelişmektedir. Mersin ve İskenderun limanları ayrı bir önem taşır. Çukurova’nın ticaret iskelesi konumundaki Mersin limanı yöredeki petrol rafinerisi nedeniyle daha işlek bir hale gelmiştir. İskenderun limanı da ticaret ve petrol açısından önem taşır. Son yıllarda her iki limanında Akdeniz’de yapılan ithal ve ihraç taşımacılığındaki payı artmaktadır. Bölgenin batısındaki Alanya, Antalya ve Fethiye limanları turizm açısından önem taşır. Akdeniz Böl’nin Türkiye’nin tüm bölgeleriyle kara yolu, ayrıca büyük yerleşim merkezleriyle hava yolu bağlantısı vardır. Başlıca yollar E-5 ve E-24 kara yollarıdır. Bunların bir bölümü paralı otoyol haline getirilmektedir. Adana, Antalya ve Dalamandaki havaalanlarından başka merkezle düzenli uçak seferleri yapılır. Mersin, Taşucu’ndan KKTC’ye feribot seferleri yapılmaktadır.