Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Eldorado Efsanesi

Gösterim: 4.792 | Cevap: 2
7
  • 5 Gönderen HipHopRocK
  • 2 Gönderen volture
HipHopRocK
25 Mart 2009 00:19   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Eldorado Efsanesi

Eldorado Efsanesi

Eldorado (İspanyolca: Altın kaplı, altından), Güney Amerikalı bir kabile reisinin vücüduna altın tozu dökerek göldeki ritüel yıkanmalarının yarattığı bir efsanedir.

Efsanenin kökeni

Mit, 1530’lu yıllarda conquistador (İspanyolca: fatih) Gonzalo Jiménez de Quesada’nın günümüzdeki Kolombiya’nın And Dağları’nda karşılaştığı Muiska yerlilerinden edindiği duyumlarla başlar. İspanyollar yerlilerin köylerini ve hazinelerini çok çabuk ele geçirdiler. Zaman içinde Muiskaların altınları madenlerden çıkarmadıklarını, dağlardan kazandıkları tuz karşılığında başka kabilelerle yaptıkları ticaret sayesinde elde ettiklerinin farkına vardılar.
Daha sonra Sebastian de Belalcazar’in adamları, Muiska ritüelleri ile ilgili hikâyeyi diğer söylentilerle de karıştırarak ağızdan ağıza Quito’ya kadar taşıyıp efsaneyi yarattılar. El Dorado’nun bir yer olduğu sanılarak, efsane zamanla gittikçe büyüyerek, içinde altından bir kralın yaşadığı imparoturluğa kadar vardı.
Gonzalo Pizarro ve Francisco Orellana 1541 yılında Quito’dan yola çıkarak Amazon Nehri’nin havzasına kadar hiç bulamıyacakları mistik yeri aradılar. Orellano, Rio Napo Nehri’ni Amazon Nehri’ne kadar takip ederek, bu sayede koca nehri çatalağızınına kadar boydan boya aşan ilk Avrupalı oldu.

Kutsal şölen

Hikayenin aslına Juan Rodriguez Freyle’nin 1636 yılı tarihli ’El Carnero’ adındaki günlüğünde rastlanıyor. Freyle’den arkadaşı Don Juan'a yazdığından alıntılar: Anlatılanlara göre dini şölen yeni liderin ilan edilmesiyle başlıyordu. Muiska kralı ya da başrahibi, göreve başlamadan önce bir süre için kadınsız, tuz yemeden, bir mağarada inzivaya çekilirdi. Sonra ilk yaptığı, Guatavita Gölü’ne gidip ilah diye taptıkları iblise hediyeler ve kurbanlar sunmaktı. Gölün etrafındaki şölen esnasında tahtın yeni varisinin derisi yüzülüp, yapışkan çirişle kutsal yağlama sonrası üstüne boydan boya bütün vücudunu kaplayana dek altın tozu dökülürdü. Bunun ardından kral ve çıplak halde dört önde gelen reis çeşitli altın eşyalarla ve mücevherlerle bir sala yerleştirildi. Gölün ortasına yaklaşıldıktan sonra saldakiler tarafından kıyıdakilere sessiz olunması için işaret verilirdi ve yanında getirdikleri hediye olarak göle atılırdı. Sonra kralın kendisi suya atlardı ve üstündeki altın tozu diğer mücevherlerle birlikte dibe gömülürdü. Kıyıya tekrar dönerken şarkıcıların ve dansözlerin bağrışmaları yeniden başlardı.

Arama seferleri

1541-1545 yıllarında Philipp von Hutten, 1569’da Bogota’dan yola çıkarak Gonzalo Jiménez de Quesada ve 1595’de Sir Walter Raleigh efsanevi ülkeyi bulmak için seferler yürüttüler.
1969 yılında, yörede, anlatılanların doğru olduğunu kanıtlayan altından bir sal bulundu (Eldorado salı).


asla_asla_deme, volture, sanar ve 2 kişi bu mesajı beğendi.
6 Ocak 2010 18:07   |   Mesaj #2   |   
volture - avatarı
VIP "Ipıslak Balık"
ist/sak

24.518
2.203 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 17-03-2007

Cvp: Eldorado Efsanesi

Efsane kayıp şehir bulundu mu?


Amazon Havzası’nda araştırmalar yapan bilim adamları çok geniş bir alana yayılmış dev höyüklerin kayıp şehir El Dorado’nun kalıntıları olduğunu savunuyor.

El Dorado hakkında yüzyıllardır dev kalelerine gömülü hazineler hakkındaki efsanelerle maceracıların ve kaşiflerin peşinden koştuğu bir hedef oldu. İspanyol denizciler bu hazinelerin için yağmur ormanlarının derinliklerine yaptıkları seferlerde Azteklere ve İnkalara rakip kayıp bir medeniyet bulacaklarına inandılar.

Uydu fotoğraflarıyla ortaya konan ve Brezilya toprakları içinde, Bolivya sınırı yakınlarında bulunan 200 adet dev geometrik şekil bu anlatılanların efsane değil gerçek olduğuna işaret ediyor.

250 kilometre çapında bir alana yayılan çemberler ve diğer geometrik şekillerin Kristof Kolomb, Amerika kıtasına ayak basmadan çok önce MS 200 yılında yapıldığı söyleniyor.

Araştırmayı yayımlayan Antiquity dergisi, tarım yapmak için orman arazisinde ağaçların kesilmesiyle ortaya çıkan yapıların “Kolomb öncesi döneme ait sofistike bir toplum”a ait olduğunu belirtiyor.

eldorado200 5216 334
asla_asla_deme ve ThinkerBeLL bu mesajı beğendi.
ener
25 Temmuz 2011 20:25   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Eldorado Efsanesi

Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi & MsXLabs.org

Eldorado Efsanesi

Güney Orta Amerika'da bulunduğuna inanılan, efsanevi, zenginlik ve altın ülkesi. 15., 16. ve 17. yüzyıllarda birçok keşif gezisinin konusu olan Eldorado, sık sık, büyük bolluğun ve zenginliğin hüküm sürdüğü herhangi bir yeri anlatmak için de kullanılmıştır. Efsaneye göre, şimdi Kolombiya denilen yerde bulunan bir göl üzerine kurulmuş bir Kızılderili kentinin şefi olan "El Hombre Dorado" (Altın Adam), vücudunu altın tozuyla kaplayarak gölde yüzmeyi bir alışkanlık hâline getirmişti. Kent halkı da, geleneklerinin bir parçası olarak, göle çeşitli hazineler atarlardı. Böylelikle, Eldorado, zenginlik ve altın kaynağı olarak ün yaptı. Eldorado'yu aramaya çıkan İspanyol kâşifi Francisco Orellana, Amazon Irmağı'nın büyük bir bölümünü keşfetti.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Eldorado Efsanesi benzer konular

Kızkumu Efsanesi
Kızkumu Efsanesi Muğla'nın Marmaris İlçesi'nin Orhaniye Koyu, eşsiz bir doğa oluşumuyla meşhurdur. Koyun ortasında batık bir patika gibi uzanan 600 metre boyundaki kıyı, Kızkumu adıyla anılır. Kızkumu'nun oluşumuna dair bir efsane anlatılır. Efsaneye göre eski zamanlarda bir kralın kızı,...
Forum: Efsaneler Cevap: 2
Son Mesaj: 9 Eylül 2013 16:38
Cin Efsanesi
Cin Efsanesi Bu efsane, 80'li yıllarda dilden dile dolaşıyordu. Gazi Kız Öğrenci Yurdu'nda bir grup kız, eğlence olsun diye cin çağırmaya karar vermiş. Bir odaya toplanıp başlamışlar seansa. Cin çağırmadaki en önemli husus da, cini geri göndermekmiş. Kızlarımız cini çağırıp bi güzel...
Forum: Efsaneler Cevap: 2
Son Mesaj: 13 Temmuz 2010 17:10
Neil Young - Eldorado
Neil Young - Eldorado In the crystal ball The gypsy sees the villa The riders on the hill The fire in the fields She sees the mission bell Swinging in the silence Now the shooting starts The bullets pierce the hearts
Forum: Yabancı Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 13 Ocak 2010 15:59
Cadillac Eldorado
Kanatları ile Hatırlanıyor: Cadillac Eldorado 1949 yılında bir Cadillac dergi ilanının son cümlesinde şöyle diyordu “Cadillac: Bir Dünya Standardı”. 1950’li yıllarda Cadillac mühendislik, sürüş, güvenlik ve dayanıklılık esaslarında gerçekten de bir dünya standardı idi. Aynı zamanda bir statü...
Forum: Motorlu Araçlar Cevap: 2
Son Mesaj: 7 Mart 2009 12:14
Sarıkız Efsanesi
Sarıkız Efsanesi Marmara ve Ege bölgelerini birbirinden ayıran ve genç dağlar grubuna giren Kazdağları’nın en yüksek tepesine Sarıkız Tepesi adı verilmektedir. Bu tepenin adı hakkında pek çok efsane anlatılmaktadır. Çok eski zamanlarda Güre köyünde çok güzel bir kız varmış. Bu kızı...
Forum: Efsaneler Cevap: 0
Son Mesaj: 9 Ekim 2008 16:19
 
Sayfa 0.194 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu