Cevap Yaz En İyi Cevabı Gör Önceki Konu Sonraki Konu

Hz. Muhammed'in insani yönü hakkındaki ayet mealleri nelerdir? - Sayfa 8

Gösterim: 154946 | Cevap: 105
  • hz muhammed ayet meali
  • hz muhammedin insani yonu
  • hz muhammedin insani yonu ayet
nanocuk
24 Mart 2011 21:30   |   Mesaj #72   |   
Ziyaretçi
De ki: Ben de sizin gibi bir insanım. Farklılık yalnızca, 'ilahınız tek bir ilahtır' şeklinde bana vahiy gelmesidir." (Kehf Suresi 110. ayet)
nanocuk
24 Mart 2011 21:33   |   Mesaj #73   |   
Ziyaretçi
hz peygamber efendimizin peygamberlik yönü
Muhammed sizin adamlarınızdan hiçbirinin babası değildir. O, Allah’ın elçisi ve peygamberlerin sonuncusudur.” (Ahzab Suresi 40. ayet)
Misafir
26 Mart 2011 12:17   |   Mesaj #74   |   
Ziyaretçi
MeLL adlı kullanıcıdan alıntı
Hz. Peygamberi Örnek Bir İnsan Olarak Gösteren Âyetler:

Kur'ân'da gayet açık ifâdelerle Hz. Peygamber'in Yüce Allah tarafından mü'minler için örnek alınması gereken model bir insan olarak takdim edildiğini görmekteyiz. Konu ile ilgili âyetlerde şu veya bu konuda diye bir kayıt koyulmamış olması O'nun insanlar için her yönüyle örnek olarak gösterildiği anlaşılmaktadır.

İşte bu konudaki bazı âyetler şunlardır:

"Andolsun Allah'ın Resûlünde sizin için -Allah'ı ve âhireti arzu eden ve Allah'ı çok anan kimseler için- (uyulacak) en güzel bir örnek vardır" (Ahzâb, 33/ 21)

Bu âyette, Resûlullah'ın, Allah'a ve âhiret gününe inananlar için örnek bir şahsiyet olarak ileri sürülmesi, böylece onu Örnek edinmenin Allah'a ve âhiret gününe îman hususuna bağlanması O'nun sünnetine dinde ne kadar değer verilmiş olduğunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Kur'ân, Hz. Peygamberin mü'minler için örnek bir insan olduğunu belirtmekle kalmaz aynı zamanda onun büyük bir ahlâk üzere olduğunu da şöyle vurgular:

"Nün. Kaleme ve yazdıklarına andolsun, Sen Rabb'inin nimetiyle ünlenmiş (bir deli) değilsin. Senin için kesintisiz bir mükâfat vardır. Ve sen, büyük bir ahlâk üzeresin" (Kalem, 68/ 1-4)

Sünnetin dindeki değerini ortaya koyan unsurlardan birisi de genelde onun da bir vahiy mahsûlü oluşudur. Nitekim, Kur'ân'a baktığımız zaman vahyin sadece kendisi ile sınırlandırılmadığına, Hz. Peygamber'e Kur'ân'ın dışında da vahiy verildiğine dâir birçok işâretleri görürüz.

..
Misafir
7 Nisan 2011 16:16   |   Mesaj #75   |   
Ziyaretçi
ben güzel kız ayeti yazıyorum
şüphesiz ki Allah çocuklarınız arasında öpücüklerinizde de eşit davranmanız sever
Misafir
7 Nisan 2011 16:18   |   Mesaj #76   |   
Ziyaretçi

bir soruya bir cevap:)

ben güzel kız... ayeti yazıyorum
şüphesiz ki Allah çocuklarınız arasında öpücüklerinizde de eşit davranmanız sever
Misafir
7 Nisan 2011 20:56   |   Mesaj #77   |   
Ziyaretçi
hz. muhammed'in insani yönün meali nedir?
kyarla16 bu mesajı beğendi.
Misafir
25 Nisan 2011 23:50   |   Mesaj #78   |   
Ziyaretçi
YA BU KONULAR HAKKINDA ŞİİR ARIYORUM LÜTFEN ACİL
Misafir
19 Eylül 2011 19:04   |   Mesaj #79   |   
Ziyaretçi

din kültürü ve ahlak bilgisi

kur'an-ı kerim'den Hazreti Muhammed'i konu alan iki ayet meali nelerdir
Misafir
20 Eylül 2011 19:15   |   Mesaj #80   |   
Ziyaretçi
hz muhammedin meali yokmu yha?!
Cevap Yaz En İyi Cevabı Gör
Hızlı Cevap
İsim:

Hz. Muhammed'in insani yönü hakkındaki ayet mealleri nelerdir? Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • hz muhammed ayet meali
  • hz muhammedin insani yonu
  • hz muhammedin insani yonu ayet
Cevap: 1
Son Mesaj: 17 Temmuz 2014 14:18
Cevap: 2
Son Mesaj: 29 Kasım 2013 12:38
Cevap: 0
Son Mesaj: 2 Kasım 2013 11:30
Cevap: 3
Son Mesaj: 25 Kasım 2011 19:03