Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Kızkumu Efsanesi

 • doga ile ilgili efsaneler
 • kiz kumu efsanesi
 • kizkumu efsanesi
4
 • 1 Gönderen Pasakli_Prenses
 • 3 Gönderen sanar
Pasakli_Prenses
10 Ekim 2008 13:25   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Kızkumu Efsanesi


Muğla'nın Marmaris İlçesi'nin Orhaniye Koyu, eşsiz bir doğa oluşumuyla meşhurdur. Koyun ortasında batık bir patika gibi uzanan 600 metre boyundaki kıyı, Kızkumu adıyla anılır. Kızkumu'nun oluşumuna dair bir efsane anlatılır. Efsaneye göre eski zamanlarda bir kralın kızı, fakir balıkçıya aşık olur. Ancak kral, kızını balıkçıya vermez. Kralın kızı, balıkçı sevgilisiyle gizli gizli buluşur. Birileri kızının balıkçıyla buluştuğunu, 'Balıkçı denizden geliyor, kızınız kumsalda onu bekliyor, ışıkla yerini işaret ediyor. Delikanlı da ışığa geliyor ve kızınız ile delikanlı gün ağarana kadar aşk oyunlarına dalıyor' sözleriyle Kral'a anlatır.

Bunları duyan Kral öfkelenmiş. Bir gece kızını kumsalda yakalatan Kral, askerlerine de ışıkla balıkçıya işaret vermelerini emretmiş. Delikanlı ışığı görünce atlamış kayığına kumsala doğru kürek çekmeye başlamış. Derken kız askerlerin elinden kurtulmuş ve sevgilisini kurtarmak için koşmaya başlamış. Ama sevgilisinin kayığına varması imkansızmış. Atmış kendini sulara ve o anda bir mucize gerçekleşmiş. Kızın adım attığı her yer kuma dönüşürken, peşinden koşan askerler, denize gömülmüş.

Kız kayığa kadar koşmuş ancak tam iki sevgili kavuşacakken, bir okçu delikanlıyı hedefleyip sallamış okunu. Ok gelip delikanlıya sarılan kızı bulmuş. Kızın bastığı yerde ortaya çıkan kumlar, kan suya karışınca kırmızıya boyanmış. Delikanlı ise almış yaralı sevgilisini gitmiş. Bir daha da onları ne gören olmuş ne de duyan.


sanar bu mesajı beğendi.
28 Ekim 2008 02:01   |   Mesaj #2   |   
sanar - avatarı
VIP Gözler Kalbin Aynasıdır
İstanbul

79838
8.248 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-06-2007
KIZKUMUNUN HİKAYESİ
(2. efsane)

Buranın çok ilginç bir hikayesi var. Bugün hala inanılan ve anlatılan bu efsaneye göre, bir zamanlar yöreyi sık sık ziyaret eden korsan baskınlarının birinde, bölgede sözü geçen ailenin güzeller güzeli kızı korsanlardan kaçarken, eteğine doldurduğu kırmızı kumlara saçarak, aynı yönde koşmaya başlar.. Nihayet kum azalır ve bittiği yerde de peri kadar güzel kız kaybolur!

İşte o günlerden bugüne, bölge kızkumu ismiyle anılıyor. Yöre sakinleri ve turistler, denizin içinde garip şekilde uzanan, iki yanı derin kum sette yürürken, dilek tutuyor. Tuttukları dileklerinin de gerçekleşeceğine inanıyor.

asla_asla_deme, Pasakli_Prenses ve nicely bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen Mira; 9 Eylül 2013 17:01. Sebep: Kırık resim kaldırıldı.
9 Eylül 2013 16:38   |   Mesaj #3   |   
kompetankedi - avatarı
VIP
Bir Dünyalı
İstanbul

66789
2.755 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-09-2005
Kız kumu doğal koylardan biri. Kendine has efsanesi yukardaki mesajda olduğu gibi. Yalnız yukardaki resim profesyonel bir çalışma olduğunu hatırlatmak isterim. Bu yere gittiğinizde hayal kırıklığı yaşamayın.

Denildiği gibi denizin ortasında oraya has yosunların tuttuğu kumlar sayesinde bir köprü oluşturmuş siz denizin içinde yürüye biliyorsunuz. Ancak bu bölgeye akan yerli ve yabancı turistlerin yoğunluğu bölgeye has doğal deniz içi kumu köprüsünde bozulmalar yapmış. Bölge belediyesi ve köylülerin buranın koruma alanı olarak ele alınması yönünde çalışmaları var.
Gerçek boyutunda görüntülemek için resme tıklayın.

Adı: DSC04427.jpg
Gösterim: 8
Boyutu: 71.5 KB
Gerçek boyutunda görüntülemek için resme tıklayın.

Adı: DSC04433.jpg
Gösterim: 8
Boyutu: 68.8 KB
Gerçek boyutunda görüntülemek için resme tıklayın.

Adı: DSC04434.jpg
Gösterim: 8
Boyutu: 63.0 KB
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Kızkumu Efsanesi Konusuna Benzer Konular

Pamukkale Efsanesi
Gönderen: buz perisi Forum: Efsaneler
Cevap: 0
Son Mesaj: 2 Şubat 2012 01:58
Cin Efsanesi
Gönderen: _Yağmur_ Forum: Efsaneler
Cevap: 2
Son Mesaj: 13 Temmuz 2010 17:10
Kumarbi Efsanesi
Gönderen: Blue Blood Forum: Efsaneler
Cevap: 0
Son Mesaj: 17 Aralık 2009 08:50
Sapanca Efsanesi
Gönderen: Pasakli_Prenses Forum: Efsaneler
Cevap: 0
Son Mesaj: 10 Ekim 2008 13:36
Mete Efsanesi
Gönderen: Pasakli_Prenses Forum: Efsaneler
Cevap: 0
Son Mesaj: 10 Ekim 2008 13:03
Sayfa 0.191 saniyede 12 sorgu ile oluşturuldu