PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Henri Becquerel'in atom hakkındaki görüşleri nelerdir?
İlk...234 56...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir19:23, 20 Aralık 2010 
Yaa !
İnsan gibi şeyler koyun .
Konunun dışına çıkmayın lütfen . Konu ''Bequerel'in atom hakkında ileri sürdükleri'' .
Örnek :
Marie Curie (Meri Küri) ve Bequerel (Bekerel) yaptıkları çalışmalar sonucunda atomların bölünebildiğini açık olarak göstermişlerdir .
Cevap
Misafir22:33, 20 Aralık 2010 
Kimse bilmiyor mu?
Cevap
Misafir22:37, 20 Aralık 2010 
Fransız bilginlerinden Becquerel'in bazı atomlardaki ışıma özelliği demek olan radyoaktifliği keşfetmesi, bu alanda atılan adımların en önemlilerinden biri oldu.
Cevap
Misafir22:53, 20 Aralık 2010 
Arkadaşlar ben özetlemeye çalıştım ama çok az:

Becquerel,radyoaktiviteyi bulmuştur.Radyoaktivite,atom çekirdeğinin tanecikler veya elektromanyetik ışımalar yayarak kendiliğinden parçalanmasıdır.Radyoaktivite, bir enerji türüdür.Çekirdek tepkimesi sırasında ortaya çıkar.Becquerel,bu olayı ilk kez 1 Mart 1896 yılında bulmuştur.Buluşunu 1898 yılına kadar "Becquerel Işınları" olarak adlandırmış,daha sonra da "Radyoaktivite" ismini vermiştir.

İnşallah işinize yarar.
Cevap
Misafir15:36, 21 Aralık 2010 
yaaaa biraz daha fazla şeyyyy yha lütfnnn
Cevap
Misafir17:38, 21 Aralık 2010 
Antoine Henri Becquerel, (d. 15 Aralık 1852 – ö. 25 Ağustos 1908). Fransız fizikçi, radyoaktivitenin kaşiflerinden. 1903 Nobel Fizik Ödülü sahibi. SI ölç.ü sisteminde betivorlyy birimi Bekerel (Becquerel, Bq) onun ismine ithafen verilmiştir. . Babası Alexander Edmond Becquerel Paris Doğal Tarih Müzesinde uygulamalı fizik profesörüydü. Ailesinin bilim geleneğini devam ettirerek 1872 yılında École Polytechnique okuluna başladı ve 1888 yılında fizik üzerine doktorasını verdi. 1878 ile 1892 yılları arası Paris Doğal Tarih Müzesi'nde asistan, sonrasında da profesör olarak görev aldı. 1895 yılında École Polytechnique'te fizik profesörü olarak göreve başladı.


Becquerel yağmurlu havadan dolayı birkaç gün uranyum tuzlarını güneş ışığına maruz bırakamadı. Siyah kağıda sarılı film ve üstüne konmuş uranyum bileşiği birkaç gün. cekmecesinde güneşin doğmasını ve 1 Mart günü, belli bir sebebi olmaksızın, çekmecedeki filmi banyo etti, ve uranyum kristalinin güneş ışığına maruz kalmadığı halde filme iz bıraktığını gördü. Becquerel bunun x ışınlarına benzer görünmez bir ışın olarak tanımladı.


Becquerel'in uranyum tuzlarından çıkan radyoaktiviteyi gözlemlediği film tabakasıBecquerel bulduğu bu sonucu 2 Mart 1896'da kısa bir makale olarak Fransa Bilim Akademisi'ne okudu. Bu olay o tarihten itibaren 1898 yılına kadar Becquerel ışınları olarak adlandırıldı. 1898 de Marie Curie adını daha genel bir isim olan, radyoaktivite ile değiştirdi.

Becquerel radyoaktiviteyi bulmasının ardından, üç ayrı keşfe daha imza attı. 1899 ve 1900 yılları arası beta parçacıklarının elektrik alan ve manyetik alan içerisinde saptığını gözlemleyerek, beta parçacıklarının İngiliz fizikci J. J. Thomson'un yeni keşfettiği elektronlar ile aynı parçacık olduğunu gösterdi. Bunun yanı sıra yeni hazırlanmış uranyumun belli bir süre sonra kısmen yok olduğuna ve radyoaktiflik kazandığına dikkat çekti. Bu gözlem 1902 yılında Ernest Rutherford ve Frederick Soddy tarafından radyoaktif bozunma olarak adlandırılacaktı. Son olarak 1901 yılında cebinde taşıdığı radyumun vücudunda yanma yarattığını bildirerek sağlık fiziğine ve radyum kanser tedavisine katkıda bulunmuş oldu...
Cevap
Misafir20:14, 21 Aralık 2010 
atom hakkındaki görüşleri lazım
Cevap
Misafir18:32, 23 Aralık 2010 
Becquerel (15 Aralık 1852 - 25 Ağustos 1908), Fransız fizikçi, radyoaktivitenin kaşiflerinden. 1903 Nobel fizik ödülü sahibi. SI ölçü sisteminde radyoaktivite birimi Bekerel (Becquerel, Bq) onun ismine itafen verilmiştir.

Fransa'nın Paris şehrinde doğdu. Babası Alexander Edmond Becquerel Paris Doğal Tarih Müzesinde uygulamalı fizik profesörüydü. Ailesinin bilim geleneğini devam ettirerek 1872 yılında École Polytechnique okuluna başladı ve 1888 yılında fizik üzerine doktorasını verdi. 1878 ile 1892 yılları arası Paris Doğal Tarih Müzesi'nde asistan, sonrasında da profesör olarak görev aldı. 1895 yılında École Polytechnique'te fizik profesörü olarak göreve başladı.
Babası gibi o da fosforens olayını ve kristallerin ışığı soğurmasını incelemekteydi. 1895 yılında Wilhelm Röntgen'in x ışınlarını bulmasının ardından, Becquerel, fosforens olayının x ışınları ile bağlantısı olup olmadığını merak edip, araştırmaya başladı. Çeşitli bileşikleri güneş ışığına maruz bırakıyor sonrasında da bu bileşikleri siyah kağıda sarılı fotoğraf filminin yakına koyuyordu. Eğer kristalde x ışınları üretilirse siyah kağıdı geçip filmin üzerine iz bırakacaktı. 1896'nın Şubat ayının sonlarına doğru, ilk denemelerinden birinde tesadüfen babasından miras kalan uranyum tuzlarından uranyum potasyum sülfat kullandığın da film üzerinde izler görmeyi başarmıştı.
Becquerel yağmurlu havadan dolayı birkaç gün uranyum tuzlarını güneş ışığına maruz bırakamadı. Siyah kağıda sarılı film ve üstüne konmuş uranyum bileşiği birkaç gün cekmecesinde güneşin doğmasını beklediler. 1 Mart günü, belli bir sebebi olmaksızın, çekmecedeki filmi banyo etti, ve uranyum kristalinin güneş ışığına maruz kalmadığı halde filme iz bıraktığını gördü. Becquerel bunun x ışınlarına benzer görünmez bir ışın olarak tanımladı.
Becquerel'in uranyum tuzlarından çıkan radyoaktiviteyi gözlemlediği film tabakası

Becquerel bulduğu bu sonucu 2 Mart 1896'da kısa bir makale olarak Fransa Bilim Akademisi'ne okudu. Bu olay o tarihten itibaren 1898 yılına kadar Becquerel ışınları olarak adlandırıldı. 1898 de Marie Curie adını daha genel bir isim olan, radyoaktivite ile değiştirdi.

Becquerel radyokativiteyi bulmasının ardından, üç ayrı keşfe daha imza attı. 1899 ve 1900 yılları arası beta parçacıklarının elektrik alan ve manyetik alan içerisinde saptığını gözlemleyerek, beta parçacıklarının İngiliz fizikci J. J. Thompson'un yeni keşfettiği elektronlar ile aynı parçacık olduğunu gösterdi. Bunun yanı sıra yeni hazırlanmış uranyumun belli bir süre sonra kısmen yok olduğuna ve radyoaktiflik kazandığına dikkat çekti. Bu gözlem 1902 yılında Ernest Rutherford ve Frederick Soddy tarafından radyoaktif bozunma olarak adlandırılacaktı. Son olarak 1901 yılında cebinde taşıdığı radyumun vücudunda yanma yarattığını bildirerek sağlık fiziğine ve radyum kanser tedavisine katkıda bulunmuş oldu.
Cevap
Misafir20:58, 23 Aralık 2010 
bişey sorucam bu henrinin görüşümü?
Cevap
Misafir21:00, 23 Aralık 2010 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
 Elementler, atom denen küçük parçacıklardan oluşmuştur
 Herhangi bir elementin tüm atomları birbirinin aynıdır
 Bir elementin atomları, başka bir elementin atomlarından farklıdır
 Bir elementin atomları, başka bir elementin atomlarıyla birleşerek bileşikler oluşturabilir.
 Elementler, atom denen küçük parçacıklardan oluşmuştur
 Herhangi bir elementin tüm atomları birbirinin aynıdır
 Bir elementin atomları, başka bir elementin atomlarından farklıdır
 Bir elementin atomları, başka bir elementin atomlarıyla birleşerek bileşikler oluşturabilir. bu henri becquerelin atom hakkındaki görüşlerimi
Cevap
İlk...234 56...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
John Dalton'un atom hakkındaki görüşleri nedir?
Atomla uğraşan Türk bilim insanlarının atom hakkındaki görüşleri nelerdir?
Marie Curie ve Becquerel'in atom ile ilgili kanıtlanabilir bilgileri nelerdir?
Marie Curie'nin atom hakkındaki görüşleri ve çalışmaları nelerdir?
Henri Becquerel