MsXLabs
2005-2016
Mimari Eserler forumunda yer alan Blue Blood tarafından açılmış Tarihi Yapılar - Erzurum Çifte Minareli Medrese (Türkiye) konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Çifte Minareli Medrese Çifte Minareli Medrese - Erzurum Çifte Minareli Medrese Selçuk Sultanı Alaeddin Keykubad'ın ...

Tarihi Yapılar - Erzurum Çifte Minareli Medrese (Türkiye)

Gösterim: 9.471 | Cevap: 1
25 Kasım 2009 13:55   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Çifte Minareli Medrese


350px C387ifte Minareli Medrese
Çifte Minareli Medrese - Erzurum

Çifte Minareli Medrese Selçuk Sultanı Alaeddin Keykubad'ın kızı Hundi Hatun tarafından yaptırılmış olan Erzurum'da bulunan bir tarihi y. Açık avlulu medreselerin Anadolu'da en büyük örneğidir. Cephede, taçkapı formundan çok çeşme nişleri ile yarım yuvarlak iki payanda vardır. Taçkapının iki yanında yükselen silindirik minareler tuğla ve moazaik çiniler ile süslenmiştir. Taçkapıyı çeviren bitki süslemeleri kalın silmeli pnoların içindeki ejder, hayatağacı, kartal motifleri cephenin en gösterişli bölümüdür. Doğudaki tamamlanmış hayat ağacı ile kartal motiflerinin bir arma olmaktan çok, Orta Asya, Türk inanışına kadar uzanan gücü ve ölümsüzlüğü dile getirdiği düşünülür.

Kaynak:Vikipedi
(2011-05-25T11:13:04+03:00)
ener
25 Mayıs 2011 11:13   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi & MsXLabs

Erzurum Çifte Minareli Medrese

Erzurum'da, Tebriz kapısında medrese. I. Alaettin Keykubat'ın kızı Honda (ya da Huant) Hatun tarafından 1253'te yaptırıldığı söylendiği gibi, 13. yüzyıl sonuyla 14. yüzyıl başlarında İlhanlılarca yaptırıldığı da öne sürülür. İki yanında birer minare yükselen taş kapıdan girildiğinde, beşik tonozla örtülü dehlizden geçilerek varılan dikdörtgen avlunun batı, kuzey ve güney yönlerini birer revak süsler. Minarelerin çinileri yer yer dökülmüş ve üst kısımları yıkılmıştır.
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj: