Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

İnsan vücudunda kaç hücre vardır?

Gösterim: 23866 | Cevap: 13
Ziyaretçi
Cevaplanmış   |    7 Kasım 2008 23:43   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

İnsan vücudunda kaç hücre vardır?

vücudumuzda kaç hücre vardır ? merak ettim
En iyi cevap BrookLyn tarafından gönderildi

Çeşitli kaynaklarda insan vücudundaki toplam hücre sayısının 50-60 trilyon kadar olduğu belirtilirken, bazı kaynaklar bu sayıyı 100 trilyon dolaylarına kadar çıkarabiliyor. Vücudumuzda her gün çok sayıda hücre üretilirken, yine her gün bir o kadar da hücre ölüyor. Dolayısı ile sabit bir sayı vermek zor.

Ayrıca Bakınız: http://www.msxlabs.org/forum/felsefe...k-insan-4.html

Konu İçerisinde Hücre Sayısına Dair Tahmini Bilgiler Mevcut.
7 Kasım 2008 23:45   |   Mesaj #2   |   
Kral_Aslan - avatarı
MOD MsXTeam
İstanbul

18.573
4.737 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 10-10-2005

Cvp: İnsan vücudunda kaç hücre vardır?

Buyrun
http://www.msxlabs.org/forum/biyoloj...in-yapisi.html
SEDEPH bu mesajı beğendi.
7 Kasım 2008 23:46   |   Mesaj #3   |   
BrookLyn - avatarı
VIP
Style King
Ankara

34.471
1.983 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-09-2005

Cvp: İnsan vücudunda kaç hücre vardır?

Çeşitli kaynaklarda insan vücudundaki toplam hücre sayısının 50-60 trilyon kadar olduğu belirtilirken, bazı kaynaklar bu sayıyı 100 trilyon dolaylarına kadar çıkarabiliyor. Vücudumuzda her gün çok sayıda hücre üretilirken, yine her gün bir o kadar da hücre ölüyor. Dolayısı ile sabit bir sayı vermek zor.

Ayrıca Bakınız: Yaratılmış Bir Varlık Olarak İnsan

Konu İçerisinde Hücre Sayısına Dair Tahmini Bilgiler Mevcut.
Kral_Aslan ve SEDEPH bu mesajı beğendi.
Misafir
25 Aralık 2009 16:48   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: İnsan vücudunda kaç hücre vardır?

hüc
re nedir
Misafir
12 Şubat 2011 12:41   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

vucut

vucudumuzun içinde kaç tane hücre var?
Misafir
23 Eylül 2011 15:19   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: İnsan vücudunda kaç hücre vardır?

hücre hayvanlarda bitkilerde ve insanlarda bulunan en küçük yapı birimidir
Misafir
28 Eylül 2011 18:17   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

hücre nedir

Hücre: Canlının tüm yaşam özelliklerini taşıyan ve uygun koşullarda yaşamını tek başına sürdürme yeteneğine sahip temel yapı ve işlem birimidir. Hücre, çok hücreli canlılardaki en küçük yaşam birimidir.
Hücreler yapılarını oluşturan, zar-enzimler ve organelleri sayesinde canlılıklarını sürdürürler. Hücrelerde organellerden bazıları olmayabilir. Ancak canlılığın olabilmesi için mutlaka yarı geçirgen zarın ve enzim sistemlerinin olması gerekir.
HÜCRELERİN ORTAK YAPISI VE GENEL FONKSİYONEL ORGANİZASYONU
Vücudumuz çok çeşitli hücrelerden ve hücreler arasındaki ortamı dolduran, organik ve anorganik maddelerden kurulmuştur. Çeşitli doku ve organların kendi özel hücre cinslerini ve bunlarla ilgili özel fonksiyonları ele almadan önce, bütün hücreler için ortak olan esas hücre yapısını ve hücresel fonksiyonun genel karakterini belirtmek gerektir. Bu sebeple evvela hücre nedir, nasıl yapılmıştır ve nasıl çalışır bunu kısaca ve genel çizgileriyle gözden geçirelim.
PROTOPLAZMA
Canlı ile cansız arasındaki farkları düşünerek, canlı organizmaların vücut maddesini, anorganik doğanın cansız olarak kabul edilen maddelerinden ayırdetmek isteyen araştırıcılar, canlı madde özelliklerinin protoplazma’da toplandığını, protoplazmanın genel olarak canlı madde diye kabul edilebileceğini öne sürmüşlerdir.
Dünyamızda bağımsız canlı organizmalar olarak ayrı ayrı yaşayan tek hücreli varlıkların, yahut bitki, hayvan ve insan şeklindeki çok hücreli canlı organizmaların vücudunda yaşayan çeşitli hücrelerin hatta organizasyonu bir hücre kadar bile gelişmiş olmayan bakteri, virüs gibi daha aşağı ve daha küçük canlı organizmaların vücut maddesi hep protoplazma dan yapılmıştır.
Genel olarak bir hücrede protoplazma, ışık mikroskobu ile görülebilen başlıca iki bölüme ayrılır. Biri nukleoplazma yahut karyoplazma ile dolu olan çekirdek veya nukleus, diğeri nukleus ile hücre zarı arasında kalan sitoplazma. Nukleus ile sitoplazmayı birbirinden ayıran bir çekirdek zan, sitoplazmayı hücre etrafındaki ortamdan ayırmak üzere sitoplazmanın dış yüzünde şekillenmiş ve bitki hücrelerinde sellüloz birikimi ile ayrıca kalınlaşmış bir hücre zarı da dikkati çeker.
Bir hücrenin ışık mikroskobu ile görülebilen yapısı ve başlıca bölümleri.
Çeşitli hücre türlerinde, hücre zarının aldığı farklı özellikler ve meydana getirdiği birçok organeller (titrek tüyler, kamçılar, hücre ağzı, hücre anüsü) ayrı ayrı incelenmeğe değer. Ayrıca sitoplazma içinde, hücre zarının uzantısı ve devamı halindeki birtakım ince borucuklar, elektron mikroskopla görülebilen ve önemi gittikçe daha iyi anlaşılan bir yapı teşkil ederler. Bir çeşit hücre içi damar sistemi gibi olan bu yapı, yer yer genişlemiş kesecikler ve daha ziyade ince borucuklar gösteren bu ağ sistemi, endoplazmik retikulum dur.
Çekirdek zarı ile de bağlantılı olan endoplazmik retikulum, hücre çevresindeki ortam ile çekirdeğin içi arasında da ulaşıma elverişlidir.
Şunu önemle belirtmek gerekir ki, bu intrasellüler damar sistemi sitoplazma içinde, sadece maddelerin bir yerden bir yere taşınması için kullanılan basit bir ulaştırma şebekesi değil, aynı zamanda, bu ulaşıma tamamıyla hakim olan bir kontrol sistemi gibi çalışmaktadır. Yani endoplazmik retikulum, hücre sitoplazması içinde bir yerden bir yere taşıdığı maddeleri aynı zamanda gerekli şekilde değiştiren ve işleyen, çeşitli kimyasal ve fizyolojik görevleri de mümkün kılacak oluşumlarla donanmıştır.
Kısacası bir hücrede bile, kendisine göre pek karmaşık hayat olaylarını son derece kolay, emin ve sağlam bir şekilde yürütmeye elverişli, önemli yapılar dikkati çekmektedir. Bunların ültrastrüktürünü ve fonksiyonlarını yeri geldikçe ayrı ayrı ele alacağız.
Bir hücrenin elektron mikroskobu ile görülebilen ince yapısı. Başlıca sitoplazmik organelleri, sitoplazmanın ufak bir bölümünde bir arada gösteren şema.
HÜCRENİN ORGANELLERİ
Organel: Hücrelerin, biyolojik olaylarını gerçekleştirdiği yerdir. Hücre organellerini aşağıdaki özellikleriyle tanıyacağız.
Hücre Organelleri:
Mitekondri
Plastidler.
Koful.
Endoplazmik Retikulum.
Golgi Aygıtı.
Lizozom.
Ribozom.
Sentrozom.
1. Mitekondri:
Çift zarlı bir organeldir. Hücrenin en önemli enerji üretim merkezidir. Oksijenli solunumun yapıldığı yerdir. Enerji, besinlerin oksijenle yayılmasıyla mitekondri elde edilir.
Bitki ve hayvan hücrelerinde mitekondri bulunur. Mitekondrinin kendisine ait ribozomu vardır.
2. Plastidler:
Sadece bitki hücrelerinde bulunur. Besin maddelerini sentezleme ve depolama görevi yapar. Hücre ile birlikte gelişir. Plastidler; Kloroplast, Kromoplast ve Lökoplast olmak üzere üçe ayrılır.
Kloroplast: Çift zarlıdır. İç zarı düzdür. Hücre içinde enerji üreten bir başka organeldir. Bu özelliğinden dolayı bitki hücrelerinde mitekondri miktarı azdır. Bu yapının içinde bulunan ve en önemli özelliği olan, ışığı emen ve bitkiye yeşil renk veren klorofil bulunur.
Kromoplast: Bitkilerde yeşilden başka renk maddelerin de bulunur. Bunlara kırmızı (domates), sarı (gül), turuncu (havuç) gibi örnekler verilebilir.
Lokoplast: bitki ve hayvan hücrelerinde bulunur. Hayvan hücrelerinde besin deposudur. Renksizdir. Nişasta, protein ve yağ depo eder. Havuç, şeker pancarı, patateste bol miktarda bulunur.
3. Koful:
Bitki ve hayvan hücrelerinde bulunur. Hayvan hücrelerinde besin kofulu olarak bulunur. Hayvan hücrelerinde daha küçük ve az sayıda bulunurken, bitki hücrelerinde daha büyük ve bolca bulunan, zardan oluşmuş keseciklerdir.
4. Endoplazmik Retikulum:
Bitki ve hayvan hücrelerinde bulunur hücre içerisinde veya hücre zarı ile çekirdek arasında, sitoplazmanın her yerinde bulunan, madde taşınmasını sağlayan bir sistemdir. Bazı maddeleri de depo eder.
5. Golgi Aygıtı:
Bitki ve hayvan hücrelerinde bulunur. Hücrede oluşan maddeleri paketler ve salgı maddelerinin salgılanmasında rol oynar. Golgi Aygıtı’nın bozulması, salgıların azalmasına neden olur. Golgi aygıtı içinde bulunduğu yapıya (dokuya) göre salgı yapar.
6. Lizozom:
Sitoplazma içinde dağılmış, etrafı zarla çevrili, içleri sindirici enzimlerle dolu keseciklerdir. Büyük moleküllü besinleri parçalayıp küçük moleküller haline getirerek bir çeşit sindirim yapar. Lizozomun yapımında, endoplazmik retikulum ve golgi aygıtı görev alır. Lizozomlar, taşıdıkları sindirim enzimlerini kofulların içine boşaltırlar.
Canlılar öldüklerinde ve gerektiğinde, lizozomlar açılarak içindeki sindirim enzimleri hücreleri sindirir, hücre böylece ölür.
7. Ribozom:
Endoplazmik retikulum zarı üzerine yapışık olarak veya sitoplazmada serbest bulunur. Protein sentezinin yapıldığı ve yapıcı olan protein moleküllerinin üretildiği yerdir. Yapısında protein ve RNA bulunur.
8. Sentrozom:
Hcrenin bölünmesinde görev alır. Her birine sentroil denilen silindir şeklinde iki yapıdan oluşur.
Hayvan hücrelerinde çekirdeğin yakınında dokuz iplikçikten (silindir şekil) oluşmuş yapılardır. Bazı çiçeksiz bitkilerde de sentrozoma rastlanır. Sentroiller birbirine diktir. Sentrozomlar hayvan hücrelerinde, hücre bölünmesi sırasında iğ ipliklerini oluşturur.
Bitki ve Hayvan Hücresi Arasındaki Farklar
Organel
Bitki Hücresi
Hayvan hücresi
Hücre çeperi
Var
Yok
Sentrozom
Yok
Var
Plastidler
Var
Yok
Koful
Az ve Büyük
Çok ve Küçük
Bitki Hücresi:
Sitoplazmalarında kloroplast vardır.
Hücre zarının dışında selülozdan yapılmış hücre çeperi bulunur.
Hücre çeperlerinin bulunmasından dolayı köşeli bir yapıya sahiptir.
Sitoplazmalarında sentrozom yoktur.
Sitoplazmalarında az sayıda büyük kofullar bulunur.
Hayvan Hücresi:
Sitoplazmalarında kloroplast bulunmaz.
Hücre çeperi bulunmaz.
Hücre yapısı köşeli değil, genelde yuvarlağa yakındır.
Sitoplazmalarında sentrozom bulunur.
Sitoplazmalarında çok sayıda küçük kofullar bulunur.
Bitki ve Hayvan Hücrelerinin Genel Görünümleri
1ffa
Kategori: Biyoloji
Rasgele...

Roman Feride’nin Hatıra Defteridir. Bir Otel Odasında Hatıralarını Yazarken
Degas
1.x Bir Tamsayı Olmak Üzere X=2a+5,a=4b+3 Olduğuna Göre.x Sayısının 8 İle B
Duyular
Özofagus Divertikülleri
Bıos Array (basıc Input Output System)
The Past And The Present
Yalçın özer
Okul Saglığının Önemi
İletişim Kavramının Tanımı Ve Önemi
Ilk Yardım Nedır?
Akran Eğitiminin Özürlü Çocuğun Sosyal Uyumuna Etkisi
Cümle Döneminde Oynanabilecek Bazı Oyunlar
Eğitimdeiletişim
Kromatografi
Tevhid-i Array Tedrisat
Bilindiği Gibi Tüm Canlılar Hareket Ve Çeşitli Faaliyetleri Sonucu Birtakım
Kulak Burun Boğaz Açısından Sualtı Fizyolojisi
Eğitimde Bilgi Teknolojisi
2.4. Iso 9000'in Evrimi-revizyonlar
suskun KéLéBéK
10 Ekim 2011 14:08   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

İNSANLARDA YAKLAŞIK KAÇ HÜCRE BULUNUR ?

75 MİLYON
kazımkarabekir
28 Ağustos 2012 21:36   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: İnsan vücudunda kaç hücre vardır?

dershanede bir ögretmen 100 trilyon diger öğretmen ise 4 trilyon olarak bilgi veriyor hangisi daha doğru
Misafir
26 Ekim 2012 14:54   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: İnsan vücudunda kaç hücre vardır?

insanlarda kaç hücre vardır
hayvanlarda kaç hücre vardır
bitkilerde kaç hücre vardır
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

İnsan vücudunda kaç hücre vardır? benzer konular

Hücrenin önemi nedir, kaç çeşit hücre vardır?
Hücre neden önemlidir, hücre çeşitleri nelerdir? Hücrenin önemi nedir, kaç çeşit hücre vardır?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 6 Mayıs 2014 12:22
İnsan vücudunda hangi hücreler bulunur?
Arkadaşlar Lütfen İNSAN VÜCUDUNDA BULUNAN HÜCRELER nelerdir bili lütfeeeen!!
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 3 Ekim 2012 23:01
İnsan vücudunda fraktal var mıdır?
İnsan Vücüdunda FraktaL var mıdır ? Varsa Örnek Verebilirmisiniz?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 15 Kasım 2011 13:02
İnsan vücudunda elementler olmasaydı ne olurdu?
hidrojen elementi insan vücudunda olmasaydı ne olurdu???
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 18 Mart 2011 15:46
İnsan vücudunda saf madde var mıdır?
saf madde nedir insan vucudunda saf madde varmidir?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 17 Şubat 2010 23:02
 
Sayfa 0.364 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu