Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Selahattin Alpay

Gösterim: 45742 | Cevap: 0 Selahattin Alpay kimdir, nereli, hayatı.
  • selahattin alpay
  • selahattin alpay kimdir
  • selahattin alpay nereli
GÜLGECELER
11 Ağustos 2008 09:31   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Selahattin Alpay (Selahattin Alpay Kimdir? - Selahattin Alpay Hakkında)

BEN KENDİMİ MALATYA ‘YA ADADIM”

“Ben Objektifim” diyen Türk Halk Müziğinin ünlü sesi Selahattin Alpay zaman zaman köşe yazıları ile de sizlerle olacak. Malatya ‘nın yetiştirip Türkiye ‘ye sunduğu ünlü Türk Halk Müziği Sanatçısı Selahattin Alpay”Ben kendimi Malatya ‘ya adadım”dedi.


Yıllardır sahneler de yer alarak Malatya ve Türkiye folklorunu yaşatan isimler arasın da ilk sıralar da gelen isim Türk Halk Müziğinin ünlü sesi Selahattin Alpay yeni eserleri üzerinde çalışmalar yapıyor. Bir çok eseri Türkü dünyasına kazandıran Selahattin Alpay zaman zaman da SON BASKI Gazetesinde yazacağı yazılarla sizlerle olacak. SELAHATTİN ALPAY KİMDİR ? 1950 yılında Malatya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Malatya’da, liseyi ise daha sonra Ankara Akşam Ticaret Lisesi’nde bitirdi. 1967 yılında Malatya Halk Eğitim Merkezi’nde ilk müzik çalışmalarına başladı. Hocaları Mehmet Yumrutepe ve Süleyman Sökmen’den ilk müzik eğitimini aldı. Aynı yıl ilk 45’liği olan “Emo suya gider eli boş gelir”i yaptı. Askere gittiği 1971 yılında kadar 4 adet 45’lik daha yaparak müzik çalışmalarına devam etti. Vatani görevini Manisa’da bando bölüğünde yaparken, şan ve nota dersleri aldı. Askerlik sonrası 1974’de bir kamu bankasında çalışmaya başladı. Aynı zamanda Ankara Halk Evi’nde Özcan Tamer yönetimindeki koroda görev aldı. Sonraki dönemde Nida Tüfekçi, Coşkun Güla gibi Türk Halk Müziği hocalarıyla çalışmalarını sürdürdü. 1975 yılında Ankara Radyosu Sanatçılık Sanatçılık Sınavı’nı kazandı. İlk uzunçalarını 1976 yılında kendi derlediği “Örenli Gelin” adlı türküyle yaptı. 1981’de müzik çalışmalarını sürdürmek için İstanbul’a geldi. İstanbul’u geldiği 1981 yılından günümüze kadar 150’ye yakın derlemesi, 23 adet kaset ve CD çalışması, 9 adet filmi oldu. Sanat hayatı boyunca 4 kez “Yılın Sanatçısı” ödülünü aldı. Selahattin Alpay’ın hit olan parçalarından bazıları şunlardır; Nazike, Emo Suya Gider, Örenli Gelin, Arapatı gibi Sallar Başını, Kuyudan Su Çekerler, Altın Yüziğim Kırıldı, Ahlatın Başındayım, Çakmak Çakmağa Geldim, Bir Ay Doğar İlk Akşamdan Geceden, Yollar Seni Gide Gide Usandım, Tello, Çift Jandarma….
Sanat hayatı boyunca yurtiçi ve yurtdışında birçok solo ve kadrolu konserler verdi. 2001 yılından bu yana T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Solist Sanatçı olarak görevimi sürdürmektedir. Evli ve ikisi kız, üç çocuk babasıdır. 1981 yılından bu yana İstanbul’da ikamet etmektedir.

Böyle Mi Yanar

Böyle mi yanar adam adama
Birgün gelem konam senin odana
Çifte çoban gelmiş konmuş odana
Beni kondurmaya yerin kalmamış

Digel di leylim di leylim yosmam di leylim
Gülmedi bu garip gönlüm di leylim oy oy

Evlerinin önü kibar bir yokuş
Kız kurbanın olam o nasıl bakış
Halının üstüne koyduğun nakış
İplik tutan ak ellerine kurban olayım

Digel di leylim di leylim yosmam di leylim
Gülmedi bu garip gönlüm di leylim oy oy
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Selahattin Alpay Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • selahattin alpay
  • selahattin alpay kimdir
  • selahattin alpay nereli
Alpay
Gönderen: Kral_Aslan Forum: Müzik tr
Cevap: 1
Son Mesaj: 22 Ağustos 2014 08:54
H. Cengiz Alpay
Gönderen: Blue Blood Forum: Edebiyat tr
Cevap: 0
Son Mesaj: 10 Şubat 2010 11:05
Selahattin Alpay - Kırma Taşın Kenarı
Gönderen: GÜLGECELER Forum: Türkçe Şarkı Sözleri
Cevap: 0
Son Mesaj: 11 Ağustos 2008 09:38
Alpay Gürsoy
Gönderen: Gabriella Forum: Kahraman Türkler
Cevap: 0
Son Mesaj: 21 Mayıs 2008 18:56
Alpay Ekler
Gönderen: GusinapsE Forum: Tiyatro tr
Cevap: 0
Son Mesaj: 5 Ekim 2006 14:31
Sayfa 0.186 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu