Arama

Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
13 Mart 2010       Mesaj #17
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

hint savaşı hakkında bilgi

Alıntı

ya ben bulamadım bana bi yardımcı olurmusunuz lütfennnnnnnnnnnnnn...

Alıntı
Alıntı

tabıkı kanunidir osmanlı tarıhınde muhtesem padısah dıyede anılır.

Alıntı

yha kardeşim kanuni sultan süleymen döneninde gerçekleştirilen hint deniz seferlerini coğrafi keşiflerin osmanlı devletine etkileri cevabını verseniniz.

Alıntı
pesimist adlı kullanıcıdan alıntı

Kanuni Sultan Süleyman döneminde gerçekleştirilen Hint Deniz Seferleri ' ni coğrafi keşiflerin Osmanlı Devleti ' ne etkileri nelerdir?

Hint Deniz Seferleri

Akdeniz'de Osmanlılar'la Hristiyan Akdeniz devletleri arasında her iki taraf için de yıpratıcı deniz savaşları yapılırken, Osmanlı Devleti 1538'den başlayarak Hint Okyanusu'nda Portekizliler ile mücadeleye girişti Osmanlı Devleti'nin Hint Okyanusu için mücadelesi 1669'a kadar sürdü. Bu süre içinde birkaç kez Hindistan'a, bir kez de Sumatra Adası'na donanma gönderildi; Yemen, Habeşistan ve bazı Afrika ülkeleri Osmanlı Devleti'ne katıldı. Hint Okyanusu'nda Portekizlilere karşı bazı deniz başarıları elde edildi ise de, Osmanlılar Hint Okyanusu'nda kesin bir üstünlük sağlayamadılar.

Osmanlıların Hint Okyanusu'ndaki başarısızlığı daha sonra hem Osmanlı devleti hem de tüm doğu ulusları için son derece olumsuz sonuçlar doğuracaktır.
Osmanlıların Hint Okyanusu'nda üstünlüğü sağlayamaması ve verilen maddi kayıplar ve güven kayıpları gelecek duraklama ve gerileme döneminin başlangıç nedenleri arasındadır.