Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Nurettin Özdemir

Gösterim: 13.397 | Cevap: 0 Nurettin Özdemir nereli, hayatı, kimdir.
1
  • 1 Gönderen pesimist
pesimist
13 Mart 2011 12:37   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Nurettin Özdemir (Nurettin Özdemir Kimdir? - Nurettin Özdemir Hakkında)

HAYATI (1927-)

1927 yılında Gümüşhane'nin Kelkit ilçesinde doğdu. Hüseyinbeyoğlu ailesine mensup, ilçenin yerel yöneticilerinden Fikri Özdemir ile Kezban Rukiye Hanım'ın 4 çocuğundan ikincisidir. İlk ve ortaokulu Kelkit ve Gümüşhane'de, liseyi Trabzon ve Haydarpaşa'da okudu.

1951 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi; çalışma hayatına serbest avukat olarak başladı ve çocukluk arkadaşı Hikmet Odabaşıoğlu ile evlendi.

Askerlik görevini, Piyade Yedeksubay Okulu 49. dönem ikincisi olarak 1959 yılında Ankara'da yaptı. Paraşüt ve planör 'C Brövesi' sahibidir.

1961 yılında Gümüşhane'den Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili seçilerek Parlamento'ya girdi. 1972 yılına kadar TBMM'de Gümüşhaneyi temsil etti ve bu arada TBMM Başkanlık Divanı'nda 'idare amiri' olarak görev yaptı.

1980 yılında Kültür Bakanlığı müşavirliğine atandı ve bu görevinden emekli oldu.

1988 yılında Türkiye Kızılay Derneği Genel Merkez Kurulu üyeliğine, 3 yıl sonra da Kızılay genel başkan vekilliğine seçildi. 1999 yılında bu görevinden ayrıldı.

Elli yılı aşkın bir zamandır şiirle uğraşmaktadır. Türk şiirinin bütün sahillerini yoklamıştır. Şiire, 'Şiir, duyguların kendisine en yakın ifadesidir' diyen Yahya Kemal'in çizgisinde başlamış, uzun yıllar A.H. Tanpınar şiirnin ulaşılmaz estetik nizamı, mimarisi peşinde koşmuş ve onun çok bulutlu, çok renkli hülya ve rüya iklimlerinde kanat çırpmıştır.

Sonunda, 'Şiir, insanın bütün yaşantısını dolduran, manalandıran, zaman, mekan ve şahıs tespitinden sıyrılarak, insanın benliğinde, hücrelerinde eriyen, ömrün lezzeti ve usaresi haline gelen tecrübelerin, unutulan hatıraların mahiyeti bilinen duygular halinde yeniden yaşanması ve ifadesidir. İnsan bir mısra için lohusaların doğum sancılarını, ölülerle bir odada başbaşa kalmanın ürpertisini, mahiyeti belirsiz çocukluk hastalıklarını, çiçeklerin sabahları narin titreşimlerle açılışını, denizlerin sonsuzluğunu, durgunluk ve coşkusunu, yolculuklarda uçuşan yıldızlarla dolu gökyüzünü, ölümsüz aşkı ve birbirinden farklı birçok sevda gecelerinin ateşten çemberini, ayrılığı, özlemi, vuslatı, hazzı, hüznü, sevinci, kederi, velhasıl hepsini, herşeyi bilmeli, yaşamalı ve tanımalıdır' diyen R.M. Rilke'nin büyüleyici dünyasına sığınmıştır.

Şiirlerini kalbinden başka hiçbir şeyin emrine vermemiştir.

Nurettin Özdemir'in şiiri, bir bakıma Yahya Kemal, A.H. Tanpınar ve R.M. Rilke sentezidir.

Bugüne kadar 5 şiir kitabı yayınlandı ve bazı şiirleri de bestelendi. Ayrıca, çeşitli gazete ve dergilerde siyaset, sanat, ahlak konuları ile ülkenin ekonomik sorunları üzerine makale ve mektupları yayınlandı; bir çok radyo ve televizyon programında konuşmalar yaptı.

1981 yılında Yugoslavya'da 'Struga Şiir Akşamları Festivali'nde, 1992 yılında da '12. Dünya Şairler Kongresi'nde ülkemizi temsil etti.

Biri kız beş çocuk babası olan Özdemir, bütün şiirlerini 'Zaman ve Aşk' isimli son kitabında toplamıştır.

ESERLERİ

  • Hayat Şiiri
  • Yağmur Sonrası
  • Yitik Sevgi
  • Vakit Geçti Yorgunum
  • Zaman ve Aşk
Kaynak: http://www.antoloji.com/nurettin-ozdemir/hayati/
Finn and Jake bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Nurettin Özdemir benzer konular

Nurettin Özdemir kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?
Nurettin Özdemir'in hayatı ve kitapları hakkında bilgi verir misiniz ?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 25
Son Mesaj: 1 Mayıs 2014 15:29
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 30 Eylül 2013 19:51
Nurettin Zafer
Nurettin Zafer Vikipedi, özgür ansiklopedi Nurettin Zafer (1916 - 1991), Türk güreş sporcusu. http://i0912.hizliresim.com/2009/12/15/4536.gif
Forum: Spor tr Cevap: 0
Son Mesaj: 15 Aralık 2009 19:34
Nurettin Rençber
Adıyaman asıllı göçmen bir ailenin çocuğu olarak 1960 yılında Mersin'de doğdu. Çocukluk ve gençlik yılları bu liman kentinde geçti. Liseden sonra iki yıl kadar fabrika işçiliği yaptı. Ardından üniversite yılları başladı. Dört yıl süren öğrencilik yaşamını 1985'te mezuniyetle noktaladı (AÜ - DTCF...
Forum: Müzik tr Cevap: 1
Son Mesaj: 16 Mart 2008 01:55
Nurettin Ersin
Orgeneral Nurettin Ersin (1918 - 2005) ...
Forum: Asker tr Cevap: 0
Son Mesaj: 19 Aralık 2007 12:33
 
Sayfa 0.142 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu