PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Ülkemizde asker uğurlama törenleri hakkında bilgi verir misiniz?
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
kemalZiyaretçi16:04, 20 Kasım 2008 
ülkemizde asker uğurlama törenleri nasıl gerçekleşir eksikleri nelerdir
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

asker nasıl uğurlanır bilgi
Benzer Konular:
Etiketler:
  • asker ugurlama ile ilgili bilgiler
  • asker ugurlama nedir
  • asker ugurlamasi hakkinda bilgi
Cevap
Keten Prenses16:10, 20 Kasım 2008 
aşağıdaki alıntı eksikliklerine örnek olabilir..
3. taşra adetidir. dedeme sordum, hiç kimseye uğurlatmamış kendini, hatta kardeşlerini yoldan geri göndermiş. babam da keza öyle, sakin sakin gitmiş gelmiş adamcağız.
madem amaç moral yükseltmek ve madem taşralılar şehirlilerle birazcık zor şartlarla karşılaşıldığında "sen şehir çocuğusun, alışık değilsin" diye dalga geçiyor; o zaman "bu moral yükseltme adedi neden şehire değil de taşraya özgü?" diye düşünüyor insan. öyle ya, askerlik de şehir şartlarıyla karşılaştırıldığında külfetli bir şey, dolayısıyla morale ihtiyacı olan taşralılar değil şehirliler...

köyde herkes birbirini tanıyor, kimse kimseden rahatsız olmuyor diye davullu zurnalı uğurlamalar yapılabilir. zaten nüfus da az olduğundan seyrek olur bu asker uğurlamaları... fakat şehirde kimse kimsenin gürültüsünü çekmek zorunda değil. her 2 dakikada bir caddesinden arabadan beline kadar sarkan ve korna çalarak bağıran tiplerle uğraşmak zorunda değil hiç kimse. üstelik çoğunlukla trafiği tehlikeye atıyor bu tipler. e5 karayolu üzerinde "asker uğurlaması" adı altında trafiğin içine eden ve bir sağ bir sol şerite geçerek arkadakilerin öne geçmesini engellemeye çalışan
maalesef vardır''

asker uğurlaması kutsal görevi, vatan borcunu yerine getirmek üzere baba ocağından, anne kucağından gencecik yaşlarında tereddüt etmeden ayrılan gencecik insanları bu mutlu günlerinde göz yaşlarıyla değil de sevinçle uğurlamak için yapılır.
Cevap
Misafir15:12, 5 Ocak 2010 
asker nasıl uğurlanır bilgi
Cevap
Misafir21:21, 24 Şubat 2010 
asker uğurlama ile ilgili bilgi verin bana ödevim varr
Cevap
Misafir16:29, 29 Kasım 2010 
Ondokuz yaşına gelen gençler önce yoklama yaptırırlar. Fiziki akli durumları askerlik şubesi personeli ve bir doktor tarafından görülür. Daha sonra eğitim birlikleri belirlenir.
Özellikle her Türk gencinin gönlünde şerefli bir askerlik yapmak yatar. Halk arasında askerlik yapmayan insanların pek itibarı olmadığı görülmektedir. Bu nedenle askerlik yapmanın önemi büyüktür.
Pusulası çıkan gençler kendi aralarında birtakım hazırlıklar yapar. Bu hazırlıklar askere gidecek gencin kendi evi ya da köyün herhangi bir yerinde (askere gidecek gençler ortak olarak) eğlence yaparlar ve köyün yaşlıları ziyaret edilir.

Yörede bazı köylerde askere gidecek gençler bir araya gelerek mevlit okutturulur para toplanır. Toplanan para eşit olarak askere gidecek gençlere dağıtırlar. Daha sonra yöresel oyunlar oynanır gençler kendi aralarında da eğlence düzenleyerek asker olmanın gurur ve şerefini yaşamaya çalışırlar.

Sıra askere gidecek gençleri uğurlamaya göndermeye daha doğrusu ayrılığa gelir. Askerler ayrılacakları gün köyün belirli bir yerinde toplanırlar kemence ya da davul zurna eşliğinde yöresel oyunlar oynatarak arabaların klaksiyonları (korna) eşliğinde kalabalık bir halk kitlesi tarafından gidecekleri son arabaya kadar neşeyle yürülürler. Gençler birliklerine gidecekleri son arabaya bindiklerinde el sallamalar sevinç ve ayrılık gözyaşları ile hüzün yaşanır.
Cevap
Misafir20:34, 13 Aralık 2010 
asker uğurlama töreni ile ilgili nasıl yapılır ödevim var
Cevap
Misafir10:53, 20 Mayıs 2011 
ödevim var doru düzgün bilgi istiyom
Cevap
Misafir18:05, 30 Kasım 2011 
Ödevim var ya off.
Cevap
Misafir19:58, 2 Aralık 2011 
merhaba türkçeden ödevim var asker uğurlaması nasıl olmalıdır daha detaylı bilgiler yazarsanız sevinirim...
Cevap
Misafir18:17, 19 Ekim 2012 
sOSYALDEN ÖÇDEVİM VARDI ARKADAŞ ÇABUK GÖNDER
Cevap
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
İsim:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
İyon Uygarlığı'nın gelenekleri ve önemli törenleri hakkında bilgi verir misiniz?
Düğün törenleri ve özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?
Ülkemizde bulunan fasülye fabrikaları hakkında bilgi verir misiniz?
Ülkemizde yapılan ilk demiryolu hakkında bilgi verir misiniz?
Ülkemizdeki müzik ile diğer ülkelerin müzikleri arasındaki fark nedir?