Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Yılmaz Morgül

Gösterim: 70.861 | Cevap: 0 Yılmaz Morgül nereli, hayatı, kimdir.
1
  • 1 Gönderen Kral_Aslan
5 Nisan 2007 10:16   |   Mesaj #1   |   
Kral_Aslan - avatarı
MOD MsXTeam
İstanbul

18.573
4.735 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 10-10-2005

Yılmaz Morgül (Yılmaz Morgül Kimdir? - Yılmaz Morgül Hakkında)

Yılmaz Morgül
yilmazmorgul
Türk Sanat Müziği'nin zarif ve beyefendi sanatçısı Yılmaz Morgül, 14 Ocak 1969'da İstanbul'un Beykoz ilçesinde dünyaya geldi. Babaannesinin ud çalıp söylemesi ve babası İbrahim Bey'in usta bir tulum müzisyeni olması nedeniyle müzikle içiçe büyüdü. Komşulardan alınan ödünç plaklardan dinlediği şarkılarla müziğe ilgi duymaya başladı. Öğrenim yaşamı boyunca da sürekli sanatla ilgili faaliyetlerle haşır neşir oldu. İlk, orta ve lise öğrenimi boyunca müsamerelerde şarkılar söyledi, korolarda yer aldı, tiyatro oyunlarında roller üstlendi. Ondört yaşına geldiğinde müzik eğitimine başladı. Üstad Feriha Tunceli'den musikî dersleri alan Yılmaz Morgül, onbeş yıldır aralıksız derslerine devam etmektedir.


Bugüne kadar Üsküdar, Kalamış, Beşiktaş, Kadıköy ve Bakırköy Musikî Cemiyetleri'nden dersler alarak kendini hazırladı. İlk kez 1988 yılında Adana'da assolist olarak sahne alarak profesyonel oldu. Yılmaz Morgül, ilk albümünü 1995 yılında çıkardı. "Elveda İstanbul" adını taşıyan çalışmada onbir şarkı yer aldı. Albümün müzik yönetmenliğini Reha Erdir yaparken düzenlemeler İlker Çelik ve Adnan Koç imzasını taşıdı. Sanatçı söz ve müziği kendisine ait "Geceler"in yanı sıra Hülya Şenkul, Reha Erdir, Hakkı Yalçın, Erhan Güleryüz, İlker Çelik, Özkan Turgay, Renan Bilek, Emre Önbayraktar ve Elif Karakaya gibi saygın isimlere ait eserleri seslendirdi. İlk hit, albümle aynı adı taşıyan "Elveda İstanbul" olurken, "Geceler", "Kız Sen Kimsin" gibi birçok parça Yılmaz Morgül'ün geniş kitlelerce tanınıp beğenilmesini sağladı.

Hemen ertesi yıl "Yılmaz Morgül II" adlı çalışmasıyla çıktı hayranlarının karşısına. Morgül, bu albümde farklı tarzlarda oniki şarkıya yer verdi. Yeni şarkıların yanında klasik haline gelmiş eski hitleri de yorumladı. Orhan Gencebay'ın "Dertler Benim Olsun", Cengizhan Altuntaş ve Mehmet Ilgın'ın "Ağlama Değmez Hayat"ını kendi tarzıyla yeniden seslendirdi. Zeki Müren'in unutulmaz filmlerinden biri olan "Bahçevan"ın aynı isimli şarkısını yeniden okudu. Video klibinde de filmden alınan görüntülere yer vererek ve Zeki Müren'in oynadığı 'Bahçevan' karakterini canlandırarak 'sanat güneşi'mize saygısını sundu. Morgül, "Bağışla Anne"nin söz ve müziğine, "Sevenler Ayrılmasın"ın da sözlerine imzasını attı. Bunların dışında Serdar Ortaç'ın "Sulukule", Nazan Öncel'in "Avare Yıllar" ve Norayr Demirci'nin "Zalim" ve "Yazıklar Olsun" adlı parçalarına zarif sesiyle hayat verdi.

Sanatçının "Masum Yalanlar" adlı üçüncü albümü 1997 tarihini taşıdı. Onüç şarkının yer aldığı çalışmada bu kez değerli müzik adamı Selçuk Tekay'la çalıştı. Düzenlemeleri ise Turhan Yükseler ve Umut Hakan gerçekleştirdi. Kalabalık ve ünlü bir müzisyen kadrosunun yer aldığı albümün çıkış parçası, "Her Kuşun Eti Yenmez" isimli Serdar Ortaç şarkısı oldu. Annesine ithaf ettiği "Masum Yalanlar"da Ahmet Selçuk İlkan, Muzaffer Özpınar, Ülkü Aker, Hakkı Yalçın, Kadri Demirel gibi birçok ünlü müzik adamının eserlerini seslendirdi. Güfte ve bestesi Şükrü Tunar'a ait "Bir Muhabbet Kuşu" adlı eserin video klibi ise bugüne kadar Türk musikîsine hizmet etmiş bestekâr ve sanatçıların görüntüleriyle ekranlara sunuldu. Böylece bu değerlerin hiç bir zaman unutulmaması, yeni kuşaklara tanıtılıp hatırlanması gerektiği düşüncesini yansıttı. Bunun yanı sıra "Yes No", "Masum Yalanlar", müzikseverlerce büyük beğeni toplayan diğer parçalar arasında yer aldı.

Yılmaz Morgül, milyonlara varan albüm satışları, beş yıl içinde en iyi Türk Sanat Müziği Sanatçısı ünvanlı yetmişbeş ödülü, beyefendi kişiliği, sansasyondan uzak yaşamıyla müzik dünyasındaki yerini sağlamlaştırdı. Her yıl şehit asker, şehit polis aileleri, kimsesiz çocuklar, Lösemili Çocuklar Vakfı gibi kişi ve kuruluşlar için yüze yakın ücretsiz konser veren sanatçı Türk Sanat Müziği'nde kalıcı olmak istediğini, bunun için sürekli çalıştığını söylemektedir.
Daisy-BT bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen Kral_Aslan; 1 Şubat 2008 11:17
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Yılmaz Morgül benzer konular

Yılmaz Morgül - Annem
Yılmaz Morgül - Annem - Türkçe Şarkı Sözleri Bir yar için seni terkedip gittim Vicdanıma bir sor ne acı çektim Kendimi ben sana emanet ettim Eller kadir kıymet bilmiyor Annem Senin kadar kimse sevmiyor Annem
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 31 Ağustos 2008 08:10
Yılmaz Morgül - Can Parçam
Yılmaz Morgül - Can Parçam - Türkçe Şarkı Sözleri Sana kalbimi verdim kalbimi Sana ömrümü verdim ömrümü Seni herşeyden çok Seni herkesten çok Seni canımdan çok sevdim Canımcım canım canımcım
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 31 Ağustos 2008 07:50
Yılmaz Morgül - Falcı
Yılmaz Morgül - Falcı - Türkçe Şarkı Sözleri Bize ayrılık görünüyor bu çıkan falda Birleşmemiz imkansız falcı da farkında Yalan değil söylediği gerçek meydanda Birleşmemiz imkansız falcı da farkında Çok seviyorum onu falcı ne olur anla Yalan da olsa o da seni seviyor de bana
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 31 Ağustos 2008 07:38
Yılmaz Morgül - Öp Beni
Yılmaz Morgül - Öp Beni - Türkçe Şarkı Sözleri Şöyle bir baksana Kalbimi yaksana Kendimi vereyim sana El ele göz göze Diz dize biz bize Ne olur gelsene bize
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 31 Ağustos 2008 07:30
Yılmaz Morgül - Zalim
Yılmaz Morgül - Zalim - Türkçe Şarkı Sözleri Bana veda etmiştin Unut beni unut demiştin Soruyorum sana soruyorum Sen beni unuttun mu? Unutabildin mi?
Forum: Türkçe Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 31 Ağustos 2008 07:13
 
Sayfa 0.145 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu