Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Baskı Teknikleri - Şablon Baskı

Gösterim: 41789 | Cevap: 1
  • sablon baski
  • sablon baski nedir
  • sablon baski ornekleri
3
  • 3 Gönderen nünü
nünü
25 Mart 2008 11:49   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Baskı Teknikleri - Şablon Baskı

ŞABLON BASKI TEKNİĞİ

Serigrafi, filmdruck, şablon baskı adlarıyla da anılan bu teknikler Çinde ve Japonyada yüzyıllar önce kumaşlara baskı yapmak için kullanılmıştır. Bir çerçeveye ipek, sentetik iplik veya bronz telden ince bir dokuma gerilerek elde basmayacak yerleri kapatılır. Oluşan kalıp kağıt üzerine oturtulur ve eleğin içine konan baskı boyasının sıyrılarak alttaki kağıda geçmesiyle baskı elde edilir. Kalıbın dokuması üzerine uygulanan kapatma, açık bırakma işlemleri için çeşitli malzeme ve yardımcı tekniklerden yararlanılır.

a) Kesme, oyma şablondan kağıttan ve çeşitli yapışkan düz tabakalardan ayırarak hazırlanır. Eleğin dokumasına ütü veya yapışkanla yapıştırılır. Keskin kenarlı, geniş yüzeyli resimler veren ilkel ve kolay bir kalıp hazırlama yöntemidir.

b) Yağlı kalem ve mürekkeple (Litografı kalemi ve mürekkebi vb.) eleğin dokuması üzerine resim çizilir. Eleğin tüm yüzü kolloidal eriyikler (jelatin, Arap zamkı, kitre vb.)sürülerek kapatılır. Kuruduktan sonra yağlı kalem ve mürekkep izleri benzinle silinir. Basacak yerler açılmış, kalıp baskıya hazırlanmış olur.

c) Işığa duyarlı haldeyken üzerine saydam folyeler üzerine çizilmiş ve boyanmış resimler ışık yardımı ile kopye edilir. Resim olan yerler ışıktan etkilenmez. Diğer yerlerden geçen ışık duyarlı tabakayı sertleştirir. Sertleşmeyen yerler yıkanarak açılır ve kalıp kurutularak baskıya hazır hale getirilir.

d) Resmin siyah beyaz değerleri fotografik yolla filme geçirilir. Bu yolla özgün resmin her rengi için ayrı film çekilebilir. Bu filmlerdeki resim izleri ışığa duyarlı maddeler yardımıyla eleğe geçirilir. Bu teknikten daha çok benzer baskılar (reprodüksiyon) yapmak için yararlanılır. Sanatçı özgün resim yaratılması aşamalarında bu teknikten yararlanabilir. Bu durumda özgün resim baskıdan sonra ortaya çıkar Resimler önceden proje niteliğinde yapılabilir. Ancak baskıdan önce baskının benzetilmeye çalışıldığı orijinal resim yoktur.

Bu tekniklerin çeşitlenmeleri, karışık kullanılmaları gibi pek çok yeni olanaklardan yararlanılmıştır. Elek baskının özgün baskı sanatı alanında kullanılması oldukça yenidir. 1850 yılında Lyon kentinde ipekli kumaşa renkli süslemelerin Lyon Emprimeleri basmak için kullanıldığı bilinir. 1870de İsviçre ve Almanyada, 1900 yıllarında Amerikada (USA) kullanılmaya başlanır. I. Dünya Savaşı sırasında teknik Amerikada geliştirilir ve endüstri değeri kazanır. II. Dünya Savaşından sonra elek baskı özgün resim baskı aracı olarak benimsenir. Hans Arp, Joseph Albers, Willi Baumeister, Victor Vasarelly, Jackson Polloc, Robert Rauschenberg, Andy Warhol gibi ünlü ressamlar bu teknikten yararlanarak özgün resim baskılan yaparlar. Bugün özellikle çok renkli resim baskılarında tercih edilen bir özgün baskı tekniğidir.
asla_asla_deme, MaRCeLLCaT ve yagmur44 bu mesajı beğendi.
Alvarez Ocean
28 Kasım 2009 15:47   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Şablon Baskı Örnekleri

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Baskı Teknikleri - Şablon Baskı Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • sablon baski
  • sablon baski nedir
  • sablon baski ornekleri
Şablon baskı tekniği hakkında bilgi verir misiniz?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 1
Son Mesaj: 15 Aralık 2013 18:43
Şablon baskı nedir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 3
Son Mesaj: 5 Aralık 2013 16:23
Baskı Teknikleri - Serigrafi (Elek Baskı)
Gönderen: nünü Forum: Güzel Sanatlar
Cevap: 1
Son Mesaj: 2 Ekim 2012 17:50
Baskı Teknikleri - Litografi (Taş Baskı)
Gönderen: Blue Blood Forum: Güzel Sanatlar
Cevap: 3
Son Mesaj: 27 Nisan 2009 17:16
Baskı Teknikleri - Ağaç Baskı
Gönderen: KisukE UraharA Forum: Güzel Sanatlar
Cevap: 5
Son Mesaj: 8 Nisan 2009 08:53
Sayfa 0.211 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu