Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Psikolojik Danışma Teknikleri

Bu konu Psikoloji ve Psikiyatri forumunda _PaPiLLoN_ tarafından 1 Ekim 2008 (16:43) tarihinde açılmıştır.
5952 kez görüntülenmiş, 0 cevap yazılmış ve son mesaj 1 Ekim 2008 (16:43) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 1 Ekim 2008, 16:43

Psikolojik Danışma Teknikleri

#1 (link)
_PaPiLLoN_
Ziyaretçi
_PaPiLLoN_ - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar
Psikolojik Danışma Teknikleri


Açıklama :
Danışanın ifade ettiği duygu ve düşünceleri daha anlaşılır hale getirmek için
verilen tepkidir. Açıklama, danışanın ifade ettiği cümle ya da cümlelerin düzene konması şeklinde olabildiği gibi, duygu ve düşüncenin farklı cümlelerle yeniden ifade edilmesi şeklinde de olabilir.


Basit Onay Tepkileri : Danışmanın danışanı dinlediğini belli etmek için kullandığı bazı
küçük tepkilerdir. Bunlar beden dili, jestler ve mimiklerdir. Onay tepkileri, danışanın dinlendiği izlenimini vermeli ancak danışanın her söylediğinin onaylandığı anlamını taşımamalıdır. Aşırı kullanımı danışanda tam tersi bir etki yaratarak dinlenilmediği duygusu uyandırır.


Duyguların Yansıtılması :
Danışanın ifade ettiği ya da anlattıklarının altında yatan duyguların ifade edilmesi tekniğidir. Danışman, danışanın hissettiği, sözleriyle, jest ya da mimikleriyle ifade ettiği duyguyu yakalayıp danışana yansıtarak danışanın o zamana kadar farkında olmadığı ya da yeterince önem vermediği bir yönüne dikkat çekerek danışanın bu duygusuyla ilgili farkındalığını arttırır.
Örn: Sanırım babana çok kızmışsın!


Yüzleştirme :
Danışanın, danışmanın sözleri ya da davranışları arasındaki çelişkileri ve tutarsızlıkları danışana ifade etmesi ve kendi gerçeğiyle danışanı yüzleştirmesidir. Desteklemeden ya da danışan hazır olmadan yapılan bir yüzleştirme danışana zarar verebilir. Son derece dikkatli kullanılması gereken bir tekniktir.
Örn: Ondan nefret ettiğini söylüyorsun ama bir yandan da onun için bir çok fedakarlık yapıyorsun!

Yorumlama : Yorum, danışanın ifade ettiği duygu, düşünce ve olaylar arasında bağlantılar kurma ve davranışlarının farkında olmadığı duygusal nedenlerini gösterme tekniğidir. Bu tekniğin amacı danışanın farkında olmadığı derindeki duygularının farkına varmasına ve duyguları ile davranışlarını bütünleştirmesine yardımcı olmaktır. Bir anlamda yansıtma tekniğine benzemektedir. Yorum tekniği de yine çok dikkatli kullanılması gereken tekniklerden birisidir.

Destekleme : Destekleme, danışanı duygu ve düşüncelerini incelemeye, kendini tanımaya ve farklı davranış tarzlarını denemeye teşvik etmektir. Bu tekniğin sık kullanılması da fayda yerine zarar verebilir. Danışanı iyice anlamadan desteklemek onda, yeterince anlaşılmadığı ve kendisinin hafife alındığı duygusu uyandırabilir.

Soru Sorma : Danışanı tanımak, iç dünyasında olup bitenleri daha iyi anlamak için kullanılan bir tekniktir. Aşırı kullanılması danışanda bıkkınlık ya da sorguya çekiliyormuş hissi uyandırabilmektedir.

Bilgi Verme :
Danışma sürecinde bazen danışanın belirli durumlarla ya da olgularla ilgili bilgiye ihtiyacı olabilmektedir. Bu durumda kullanılan bir teknik da bilgi vermedir. Danışana yaşadığı durumla, bu durumla nasıl başa çıkılabileceğiyle, yardım alabileceği kurumlarla ve daha bir çok konuyla ilgili bilgi verme işlemidir.

Tavsiye Verme : Psikolojik Danışma akıl verme, tavsiyede bulunma işlemi değildir. Ancak danışma sırasında danışana tavsiye vermeyi gerekli kılan durumlar ortaya çıkabilir. Özellikle başkalarının görüşlerine önem veren bağımlı danışmanlar tavsiye almak için danışmana başvurmaktadırlar. Danışanı iyice tanımış bir danışman, birkaç seçenekten herhangi birini seçmek konusunda zorlanan bir danışana tavsiyede bulunabilir. Ancak bu teknik daha çok güdümlü danışma yaklaşımını benimseyen danışmanların kullandıkları bir tekniktir. Aşırı kullanımı danışanı bağımlı yapabileceği gibi danışanın kendi yaşamıyla ilgili sorumluluk almasını da engeller.

Kaynak
Sponsorlu Bağlantılar
Son Düzenleyen _PaPiLLoN_; 24 Temmuz 2009 @ 20:17.
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.148 saniyede (64.73% PHP - 35.27% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 21:25
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi