Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Trafik İşaretleri (Trafik Levhaları)

Bu konu Otomobiller - Arabalar forumunda evo tarafından 1 Kasım 2006 (22:28) tarihinde açılmıştır.
113663 kez görüntülenmiş, 1 cevap yazılmış ve son mesaj 27 Mart 2012 (20:11) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 1 Kasım 2006, 22:28

Trafik İşaretleri (Trafik Levhaları)

#1 (link)
kirlenmek güseldir : )
evo - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar
Trafik İşaretleri
Trafik, insanların, hayvanların ve araçların karayolları üzerindeki hal ve hareketleridir. Trafik sadece içerisinde akışın yönlendirildiği bir yollar sistemi değil, aynı zamanda toplumun bireylerinin bir başka biçimde etkileşim de bulunmasıdır.
Trafik işaretleri, trafiği düzenleme amacı ile kullanılan işaret levhaları, ışıklı ve sesli işaretler, yer işaretlemeleridir.
Trafik işaret levhası, sabit veya taşınabilir bir mesnet üzerine yerleştirilmiş ve üzerindeki sembol, renk ve yazı ile özel bir talimatın aktarılmasını sağlayan trafik tertibatıdır. Trafiğin karayolu üzerinde akabilmesi, alışılagelmiş yaşam faaliyetinin belli bir sistem, düzen, güvenlik içinde devam edebilmesi için ihtiyacın zorunlu kılması karşısında trafik işaretleri doğmuş, gün geçtikçe de gelişmektedir.

Trafik işaretleri, yolu kullananlara, yol ve çevresinin genel karakteristikleri hakkında yetkililerce gerekli görülen ikaz ve tavsiyelerin yazı ve semboller halinde mesajlarla aktarılmasını sağlar. Yolu kullananlar, trafik işaretlerine uyarak güzergâhlarını seçerler, yönlerini değiştirirler ve herhangi bir tehlikeye karşı önceden kendilerini hazırlarlar. Bu yönleri ile trafik işaretleri yolun bir parçası, en önemli işleme unsuru ve yolu kullananlar için hayati önemi haiz birer güvenlik elemanıdırlar.

trafktanzmaretler

trafkuyariaretler

trafkblgaretler

durmaveparkaretler
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 27 Mart 2012, 20:11

Trafik İşaretleri ve Anlamları

#2 (link)
düşünür
Ziyaretçi
düşünür - avatarı
Trafik Tanzim İşaretleri

TrafikTanzim_adaetrafindadonunuz
Ada Etrafında Dönünüz
Dönel kavşak girişlerinde ada etrafında dönüş yönünü ve aksi işaretlenmedikçe ada etrafında dönüş halinde bulunan araçların ilk geçiş hakkına sahip olduğunu bildirir.

TrafikTanzim_AtArabasiGiremez
At Arabası Giremez
At arabalarının bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. At arabası sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.

TrafikTanzim_azamihizsinirlamasi
Azami Hız Sınırlaması
Belirlenmiş olan azami hız limiti veya bu limitlerin altındaki hız limitlerini hatırlatır. Sürücülerin levhada belirtilen hız sınırlarını aşmamaları gerekir.

TrafikTanzim_BisikletGiremez
Bisiklet Giremez
Bisikletlerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Bisiklet sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.

TrafikTanzim_butunyasakalamavekisitlamalarinsonu
Bütün Yasaklama ve Kısıtlamaların Sonu
Daha önce konulmuş olan bütün yasaklama ve kısıtlamaların sona erdiğini bildirir (Yapım, bakım, onarım yapılan yol kesimlerinde konulan birden fazla yasaklama ve kısıtlamalar gibi.)

TrafikTanzim_DingilBasinaTondanFazlaYukDusenGiremez
Dingil Başına .... tondan Fazla Yük Düşen Taşıt Giremez
Dingil ağırlığı levhada belirtilen değerden fazla olan araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Dingil ağırlığı fazla olan araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.

TrafikTanzim_Dur
Dur
Tali yoldan anayol kavşağına gelindiğini bildirir. Kavşak gelişinde durulur. Anayoldan gelen araçlar varsa ilk geçiş hakkı onlara verildikten sonra, harekete geçilerek kavşağa girilir.

TrafikTanzim_ElArabasiGiremez
El Arabası Giremez
El arabalarının bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. El arabası sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.

TrafikTanzim_gecmeyasagisonu
Geçme Yasağı Sonu
Daha önce konulmuş olan geçme yasağının sona erdiğini bildirir. Sürücüler, bu levhadan sonra engel bir hal yoksa öndeki aracı geçebilirler.

TrafikTanzim_GenisligiMetredenFazlaGiremez
Genişliği ... metreden Fazla Olan Taşıt Giremez
Levhada belirtilen ölçüden daha geniş olan araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Daha geniş araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.

TrafikTanzim_gumruk
Gümrük - Durmadan Geçmek Yasaktır
Gümrük teşkilatı bulunan sınır kapılarında ve karayollarındaki araçların gümrük kontrolü için durdurulması gereken diğer yerlerde, sürücülerin durmak mecburiyetinde olduklarını bildirir.

TrafikTanzim_herikiyandangidiniz
Her İki Yandan Gidiniz
Yolun gidişe ayrılan kısmı üzerinde refüj, ada veya sabit cisim bulunması halinde, bunların önüne konulan bu levha, refüjün, adanın veya sabit cismin her iki tarafından da gidilebileceğini bildirir.

TrafikTanzim_hizkisitlamasisonu
Hız Kısıtlaması Sonu
Yolun önceki bir kesiminde konulmuş olan hız kısıtlamalarının sona erdiğini bildirir. Sürücüler, bu levhadan sonra kullandıkları aracın cinsine göre hızlarını arttırabilirler.

TrafikTanzim_ilerimecburiyon
İleri Mecburi Yön
Kavşaklarda bazı yolların tek yönlü olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen ileriye gidilmesini bildirir.

TrafikTanzim_ilerivesagamecburiyon
İleri ve Sağa Mecburi Yön
Kavşaklarda sağa dönüşlerin dönüş adalarıyla korunmuş olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen ileri ve sağa gidilmesini bildirir.

TrafikTanzim_ilerivesolamecburiyon
İleri ve Sola Mecburi Yön
Kavşaklarda bazı yolların tek yönlü olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen ileri ve sola gidilmesini bildirir.

TrafikTanzim_KamyonGiremez
Kamyon Giremez
Kamyonların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Kamyon sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.

TrafikTanzim_kamyonlaricingecmeyasagisonu
Kamyonlar İçin Geçme Yasağı Sonu
Daha önce kamyonlar için konulmuş olan geçme yasağının sona erdiğini bildirir. Kamyon sürücüleri, bu levhadan sonra engel bir hal yoksa öndeki araçları geçebilirler.

TrafikTanzim_kamyonlaricinondekitasitigecmekyasaktir
Kamyonlar İçin Öndeki Taşıtı Geçmek Yasaktır
Bu levhanın hitap ettiği yönde seyreden kamyonların, önlerindekini geçmenin yasaklanmış olduğunu bildirir. Kamyon sürücülerin geçme yasağı sonuna kadar önlerindeki araçları geçmemeleri gerekir.

TrafikTanzim_KarsidanGeleneYolVer
Karşıdan Gelene Yol Ver
İki yönlü taşıt yolunun daimi veya arıza nedeniyle (Köprü, menfez geçit, kayma, çökme gibi) iki aracın emniyetle geçemeyeceği şekilde dar olduğu yönlerde karşı yönden gelen araca geçiş kolaylığı sağlanmasını bildirir. Karşı yönden gelen araç dar kesimi geçtikten sonra, yola devam edilir.

TrafikTanzim_mecburiasgarihiz
Mecburi Asgari Hız
Otoyollarla ekspres yollarda trafiğin belirli bir hız limitinin altına inmeden kalkışını sağlamak amacıyla, levhada gösterilen hız limitinin altına inilemeyeceğini bildirir.

TrafikTanzim_mecburiasgarihizsonu
Mecburi Asgari Hız Sonu
Daha önce konulmuş olan mecburi asgari hız levhasıyla amaçlanan şartların sona erdiğini bildirir.

TrafikTanzim_mecburiatliyolu
Mecburi Atlı Yolu
Bir yolun tamamen veya belirli bir kısmının sadece atların kullanımına ayrılmış olduğunu, yolun bu kısmının diğer trafiğe kapalı olduğunu bildirir.

TrafikTanzim_mecburibisikletyolu
Mecburi Bisiklet Yolu
Bir yolun tamamen veya belirli bir kısmının sadece bisikletlerin kullanımına ayrılmış olduğunu, yolun bu kısmının diğer trafiğe kapalı olduğunu bildirir.

TrafikTanzim_mecburiyayayolu
Mecburi Yaya Yolu
Bir yolun tamamen veya belirli bir kısmının sadece yayaların kullanımına ayrılmış olduğunu, yolun bu kısmının diğer trafiğe kapalı olduğunu bildirir.

TrafikTanzim_MopetGiremez
Mopet Giremez
Mopetlerin (Motorlu Bisiklet) bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Mopet sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.

TrafikTanzim_MotorluTasitGiremez
Motorlu Taşıt Giremez
Motosikletler de dahil olmak üzere motorlu taşıtlarını bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Motorlu taşıt sürücülerinin bu yola girmemelri gerekir.

TrafikTanzim_MotorsikletGiremez
Motosiklet Giremez
Motosikletlerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Motosiklet sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.

TrafikTanzim_MotosikletDisindaMotorluTasitTrafigineKapaliyol
Motosiklet Dışında Motorlu Taşıt Trafiğine Kapalı Yol
Yolun her iki yönde taşıt trafiğine kapatılmış olduğunu (motosiklet dışında) bildirir. Bu yola her iki taraftan motorlu taşıtların girmemesi gerekir.

TrafikTanzim_ondekitasitigecmekyasaktir
Öndeki Taşıtı Geçmek Yasaktır
Bu levhanın hitap ettiği yönde seyreden bütün araçların, önlerindekini geçmenin yasaklanmış olduğunu bildirir. Sürücülerin geçme yasağı sonuna kadar önlerindeki araçları geçmemeleri gerekir.

TrafikTanzim_OnekiTasitMetredenDahaYakinTakipEdilemez
Öndeki Taşıt .... metreden Daha Yakın Takip Edilemez
Yol ve trafik şartları nedeniyle, araçlar arasındaki takip mesafesinin levhada belirtilen mesafeden az olmamasını bildirir. Sürücülerin bu hususa uymaları gerekir.

TrafikTanzim_OtobusGiremez
Otobüs Giremez
Otobüslerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Otobüs sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.

TrafikTanzim_PatlayiciMaddeTasiyanGiremez
Patlayıcı ve Parlayıcı Madde Taşıyan Taşıt Giremez
İlgililerce belirtilen miktardan fazla patlayıcı ve parlayıcı madde taşıyan araçların bu yola, köprü, menfez, tünel, altgeçit gibi sanat yapılarına girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir.

TrafikTanzim_SagaDonulemez
Sağa Dönülmez
Yaklaşılan ilk levhada sağa dönüşün yasaklanmış olduğunu bildirir. Sürücülerin bu kavşakta sağa dönmemeleri gerekir.

TrafikTanzim_sagamecburiyon
Sağa Mecburi Yön
s

Kavşaklarda bazı yolların tek yönlü olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen sağa hareket edileceğini bildirir.

TrafikTanzim_sagavesolamecburiyon
Sağa ve Sola Mecburi Yön
Bazı yönlerin trafiğe kapalı olması haline veya kavşaklarda ve servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen sağa ve sola gidilmesini bildirir.

TrafikTanzim_sagdangidiniz
Sağdan Gidiniz
Bölünmüş yollarda refüj başlarına, kavşaklardaki diğer adalarla yol platformu üzerindeki sabit cisimlerin önüne konulan bu levha, röfüjün, adanın veya sabit cismin sağından gidilmesini bildirir.

TrafikTanzim_sesliikazcihazlarinkullanimiyasaktir
Sesli İkaz Cihazlarının Kullanımı Yasaktır
Araçlardaki sesli ikaz cihazlarının, tehlike anlarında ikaz görevi dışında kullanılmasının yasaklanmış olduğunu bildirir. Sürücülerin gereksiz yere bu ses cihazlarını kullanmamaları gerekir.

TrafikTanzim_soladonulmez
Sola Dönülmez

Yaklaşılan ilk levhada sola dönüşün yasaklanmış olduğunu bildirir. Sürücülerin bu kavşakta sola dönmemeleri gerekir.

TrafikTanzim_solamecburiyon
Sola Mecburi Yön
Kavşaklarda bazı yolların tek yönlü olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen sola hareket edileceğini bildirir.

TrafikTanzim_SuKirleticiMaddeTasiyanGiremez
Su Kirletici Madde Taşıyan Taşıt Giremez :
İlgililerce belirlenmiş olan miktarlardan fazla su kirletici madde taşıyan taşıtların bu yola, sanat yapılarına ve tesislere girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir.

TrafikTanzim_TarimTraktoruGiremez
Tarım Traktörü Giremez
Lastik tekerlekli traktörlerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Bu tür aracı sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
s

TrafikTanzim_TasitGiremez
Taşıt Giremez
Bisiklet, motorlu bisiklet(mopet) ve el arabaları dışındaki araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Araç sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.

TrafikTanzim_TasitTrafigineKapaliYol
Taşıt Trafiğine Kapalı Yol
Yolun her iki yönde taşıt trafiğine kapatılmış olduğunu bildirir. Bu yola her iki taraftan da araçların girmemesi gerekir.

TrafikTanzim_TreylerGiremez
Treyler Giremez
Römorklu kamyonların veya römorklu lastik tekerlekli traktörlerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Bu tür araöları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.

TrafikTanzim_udonusuyapilmaz
U Dönüşü Yapılmaz
Her ne şekilde olursa olsun geri dönme manevralarının yapılmasının yasaklanmış olduğunu belirtir. Sürücülerin burada geri dönüş yapmamaları gerekir.

TrafikTanzim_UzunluguMetredenFazlaOlanGiremez
Uzunluğu ... metreden Fazla Olan Taşıt Giremez
Levhada belirtilen ölçüden daha uzun olan araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Daha uzun araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.

TrafikTanzim_YayaGiremez
Yaya Giremez
Yayaların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Yayaların bu yola girmemeleri gerekir.

TrafikTanzim_YolVer
Yol Ver
Tali yoldan anayol kavşağına gelindiğini bildirir. Anayoldan gelen araçlar varsa, ilk geçiş hakkı onlara verildikten sonra kavşağa girilir.

TrafikTanzim_YukluAgirligiTondanFazlaOlanTasitGiremez
Yüklü Ağırlığı .... tondan Fazla Yük Düşen Taşıt Giremez
Yüklü ağırlığı levhada belirtilen değerden fazla olan araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Yüklü ağırlığı fazla olan araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.

TrafikTanzim_YuksekligiMetredenFazlaGiremez
Yüksekliği ... metreden Fazla Olan Taşıt Giremez
Levhada belirtilen ölçüden daha yüksek olan araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Daha yüksek araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.

TrafikTanzim_zincirtakmakmecburidir
Zincir Takmak Mecburidir
Patinaj zinciri takılmasının mecburi olduğunu, en az iki çekici tekerleğe zincir takılmasının gerekli olduğunu bildirir.

TrafikTanzim_zincirtakmamecburiyetisonu
Zincir Takma Mecburiyeti Sonu
Zincir takma mecburiyetinin sona erdiğini bildirir.


Trafik Tehlike Uyarı İşaretleri ve Anlamları

TehlikeUyari_Acilankopru
Açılan Köprü
Karayolu üzerindeki trafik zaman zaman durdurulduğunu, açılabilen köprü bulunduğunu gösterir. Yavaşlanıp durulur.

TehlikeUyari_AnayolTaliyolKavsagiSag
Anayol-Tali Yol Kavşağı
İleride, anayol ile kesişen tali yol kavşağının bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, tali yollardaki araçlara dikkat edilerek geçilir.

TehlikeUyari_AnayolTaliyolKavsagiSagveSol
Anayol-Tali Yol Kavşağı
İleride, anayolla sağdan birleşen tali yol kavşağı bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, tali yoldaki araçlara dikkat edilerek geçilir.

TehlikeUyari_AnayolTaliyolKavsagiSol
Anayol-Tali Yol Kavşağı
İleride, anayolla soldan birleşen tali yol kavşağı bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, tali yoldaki araçlara dikkat edilerek geçilir.

TehlikeUyari_BisikletGecebilir
Bisiklet Geçebilir
İleride, bisikletlilerin karayolunu kesip yol eksenine dik olarak karşıya geçebileceklerini bildirir. Bu durum gözetilerek seyredilir.

TehlikeUyari_Denizveyanehirkiyisindabitenyol
Deniz veya Nehir Kıyısında Biten Yol
Karayolunun bir nehir, göl ve başka bir deniz kıyısına gittiğini bildirir. Kıyıya paralel başka bir yola dönülmesi ve kıyıda son bulması mümkündür. Yavaşlanıp durulur, yol durumuna göre hareket edilir.

TehlikeUyari_Dikkat
Dikkat!
Tehlike uyarı işaretleriyle bildirilen tehlikeler dışında kalan diğer tehlikeleri bildirir. Bu tehlikelerin ne olduğu ilave bir panel levha ile belirtilir. ( Figüre malzeme, düşük banket, kanal vs. ). Bildirilen tehlikeye dikkat edilerek seyredilir.
s

TehlikeUyari_DonelKavsakYaklasimi
Dönel Kavşak Yaklaşımı
İleride, trafiğin bir ada etrafında döndürülmek suratiyle diğer yollara dağıtıldığı dönel kavşak bulunduğunu bildirir. Kavşağa yaklaşırken hız azaltılır, ilk geçiş hakkı dönel kavşak içindeki araçlara verilir.

TehlikeUyari_DonusAdasiEkLevhasi
Dönüş Adası Ek Levhası
Ana trafik akımından sağa dönüşle ayrılan trafiği korumak amacıyla düzenlenen dönüş aralarında ve benzerlerinde kullanılan, ileri ve sağa mecburi yön veya sağa ve sola mecburi yön levhalarının anlamını ve etkinliğini arttırır.

TehlikeUyari_EhliHayvanlarGecebilir
Ehli Hayvanlar Geçebilir
Hayvan sürülerinin yol eksenine dik olarak karşıya geçme ihtimalinin bulunduğunu bildirir. Bu duruma dikkat edilerek seyredilir.

TehlikeUyari_EngelIsareti
Engel İşareti
Yapım, bakım ve onarım yapılan yol kesimlerinde, trafiğe kapalı şerit veya şeritleri bildirir. Bu kesimlerden geçerken diğer işaretlerle bildirilen ve konulan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.

TehlikeUyari_GevsekMalzemeliZemin
Gevşek Malzemeli Zemin
Yolun bu kesiminde gevşek satıh malzemesinin trafik altında fırlatılma ihtimalinin bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır ve diğer araçları takip mesafesi arttırılır.

TehlikeUyari_GevsekSev
Gevşek Şev
Yarma şevden yol üzerine akmış veya düşmüş malzeme bulunabileceğini bildirir. Bu duruma dikkat edilerek seyredilir.

TehlikeUyari_Havaalani
Havaalanı (Alçak Uçuş)
Havaalanı yakınındaki karayolu üzerinde uçakların iniş veya kalkış sırasında alçaktan uçtuklarını bildirir.

TehlikeUyari_ikitaraftandaralankaplama
İki Taraftan Daralan Kaplama
İleride daimi(köprü, menfez gibi) veya arıza nedeniyle kaplamanın heriki taraftan daralmış olduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara (geçme yasağı, hız kısıtlanması, karşıdan geçene yol ver gibi) uyulur.

TehlikeUyari_IkiYonluTrafik
İki Yönlü Trafik
Genel olarak bölünmüş bir yoldan, iki yönlü ve iki şeritli yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Normalde tek yönlü bir yolun geçici olarak iki yönlü trafiğe açılmış olduğunu da gösterir. Diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.

TehlikeUyari_IsikliIsaretCihazi
Işıklı İşaret Cihazı
Işıklı trafik işaret cihazlarıyla kontrollü (sinyalize) bir kavşağa yaklaşıldığını bildirir. Kavşaktaki şartlara uyulacak şekilde dikkatle yaklaşılır.

TehlikeUyari_KasisliKopruYaklasimi
Kasisli Köprü Yaklaşımı
İleride, kaplama seviyesiyle köprü seviyesi arasındaki kot farkı nedeniyle, bir kasisin bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur, köprüye uygun bir hızla gidilir.

TehlikeUyari_KasisliYol
Kasisli Yol
İleride hendek, kasis, tümsek gibi yol yüzeyi arızalarının bulunduğunu bildirir. Jız azaltırlır, arızalı yol kesimi uygun bir hızla geçilir.

TehlikeUyari_KavsakveGecitYaklasimLevhalari
Kavşak ve Geçit Yaklaşım Levhaları
Levhaların üzerinde belirtilen mesafeler sonunda, bir kavşak veya demiryolu geçidi bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, kavşakta veya demiryolu geçidinde ilgili diğer levhalarda açıklandığı şekilde hareket edilir.

TehlikeUyari_KayganYol
Kaygan Yol
Yağmur, kar, buz ve benzeri sebeplerle yolun kaygan hale geldiğini bildirir. Hız azaltılır, bu kesimde etkili fren yapılmaz, direksiyon sert şekilde kırılmaz. (Kayganlık nedeni levhanın altında belirtilmiş olmalıdır.)

TehlikeUyari_KontrolluDemiryoluGecidi
Kontrollü Demiryolu Geçidi
İleride, bariyer veya benzeri bir teçhizatla kontrollü demiryolu geçidi (hemzemin geçidi) bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur. Demiryoluna gelince ışıklı ve sesli talimatın vereceği DUR emrinde durulur.

TehlikeUyari_KontrolsuzDemiryoluGecidi
Kontrolsüz Demiryolu Geçidi
İleride, bariyer veya benzeri bir teçhizatla kontrollü olmayan demiryolu geçidi (hemzemin geçidi) bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur. Demiryoluna gelince durulur, demiryolu kontrol edildikten sonra geçilir.

TehlikeUyari_KontrolsuzDemiryoluGecidiEnazIkiHat
Kontrolsüz Demiryolu Geçidi En Az İki Hat
İki veya daha fazla hatlı demiryolu geçidine gelindiğini ve ilk geçiş hakkının demiryolu taşıtlarına verilmesi gerektiğini bildirir.

TehlikeUyari_KontrolsuzDemiryoluGecidiTekHat
Kontrolsüz Demiryolu Geçidi Tek Hat
Tek hatlı bir demiryolu geçidine gelindiğini ve ilk geçiş hakkının demiryolu taşıtlarına verilmesi gerektiğini bildirir.

TehlikeUyari_KontrolsuzKavsak
Kontrolsüz Kavşak
İleride, polis veya ışıklı trafik işaret cihazıyla kontrollü olmayan kavşağın bulunduğunu bildirir. Kavşağa yaklaşırken hız azaltılır, ilk geçiş hakkına uyulur.

TehlikeUyari_KopruYaklasimLevhasiSagveSol
Köprü Yaklaşım Levhası (Sağ-Sol)
Köprüye gelindiğini bildirir. Köprünün sağ ve sol korkuluğuna monte edildiği için genişliği hakkında bilgi verir. Köprü korkuluğunun görünmesini sağlar.

TehlikeUyari_OkulGecidi
Okul Geçidi
Okul geçidine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, geçme yasağına uyulur, geçitten geçen veya geçmek üzere olan öğrencilere ilk geçiş hakkı verilir.

TehlikeUyari_RefujBasiEkLevhasi
Refüj (Ayırıcı) Başı Ek Levhası
Bölünmüş yollarda refüjde açılan aralıklarda, retüj başına koyulan "sağdan gidiniz" levhasının anlamını ve etkinliğini arttırır.

TehlikeUyari_sagatehlikelivdevamlivirajlar
Sağa Tehlikeli Devamlı Virajlar
İlki sağa olmak üzere tehlikeli devamlı virajlı yol kesimine girileceğini bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.

TehlikeUyari_sagatehlikeliviraj
Sağa Tehlikeli Viraj
İleride sağa dönemeçli bir yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.

TehlikeUyari_SagdanAnayolaGiris
Sağdan Anayola Giriş
Bölünmüş yollarda ve köprülü kavşaklardaki tek yönlü olarak akan trafiğe, bağlantı yoluyla sağdan dahil olduğunu bildirir. Bağlantı yolundaki araçlara dikkat edilerek geçilir.

TehlikeUyari_Sagdandaralankaplama
Sağdan Daralan Kaplama
İleride kaplamanın daimi ve arıza nedeniyle sağdan daralmış oldugunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur.

TehlikeUyari_solatehlikelidevamlivirajlar
Sola Tehlikeli Devamlı Virajlar
İlki sola olmak üzere tehlikeli devamlı virajlı yol kesimine girileceğini bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.

TehlikeUyari_solatehlikeliviraj
Sola Tehlikeli Viraj
İleride sola dönemeçli bir yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.

TehlikeUyari_SoldanAnayolaGiris
Soldan Anayola Giriş
Bölünmüş yollarda ve köprülü kavşaklardaki tek yönlü olarak akan trafiğe, bağlantı yoluyla soldan dahil olduğunu bildirir. Bağlantı yolundaki araçlara dikkat edilerek geçilir.

TehlikeUyari_Soldandaralankaplama
Soldan Daralan Kaplama
İleride kaplamanın daimi ve arıza nedeniyle soldan daralmış oldugunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur.

TehlikeUyari_tehlikeliegimcikis
Tehlikeli Eğim (Çıkış)
Çıkış eğimli yol kesimine girileceğini bildirir. Çıkış eğimli kesimi rahat geçmek için uygun vitese geçilir, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur.

TehlikeUyari_tehlikeliegiminis
Tehlikeli Eğim (İniş)
İniş eğimli yol kesimine girileceğini bildirir. Hız azaltılır, iniş eğimli kesimi çıkışta kullanılan vitese inmek için uygun vitese geçilir.

TehlikeUyari_TehlikeliVirajYonLevhasi
Tehlikeli Viraj Yön Levhası
Daha önce tehlikeli viraj levhasıyla bildirilen ve görüş öesafesi kısa, yarıçapı dar olan dönemece girildiğini ve dönemecin yönünü bildirir. Olası tehlikelere karşı dikkatli olunmasını hatırlatır.

TehlikeUyari_TunelYaklasimi
Tünel Yaklaşımı
İleride bulunan tünele yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.

TehlikeUyari_VahsiHayvanlarGecebilir
Vahşi Hayvanlar Geçebilir
Vahşi hayvanların yol eksenine dik olarak geçme ihtimalinin bulunduğunu bildirir. Bu duruma dikkat edilerek seyredilir.

TehlikeUyari_YandanRuzgar
Yandan Rüzgar
Yol eksenine dik olarak esen rüzgarın, yoldaki trafiği etkileyebilecek şiddette olduğunu bildirir. Yarma, tünel ve orman çıkışları gibi yerlerde hız azaltılır, direksiyon sıkıca tutulur.

TehlikeUyari_YayaGecidi
Yaya Geçidi
Yaya geçidine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, geçme yasağına uyulur, geçitten geçen veya geçmek üzere olan yayalara ilk geçiş hakkı verilir.

TehlikeUyari_YoldaCalisma
Yolda Çalışma
Yapım, bakım, onarım, asfalt ve benzeri çalışmaların yapıldığı yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.


Trafik Bilgi İşaretleri

Bilgiisaretleri_akaryakitistasyonu
Akaryakıt İstasyonu
Karayolu kenarında, araçların ihtiyacı olan akaryakıt istasyonu bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.

Bilgiisaretleri_anayol
Ana Yol
Bu levhanın hitap ettiği yolun anayol olduğunu bildirir ve bu yoldaki araçların tali yoldaki araçlara göre ilk geçiş hakkına sahip olduğunu hatırlatır.

Bilgiisaretleri_anayolbitimi
Ana Yol Bitimi
Levhanın hitap ettiği yolun anayol niteliğinin sona erdiğini bildirir.

Bilgiisaretleri_bolunmusyoloncesiyollevhasi
Bölünmüş Yol Öncesi Yol Levhası
İki yönlü yol kesiminden bölünmüş yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Bölünmüş yolun gidişine ayrılan kısmına girilmesini hatırlatır.

Bilgiisaretleri_cadirlivekaravanlikampyeri
Çadırlı ve Karavanlı Kamp Yeri
Karayolu kenarında, çadırlı ve karavanlı kamp yeri bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.

Bilgiisaretleri_cayhanevekafetarya
Çayhane ve Kafeterya
Karayolu kenarında çayhane ve kafeterya bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.

Bilgiisaretleri_cesme
Çeşme
Karayolu kenarında çeşme bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.

Bilgiisaretleri_cografibilgilevhasi
Coğrafi Bilgi Levhası
Karayolu ile irtibatı olan geçit, göl, ırmak ve dağ gibi coğrafi unsurları yoldan yararlananlara tanıtır.

Bilgiisaretleri_durak
Durak
Kamu hizmeti gören yolcu taşıtlarına ait durak olduğunu bildirir. Bu levhaya her iki yönde 15 er metre mesafe içinde parketmenin yasak olduğunu hatırlatır.

Bilgiisaretleri_genclikkampi
Gençlik Kamp Yeri
Karayolu kenarında, gençlik kamp yeri bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.

Bilgiisaretleri_girisiolmayanyolkavsagi1
Girişi Olmayan Yol Kavşağı
Sürücülerin kavşaklarda girişi olmayan yollara girmemelerini bildirir.

Bilgiisaretleri_girisiolmayanyolkavsagi2
Girişi Olmayan Yol Kavşağı
Sürücülerin kavşaklarda girişi olmayan yollara girmemelerini bildirir.

Bilgiisaretleri_girisiolmayanyolkavsagi3
Girişi Olmayan Yol Kavşağı
Sürücülerin kavşaklarda girişi olmayan yollara girmemelerini bildirir.

Bilgiisaretleri_hastane
Hastane
Hastaneye yaklaşıldığını bildirir. Hastanenin giriş ve çıkış kapılarının heriki yönünde 5 m lik mesafe içinde park edilmesini hatırlatır.

Bilgiisaretleri_ilericikmazyol
İleri Çıkmaz Yol
Yolun ileride çıkmaz olduğunu bildirir. Bu yolla girildiği taktirde, geri dönmek için yapılacak manevraların tehlikeli olabileceğini anlatır.

Bilgiisaretleri_ileridesoladonusyasagibulunankavsak
İleride Sola Dönüş Yasağı Bulunan Kavşak
Sola dönüşlerin yasaklandığı bir kavşağa yaklaşan sürücülere bu yasaklamayı bildirir.

Bilgiisaretleri_ilkyardim
İlk Yardım
Karayolu kenarında, yaralı ve acil hastalara yapılacak ilk yardım istasyonunun bulunduğu yeri bildirir.

Bilgiisaretleri_ilsinirilevhasi
İl Sınırı Levhası
Levhada adı yazılı il sınırına girildiğini bildirir.

Bilgiisaretleri_jandarma
Jandarma
Karayolu kenarında jandarma karakolunun bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.

Bilgiisaretleri_kampyeri
Kamp Yeri
Karayolu kenarında, kamp yeri bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.

Bilgiisaretleri_karavanlikampyeri
Karavanlı Kamp Yeri
Karayolu kenarında, karavanlı kamp yeri bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.

Bilgiisaretleri_kavsakiciyonlevhalari
Kavşak İçi Yön Levhası
Sürücülere, kavşak öncesi yön levhasıyla verilen bilgileri kavşağa girdiklerinde teyid eder ve hatırlatır.

Bilgiisaretleri_kavsakoncesiseritsecimilevhasi
Kavşak Öncesi Şerit Seçimi Levhası
Çok şeritli yollarda kavşak yaklaşımlarında gidilecek yere göre uygun şeride girilmesini belirtir.

Bilgiisaretleri_kavsakoncesiyonlevhasi
Kavşak Öncesi Yön Levhası
s
Kavşağa yaklaşan sürücülerin gitmek istedikleri yönü(yerleşim merkezlerini) emniyetli bir uzaklıktayken seçmelerini sağlar, yol numaralarını bildirir.

Bilgiisaretleri_lokanta
Lokanta
Karayolu kenarında lokanta bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.

Bilgiisaretleri_mesafelevhasi
Mesafe Levhası
Takip edilen yol güzergahındaki en yakın meskun, mahal ile bu yolun ulaştığı ana ulaşım merkezine olan mesafeyi bildirir.

Bilgiisaretleri_meskunmahal
Meskun Mahal (Yerleşim Birimi)
Takip edilen yol güzergahındaki il, ilçe, bucak ve köy olarak meskun mahallere girildiğini bildirir, meskun mahal şartlarına uyulmasını hatırlatır. Ayrıca girilen meskun mahali nüfusunu ve rakamını gösterir.

Bilgiisaretleri_meskunmahalsonu
Meskun Mahal Sonu
Girilen meskun mahalden çıkıldığını ve meskun mahal şartlarının sona erdiğini bildirir.

Bilgiisaretleri_meskunmahalvekavsakcikisimesafelevhasi
Meskun, Mahal ve Kavşak Çıkışı Mesafe Levhası
Meskun, mahal ve kavşak çıkışlarından sonra en yakın meskun, mahal ile bu yolun ulaştığı ana ulaşım merkezine olan uzaklığı ve yol numaralarını bildirir.

Bilgiisaretleri_motorlutasityolubaslangici
Motorlu Taşıt Yolu Başlangıcı
Motorlu taşıtların yararlanacağı yolun başlangıcını bildirir.

Bilgiisaretleri_motorlutasityolusonu
Motorlu Taşıt Yolu Sonu
Motorlu taşıtların yararlanacağı yolun sona erdiğini bildirir.

Bilgiisaretleri_okulgecidi
Okul Geçidi
Okul geçidinin bulunduğu yere gelindiğini bildirir. İlk geçiş hakkının karşıya geçen ya da geçmek üzere olan öğrencilere verilmesini hatırlatır.

Bilgiisaretleri_onceligiolanyon
Önceliği Olan Yön
İki yönlü yollarda, karşılıklı olarak birbirlerine yaklaşan iki aracın eminiyetle geçemeyeceği dar kesimlerde karşılaşması haline; beyaz ok yönünde hareket edenin karşı yönden gelene göre yolu önce kullanma hakkı olduğunu bildirir.

Bilgiisaretleri_otelveyamotel
Otel veya Motel
Karayolu kenarında otel veya motel bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.

Bilgiisaretleri_piknikyeri
Piknik Yeri
Karayolu kenarında piknik yeri bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.

Bilgiisaretleri_polis
Polis
Karayolu kenarında Trafik Polisi karakolunun bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.

Bilgiisaretleri_seritkullanilevhasitirmanma
Şerit Kullanma Levhası (Tırmanma)
Tırmanma şeridi bulunan yol kesimlerinde ağır araçların tırmanma şeridini izlemelerini, orta şeridin diğer hafif araçlara bırakılmasını, en soldaki şeride geçilemeyeceğini bildirir.

Bilgiisaretleri_seritkullanimlevhasibasustu
Şerit Kullanım Levhası (Başüstü)
Gidişe ayrılan kısmı üç şeritli olan yollarda ağır araçların sağ şeritten, hafif araçların orat şeritten yararlanmaları gerektiğini en soldaki şeridin sadece geçişler için kullanılacağını bildirir.

Bilgiisaretleri_seritkullanimlevhasiyolkenari
Şerit Kullanım Levhası (Yol Kenarı)
Gidişe ayrılan kısmı üç şeritli olan yollarda kamyon, çekici, lastik, tekerlekli traktör, iş makinesi gibi ağır araçların sağ şeritten yararlanmaları gerektiğini; en soldaki şeridin sadece geçişler için kullanılmasını bildirir.

Bilgiisaretleri_tamirhane
Tamirhane
Karayolu kenarında, arızalanan araçların tamir edilebileceği yeri bildirir.

Bilgiisaretleri_tekyon
Tek Yön
Yolun ok yönünde tek yönlü olduğunu bildirir.

Bilgiisaretleri_telefon
Telefon
Karayolu kenarında, kaza ve yol arızaları gibi hallerde telefonla haberleşme imkanbı bulunduğunu bildirir.

Bilgiisaretleri_tunelgirisi
Tünel Girişi
Daha önce tünel yaklaşımı levhasıyla bildirilen tünele gelindiğini bildirir. Tünel aydınlatılmamışsa farlar yakılır, far yoksa diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.

Bilgiisaretleri_turkiyedevletsinirilevhasi
Türkiye Devlet Sınırı Levhası
Karayolu ile Türkiye' ye gelenlere sınır kapılarımıza geldiklerini bildirir.

Bilgiisaretleri_yangintehlikesi
Yangın Tehlikesi
Karayolunun, orman geçişleri gibi yangın tehlikesi bulunan kesimlerini bildirir. Yanan sigara ve kibrit gibi yakıcı cisimlerin araç dışına atılmamasını hatırlatır.

Bilgiisaretleri_yayagecidi
Yaya Geçidi
Yaya geçidinin bulunduğu yere gelindiğini bildirir. İlk geçiş hakkının karşıya geçen ya da geçmek üzere olan yayalara verilmesini hatırlatır.

Bilgiisaretleri_yolnumarasi
Yol Numarası
Bir il sınırı içinde ikinci derece önemli olan ve şehir, kasaba, ilçe, bucak gibi merkezleri birbirine ve komşu illerdeki yakın ilçe merkezlerine, devlet yollarına, limanlara, havaalanlarına ve kamu ihtiyacının gerektiği diğer yerlere bağlayan yollara ise il yolu denir.

Bilgiisaretleri_yolnumarasi2
Yol Numarası
Avrupa ülkeleri arası anlaşmasıyla yollara verilmiş olan numaralardır. Kavşak öncesi levhalarıyla meskun, mahal ve kavşak çıkışı levhalarında bu numaralar verilmek suretiyle takip edilecek yolun ve gidilecek yerin seçimini sağlar.

Bilgiisaretleri_yuruyusbaslangici
Yürüyüş Başlangıcı
Karayolu kenarında yürüyüş yolunun bulunduğunu bildirir ve yerini gösterir.

Bilgiisaretleri_yuzmeyeri
Yüzme Yeri
Karayolu yakınında bulunan suda yüzülebileceğini bildirir.

Bilgiisaretleri_yuzulmez
Yüzülmez
Karayolu yakınında bulunan yolda yüzülemeyeceğini bildirir. s
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.515 saniyede (90.92% PHP - 9.08% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 12:25
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi