Arama

USB Belleklerin Dosya Sistemini Fat ve Fat32'den NTFS'ye Dönüştürme

Güncelleme: 8 Mayıs 2015 Gösterim: 6.891 Cevap: 1
insomnia42
Yasaklı
20 Ocak 2014       Mesaj #1
Yasaklı
USB belleklerinizin dosya sistemini Fat ve Fat32'den NTFS'ye dönüştürmeniz mümkün...

Sponsorlu Bağlantılar
İlk önce nasıl yapıldığını, makalenin sonunda ise faydalarını açıklamaya çalışayım..

Adım Adım Anlatım

* Öncelikle, Bilgisayarım'a sağ tıklayıp yönet seçiyoruz.

Daha sonra açılan küçük pencereden disk yönetimi seçiyoruz

* Açılan bu yeni pencereden de, Disk Sürücüsü sekmesindeki o an takılı olan flash belleğimizin markası neyse üzerine sağ tıklayıp Özellikleri seçiyoruz..

Özellikleri tıkladıktan sonra açılan bu yeni pencerenin donanım sekmesinden flash disk modelimizi seçiyoruz ve özellikler tıklıyoruz üst menüsündeki ilkeler sekmesini tıkladıktan sonra Performans için en iyi duruma getir seçeneğini seçiyoruz ve açık olan tüm pencerelerden tamam deyip çıkıyoruz.

Artık USB belleğimize NTFS dosya sistemi özelliğini kazandırabiliriz.. Önce Bilgisayarım'a girip, USB belleğimize sağ tıklıyor ve Biçimlendir'i seçiyoruz, Dosya Sistemi dizininden NTFS'yi seçtikten sonra Hızlı Biçimlendir kutucuğunu da işaretleyip, tama 'ı tıkladıktan sonra işlemlerimizi bitirmiş oluyoruz..

Kısaca neden NTFS'ye geçiş yapayım ki sorusuna cevapolarak ;

* Daha esnektir..
* Daha stabildir..
* Daha güvenlidir..
* 4gb'tan fazla dosyalarınızı tek parça olarak depolayabilir veya oluşturabilirsiniz ( bkz: Winrar ile parçalara bölmek )..
* Daha hızlıdır..
* File encryption(dosya şifreleme) ile dosyaların şifrelenmesine olanak sağlar
* Uzun dosya adlarını destekler
* Bireysel kullanıcıların kullandığı disk alanı miktarını izleyip sınırlama koymanıza olanak veren disk kotaları

ve daha fazlasına olanak sağlar..

Dip Not: NTFS windows NT ile geliştirilmiş bir dosya sistemidir.(NT file sistem)

CaSh : 07.11.2008 8Gb ve 16Gb Flash Disklerimi rahatça NTFS yaptım hız olarak çok rahat oldu artı 8gb veya 5gb dosyaları yani oyun ISO olabilir taşımak için rar yapmadan kurtulabilirsiniz büyük external disklerdede yapabilirsiniz sorun hata olabilecek bişey yok diskin içini kenara kes yapıştır yapın boş iken yapın yeterli...

Misafir HASAN H - avatarı
Misafir HASAN H
Ziyaretçi
8 Mayıs 2015       Mesaj #2
Misafir HASAN H - avatarı
Ziyaretçi
GÜZEL ANLATIM BENDE 2 TB FLAŞ I FAT 32 İDİ DÖNÜŞTÜRDÜM ŞİMDİLİK YAZILIM HIZI YAVAŞLADI AMA BAKALIM SONUÇ NE OLACAK SELAMLAR
Sponsorlu Bağlantılar