PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Mancınık nedir, kullanıldığı alanlar nelerdir?
12 34...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Ziyaretçi16:16, 8 Ocak 2009 
mancığın kullanıldığı yerler
Cevap
Misafir17:21, 2 Aralık 2009 
mancınık için gerekli olan malzemeler nedir? acele lütfennnnnnnnn
Cevap
Misafir12:41, 8 Aralık 2009 
Alıntı:
mancilik nasil yapilir
maketlerini görmek istiyorum
Cevap
Misafir17:08, 8 Aralık 2009 
mancınık ne zaman kullanılmıştır
Cevap
Misafir15:19, 9 Aralık 2009 
mancınık ne dir yha of ne işe yarar bu kim bulmuştur
Cevap
ener15:27, 9 Aralık 2009 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
mancınık ne zaman kullanılmıştır
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
mancınık ne dir yha of ne işe yarar bu kim bulmuştur
MANCINIK. Eskiden kullanılan bir savaş aracı olan mancınık günümüzde genellikle bir oyuncak olarak düşünülen, ama tehlikeli bir silah da olabilen sapan ile aynı ilkeye, gerilme kuvvetine dayalı olarak çalışır. Basit bir sapan, çatallı bir sopanın çatal uçları arasına esnek bir lastik bağlanarak yapılır. Arasına koyulan bir taşla birlikte gerilen lastik, serbest bırakılınca boşalır ve taşı büyük bir hızla ileri fırlatır. Sapanla oynarken insan ya da hayvanların hedef alınması ciddi yaralanmalara ve hatta ölüme yol açabilir.

Eskiçağlarda mancınıklar savaş aracı olarak kullanılırdı. Topun icadından çok önce mey¬dan savaşları ya da kuşatmalarda mancınık¬larla düşmana taş, ok ya da kargı fırlatılırdı. Eski Yunanlılar ve Romalılar, 20 kilogramlık taşları 350 metreden daha uzağa fırlatabilen, büyük mancınıklar kullandılar. Bazıları yerle¬rinden kıpırdatılamayacak kadar büyük olan bu mancınıklarda fırlatma gücü, bükülmüş saç, halat ya da hayvan sinirinden yapılmış olan bir kirişin bükülerek gerilmesiyle sağla¬nırdı. Büküldükçe gerginleşen kiriş, bağlı olduğu mancınık kolunu geriye doğru çeker¬di. Kiriş bırakıldığı zaman hızla boşanır, mancınık kolu ileri doğru fırlar ve üzerindeki taşı büyük bir kuvvetle fırlatırdı. Ok ya da mızrak fırlatan mancınıklarda, tüfek namlula¬rında bulunan yivlere benzeyen yivler atılan oka dönüş vererek okun daha düzgün bir uçuş yapmasını sağlardı.

Ortaçağda kuşatmalarda kullanılan mancı¬nıklar eskiçağ yazarlarının anlattıkları mancınıkların birer kopyasıydı. Gene bu dönemde kullanılan bir başka mancınık türünde, mancınık kolu bir destek üzerine tahterevallideki-ne benzer biçimde oturtulmuştu. Kolun bir ucuna büyük bir ağırlık asılır sonra fırlatılacak taşın üzerine yerleştirildiği öbür uç aşağı doğru çekilirdi. Aşağı çekilen uç serbest bırakılınca, karşı uçtaki ağırlığın etkisiyle hızla yukarı doğru kalkar ve üzerindeki taşı ileri doğru fırlatırdı. Bu tür mancınıklar daha çok kuşatmalarda kullanılırdı (bak. Kuşatma).

Mancınıklar I. Dünya Savaşı'nda bomba ve gaz bombası atmakta kullanıldı. Daha sonra savaş gemilerinden keşif uçaklarını fırlatmak için mancınıktan yararlanıldı. Günümüzde uçak gemilerinden kalkacak bazı jet uçaklarının havalandırılması için buhar gücüyle çalışan mancınıklar kullanılmaktadır.
Cevap
Misafir19:25, 11 Aralık 2009 
mancılık nedir
kullanım alanları
çizimler
Cevap
Misafir16:36, 14 Aralık 2009 
Alıntı:
mancinik nedir nerelerde kullanilir
nasıl temin edilir
Cevap
Misafir14:32, 19 Aralık 2009 
mancınıkla ilgili resim yokmu
Cevap
Misafir15:25, 21 Aralık 2009 
mancınk neden yapılmıştır
Cevap
12 34...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Mikroskobun kullanıldığı alanlar nelerdir?
Günlük hayatta mıknatısın kullanıldığı alanlar nelerdir?
Pisagor bağıntısının kullanıldığı alanlar nelerdir?
Mikroskobun kullanıldığı alanlar nelerdir??
Elektrik motorunun kullanıldığı alanlar nelerdir?