Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Gözdeki lekelerin sebepleri nelerdir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 14 Kasım 2008 (18:21) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
35626 kez görüntülenmiş, 20 cevap yazılmış ve son mesaj 3 Temmuz 2014 (08:59) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 4.00  |  Oy Veren: 4      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 14 Kasım 2008, 18:21

#1 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
GÖZÜMÜN İÇİDE HEMEN KENARINDA SARI LEKELER VAR SAGDAKI DAHA BUYUK SOLDAKI DAHA AZ BANA BI ZARARI YOK GIBI GORMEME ENGEL FALAN DA OLMUYOR AMA BEN GENE DE NEDNE BOLE BIRSEYIN OLUSTUGUNU SORMAK ISTIYORUM.ILERDE BIR SPRUN OLURMU
?TESEKKURLER SIMDIDEN
En iyi cevap LadyöLüm tarafından gönderildi

Alıntı:
Ziyaretçi adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

GÖZÜMÜN İÇİDE HEMEN KENARINDA SARI LEKELER VAR SAGDAKI DAHA BUYUK SOLDAKI DAHA AZ BANA BI ZARARI YOK GIBI GORMEME ENGEL FALAN DA OLMUYOR AMA BEN GENE DE NEDNE BOLE BIRSEYIN OLUSTUGUNU SORMAK ISTIYORUM.ILERDE BIR SPRUN OLURMU
?TESEKKURLER SIMDIDEN
Sarı nokta göz hastalığı

Bu maddedeki yazılar yalnızca bilgi verme amaçlıdır. Yazılanlar, doktor uyarısı ya da uzman önerisi değildir.

Görme merkezinin yaşa bağlı hasarına sarı nokta hastalığı denir. İleri yaş, ultraviyole ışınlar, genetik faktörler, vitamin eksikliği, hipertansiyon, sigara ve şişmanlık hastalığın görülme sıklığını arttırır.
Hastalığın iki tipi vardır. Kuru tip retina tabakası altında dokudan temizlenemeyen bazı maddelerin birikmesi ile oluşur. Daha sık görülmekle birlikte daha yavaş seyreder. Yaş tipi ise, hasta dokuda oluşan anormal damarlara sahip zarlı dokunun retinaya doğru ilerlemesi ile meydana gelir. Bu tip daha nadir görülmekle birlikte sıklıkla görme kaybına yol açar. Bu tipte yeni oluşan damar ve zarlardan sızıntı ve kanama olur, bunun sonucunda sinir lifi hücrelerinin fonksiyonu kaybolur. İki tip birbirinden klinik ve anjiografik muayene (FFA ve ICG) ile ayrılır.
Hastalığın belirtileri; görme keskinliğinde azalma, cisimleri eğri ya da küçük görme, görme alanında siyah bir alan görülmesidir.
Uzun yıllardır devam eden çalışmalar sonucunda bu hastalık fotodinamik tedavi (PDT) adı verilen yöntemle tedavi edilmeye başlanmıştır. 2000 yılında Amerika'da FDA (Food and Drug Administration) tarafından onaylanan fotodinamik tedavi ile yaş tip sarı nokta hastalığında başarılı sonuçlar alınmaktadır. PDT tedavisinde kol damarlarından verteporfirin adlı bir madde verilir. Hastalıklı dokuda toplanma özelliği gösteren bu madde göze yollanan lazer ışını yardımıyla aktiflenir ve dokuda oksijen radikallerini ortaya çıkarır. Açığa çıkan oksijen radikalleri yalnızca hastalıklı dokudaki anormal damarları tahrip eder, ancak komşu sağlıklı retina dokusuna zarar vermez. İlacın yan etkileri; geçici görme azlığı, ışık hassasiyeti, kolda ödem, bulantı ve sırt ağrısıdır. Tedavinin hasta açısından olumsuz tarafları ise, tedavi maliyetinin yüksek olması ve sık nüks görülmesidir.
Son yıllarda retinadaki anormal damarlanmayı tedavi etmek üzere Anti-VEGF genel başlığı altında yeni bir grup ilacın göz içine enjeksiyonu ile başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Oluşan damarlı zarların cerrahi olarak çıkarılması ve sağlam retina bölgelerinin merkeze kaydırılması (maküla translokasyonu) sarı nokta hastalığında halen geliştirilmeye çalışılan tedavi yöntemleridir.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/hastali...#ixzz1UY3z2XlH

---------- Mesaj tarihi 19:10 ---------- Önceki mesaj tarihi 19:07 ----------

Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

slm gözüme bisey kacmisti doktora gittim cikarttilar bi kac hafta sonrada göz bebegimin kenarinda cok az bi beyazlama oldu acaba neden olabilir doktora görünmelimiyim ? tskler
ciddi birşey olmayabilir, ama yine de doktora görünmekte fayda var..
Rapor Et
Reklam
Eski 14 Kasım 2008, 18:28

#2 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
eğer bahsettiğiniz gözün renkli kısmındaki renk değişikliği(hare) lerse ki ben öyle anladım mesajınızdan korkulacak birşey yoktur. ileride bir probleme sebep olmaz.. sorunuzu daha açık yazarsanız daha çok yardımcı olabiliriz. sağlıklı günler dilerim
Rapor Et
Eski 31 Ağustos 2009, 13:09

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
merhaba gözümün sol kısmında sarı bir leke oluştu görmemi engellemiyor ama görüntüsü beni rahatsız ediyor acaba tedavisi var mı?
Rapor Et
Eski 8 Eylül 2009, 16:18

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
selam gözdeki leke körlüe yol açarmı artı doğacak çocuğa etkisi olurmu
Rapor Et
Eski 9 Şubat 2010, 07:20

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
goz icindeki lekeler
kızımın göz içlerindeki beyaz bölümlerinde mavi lekeler var sebebi ne olabilir bi zararı olurmu
Rapor Et
Eski 15 Şubat 2010, 15:57

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
göz bebeğimin etrafında sarı lekeler çıktı neden olabilir tedavisi var mı?görmemde vs. bi zararı yok ama beni aşırı rahatsız ediyo göz doktorlarına gittim hiç bişey demediler bi sorun olmasa neden çıksın ki cevabınızı bekliyorum teşekkürler...
Rapor Et
Eski 22 Mart 2010, 22:48

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
goz icindeki lekeler

gözdeki lekenin tedavisi varmıdır
sağ gözümün kenarıda sarı bir leke var zararı yok ama beni çok rahatsız ediyor
aldırmak istiyorum riskli midir acaba
Rapor Et
Eski 19 Ağustos 2010, 11:27

gözdeki lekelenme

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
benımde aynı sorunum vardı göz beyazında sarı lekeler ıcın doktora gıttıgımde bana göz altı yag tabakasından kaynaklandıgını soyledı zararı olmazmıs ama gıtmezmıste güneşten korumalısın lens kullanıldığındada çoğalacağını söyledi
Rapor Et
Eski 3 Kasım 2010, 13:15

Gözdeki lekelerin nedeni nedir?

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
5 ay önce gözümde yanma ve batma oluyordu sağ gözümde daha çok hiç görmeme güneşe bakamama ışığa gibi sorun yaşadım doktora gittiğimde verdiği ilaçlarında bana gözümün içinde benim göremediğim doktorun görebildiği lekeler oluşmuş ilaçlardan bununda bana 6 ay gibi ilaç tedavisi ile geçer dedi ilaçlarımı kullandığım zaman tears naturale free ve efemoline bu ilaçları kullandığımda iyiyim bir sorunun m yok bıraktığım zaman tekrar bu sorunlarım başlıyor ne yağabilirim lütfen yardımcı olur lekelerden mi gözlerimdeki rahatsızlık ne yapmalıyım
Rapor Et
Eski 4 Kasım 2010, 09:52

benimle beraber büyüyen leke

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
merhaba benım göz bebegimde büyüyen bir leke var gün geçtikçe yanagıma doğru ındi tıp bukadar ılelemısken banada bır care bılun
Etiketler:
  • goz beyazindaki lekeler
  • goz icindeki lekeler
  • goz lekesi nedir
  • gozde leke
  • gozdeki lekeler
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.161 saniyede (70.92% PHP - 29.08% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 18:51
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi