Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Forumda Ara

Akşamları vücutta kaşıntı olmasının nedeni ne olabilir, nasıl tedavi edilir?

Bu konu Cevaplanmış forumunda Misafir tarafından 3 Aralık 2009 (00:23) tarihinde açılmıştır.
97384 kez görüntülenmiş, 14 cevap yazılmış ve son mesaj 11 Ekim 2014 (05:52) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 3 Aralık 2009, 00:23

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
Vücüdumda genelde aksamlari kaşıntılar oluyor? Nedeni ne olabilir?
En iyi cevap _cesminaz_ tarafından gönderildi

Vücuttaki kaşıntılar ve sebepleri

Vücudun herhangi bir yerinde hissedilen ve böcek dolaşıyormuş hissi, hafif yanma ve batma gibi rahatsızlıklarla ortaya çıkan kaşıntıya, tıp dilinde pruritus veya kaşeski denir. Kaşıntıyı doğuran nedenler çok çeşitlidir. Bunlar şöyle sıralanabilir:

- Sabun, çamaşır tozları ve bazı boyaların neden olduğu kaşıntılar.
- Yün veya naylon iyeceklerin neden olduğu kaşıntılar.
- Bazı kimyasal maddelerin neden olduğu kaşıntılar.
- İstiridye, yumurta, süt, çilek, soğan gibi bazı besinlerin neden olduğu kaşıntılar.
- Bazı ilaçların neden olduğu kaşıntılar.
- Şeker, karaciğer, böbrek hastalıkları veya löseminin neden olduğu kaşıntılar.
- Kurdeşen, egzama, su çiçeği, kızamık, kızıl, kızamıkçık veya deri iltihabının neden olduğu kaşıntılar.
- Mantarın neden olduğu kaşıntılar.
- Kıl kurdunun neden olduğu kaşıntılar.
- İshal veya kabızlığın neden olduğu kaşıntılar.
- Sinirlilik ve ruhi sıkıntıların neden olduğu kaşıntılar.

Tedavinin ilk şartı, kaşıntıyı doğuran sebebi bulmaktır. Bu arada mümkün olduğu kadar kaşımamaya gayret edilir.

Kaşıntıya karşı ne yapılabilir?

1-) Bunun bir enfeksiyon olmadığı doktor tarafından tesbitedilmelidir.
2-) Kaşıntının hangi hastalıklardan ortaya çıktığı tesbitedilmelidir, özeliklede allerji, ekzema, sedef ve nörodermatoz araştırılmalıdır.
3-) Allerjiye sebep olan besinlerden uzak durulmali durulmalı
4-) Uyuz böceği varsa tedavi edilmalidir.

Kaşıntını tedavisi:

Kaşıntının asıl sebebi bağırsak mantarları olduğundan bunun doğal ilaçlarla tedavisi mümkndür. Kaşıntı, allerji, sadef hastalığı, bahar nezlesi ve nörodermatoza karşı kulanılan kortizonun yantesiri çok büyüktür, bunedenle mecbur kalamdıkca kortizonlu ilaçlar kulanılmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 3 Aralık 2009, 00:43

#2 (link)
_cesminaz_
Ziyaretçi
_cesminaz_ - avatarı

Vücudun herhangi bir yerinde hissedilen ve böcek dolaşıyormuş hissi, hafif yanma ve batma gibi rahatsızlıklarla ortaya çıkan kaşıntıya, tıp dilinde pruritus veya kaşeski denir. Kaşıntıyı doğuran nedenler çok çeşitlidir. Bunlar şöyle sıralanabilir:

- İstiridye, yumurta, süt, çilek, soğan gibi bazı besinlerin neden olduğu kaşıntılar.
- Kurdeşen, egzama, su çiçeği, kızamık, kızıl, kızamıkçık veya deri iltihabının neden olduğu kaşıntılar.

Tedavinin ilk şartı, kaşıntıyı doğuran sebebi bulmaktır. Bu arada mümkün olduğu kadar kaşımamaya gayret edilir.

2-) Kaşıntının hangi hastalıklardan ortaya çıktığı tesbitedilmelidir, özeliklede allerji, ekzema, sedef ve nörodermatoz araştırılmalıdır.

Kaşıntını tedavisi:

Kaşıntının asıl sebebi bağırsak mantarları olduğundan bunun doğal ilaçlarla tedavisi mümkndür. Kaşıntı, allerji, sadef hastalığı, bahar nezlesi ve nörodermatoza karşı kulanılan kortizonun yantesiri çok büyüktür, bunedenle mecbur kalamdıkca kortizonlu ilaçlar kulanılmamalıdır.

Rapor Et
Eski 30 Ocak 2010, 03:46

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bendeki kaşıntı cok canımı yakıyor ve gözüm hic birsey görmüyorum bana ürtiker dediler ama yine sonuc yok ve kolestırol 204 ldl 140 bunlarda sebep olurmu bana cevap verirseniz cok mutlu olurum simdiden tesekkürler
Rapor Et
Eski 3 Şubat 2010, 17:20

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
her aksam ve gecelerı vucudumun her yerınde cok kasıntım,her banyo yaptıktan sonrada kasıntım artıyo gunden gunu artıyo bu kasıntı ne yapmalıyım?
Rapor Et
Eski 26 Şubat 2010, 11:48

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
sırtımda ve göğsümde çok kaşıntı oluyor ve sırtımı kaşıya kaşıya deri rengi değişti siyahlaştı lütfen yardımcı olurmusunuz.
Rapor Et
Eski 26 Şubat 2010, 13:52

#6 (link)
Blue Blood
Ziyaretçi
Blue Blood - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

bendeki kaşıntı cok canımı yakıyor ve gözüm hic birsey görmüyorum bana ürtiker dediler ama yine sonuc yok ve kolestırol 204 ldl 140 bunlarda sebep olurmu bana cevap verirseniz cok mutlu olurum simdiden tesekkürler
Alıntı:

her aksam ve gecelerı vucudumun her yerınde cok kasıntım,her banyo yaptıktan sonrada kasıntım artıyo gunden gunu artıyo bu kasıntı ne yapmalıyım?
Alıntı:

sırtımda ve göğsümde çok kaşıntı oluyor ve sırtımı kaşıya kaşıya deri rengi değişti siyahlaştı lütfen yardımcı olurmusunuz.
Bakınız >>

Alıntı:
_cesminaz_ adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Kaşıntını tedavisi:

Rapor Et
Eski 2 Nisan 2011, 12:20

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
vücudum çok kaşınıyor lekeleniyor yara oluyor
Rapor Et
Eski 4 Mayıs 2011, 09:27

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yaklaşık 2 aydır tüm vücudum aşırı derecede kaşınıyor ve kaşımaktan yaralar oluşmaya başladı.dus alırken daha cok kaşınıyor neredeyse parcaladım kendimi ...ne yapabilirim ?? :/
Rapor Et
Eski 23 Aralık 2011, 14:29

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
askerde olmuştu sebep uyuz. temizlikle ilgili değil özellikle soba yanı yada kalorifer yakınlarında benimki çok artardı. ilacı var banyoda sonra saçlarınız dahil tüm vücuda sıvayın ve üzerinizde krumumasına izin verin bazen iki kez yapmak gerekli kaşıntı geçti. daha sonra yine devam ederse sabunla yıkanmayı bırakın sadece su ile temizlenin. derinin fazla yağ kaybı sebep olabilir dedi doktor. saygılar
Rapor Et
Eski 13 Şubat 2012, 18:59

kaşıntı nedeni

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Merhabalar ben ayşegül 30 yaşındayım ve çalışıyorum 2 cocuk annesiyim gün boyu biromdayım yaklaşık 1 aydan fazladır bir kaşıntı başladı özellikle akşamları eve gelince böyle parcalarcasına bir kaşıntı özellikle ellerimde,ayaklarımda,kollarımda,bacaklarımda oluyor ilk gunler hiç kızarıklık yoktu ama 10 gunden sonra cok az bir kızarıklık başladı 10 veya 20 dakkada bir oluyo bu kaşıntı başladı ve ben 10 gun sonra doktora gittim bana söyledıgı bu kansızlık var ilaç verdi kullandım bir hafta düzeldi ama yan etkısı cok fazlaydı kullanmadım sonrasında bıraktım sonra yıne başladı ve bana cildiyeye gidip bir alerji testi yapmamı istedi ben doktora gtmeyı hiç sevmıyorum ve gtmedim deama bugun kaşıntı cok fazla ne yapacagımı bilmiyorum acaba şeker hastalıgı olabılırmı?çünkü bizde var halamlar ve amcamlar vs.gögsümde akşamları kızarmalar oluşuyor ayrıca stresten olabılırmı?bana yardımcı olun lütfen şimdiden teşekkür ederım.bu arada ben muş'dan
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.154 saniyede (67.40% PHP - 32.60% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 06:21
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi