PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Türkiye K.K.T.C'yi hangi anlaşmayla ne zaman tanımıştır?
«Önceki KonuSonraki Konu»
Ziyaretçi21:15, 26 Kasım 2008 
Türkiye, KKTC ni ne zamn,hangi antlaşmayla tanımıştır?
Benzer Konular:
Cevap
Keten Prenses21:20, 26 Kasım 2008 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ya da Kuzey Kıbrıs, Güneydoğu Avrupa ve Akdeniz'de bulunan en büyük üçüncü ada ve Anadolu yarımadasının 65 km güneyindeki Kıbrıs adasının kuzey kısmında yer alan, bağımsızlığı sadece Türkiye tarafından tanınan de facto devleti.
Yavru vatan, Yeşilada ya da cennet ada diye de bilinir. Kıbrıslı Rumların Enosis yani Kıbrıs'ın Yunanistan'la birleştirilmesi projesini hayata geçirmesi üzerine 1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Harekâtı sonrasında 1976'da kurulan Kıbrıs Türk Federe Devleti meclisinin 1983 yılında aldığı karar ile bağımsızlığını ilan eden KKTC, resmî adı ile Dünya'da sadece Türkiye tarafından tanınmıştır.

devamı..
Bağımsızlık tarihinden bu yana Türkiye tarafından ekonomik, siyasi ve askerî olarak desteklenmektedir. Bugün birçok devlet, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği gibi uluslararası kuruluşlar tarafından adanın sadece güneyinde egemenliği bulunan Kıbrıs Cumhuriyeti toprakları içerisinde kabul edilmektedir.
Kıbrıs Sorunu ismi Dünyanın gündemine girdiğinden beri başta Birleşmiş Milletler bünyesindeki çalışmalar olmak üzere adanın üzerinde bulunan iki egemen gücün birleştirilmesi gayesi ile birçok faaliyet yürütülmüş ama bunlardan bir sonuç alınmamıştır. Bunların en önemlilerinden biri olan 2004 Annan Planı referandumu da Kıbrıslı Türklerin kabulü ve Rumların hayırı ile gerçekleşmemiştir.
Toprakları kuzeyde Dipkarpaz, batıda Güzelyurt, güneyde de Akıncılar'a doğru yayılır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Rum Kesimi toprakları arasında Birleşmiş Milletler'in kontrolünde tampon bölge bulunmaktadır.
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Türkiye'de ilk nüfus sayımı ne zaman ve hangi aralıklarla yapıldı?
Türkiye'nin hangi gölü hangi bölgede bulunur?
Türkiye'de hangi doğal kaynaklar hangi sanayi alanında kullanılıyor?
Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını ilk olarak hangi ülke tanımıştır?
Türkiye hangi mallara ve hangi ülkelere kota ve ithal yasağı uygular?