Arama

Isı ve sıcaklığın çevremize etkileri nelerdir? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 17 Mayıs 2011 Gösterim: 25.214 Cevap: 15
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Mayıs 2011       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bende çevremizde ısının etkisiyle ne tür değişmeler olmaktadır sorusuna yarın için cevap arıyorum. Benimde bügün ödevim var.
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Mayıs 2011       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bizimdeödevimiz var lütfen acil cevap yollllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaay ıınnnnnnnnnnnnnnnnnnn
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Mayıs 2011       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
odevim var 1gun sonraya zisden acil mesaj istiyorum acil olun lutfen yoksa eksi alarım aciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllllllllllll llllllllllllllllllllllllllluuuuuuuuuuuuuuuuuuuuttttttttttttttffffffffeeeeee eeeennn
Gece Prensesi - avatarı
Gece Prensesi
Ziyaretçi
9 Mayıs 2011       Mesaj #14
Gece Prensesi - avatarı
Ziyaretçi
3. ÇEVRESEL ETKİLER
Ülkemiz nihai enerji tüketim sektörlerinin en büyüğü 16.2 milyon ton eşdeğer petrol
tüketimi ile bina sektörüdür. Toplam nihai tüketimdeki payı % 38 civarında olan bu
sektörde enerji tüketimini % 90’ ı ısınma ve sıcak su amaçlı olarak % 10’ u ise elektrik
enerjisi olarak tüketilmektedir.
Tüketimdeki ağırlığı ve önemli miktarda kömür ve odunun kullanılması nedeniyle çevre
kirliliği üzerindeki olumsuz etkisivirgs bina sektöründe enerji tüketimini azaltmak üzere önlem
alınmasını gerektirmektedir. Ülkemizdeki eski binaların pek çoğunda enerji tasarrufu için
yeterli önlemler alınmamıştır. Dolayısıyla sadece çatı yalıtımıvirgs çift cam ve sızma
kayıplarının azaltılması önlemleri ile sağlanabilecek önemli boyutta enerji tasarrufu
potansiyeli mevcuttur. Binalarımız Avrupa ülkelerinin eşdeğer sıcaklıklardaki bölgelerinde
uygulanan standartlar da inşa edilebilseydi ısınma amacıyla tüketilen enerjide yarı yarıya
varan azalma sağlanabilecek çevreye verilen zarar önlenebilecektir. Yine de bu kaybın bir
miktarınınvirgs ilave çatı yalıtımıvirgs çift cam uygulanmamış binalara çift cam ilavesi ve sızma
Page 6
kayıplarının azaltılması önlemleri ile geri kazanılması mümkündür. Gelişmiş ülkelerin
ısınma amaçlı spesifik enerji tüketimleri düşük olmasına rağmen daha düşük enerji
tüketimleri hedefleyen çalışmalar devam etmektedir. Bu bağlamda ülkemizde de TS 825’
in revizyonu için 1995 yılında TSE tarafından bir çalışma grubu oluşturulmuştur. Yeni
standartla virgseski standart olduğu gibi hem konutlarda hem de ticari binalarda dış duvarlarvirgs
pencerelervirgs tavan ve taban için ısı kayıpları ile ilgili olarak ayrı ayrı ısı iletim katsayıları
belirlenmişvirgs aynı zamanda bina zarfında olacak yıllık kayıplarda sınıflandırılmıştır. Bu
sınırlama yaklaşık 100-120 kWh/m
2
‘dir. Böylece bina enerji tasarrufunda ilk adım olarak
iyi ve etkin bir yönetmelik çalışması başlatılmıştır [7].
Yalıtım iyileştirmelerinin sağlayacağı tasarruf potansiyellerinin yanı sıra mevcut tüm
binaların soba ve kalorifer gibi ısıtma sistemlerinde iyi işletme ve verimli ısıtma
sistemlerinde iyi işletme ve verimli ısıtma sistemlerinin kullanılmasından gelebilecek
tasarruf potansiyelleri ve ayrıca verimli elektrikli cihazlarının ve aydınlatma sistemlerinin
kullanılmasının getireceği potansiyeller göz önüne alınırsa ülkemizde bina sektöründe geri
kazanabilecek tasarruf potansiyeli toplam 4.7milyon TEP’ i bulmaktadır. Yukarıda
bahsedilen önlemler Avrupa ülkelerinde olduğu gibi bir program çerçevesinde
(bilinçlendirmevirgs teşvikvirgs bina etütleri ve hedef belirlenmesi gibi) ele alındığındavirgs yaklaşık
1.1 Milyar dolar karşılığında 4.7 milyon TEP enerji tasarrufu sağlanabilecek ve en
önemlisi de çevre korunmuş olacaktır [2] .
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Mayıs 2011       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bizimde acil ödevimiz var bugün lazım hemen gönderin acillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Mayıs 2011       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa çıkmıyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyoooooooooooooooooooooorrrrrrrrrrrrrrrrk kkkkkkkkkkkkkiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ööööööööööööööööööööddddddddddddddeeeeeeeeeeeeeeeeevvvvvvvvvvvvvvvvviiiiiii iiiiiiiiiiiiiimmmmmmmmmmmmmmmmmmm vvvvvvvvvaaaaaaaaaaaaaaaaaarrrrrrrrrrrrr