Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Kültür nedir? Kültürün ögeleri nelerdir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 13 Kasım 2008 (23:30) tarihinde açılmıştır.
117111 kez görüntülenmiş, 84 cevap yazılmış ve son mesaj 9 Ocak 2013 (20:40) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 15 Aralık 2008, 19:26

Kültür nedir? Kültürün ögeleri nelerdir?

#21 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
kültür:insan toplumuna özgü bilgi,inanç ve davranışlarbütünü ve bu bütünün parçası olan maddi nesnelerdir.
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 16 Aralık 2008, 20:11

Kültür nedir? Kültürün ögeleri nelerdir?

#22 (link)
edanur fırat
Ziyaretçi
edanur fırat - avatarı
kültürel öge:Kültürün belirlediği yerleşik davranış kurallarıdır. Toplumsal düzeni sağlayan bireylere yol gösteren doğru ve yanlışı olumlu ve olumsuzu belirleyen kurallar, standartlar ve fikirlere denir.
Rapor Et
Eski 20 Aralık 2008, 11:58

Kültür nedir? Kültürün ögeleri nelerdir?

#23 (link)
yasmin
Ziyaretçi
yasmin - avatarı
valla aradım aradım bulamadm daha acık bir şeyler yazın okey okey okey........................ çünkün bir saaten beri arıom.
Rapor Et
Eski 8 Ocak 2009, 13:40

Kültür nedir? Kültürün ögeleri nelerdir?

#24 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
saollll çok işime yaradı
Rapor Et
Eski 8 Kasım 2009, 13:53

Kültür nedir? Kültürün ögeleri nelerdir?

#25 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
KÜLTÜREL ÖĞE:Kültürün belirlediği yerleşik davranış kurallarıdır. Toplumsal düzeni sağlayan bireylere yol gösteren doğru ve yanlışı olumlu ve olumsuzu belirleyen kurallar, standartlar ve fikirlere denir.
Rapor Et
Eski 16 Kasım 2009, 17:29

Kültür nedir? Kültürün ögeleri nelerdir?

#26 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ya arkadaşlar billi kültür öğelerini bu sayfada bulun varmı bulan söylesin ya
Rapor Et
Eski 16 Kasım 2009, 21:36

Kültür nedir? Kültürün ögeleri nelerdir?

#27 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Bir millete ait bilgi,inanç,davranışlar bütünü ile bu bütün ' ün parçası plan eserlerdir .
Rapor Et
Eski 17 Kasım 2009, 14:39

Kültür nedir? Kültürün ögeleri nelerdir?

#28 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
lütfen biri bana kültürel ögeleri söylesin.............................okey yes yes yes .çünkü arıom arıom bulmıyom.lütfen dogru düzgün bir sey yazın...................yes okey okey okey
Rapor Et
Eski 17 Kasım 2009, 14:40

Kültür nedir? Kültürün ögeleri nelerdir?

#29 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
Kültürün ögeleri
Kültür, belirli bir kökten gelmiş bir toplumun "ana mayası" anlamındadır. Bir toplumun ana mayasını, yani kültürünü; o toplumun dil, yazı, tarih, din, töre, edebiyat ve sanat birliğinin toplamı belirler. Bir toplumun benliğini oluşturan bu ortak değerler, o toplumun diğer toplumların kimliklerinden nasıl ve nerede ayrıldığını belgeler. Bir toplumun üyesi olan her kişinin yapısında ve benliğinde, o toplumun mayasından bir parça bulunur. Fransız ve Alman kültürleri arasındaki ayrılıklar, bira mayası ile şarap mayası arasındaki ayrılıklardan daha da derindir. Bunun gibi, Türklerin "ana mayası" da diğer toplumların mayalarından ayrıdır. Bununla birlikte, yoğurt ve peynir mayalarının bir kökenden gelmiş olduğu da unutulmamalıdır. Ancak, bir maya yalnız başına bırakıldığında, "kendi kendini yer." Bu bir dil sürçmesi değildir. Maya içine katıldığı diğer maddeleri etkiler: Yoğurt mayası, sütü yoğurda çevirir. Şarap mayası, üzüm suyunu şarap yapar. Eğer maya, içinde gelişeceği, çoğalacağı ana maddeyi bulamaz ise, kendi kendini yemeye başlar. Sonucunda da ölür. Üzüm suyuna yoğurt mayası katılırsa, sonuç ne şaraptır, ne de yoğurt. Ne içilebilir, ne de yenilebilir. Mayanın canlı tutulabilmesi için, sürekli olarak kullanılması gerekir. Yeni mayalanmış yoğurdun bir parçası ayrılıp maya olarak saklanır. Böylelikle maya da kendini yenilemiş olur. Bir toplumun kültürü de bundan farksızdır. Kullanılmayan kültür ölür.
Kültürü, taşıyıcısına göre, egemenlik alanına göre, çıkış, yaratılış kaynaklarına göre, görünüşüne, biçimine, bir başka anlatımla, kültürü kanıtlayan araca göre, iş görüşüne göre değişik kullanım alanlarına göre tanımlanabilir. Bu görelilikleri daha çoğaltmak, dahası değişkenleri kendi içinde bile sınıflamak olasıdır.Bu değişkenlerden, taşıyıcısına ve egemenlik alanına dayanarak, dört çeşit kültür kavramı oluşturulabilir:
  1. Bireysel kültür, esasında bireysel kültür, bir yakıştırma sıfattır. Yani bir bireye, içinde bulunduğu toplumun üyelerince, karşılaştırma yöntemiyle yakıştıran bir kimliktir, o bireyin içinde bulunduğu, yaşamını sürdürdüğü toplumun niteliğiyle birlikte bir anlam taşır.
  2. Yöresel (bölgesel) kültür, ulusal kültürün tabanını oluşturur.
  3. Ulusal kültür, bir toplumda yemek, giyinmek, barınmak, eğlenmek gibi gereksinmelerin elde edilmesinde kullanılan bilgi, inanç, teknik, davranış duyuş ve ifade biçimlerini içeren ve toplumun yapısını oluşturan kültüre, ulusal kültür denilmektedir.
  4. Evrensel kültür, bilim, teknik, felsefe, ve din gibi kültür öğelerini içeren ve bir topluma özgü olmayan, genel geçerlikli kültüre evrensel kültür denir.
"Evrensel kültür" bir çağa ve bir tarihsel döneme dünya ölçüsünde hâkim olan, diğer kültürlere baskın çıkan herhangi bir "çoğul kültür"dür. Örneğin bugün için bu anlamda "evrensel" olan kültür, Batı kültürüdür. Fakat bu, Batı kültürünün hâlen yaşayan diğer kültürlerden "üstün" ve "iyi" olduğu anlamına gelmez; sadece varolan diğer kültürlere baskın çıktığı ve dünya ölçüsünde yaygınlaştığı anlamına gelir. Her kültürün mâhiyeti gereği tarihsel olması, o kültürün belli bir zaman kesiti içinde varlığını sürdürdüğü, yani yerini her an bir başka kültüre (o başka kültüre kendinden pek çok şeyleri taşımış olsa da) terk edebileceği anlamına gelir. "Evrensel kültür" teriminin kendisi, Aydınlanmacı Batı kültürünün bir kültürel mirası olarak terminolojiye girmiştir. Bu yüzden, bu kültüre özgü ideal ve ölçütlerle sınırlı bir anlam içeriğine sahip olmak gibi bir tek yanlılığı ve manüpilatif bir işlevi vardır Yine bu yüzden, "evrensel kültür"ü, tarihsel perspektif altında bakıldığında, herhangi bir "baskın ve hâkim kültür" olarak anlamak uygun olur
Her hangi bir halk topluluğunu, millet yapan kültür değerleridir. Kültür; tarihi süreç içerisinde oluşur, milletler yaşadıkça o da yaşar. Dededen, atadan gelen kültürel değerler, yaşayan insanların duygu, düşünce ve yaşantılarıyla şekillenir zaman içerisinde gelişerek bazen de değişerek devam eder. Kültür değerleri hiçbir zaman statik kalmazlar devamlı değişim halindedirler. Bu değişim çok hızlı olmaz, yıllar bazen de yüzyıllar süreci içinde olurayrıca:kültür nedir? ve kültürün öğeleri nelerdir?
Rapor Et
Eski 17 Kasım 2009, 14:41

Kültür nedir? Kültürün ögeleri nelerdir?

#30 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
Büyük Önder Atatürk'e göre “Millet, aynı kültürden insanların oluşturduğu toplumdur”. Demek ki, “milli kültür”, bir devleti ayakta tutan unsurların en önemlisidir. Çünkü, milli kültür oluştuğunda ortaya millet çıkar. Millet ise mutlaka bir devlet oluşturur.


detaylı bilgi için
Bakınız:
Milli Kültür Nedir? Milli Kültürün Önem ve Unsurları
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Kültür nedir? Kültürün ögeleri nelerdir? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: bambu Forum: Soru-Cevap
Cevap: 298
Son Mesaj: 10 Aralık 2014 19:27
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 84
Son Mesaj: 10 Kasım 2014 18:02
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 15
Son Mesaj: 11 Mayıs 2014 22:06
Gönderen: asasasasasa Forum: Soru-Cevap
Cevap: 9
Son Mesaj: 6 Nisan 2014 15:45
Gönderen: BARIŞ Forum: Satırlarla Türkiye
Cevap: 7
Son Mesaj: 23 Mart 2011 15:27
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.229 saniyede (78.25% PHP - 21.75% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 19:00
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi