Arama

Alişan - Tek Mesaj #6

_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
27 Ocak 2010       Mesaj #6
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alişan

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Biyografi

Kiği, Bingöl'lü bir ailenin çocuğu olarak 19 Haziran 1976'da İstanbul Kasımpaşa´da dünyaya geldi. Müzik piyasasına atılana kadar adı Serkandı. Müzik yeteneği, küçük yaşlarda ailesi tarafından anlaşıldı. Henüz iki yaşındayken, İbrahim Tatlıses'in "Sabuha", İzzet Altınmeşe'nin "Maden Dağı" adlı türkülerini ezbere okurdu. Okul yıllarında öğretmenleri ders arasında Alişan'a türkü söyletirlerdi. Bu, liseyi bitirene dek sürdü.
Alişan'ın en büyük amacı pilot olmaktı ancak ÖSS'den yeterli puanı kazanamayınca bu hayali suya düştü. Lise 1. sınıftayken, babasının maddi desteğiyle ilk kasetini yaptı. Ancak bunu, gerçek bir kaset çalışması olarak kabul etmiyor. İlk albümü 'Aşık Oldum'u 1996 Nisan'ında Kral Müzik etiketiyle piyasaya çıkardı. Dedesi ve dayısının yakın dostu olan, Prestij Müzik'in ortağı Hilmi Topaloğlu tarafından keşfedilen Alişan, daha sonra firmanın diğer ortakları Mahsun Kırmızıgül ve Burhan Aydemir'in de desteğiyle ikinci albümü 'Sana Birşey Olmasın'ı 1997 Ekim'inde piyasaya çıkardı. Albümün çıkış parçası "Kralı Gelse" adlı parçayla müzik dünyasında büyük yankı uyandırdı. Üçüncü albümü 'Var Ya'yı 1999 Şubat'ında Prestij Müzik etiketiyle piyasaya çıkardı.
2000 Mayıs'ında 'Kara Çadır', 2001 Mayıs'ında 'Alişan', 2002 Kasım'ında 'Söz Mü?', 2003 Haziran'ında 'Keje', 2004 Mart'ında 'Kalbim Ellerinde', 2005 Mart'ında 'Olay Bitmiştir', 2007 Mart'ında 'Ve Kimselere Güvenmiyorum' ve 2008 Haziran'ında 'Sevgilerimle' adlı albümü piyasaya çıkardı.

Albümleri

• Aşık Oldum, (1996)
  • Sana Birşey Olmasın, (1997)
  • Var Ya, (1999)
  • Kara Çadır, (2000)
  • Alişan, (2001)
  • Söz Mü?, (2002)
  • Keje, (2003)
  • Kalbim Ellerinde, (2004)
  • Olay Bitmiştir, (2005)
  • Ve Kimselere Güvenmiyorum, (2007)
  • Sevgilerimle, (2008)