Masaüstü Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Sümerlerin başkenti neresidir?
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Ziyaretçi19:52, 2 Aralık 2008 
Sümerlerin başkenti neresidir
En iyi cevap _KleopatrA_ tarafından gönderildi

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
sümerlerin yönetim biçimi,başkenti ve yerlesim yeri lütfen söyleyin çıldırmak üzereyim
SÜMERLER
A) DEVLET YÖNETİMİ:Sümerler ilk zamanlarda Site adı verilen şehir devletlerinden oluşurdu. Her site başlı başına bir devletti. Patesi adı verilen bir prens şehri tanrı adına yönetirdi. Patesi aynı zamanda şehrin başrahibiydi. Bu bakımdan hem dini hem siyasi yetkilere sahipti. Sümerlerde yönetim tarzının teokratik (dini yönetim) [Yunanca Teo; tanrı, din, Krasi; yönetim, demektir] olduğunu söyleyebiliriz. Patesilerden biri güçlenerek çevresinde bulunan siteleri ele geçirdiğinde kral anlamına gelen Lugal unvanını alırdı.

Sümerlerin baş tanrısı konumundaki Enlil'in tapınağı Nippur'da idi bu nedenle Nippur Sümerlerin dini başkenti sayılırdı
Cevap
Blue Blood20:11, 2 Aralık 2008 
Sümerlerin baş tanrısı konumundaki Enlil'in tapınağı Nippur'da idi bu nedenle Nippur Sümerlerin dini başkenti sayılırdı.
Cevap
yesilovasena20:40, 16 Aralık 2008 
bu sitede varmıdır bilmiyorum sümerlerin başkentini bulamadım
Cevap
Keten Prenses20:41, 16 Aralık 2008 
AngelFRANTIX adlı kullanıcıdan alıntı:
Sümerlerin baş tanrısı konumundaki Enlil'in tapınağı Nippur'da idi bu nedenle Nippur Sümerlerin dini başkenti sayılırdı.
..
Cevap
Ziyaretçi21:12, 23 Aralık 2008 
sümerlerin başkenti neresi
Cevap
Blue Blood21:24, 23 Aralık 2008 
Sümerlerin baş tanrısı konumundaki Enlil'in tapınağı Nippur'da idi bu nedenle Nippur Sümerlerin dini başkenti sayılırdı
Cevap
ispermecet00:32, 24 Aralık 2008 
Nippur, Ur, Uruk, Zabalam, Umma, Kiş, Lagaş, Eridu bunlar Sümer sitelerinin isimleri.
Başlangıçta, belki de sonraları da başkent yoktu, veya sonradan başkent olarak en güçlü kralın olduğu şehire diğerleri bağlanmış olabilir. Yani başkent diye bir kavram Sümerde oluşmamış olabilir. Çünkü şehir devletleri ta Yunanlılara kadar devam etti ki, uygarlığın ilk sitelerinin ortaya çıktığı Sümerde başkent ve devlet kavramı olabilsin.
Ben tahminen yazdım. Bunlar yanlış olabilir.
Cevap
Misafir12:23, 22 Kasım 2009 
sümerlerin yönetim biçimiiiiiiiiii nedir acill lazım ödev için
Cevap
_KleopatrA_13:22, 22 Kasım 2009 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
sümerlerin yönetim biçimiiiiiiiiii nedir acill lazım ödev için
SÜMERLER
A) DEVLET YÖNETİMİ:Sümerler ilk zamanlarda Site adı verilen şehir devletlerinden oluşurdu. Her site başlı başına bir devletti. Patesi adı verilen bir prens şehri tanrı adına yönetirdi. Patesi aynı zamanda şehrin başrahibiydi. Bu bakımdan hem dini hem siyasi yetkilere sahipti. Sümerlerde yönetim tarzının teokratik (dini yönetim) [Yunanca Teo; tanrı, din, Krasi; yönetim, demektir] olduğunu söyleyebiliriz. Patesilerden biri güçlenerek çevresinde bulunan siteleri ele geçirdiğinde kral anlamına gelen Lugal unvanını alırdı.
Cevap
Misafir22:01, 23 Kasım 2009 
sümerlerin yönetim biçimi,başkenti ve yerlesim yeri lütfen söyleyin çıldırmak üzereyim
Cevap
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Tüm Soru-Cevap Konuları