MsXLabs
2005-2016
Moda forumunda yer alan ThinkerBeLL tarafından açılmış Banyo Dekorasyonu konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Banyo Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır? Banyo dekorasyonu, misafir ağırlama süresi çok olmadığından olsa gerek, hep arka ...

Banyo Dekorasyonu

Gösterim: 23.088 | Cevap: 15
19 Ağustos 2011 12:16   |   Mesaj #1   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Istanbul TR

52.738
11.447 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009
Banyo Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?
Banyo dekorasyonu, misafir ağırlama süresi çok olmadığından olsa gerek, hep arka planda kalmıştır ve genellikle evdeki en küçük mekanlardır. Ama kullanılacak renkler ve çizgilerle alanı daha büyük ve ferah göstermek mümkündür.
Ad:  banyo1.jpg
Gösterim: 1004
Boyut:  24.5 KB
Dekorasyonda en önemli aşamanın, evin diğer odalarında duvar rengi seçimi olduğunu düşünürsek, banyo dekorasyonunda da durum benzerdir. Banyolarda dekorasyonun en temel aşaması fayans yani duvar kaplama ürünü seçimidir.
Günümüzde binlerce çeşit duvar ürünü seçeneği bulunmaktadır. Banyo duvarına fayans ve benzeri bir ürün seçerken, mekânın sürekli nemli veya ıslak olduğu göz önünde bulundurularak buna uygun malzemelerden üretilmiş ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca yer döşemesi seçiminde de kaygan olmayan ürünler seçilerek ev kazalarının da önüne geçilebilir.

Banyo dekorasyonu ile ilgili en önemli diğer bir nokta da duvarlar ile zemin rengi seçiminin uyumlu olmasıdır. Banyo mobilyalarının kısa sürede eskimemesi için tercih edilmesi gereken renkler açık tonda olmalıdır. Zira koyu tonlar hem iç karartıcı, hem de kolay eskiyen renklerdir. Tavan için ise, açık tonlar, havai mavi veya çok açık bir yeşil renk kullanılabilir. Bu sayede daha ferah bir banyoya sahip olabilirsiniz. Beyaz duvarların bulunduğu bir banyoda yer alacak parlak siyah ya da kırmızı renkte küvet, klozet takımı, mekana görsel ağırlık kazandırır ve küçük mekanı olduğundan daha güçlü bir hale getirir. Açık raf sistemi ise aksine daha az ağırlığa sahiptir ve mekanı daha ferah ve büyük gösterir.
Dikey çizgiler mekanı daha yüksek göstereceği için minimumda tutulmalıdır. Yatay çizgiler mekanı olduğundan daha geniş gösterir.
Parlak duvarlar ve zemin banyoyu genişletir. Hatta kullanılacak küçük parlak objeler bile mekana ferah bir izlenim kazandırır.

Aynalar derinlik, uzunluk ve genişlik sağlar. Banyoya iki kat büyüklük kazandırmak için bir duvarda boydan boya ayna kullanılması önerilir. Aydınlıklar, pencereler ve cam tuğla, duvarlarda mekana alan kazandırır.
Lavabonun yanında yerleştirilecek basamaklı havluluk mekana yer kazandırırken şık görünümü ile banyoya estetik de kazandırır.
Modern banyonun çağdaş bir görünüm elde etmesi isteniyorsa daha sade, abartısız formlara ve çözümlere yönelmek gerekir. Bunun için çelik yuvarlak lavabolar idealdir. Cam tezgahlar ve krom aksesuarlar da modern banyoyu tamamlayan ögelerdir.
Küçük bir banyonuz varsa, seçim konusunda hassas davranmanız gereken bir diğer konu da klozet ve rezervuar seçimi olacaktır. Küçük banyo için asma klozet ve gömme rezervuar kullanmazsanız kullanım alanı daralacağından ortamın havası olumsuz etkilenmiş olur.
Ayrıca ayna boyunu da banyo ile orantılı ve ortamı daraltmayacak şekilde seçmeniz yaranıza olur. Banyo büyükse her insanın rahatlıkla kullanabileceği bir boy aynası tercih edilebilir. Fakat alan küçükse duvara monte edilen aynalar da kullanılabilir. Ayrıca yeterince büyük alana sahipseniz havlu ve bornozlar için duvar monteli raf veya dolap da kullanabilirsiniz.

Banyoyu aydınlık göstermek ilk amaç

Banyolar genellikle evlerin karanlık köşelerinde bulunduğu için banyoyu ferah ve daha aydınlık göstermek birinci amaç olmalıdır. Bu nedenle duvarda kullanılacak fayans ya da benzeri maddeleri açık renkte tercih etmek, banyonun daha geniş görünmesine yardımcı olacaktır.
Banyonun temel malzemeleri küvet, klozet, lavabodur. Bu malzemelerde de yine beyaz, krem rengi gibi açık renkler kullanılmalıdır. Banyoda küvetin yerleşimi oldukça önemlidir. Küveti banyonun en uç köşelerine yerleştirmek, o kısımlardaki ölü alanları değerlendirmek için akıllıca bir fikir olabilir. Lavabo ve klozeti ise yan duvarlara yakın koymak, banyonun işlevselliğini de artırmaktadır. Eğer banyoya çamaşır makinesi konmak isteniyorsa, bu mümkün olduğunca kapının arkasına ya da banyo dolabının altına saklanarak alanın daralması engellenebilir.
Temel banyo malzemelerini açık renkte tercih edip uygun şekilde yerleştirdikten sonra, sıra dekorasyonu tamamlayan aksesuarlara geldiğinde burada kişisel zevkler ön plana çıkmaktadır. Açık renk seçilen küvet, lavabo, klozet ve fayanslardan sonra, isteğe bağlı olarak klasik, modern, doğal ya da renkli bir banyo dekorasyonu yapılabilir.Derlemedir.
20 Ağustos 2011 10:32   |   Mesaj #2   |   
tokiohotel - avatarı
VIP ''Ölü Gelin''
Konya
1.139
307 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 27-02-2010
Banyo Dekorasyonu
Herkes güzel ve yeni bir banyoda yıkanmak ister. Yeni ve temiz bir banyonun yanı sıra görselliğin de ön planda tutulması elbette ki her insanı cezbeder. Görsel açıdan şık ve güzel bir mekânın sadece salonlar veya mutfaklar olması gerekmemektedir. Görsel olarak güzel bir görünüm evinizin her alanında kendisini göstermelidir. Ve herkesi de büyüleyerek kendine çekmektedir.

Hatta bazen hiç sevmediğiniz bir yemeğin sunumu öyle güzel olur ki, o sevmediğiniz yemek bile size çok lezzetli görünebilir. Yani her şeyin ilk önce görünümü bizleri etkisi altında bırakmaktadır. Yani banyoların görünümü de oldukça önemlidir. Güzel ve ihtişamlı seramiklerle döşenmiş yerler ve duvarlar, kullanışlı ve uyumlu banyo dolapları, yerlerinizi kaplayan gösterişli banyo halıları ile banyonuza büyüleyici bir görünüm kazandırmak sizin elinizde. İsteğinize göre jakuzi, küvet veya duşa kabin seçimi de yaparak banyonuzu kendinize göre daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.


baanyo


bbbanyo
Sedef 21
24 Ağustos 2011 13:59   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Banyolarda Yaratıcı Alternatifler

resim110856

Bir banyoya girdiğinizde, karşınıza çıkan her ayrıntıdan rahatsız olma olasılığınız vardır. Örneğin, lekeli bir lavabo, kırık bir fayans, plastik kir tutmuş bir sabunluk vs. Üstüne üstlük bunlar akılda da kalır. O sırada her neredeyseniz, bir evde veya mekânda, size ikram edilen şeyi yer veya içerken, belleğinizden kare kare görüntüleri geçer.

Banyosundan hoşlanmadığınız bir eve veya bir mekâna bir daha hiç gitmek istemeyebilirsiniz. Yani banyolar, her ne kadar arka planda kalsalar, göz önünde olmasalar da her zaman için, bir mekânın veya bir evin en önemli durak noktalarındandır.


Banyo mobilyası tasarımcıları da artık bunun farkındalığıyla hareket ediyor. Tasarım dünyasında kendine çok önemli bir yer edinen banyo tasarımları, her yıl farklı, gösterişli, kullanışlı ve yaratıcı alternatifler sunuyor.


Banyo tasarımları, aynen mobilya ve giysi tasarımlarında olduğu gibi, moda akımlarına uygun gidiyor. Bu yıl, kimi tasarımcılar tarafından 1930’lu, 40’lı yılların banyoları günümüze taşındı. Ayaklı küvetler, lavabolar, işlemeli dolaplar, gece lambasını andıran lambalar revaçta.


Bu tip banyolara adeta bir yatak odası havası hâkim, onları revü kızlarının soyunma odalarına da benzetebilirsiniz. Devon&Devon, Sonia ve Lefroy Brooks gibi markalar bu, eski tip banyolara şık aksesuar seçenekleri de sunuyor. Özellikle Lefroy Brooks’un dönem esintili ayna ve duvara monte edilen lamba çeşitleri çok ilgi çekici.


Banyo tasarımlarında, diğer yandan modernizmin sınırlarını aşma çabaları da devam ediyor, uzay çağını andıran tasarımlar da bir o kadar modasını sürdürüyor. Büyük salata kâselerini andıran lavabolar, çılgın fayanslar, klozetler ve ilginç duvar kâğıtları banyoları renklendiriyor.


Özellikle vitrifiyelerde çok alternatif var. Renk seçeneklerinde ise en çok turuncu göze çarpıyor. Banyosunu bu şekilde dekore etmek isteyenler Nic Design, Vitra, Ideal Standart gibi markalarda aradıkları ürünleri bulabilirler. 1980’li yıllarda sıkça kullanılan mozaikler de bu aralar gündemde. Mozaikler bir araya getirilerek desen oluşturuluyor, bunun yanı sıra tamamen düz renk olarak da kullanılabiliyor. Bisazza’nın mozaikleri ise gerçekten görmeye değer.


Klasik ama modern bir banyo tercih edenler için şu sıralar, en moda renk siyah. Aslında akılda canlanan simsiyah bir banyo size itici gelebilir. Belki de daha önce bu rengin banyolarda yoğun olarak kullanılmamasının da sebebi budur. Oysaki bu önyargılı düşünce, simsiyah bir banyonun somut halini gördüğünüzde yerini hayranlığa bırakıyor.


Fayansları veya mozaikleri de dahil olmak üzere simsiyah olan bir banyo gerçekten çok şık duruyor, eğer ortamı biraz yumuşatmak isterseniz, yer döşemesi olarak ahşap da kullanabilirsiniz. Ya da içine sedef katılmış, parıltılı mozikleri veya granitleri tercih edebilirsiniz.


Siyah, ama iç karartıcı olmayan bir banyoya sahip olmak için mat malzemelerden kaçınmanız yeterli. Parıl parıl siyah bir banyo, cilalı, eski tip bir ahşap döşemeyle bir arada çok şık duracaktır. Gerçi siyah renk kullanımının banyolarda tercih edilmesinin tek nedeni şık görünümü de değil. Siyah kamufle etme özelliğine sahip bir renk olduğundan, bu banyolarda leke derdi de olmuyor.


Siyah banyo, kaliteli malzemeleri tercih ettiğiniz sürece her zaman ilk günkü görünümünü koruyor. Siyah, beyazla da harmanlanabilir. Bu iki rengin bir arada kullanımlarının negatif elektrik yaydığı söylense de uyumlarını hiçe saymak mümkün değil.


Toscoquatro ve Boffi markalarının dekore ettiği banyolarda siyah ve beyaz kullanımını bir arada görmek mümkün. Bu iki marka siyah ve beyazı bir arada kullanmaktan vazgeçemeyenler için, güzel alternatifler sunuyor.
18 Ocak 2012 12:24   |   Mesaj #4   |   
Valeria - avatarı
VIP VIP Üye
Amisos

5.807
6.874 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-03-2010
Banyo Dekorasyonu

23 Ocak 2012 16:07   |   Mesaj #5   |   
Valeria - avatarı
VIP VIP Üye
Amisos

5.807
6.874 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-03-2010
Banyonuzu Yenilemenin Zamanı

Banyonuzu yenilemeye karar verdiniz ve hem şık, hem mekânın iyi kullanıldığı bir çözümlemeye ihtiyacınız var.

Bu durumda bir uzmandan yardım almak bu zahmetli çalışmadan sorunsuz çıkmanızı sağlayacaktır.
Çünkü banyoyu yenilemek aynı zamanda ciddi bir tadilat çalışmasını başlattığınızın işaretidir. (Su borularından yer karolarına yapacak çok işiniz var ! )
Banyonuzu Yenileyin, Hayallerin Gerçekle Buluştuğu Bir Noktada Yaşayın.

Banyonuzu Yenilemenin Zamani Sizce de Gelmedi mi

Lavabo Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
*Asma lavaboların en büyük avantajı istenilen yüksekliğe monte edilebilmesidir.

*Açılı lavabolar çok köşeli ve yer sorunu yaşanan banyolar için iyi bir çözümdür.
*Kalabalık aileler için en iyisi, eğer banyoda yeterli alan varsa, ikili lavabolardır.

*Lavabo alınırken, banyoya yerleştirdikten sonra rahat kullanabilmek için, önünde 1 m. boşluk bırakmaya olanak verecek büyüklükte bir seçim yapmanız gerektiğini unutmayın.
*Seramik lavaboların temizliği kolaydır ve çok sayıda renk alternatifi mevcuttur.


Banyonuzu Yenilemenin Zamani Sizce de Gelmedi mi

*Paslanmaz çelik lavabolar tercih edildiğinde kullanılacak armatür de aynı malzemeden olmalıdır. Bu lavabolar, kolay temizlenir ancak temizlenirken, çizilip parlaklarını kaybedebilirler.
*Suyu iyi boşaltan, ergonomik bir lavabo seçmeye dikkat edin.( Kare formlu lavabolar çok şık; fakat suyu daha yavaş boşalttıklarını unutmayın! )Ve musluğunuzun lavaboyla uyumlu olduğuna emin olun.

Banyonuzu Yenilemenin Zamani Sizce de Gelmedi mi

Banyo elemanları arasında en çok çeşide sahip olanlardan biri şüphesiz lavabolardır. Eğer önceden belirlediğiniz bir model yoksa seçim sırasında zorlanabilirsiniz. Seramikten kroma, camdan granit ve mermere kadar değişik malzemelerden üretilen lavabolar; banyo dolabına ankastre, ayaklı ya da asma olabiliyor.

Banyonuzu Yenilemenin Zamani Sizce de Gelmedi mi


Ayaklı lavabolar geniş banyolar için tercih edilirken, duvara monte edilmiş, çift ya da yan yana iki lavabo da banyoda yeterli alan varsa güzel bir görüntü oluşturur.

Banyonuzu Yenilemenin Zamani Sizce de Gelmedi mi

Ankastre lavabolar banyoda yeterli alan olmadığı durumlar için ideal bir çözümdür. Bu lavabolar yerden tasarruf sağlarken bir yandan da lavabo ve dolap sorununu birlikte çözer. Banyo dolapları banyonun genel dekorasyonuna uygun renkte ve malzemede modellerden tercih edilmelidir.
solinay
23 Ocak 2012 16:19   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
images?qtbnANd9GcTOHzHrzhP7QJLrC7a8WL6Pc6tA1irJgIVYvDOdSE0dNpLmnQa2Og

Bu kadınlar için en iyi seçim


images?qtbnANd9GcSx9XrPWBglzBPm kLniKBsXu546rVlR5rMMNIH5y VqL83JQRa


Buda erkekler ve kadınlar için iyi bir seçim

banyo dekorasyonu 61

Buda erkekler için iyi bir seçim

Son düzenleyen Valeria; 23 Ocak 2012 16:30 Sebep: Sayfa düzeni
16 Şubat 2012 13:33   |   Mesaj #7   |   
Valeria - avatarı
VIP VIP Üye
Amisos

5.807
6.874 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-03-2010
Banyo Dekorasyonu
Banyoların vazgeçilmezlerinden ve en önemli aksesuarlarından biri olan banyo aynaları gelişen teknoloji ve dekorasyon konusundaki gelişmelerde göz önünde bulundurularak insanların insanların ihtiyaçlarını giderirken aynı zamanda göz zevklerinede hitap eden değişik ve dekoratif şekillerde ve farklı ölçülerde, aydınlatma ile süslenmiş, raflar eklenmiş, etajerli ve daha farklı özellikler eklenerek üretilmektedir. Bunun yanı sıra dekorasyon konusundada aynanın şekli görünümü banyolarınıza astığınız noktaya göre dekorasyonunuza katkı sağlamaktadır. Banyonuza uygun olmayan bir ayna seçimi ve astığın yer banyonuzu boğabilir ve olduğundan daha küçük gösterebilir tam tersi olarakta uygun seçilmiş banyo aynaları ile banyonuzu daha geniş ve ferah göstermek sizin elinizde.
Günümüzde artık mobilya mağazalarında İkea gibi yapı marketlerde çok farklı şekillerde banyo aynaları bulmanız mümkün fakat daha öncesinde banyonuza nasıl bir ayna seçmeniz gerektiğini düşünmelisiniz. Banyonuza hangisi daha uygun olur Oval bir şekle sahip aynamı yoksa yuvarlak biçimdemi dikdörtgenmi bir aynaya ihtiyacınız olduğunu banyonuzda ufak ölçümler yaparak bulabilirsiniz. Ayrıca evde yaşıyan diğer insanlarında aynayı daha rahat bir şekilde kullanabilmeleri için aynanın boyu ve asılacağı duvar önemli unsurlardan birisidir.
Ayrıca artık banyo aynalarınızı duvarınıza daha rahat bir şekilde adapte edebilmeniz için farklı duvar malzemeleri ve değişik montaj ekipmanlarıda mevcut. Örneğin aynayı ahşap bir yüzeye monte edecekseniz daha farklı bir çiviye beton bir yüzeye monte edecekseniz farklı bir çiviye yada ekipnalara ihtiyacınız olacaktır. Bu tip ekipmanlar genelde ayna ile verilmektedir fakat sizin uygulayacağınız duvar farklı yapıda ise farklı ekipmanlarıda bulamanız mümkün.
kC3BCcC3BCk banyo aynalari 234x300


dikdortgen kare banyo aynasi 225x300


cesitli boyutlardaki banyo aynasi modelleri 300x225


banyo dekorasyonu ve banyo aynalari modelleri 279x300


banyo aynalari 267x300

28 Mart 2012 15:40   |   Mesaj #8   |   
Valeria - avatarı
VIP VIP Üye
Amisos

5.807
6.874 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-03-2010
Modern Banyo Halı Modelleri
Banyo dekorasyonunda paspas modelleri mazide kaldı. Özellikle büyük banyoların vazgeçilmez trendi şık ve dekoratif banyo halı modelleri. Sizde klasik paspas modellerinden sıkıldıysanız, banyonuzun büyük veya küçük olması o kadar önemli değil önemli olan mekanla uyum içinde dekoratif seçimler yapmanızdır.

modernbanyo

Banyo Dekorasyonu


cizgilibanyohalisi

Derlemedir.

29 Nisan 2012 02:08   |   Mesaj #9   |   
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
İstanbul
3.660
3.623 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 27-09-2010
Banyo Aydınlatması
Banyo aydınlatması yaptırılırken; öncelikle ortam için genel bir aydınlatma sağlanmalı, ardından banyoda olduğunuz süre içerisinde işinizi göreceğiniz alanlara ekstra aydınlatma yapılması gerekir.
5174w
Bu alanlar sizin banyoda sıklıkla kullandığınız bir dolabın bulunduğu kısım ya da diş fırçalarken, makyaj yaparken, tıraş olurken sıklıkla kullandığınız bir ayna ve çevresi olabilir. Örneğin: Aynanızı çok sık kullanıyor ve aydınlatmanızı yeterli bulmuyorsanız, aynanızın üstüne yukarıdan aşağıya doğru vurgu aydınlatması ekleyin. Bu ve bunun gibi özel işleriniz için daha fazla kullandığınız alanlara bir miktar daha fazla aydınlatma yapılması, size kolaylık sağlayacaktır. Banyo apliklerinde hemen hemen tüm renkler, çok sayıda şekil ve stiller bulunmaktadır. Banyo apliklerinde beyaz renk kullanarak, banyonuzda ferah bir ortam oluşturabileceğiniz gibi; loş ışıklar tercih ederek romantik bir ortam da oluşturabilirsiniz. Ayna ya da lavabo çevresinde kullanılacak olan aydınlatmalar tercih edilirken, ışığın yüzünüzde gölge oluşturmaması için aplikler göz hizanızda olmalı ve aynanın iki kenarına eşit uzaklıkta monte edilmelidir. Çeşit ve model içerisinde karar vermekte sıkıntı yaşıyorsanız, özellikle banyo için tasarlanmış montaja hazır serileri tercih edebilirsiniz. Banyo gibi ıslak alanlarda neme dayanıklı, gömme veya sıvaüstü aplikler kullanılması en doğru tercih olacaktır. Yalnız aydınlatma seçerken banyonun rengi ve temasına da dikkat etmeli, bu özelliklere göre aydınlatmanızı seçmelisiniz. Aksi halde ışıktan verim alınsa dahi, dekorasyon açısından bir bütünlük sağlanamadığından oluşacak görüntü hoşunuza gitmeyebilir.
14 Mayıs 2012 11:33   |   Mesaj #10   |   
Valeria - avatarı
VIP VIP Üye
Amisos

5.807
6.874 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-03-2010
Reklam
Banyo Aksesuar Seçimi
Banyo dekorasyonuna ufak dokunuşlarda bulunmak isteyenler için aksesuarları yenilemek başlıbaşına iyi bir çözüm.
Banyonuzun dekorasyonundan sıkıldınız ya da eskiyen aksesuarlarınızı yenileri ile değiştirmek istiyorsunuz. Öncelikle banyo halınızı, duş perdenizi, sabunluk, tuvalet kağıtlığı, ve havluluğunuzu yenileyerek işe başlayabilirsiniz.

Bunun için ilk olarak banyonuzda yaratmak istediğiniz tarz ve kullanmak istediğiniz renklere karar verin. Eğer kullanacağımız aksesuarlar banyomuzun renginide baskın bir nitelik kazanacak, büyük veya çok hacimli ise küçük banyolarda açık renkler, pastel tonların tercih edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Yoğun kullanımı olmayan, obje bazında kullanılacak aksesuarlarda dilediğimiz renk ve model seçimini yapabiliriz.

Klasik tarzda bir banyonuz var ve biraz neşe katmak istiyorsanız, yazın gelişi de size çok iyi bir fırsat oluşturuyor. Çok renkli cıvıl cıvıl, canlı aksesuarları kullanabilirsiniz.


ikea2mudoconcept2

mudoconcept3nuxx3

margarit primanova

Banyonuzda da evinizin diğer mekanlarında tercih ettiğiniz şekilde ışıltılı renkler, parlak taşlı aksesuarlar kullanmakta bir başka seçenek. Burada dikkat edeceğiniz unsur, dar mekanlarda bu tür aksesuarları çok dengeli kullanmaya özen göstermelisiniz. Havlularınız veya seramiklerinizde de altın desenler tercih edebilir, bu ışıltıların uyumunu yakalayabilirsiniz

zarahome2 zarahome3

zarahome4 pr 01 85658 max

1mudoconcept7 1zarahome1

1mudoconcept4 1bagnostation sonia2Cevap Yaz