Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Baskı Teknikleri - Şablon Baskı

Gösterim: 42.414 | Cevap: 2
4
  • 3 Gönderen nünü
  • 1 Gönderen Alvarez Ocean
nünü
25 Mart 2008 11:49   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Baskı Teknikleri - Şablon Baskı

ŞABLON BASKI TEKNİĞİ

Serigrafi, filmdruck, şablon baskı adlarıyla da anılan bu teknikler Çinde ve Japonyada yüzyıllar önce kumaşlara baskı yapmak için kullanılmıştır. Bir çerçeveye ipek, sentetik iplik veya bronz telden ince bir dokuma gerilerek elde basmayacak yerleri kapatılır. Oluşan kalıp kağıt üzerine oturtulur ve eleğin içine konan baskı boyasının sıyrılarak alttaki kağıda geçmesiyle baskı elde edilir. Kalıbın dokuması üzerine uygulanan kapatma, açık bırakma işlemleri için çeşitli malzeme ve yardımcı tekniklerden yararlanılır.

a) Kesme, oyma şablondan kağıttan ve çeşitli yapışkan düz tabakalardan ayırarak hazırlanır. Eleğin dokumasına ütü veya yapışkanla yapıştırılır. Keskin kenarlı, geniş yüzeyli resimler veren ilkel ve kolay bir kalıp hazırlama yöntemidir.

b) Yağlı kalem ve mürekkeple (Litografı kalemi ve mürekkebi vb.) eleğin dokuması üzerine resim çizilir. Eleğin tüm yüzü kolloidal eriyikler (jelatin, Arap zamkı, kitre vb.)sürülerek kapatılır. Kuruduktan sonra yağlı kalem ve mürekkep izleri benzinle silinir. Basacak yerler açılmış, kalıp baskıya hazırlanmış olur.

c) Işığa duyarlı haldeyken üzerine saydam folyeler üzerine çizilmiş ve boyanmış resimler ışık yardımı ile kopye edilir. Resim olan yerler ışıktan etkilenmez. Diğer yerlerden geçen ışık duyarlı tabakayı sertleştirir. Sertleşmeyen yerler yıkanarak açılır ve kalıp kurutularak baskıya hazır hale getirilir.

d) Resmin siyah beyaz değerleri fotografik yolla filme geçirilir. Bu yolla özgün resmin her rengi için ayrı film çekilebilir. Bu filmlerdeki resim izleri ışığa duyarlı maddeler yardımıyla eleğe geçirilir. Bu teknikten daha çok benzer baskılar (reprodüksiyon) yapmak için yararlanılır. Sanatçı özgün resim yaratılması aşamalarında bu teknikten yararlanabilir. Bu durumda özgün resim baskıdan sonra ortaya çıkar Resimler önceden proje niteliğinde yapılabilir. Ancak baskıdan önce baskının benzetilmeye çalışıldığı orijinal resim yoktur.

Bu tekniklerin çeşitlenmeleri, karışık kullanılmaları gibi pek çok yeni olanaklardan yararlanılmıştır. Elek baskının özgün baskı sanatı alanında kullanılması oldukça yenidir. 1850 yılında Lyon kentinde ipekli kumaşa renkli süslemelerin Lyon Emprimeleri basmak için kullanıldığı bilinir. 1870de İsviçre ve Almanyada, 1900 yıllarında Amerikada (USA) kullanılmaya başlanır. I. Dünya Savaşı sırasında teknik Amerikada geliştirilir ve endüstri değeri kazanır. II. Dünya Savaşından sonra elek baskı özgün resim baskı aracı olarak benimsenir. Hans Arp, Joseph Albers, Willi Baumeister, Victor Vasarelly, Jackson Polloc, Robert Rauschenberg, Andy Warhol gibi ünlü ressamlar bu teknikten yararlanarak özgün resim baskılan yaparlar. Bugün özellikle çok renkli resim baskılarında tercih edilen bir özgün baskı tekniğidir.
asla_asla_deme, MaRCeLLCaT ve yagmur44 bu mesajı beğendi.
Alvarez Ocean
28 Kasım 2009 15:47   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Baskı Teknikleri - Şablon Baskı

Şablon Baskı Örnekleri


foliage12largetd5

stencil20fiore2006xe0

stencil20uccelli2012de1

stencilcatlz2

stencil20farfalla2003qk5


YARGIC55 bu mesajı beğendi.
2 Ekim 2015 21:57   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
MsXLabs Üyesi
10
1 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 02-10-2015

Güzel

Cok İyi
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Baskı Teknikleri - Şablon Baskı benzer konular

Şablon baskı tekniği hakkında bilgi verir misiniz?
Şablon baskı nedir kısaca özetle
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 15 Aralık 2013 18:43
Şablon baskı nedir?
şablon baskı nedir lütfen söyleyin
Forum: Soru-Cevap Cevap: 3
Son Mesaj: 5 Aralık 2013 16:23
Baskı Teknikleri - Serigrafi (Elek Baskı)
Serigrafi Baskı Teknigi İpek Baskı - Şablon Baskı - Elek Baskı diye de anılan serigrafi, tekstil sanayiinde, grafik sanatlarda ve baskı resim çalışmalarında yaygın olarak kullanılan bir baskı teknigidir. Bu teknikte; metal ya da ahşap çerçeveye gerilmiş ipek, plastik veya metal dokumadan...
Forum: Güzel Sanatlar Cevap: 1
Son Mesaj: 2 Ekim 2012 17:50
Baskı Teknikleri - Litografi (Taş Baskı)
Litografi - Taş Baskı Vikipedi, özgür ansiklopedi Taş baskı Taş baskı ya da Litografi / Litografya, kireç taşı üzerine yağlı mürekkeple çizilmiş şekil ve yazıların basım sanatı. Taşbaskıya el litografyası da denir. Taşbaskı, modern ofset litografyanın başlangıcıdır. Taşbaskı tekniğinin...
Forum: Güzel Sanatlar Cevap: 3
Son Mesaj: 27 Nisan 2009 17:16
Baskı Teknikleri - Ağaç Baskı
Ağaç Baskı MsXLabs.org Bu oyun kâğıtları ağaçbaskı tekniğiyle üretilmiştir. Soldaki : Sinek kızı 18. yüzyıl Fransız desenidir. Sağdaki : Maça papazı ise 19. yüzyılda ingiltere'de basılmıştır. Ağaç Baskı, özel bir yöntemle resim yapma ve boyama tekniğidir. Bu teknikle yapılmış resimlere...
Forum: Güzel Sanatlar Cevap: 5
Son Mesaj: 8 Nisan 2009 08:53
 
Sayfa 0.165 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu