Arama

Microsoft SQL Server 2005

Güncelleme: 8 Temmuz 2013 Gösterim: 12.390 Cevap: 3
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Haziran 2007       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Microsoft SQL Server 2005 nedir?
Microsoft SQL Server nasıl kullanılır?

Sponsorlu Bağlantılar
MsXLabs.org

SQL Server 2005, entegre iş zekası (BI) araçlarıyla kurumsal sınıf veri yönetimi sağlayan kapsamlı bir veritabanı platformudur. SQL Server 2005 veritabanı motoru, işletmenizde kullanmanız için yüksek kullanılabilirliğe ve performansa sahip veri uygulamalarını oluşturup yönetmenize olanak vererek, ilişkisel ve yapılandırılmış veriniz için güvenli ve güvenilir depolama sağlar.
SQL Server 2005 veri motoru, kurumsal veri yönetimi çözümünün temelini oluşturur. Ayrıca SQL Server 2005, analiz, raporlama, entegrasyon ve uyarı servislerinin en iyi özelliklerini birleştirir. Ekibinizin skor kartlar, paneller, Web servisleri ve mobil aygıtlar yoluyla işletmenizin her köşesinde veriyi yönetmesine yardım eder, böylece işletmenizin düşük maliyetli iş zekası çözümlerini oluşturup kurmasına olanak verir. Microsoft Visual Studio, Microsoft Office System ve Business Intelligence Development Studio gibi yeni geliştirme araçları ile sıkı entegrasyonu, SQL Server 2005'i diğerlerinden farklı kılar. SQL Server 2005, geliştirici, veritabanı yöneticisi, bilgi çalışanı veya karar alıcıların verilerden daha fazla değer almasına yardım eden yenilikçi çözümler sağlar.
Aşağıdaki diyagram, SQL Server 2005'in temel bileşenlerini gösterir; işletmenizin her köşesine verileri iletmek için çözümler sunmak üzere SQL Server 2005'in Microsoft Windows platformuyla entegre olarak Windows Server System’in ne kadar önemli bir parçası olduğunu gösterir.

Kurulum
Microsoft SQL Server 2005 genellikle DVD image olarak gelir.

İlk ekranımızda Microsoft bize lisans sözleşmesini sunar. Bu ekranı kabul ederek next deriz.

Install'a basarak yükleme işlemine başlayabiliriz.

Gelişmiş yükleme sihirbazı sayesinde SQL server bize ayrıntılı bir rapor sunar. Yukarıdaki örnekte gördüğümüz üzere Setup bize bilgisayarda ISS özelliğinin yüklü olmadığını ya da pasif durumda olduğunu, bunun ileride kimi SQL servislerinin çalışmasında sıkıntı yaratabileceğimi bildiriyor.

İstersek rapor doğrultusunda gerekli düzenlemeleri yaparız ya da herhangi bir değişiklik yapmadan kuruluma devam ederiz.

Sql Server kuruluma devam ediyor.

Bu kısımda gerekli isim ve şirket alanları ile license key'ler görülmektedir. Değişiklikleri yaptıktan sonra next deriz.

Bu pencerede Sql Server için hangi componentlerin yükleneceğini seçeriz. Örnek veritabanları üzerinde çalışmak istersek advanced'a tıklayarak Örnek database'leri yükleyebiliriz. Bu aşamada seçimlerimizi kullanım alanımıza göre yapmalıyız.

Instance name ayarını burada default olarak bırakıyoruz. Tek veritabanı ile çalışacaksak default bırakmamızda bir sorun çıkmaz. Fakat birden fazla Sql server'ı aynı makine üzerinde çalıştırmak istersek Named Instance kısmından hepsi için ayrı ayrı isim vermemiz gerekmektedir.

Service Account kısmında Sql Server için yüklediğimiz servislerin her biri için farklı hesaplar oluşturabiliriz. Ya da hepsini tek bir hesap üzerinden çalıştırabiliriz. Use a domain user account kısmını seçip doldurarak domain hesabı üzerinden kimlik doğrulamasını gerçekleştirebiliriz.
En alt kısımda ise Setup işlemini bitirdikten sonra hangi servislerin başlatılacağını belirtiriz. Burada yine ihtiyaçlarımıza göre seçim yapmak performans açısından yararlı olucaktır.

Bı kısımda Authentication Mode seçimi yaparız. Windows Authentication mode seçersek windows hesabımızla veritabanına giriş yapabiliriz. Mixed mode seçtiğimiz takdirde sql server authentication'ıda aktif hale getirmiş oluruz. Yani SQL üzerindede kimlik doğrulamasını gerçekleştirmemiz gerekir. Bu bize fazladan güvenlik sağlayacaktır.

Gerekli dil seçimlerini yaparız.

Microsoft'a ürünle ilgili geribildirim yapıp yapmayacağımız hakkında seçimleri gerçekleştiririz.

Install'a basarak özetini gördüğümüz kurulum işlemini başlatırız.

Ayrıntılı bir şekilde setup işlemi başlar. Bilgisayarın performansına göre bu kısım uzayabilir ya da kısalabilir.
Bu işlemide gerçekleştirdikten sonra kurulumu tamamlarız ve artık Microsoft SQL Server Management Studio üzerinden giriş yapabiliriz.

Son düzenleyen _VICTORY_; 8 Temmuz 2013 14:12 Sebep: Düzenlendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Haziran 2007       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
SQL Server 2005 Express Edition Özellikleri
MsXLabs.org
Sponsorlu Bağlantılar

Server 2005 Express Edition, SQL Server 2005'in veriye yönelik uygulamaları oluşturmak için tasarlanmış kullanımı kolay bir sürümüdür. Aşağıdaki, Express Edition'ı ihtiyaçlarınıza uygun bir seçim yapmaya yardım eden özelliklerin bir listesidir.

Kolay Yükleme
  • Hızlı yükleme
  • Kolaylaştırılmış kurulum kullanıcı arabirimi
  • Yerleşik kullanım için sessiz yükleme
  • ClickOnce yoluyla entegre kurma
Kolay Kullanım ve Yönetim
  • Yeni sadeleştirilmiş yönetim ve sorgu düzenleme aracı
  • Sorguları otomatik olarak optimize eden ileri düzey sorgu optimizasyon aracı
  • Otomatik ayarlama
  • Ortak görevler için sihirbazlar
  • Servisleri başlatma ve durdurmayı sağlayan bilgisayar yöneticisi
  • Otomatik servis oluşturma ve yama hazırlama (Microsoft Update'in parçası)
  • XCopy desteği
İyileştirilmiş Güvenlik
  • "Varsayılan olarak Güvenli" ayarları
  • İyi ayarlanmış yönetim hakları
  • Üç seviyeli kod erişim güvenliği, bunlar: Güvenli, Dış Erişim (doğrulanabilir) ve Güvensiz
  • Saklı prosedürlere soyut katman olarak erişim
  • Active Directory desteği
  • Windows kimlik doğrulaması desteği
Basit Fiyatlandırma ve Lisanslama
  • Alınması ve kullanılması her zaman ücretsiz
  • Telif hakkı olmadan yeniden dağıtım (kayıt gerekir)
Zengin Veritabanı İşlevselliği
  • Saklı prosedürler
  • Görünümler
  • Tetikleyiciler
  • İşaretleyiciler
  • Genişletilebilir dizinler
  • Görüntü yalıtım düzeyi
  • Gelişmiş sorgu optimizasyon aracı
  • Transact-SQL desteği
XML Desteği
  • Bütünleşik XML veri türü
  • Yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış veri desteği
  • XQuery desteği
  • XML şema desteği
Visual Studio 2005 ile Sıkı Entegrasyon
  • Visual Studio 2005 ile yüklenir
  • Şema tasarlamak, veri eklemek ve yerel veritabanlarını sorgulamak için Visual Studio veri araştırıcı
  • SQL Server Express içinde bulunan Ortak Dil Çalışma Zamanı (CLR)
  • Kullanıcı tanımlı türler ve ortak değer işlevleri:
  • ADO.NET ile işlem içi veri erişimi
  • SQL Server ve CLR güvenliği entegrasyonu
  • Entegre hata ayıklama
  • Visual Studio içindeki SQL Server raporlama kontrolleri
Ölçeklenebilirlik ve Performans
  • 1 CPU destekler, ancak herhangi bir sunucuya yüklenebilir
  • 1 gigabayt (GB) RAM
  • 4 GB maksimum veritabanı boyutu
Dağıtık İstemci Veritabanı
  • İşlemsel replikasyon üyeliği
  • Birleşik replikasyon üyeliği
  • SQL Server service broker istemcisi
  • Dağıtık işlemler için destek

Son düzenleyen _VICTORY_; 8 Temmuz 2013 14:12 Sebep: Düzenlendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Haziran 2007       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
SQL Server 2005
MsXLabs.org

Şirketiniz için en ideal Bilgi Yönetimi ve Analiz Sonuçları
  • Daha Hızlı Sonuçlar
    Yeni Management Studio, Visual Studio 2005 ile entegrasyon ve Microsoft .NET ortak dil çalışma zamanı, uygulamalarınızı oluşturmayı, hata ayıklamayı ve çalıştırmayı daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yapmanıza yardım eder.
  • Daha İyi Kararlar
    Veri entegrasyonu, analiz ve raporlama için kapsamlı bir iş zekası platformu, öngörülerinizi eyleme dönüştürmenize ve daha iyi kararları daha hızlı almanıza yardım eder.
  • Güvenilir Platform
    En yüksek performans, kullanabilirlik, güvenlik ile en zorlayan uygulamalarınızı, veri şifreleme, güvenli varsayılan ayarları ve şifre politikası ile çalıştırın
SQL Server 2005’e Yükseltme
“İlk gözümüze çarpan, SQL Server 2005'in SQL Server 2000'den %20 daha hızlı çalışmasıydı.”
Dr. James Holt
Sunucu Geliştirme Başkan Yardımcısı
Townsend Analytics
SQL Server 2005, kurumsal ve orta ölçekli işletmelerdeki SQL Server yöneticileri, geliştiricileri ve bilişim teknolojisi (BT) karar vericileri için yeni olanaklar ve fırsatlar sunuyor. %35 daha hızlı işlem yapma, gelişmiş iş zekâsı çözümleri ve iyileştirilmiş geliştirici verimliliğiyle, SQL Server 2005'e yükseltmek BT altyapınızı büyüme için optimize eder ve BT ile işletme hedeflerinizi aynı hizaya getirmenizi sağlar.

Kendi İş Örneğinizi Yaratma
Fortune 1000 kurumları, SQL Server 2005'teki iyileştirilmiş özellikleri BT ortamlarını optimize etmek ve aşağıdakileri yaparak iş büyümelerini hızlandırıyorlar:
  • BT maliyetlerini büyük ölçüde azaltırken kullanılabilirlik ve ölçeklenebilirliği artırarak iş kesintilerini azaltmak.
  • Daha hızlı yatırım getirisi sağlayan daha zengin son kullanıcı analiz etme ve raporlama araçları sayesinde daha derin iş anlayışı elde etmek.
  • Visual Studio 2005 ve Microsoft .NET entegrasyonuyla çoğu senaryolarda %50 ile 70 arası kod azalmasıyla birlikte iş alanı uygulamalarında geliştirme süresini %40 hızlandırmak.
  • Veri yönetim karmaşıklığını azaltmak ve yönetimi kolaylaştırmak.
Kurumsal Veri Yönetimi Özellik İyileştirmeleri
  • Daha yüksek kullanılabilirlik (%99.999) ve veri aynalamayla 5 kez daha hızlı failover (yaklaşık 3 saniye)
  • %150 daha iyi veritabanı performans
  • Daha sağlam güvenlik ve daha geniş veritabanı boyutu
  • Basitleştirilmiş yönetim
Daha İyi İş kararları Özellik İyileştirmeleri
  • Çok terabaytlı veri ambarını yüklemek ve yönetmek için yeni kurumsal çapta ayıklama, dönüştürme ve yükleme (ETL) çözümü
  • Yeni anlık raporlama becerileri
  • Birleşik Boyutlu Modeli (UDM) ile İyileştirilmiş çevrimiçi analitik işleme (OLAP) performansı
  • Beş yeni algoritmayla genişletilmiş veri madenciliği özellikleri
Daha Hızlı Verimlilik Özellik İyileştirmeleri
  • XML Web Services ve SQL ortak dil çalışma zamanı (CLR) için yerel destek
  • Entegre geliştirici ortamı Visual Studio 2005 ve .NET ile uygulama geliştirme hızını %40 artırır
  • Daha güvenli uygulamalar için yerel veri şifreleme
Son düzenleyen _VICTORY_; 8 Temmuz 2013 14:15 Sebep: Düzenlendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Haziran 2007       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
SQL Server 2005 Nasıl Satın Alınır?
MsXLabs.org

SQL Server 2005'e Giriş
SQL Server 2005, kurumsal veri ve analitik uygulamaları için artırılmış güvenlik, ölçeklenebilirlik ve kullanılabilirlik sağlayan ve aynı zamanda bunların oluşturulma, kurulma ve yönetim aşamalarını daha kolaylaştıran yeni nesil veri yönetimi ve analizi çözümüdür. Günlük operasyonlarınızın bir bölümü olan SQL Server yüklemeleri, üretim lisansları gerektirir. SQL Server 2005'in tüm kanallardan satışı 1 Aralık 2005 tarihinde gerçekleşecektir. Bu tarihe kadar müşteriler, SQL Server 2000 ve Software Assurance (SA) satın alarak bundan yararlanabilir. Böylece müşteriler, yakın zamanda yenilenen SA programıyla elde edebilecekleri diğer faydaların yanı sıra, SQL Server 2005'e ücretsiz yükseltmeye de hak kazanacaklar.

SQL Server 2005 Lisanslama

SQL Server, üç lisanslama seçeneğine sahiptir:
  • İşlemci Lisanslama Modeli
  • Bu modelde, SQL Server çalıştıran işletim sistemi ortamına erişen her fiziksel ve sanal işlemci için bir lisans gereklidir. Bu lisans, herhangi bir cihaz veya kullanıcı istemci erişimi lisansları (CAL) gerektirmez.
  • Sunucu artı Cihaz CAL'ları
  • Bu modelde, SQL Server çalıştıran sisteme erişen her istemci aygıtı için CAL'in yanı sıra, SQL Server'ın bir oturumunu çalıştıran her işletim sistemi ortamı için bir sunucu lisansı gerekir.
  • Sunucu artı Kullanıcı CAL'ları
  • Bu modelde, her kullanıcı için bir CAL'in yanı sıra SQL Server'ın bir oturumunu çalıştıran her işletim sistemi ortamı için bir sunucu lisansı gerekir.
Fiyat ve lisanslama seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için:SQL Server 2005 FiyatlandırmaAşağıdaki tablo, hem perakende hem de her lisanslama modeli için (işlemci, sunucu artı kullanıcı CAL ve sunucu artı cihaz CAL) örnek SQL Server 2005 fiyatlandırmasını sağlar. Bu sayfada SQL Server 2000 fiyatlandırması bulabilirsiniz.

Ad:  sql.jpg
Gösterim: 306
Boyut:  34.5 KB

1 Tüm fiyatlar, ABD içindeki satın alınma fiyatını yansıtır ve ABD doları cinsindendir. Burada listelenen fiyatlar, tahmini perakende fiyatlardır; bayi fiyatları değişebilir.
2 Bu, Microsoft Birim Lisanslama yoluyla az sayıda İşlemci veya Sunucu lisansı satın alan bir şirket için temsili fiyatlandırmadır.

SQL Server 2005 satın almak için:
  1. Piyasaya çıktığında SQL Server 2005'in kopyalarını satın almak için şunları yapabilirsiniz:
  2. Ayrıca MSDN Üyelikleriyle ilgili arama yapın.
Son düzenleyen _VICTORY_; 8 Temmuz 2013 14:17