PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Sinema tr > Şerif Gören
«Önceki KonuSonraki Konu»
estudiantes11:39, 29 Ekim 2007 
Şerif Gören

Türk sinema yönetmeni.
14 Ekim, 1944 İskeçe doğumludur. Çocukluğunun ilk yılları İskeçe’de geçti.1956 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar adına verilen bir bursu kazanarak Türkiye’ye geldi ve İstanbul Erkek Lisesi'nde başladı. Daha sonra bir tanıdık vasıtasıyla Hürrem Erman’ın sahibi olduğu Erman Film stüdyosunda iş buldu ve sinemayla ilişkisi 1962 yılında böylece bir tesadüfle başlamış oldu. Sinema hayatına kurgucu olarak başladı ve 1962-1968 yılları arasında kurgucu olarak çalıştı. Daha sonra yönetmen yardımcılığına ve yönetmenliğe başladı.

Pek çok filminde Alfred Hitchcock tarzı küçük roller almıştır. Ancak "Sen Türkülerini Söyle" filminde başrollerden birini de oynamıştır.Amerikalı (film) filminden bu yana beyaz perdeden uzak kalsa da son dönemlerde Serseri Aşıklar, Kırık Ayna ve Ah İstanbul adlı dizleri yönetmiştir.

Filmografisi


Kurgu filmleri

Belgeseller

Cevap
Daisy-BT22:27, 11 Eylül 2011 
Şerif Gören

Gerçek boyutunda görüntülemek için resme tıklayın.

Adı:  serifgoren_01.jpg
Gösterim: 2
Boyutu:  52.6 KB

Doğum: 1944 İskeçe / Yunanistan
Türk sinema yönetmeni.

Eğitimini yarıda bırakarak sinema alanında çalışmaya başladı. Mehmet Aslan, Remzi Jöntürk, Atıf Yılmaz, Yılmaz Güney, Natuk Baytan, Osman Seden gibi yönetmenlerle çalıştı. 1974'te Yılmaz Güney'in, çekimi yarım kalan "Endişe" filmini tamamlayarak ilk yönetmenlik görevini üstlenmiş oldu. Bu filmle 12. Antalya Altın Portakal Film Şenliği'nde En İyi Yönetmen Ödülü'nü aldı. Gören, toplumsal gerçekçilik anlayışındaki filmlerinin yanı sıra tümüyle ticarî filmler de yönetmiştir. Gören, 1982'de "Yol" adlı filmiyle Cannes Film Şenliği'nde Altın Palmiye Ödülü kazanarak Türk sinemasının en büyük başarılarından birini elde etmiştir.

Diğer filmleri:

MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi

Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Tüm Sinema tr Konuları
Benzer Konular
Ezanı rüyasında gören kimdir?
İlk ezanı rüyasında gören sahabe kimdir?
Eskiden kabul gören gözde meslekler nelerdir?
Günümüzde kabul gören ve görmeyen meslekler nelerdir?
Dünyada kabul gören eserler nedir?