Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Peygamberimizin evliliği hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 28 Aralık 2008 (18:25) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
22335 kez görüntülenmiş, 12 cevap yazılmış ve son mesaj 8 Aralık 2013 (14:42) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.69  |  Oy Veren: 26      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 28 Aralık 2008, 18:25

#1 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
PEYGAMBER EFENDİMİZ HZ. MUHAMMET (S.A.V.) NEZAMAN KİMİNLE VE NEDEN EVLENMİŞTİR
En iyi cevap careless_WhispeR tarafından gönderildi

Hz Muhammed (S.A.V) ve Hz Hatice

Hz. Muhammed 25 yaşında iken 40 yaşında bulunan Hz. Hatice ile Hatice'nin teklifi üzerine evlenmiştir. Bu evlilik O'nun nefis düşkünü olmadığının kanıtlarından biridir.

Hz Hatice zengin idi. Fakat Resulullah onunla zenginliği için evlenmemişti. Hz. Hatice ile peygamberimiz Hatice'nin vefatına kadar 25 sene evli kalmışlardır. Hz. Hatice , peygamberimize :"Ey Muhammed ben yaşlandım , artık başka hanımla evlen" deyince peygamberimiz şu cevabı verir: " Böyle söyleme Hatice , üzülürüm..."

Ayrıca eğer evlilik zenginlik için olsaydı Hz Hatice onu mülküne ortak ettikten sonra eline geçirdiği mülkle o genç yaşında onu boşayıp başka genç kadınlarla evlenebilirdi. Niçin hatice 65 ine gelene kadar beklesindi. Kadın boşamak o kadar zor mu idi. Hz Hatice'nin onun yeni eş almasına izin vermediği tamamen iftiradır. Aksine yukarıda anlatıldığı gibi Hz Hatice aradaki yaş farkından dolayı bunu kendisi teklif etmiştir.

Onun nefis ve para düşkünü olmadığını; açık arayan ve muhalefet gözüyle bakan o zamanki müşriklerin bu konularda suçlama yapmaması net olarak göstermektedir. Çünkü o müşrikler hem onun çok yakınında hem de muhalif idiler. Ona cinlenmiş suçlamasını yapıyorlardı yani aklını yitirmiş diyorlardı çünkü kendisine Mekke'nin en güzel kızlarını , zenginliği ve Mekke yöneticiliğini teklif ettiklerinde "Bir elime Ayı bir elime Güneşi verseniz yine davamdan vazgeçmem" demişti. Böyle diyen birisine inanmayacak kişinin diyecek tek sözü olabilirdi o da şimdinin ifadesi ile "çıldırmış olmalı" sözü idi. Yoksa mal yada şehvet düşkünlüğü gibi ithamların hiçbir zaman kabul görmeyeceğini o zamanki muhalifler de biliyorlardı..

Kaynak : islami cevaplar
Rapor Et
Reklam
Eski 28 Aralık 2008, 18:42

#2 (link)
i Jυѕт ∂ιє∂ ιη уσυя αямѕ♂
careless_WhispeR - avatarı
Hz Muhammed (S.A.V) ve Hz Hatice

Hz. Muhammed 25 yaşında iken 40 yaşında bulunan Hz. Hatice ile Hatice'nin teklifi üzerine evlenmiştir. Bu evlilik O'nun nefis düşkünü olmadığının kanıtlarından biridir.

Hz Hatice zengin idi. Fakat Resulullah onunla zenginliği için evlenmemişti. Hz. Hatice ile peygamberimiz Hatice'nin vefatına kadar 25 sene evli kalmışlardır. Hz. Hatice , peygamberimize :"Ey Muhammed ben yaşlandım , artık başka hanımla evlen" deyince peygamberimiz şu cevabı verir: " Böyle söyleme Hatice , üzülürüm..."

Ayrıca eğer evlilik zenginlik için olsaydı Hz Hatice onu mülküne ortak ettikten sonra eline geçirdiği mülkle o genç yaşında onu boşayıp başka genç kadınlarla evlenebilirdi. Niçin hatice 65 ine gelene kadar beklesindi. Kadın boşamak o kadar zor mu idi. Hz Hatice'nin onun yeni eş almasına izin vermediği tamamen iftiradır. Aksine yukarıda anlatıldığı gibi Hz Hatice aradaki yaş farkından dolayı bunu kendisi teklif etmiştir.

Onun nefis ve para düşkünü olmadığını; açık arayan ve muhalefet gözüyle bakan o zamanki müşriklerin bu konularda suçlama yapmaması net olarak göstermektedir. Çünkü o müşrikler hem onun çok yakınında hem de muhalif idiler. Ona cinlenmiş suçlamasını yapıyorlardı yani aklını yitirmiş diyorlardı çünkü kendisine Mekke'nin en güzel kızlarını , zenginliği ve Mekke yöneticiliğini teklif ettiklerinde "Bir elime Ayı bir elime Güneşi verseniz yine davamdan vazgeçmem" demişti. Böyle diyen birisine inanmayacak kişinin diyecek tek sözü olabilirdi o da şimdinin ifadesi ile "çıldırmış olmalı" sözü idi. Yoksa mal yada şehvet düşkünlüğü gibi ithamların hiçbir zaman kabul görmeyeceğini o zamanki muhalifler de biliyorlardı..

Kaynak : islami cevaplar
Rapor Et
Eski 6 Aralık 2009, 23:47

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Hz.Peygamberimiz ve Hz.Haticenin evliliği imrenilecek kadar muhteşem Rabbim keşke herkese böyle bi evlilik nasip etse ben buna aşk derim iştee
Rapor Et
Eski 4 Şubat 2010, 22:34

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
böyle bişey yapmanız çok iyi cünkü ödevmi yaptm.
he bu arrada peygamber efendimiz güllri cok severmiş.
Rapor Et
Eski 23 Şubat 2011, 16:42

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
arkadaslar peygamber efendimiz en ama en ama en çok gülleri severmiş hh bu arada siteye çok tskr bütün ödevlerim bitti 2 saniyede
Rapor Et
Eski 13 Ekim 2011, 16:38

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Peygamberimizin diğer evlilikleri niye yazmıyor hep Hz. Hatice ile evlilikleri yazıyor.
Rapor Et
Eski 27 Aralık 2011, 16:45

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ALLAH İNŞALLAH HERKESE BÖYLE BİR EVLİLİK NASİB EDERDE HERKEZ İNSANIN PARASI İÇİN DEĞİL AŞIK OLMASIYLA EVLENMEYİ NASİB EDER BU ARADA BU SİTEYE ÇOK TŞK EDİYORUM HEM BÖYLE BİRŞEY YAZDIKLARI İÇİN HEM DE ÖDEVİMDE YARDIMCI OLDUKLARI İÇİN.
Rapor Et
Eski 7 Ocak 2013, 16:13

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ama bu çok uzun biraz daha kısası yok mu? yardım edin ödevim bu
Rapor Et
Eski 7 Ocak 2013, 16:15

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ama bu çok uzun ödevim için o kadar fazla gerekmiyor yardım edin lütfen
Rapor Et
Eski 7 Ocak 2013, 16:19

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
PEYGAMBERİMİZİN ÇOCUKLARI *
Rasûl-i Ekrem Efendimizin üçü erkek Kasım, Abdullah, İbrahim dördü kız olmak üzere yedi çocuğu doğmuşturBunlar doğuş sırasıyleKasım, Zeyneb, Rukayye, Ümmü Külsûm, Fâtıme, Abdullah, İbrahim isimlerini taşımışlardıBu yedi çocuğun altısı Hazreti Hadîceden, yedincisi Mısırlı Hazreti Mâriyeden idi
İbni İshak, Peygamberimizin Tâhir ile Tayyeb adında iki evlâdı daha olduğunu söylemektedir;
* Kasım:
Rasûl-i Ekremin ilk çocuğu Kasım idiBu sebepten künyesi:Ebül-Kasım Kasımın babası olduHazreti Peygamber, EbûlKasım adiyle çağırılmasından hoşlanırdı Ashab da kendisini bu isimle çağırırlardıKasım iki sene yaşadıMekkede vefat ettiRasûl-i Ekremin çocukları içinde ilk ölen: Kasım oldu
* Zeyheb:
Peygamberimizin en büyük kızıydıKasımdan sonra doğmuştuZeyneb doğduğu zaman, Rasûl-i Ekrem otuz yaşındaydıMekkede doğmuş olan Zeyneb, Hicretin sekizinci senesi Medinede vefat eylediOtuz yaşında bulunuyorduZeyneb, önce, teyzesinin oğlu Ebûlas ile evlenmiştiEbûlas bidayette müşriklerden ayrılmadığı için, Bedr gazvesinde müslümanların eline esir düşmüş, kurtulunca, Zeynebi Medineye göndereceğine söz vermiştiRasûl-i Ekrem, ailesini getirmek için, Harise oğlu Zeydi göndermiştiZeynebi Medineye götüren Zeyd oldu Zeyneb Medineye gitti ve fakat zevci Ebûlas Mekkede kaldıEbûlas, bir seriyye esnasında yine müslümanların eline esir düştü ve fakat Hazreti Zeynebin himayesi sayesinde serbest bırakıldıEbûlas, ikinci defa esirlikten kurtulunca, Mekkeye gittiEmanetleri sahiplerine verdikten sonra, müslümanlığı kabul etti Medineye hicret eylediMüslüman olduğu için nikâhları yenilendiEbûlas, Hazreti Zeynebe iyi muamele ederdiBu yüzden, Rasûl-i Ekremin takdirini kazandı Zeyneb, kocasına tekrar kavuştuktan sonra çok yaşayamadıVefatında, cenazesi Ümmü Eymen ile Hazreti Şevde tarafından yıkandıNamazını Rasûl-i Ekrem kıldiMezarına Ebûlas indirdi
* Rukayye
Rasûl-i Ekremin ikinci kızıydıDoğduğu zaman Hazreti Peygamber Efendimiz, otuzüç yaşında bulunuyorduRukayye babasının Peygamberliğinden önce, Ebûlehebin oğlu,Utbe ile evlenmiştiRasûl-i Ekrem, halkı İslama dâvete başlayınca Ebûleheb, oğlunu çağırdı:
- Oğlum! Muhammedin kızından ayrılmıyacak olursan,ben senden ayrılırım dediUtbe de babası Ebûlehebin teşvikiyle Rukayyeyi bıraktıO zaman Rukayye, Hazreti Osman ile evlendiHabeşistana göç eden ilk kafileye Hazreti Osman, zevcesi Hazreti Rukayye ile birlikte katılmışlardıHazreti Osman, Habeşistandan Mekkeye dönmüş, oradan da Medineye hicret etmiştiRukayye, Bedr gazası günlerinde hastalanmış, bu yüzden Hazreti Osman, Bedr muharebesinde bulunamamış, hattâ zevcesi başında kaldığı için, mazeretliler arasına konulmuştuBedr gazası zaferini Harise oğlu Zeyd, Medineye ulaştırdığı gün, Hazreti Rukayye vefat etmiştiRasûl-i Ekrem de, Bedr savaşı yüzünden, kızı Ru-kayyenin cenazesinde bulunamamıştı
* Ümmü Külsüm:
İslâmiyet gelmeden önce doğduAnnesi hazret-i HadîcedirÜmmü Gülsüm İslâmiyet gelmeden önce Ebû Lehebin ikinci oğlu Uteybe ile nişanlanmıştı İslâmiyet gelince Ebû Leheb îmân etmedi ve İslâmiyetin çok azgın bir düşmanı olduOnun hakkında Tebbet sûresi nâzil olunca oğluna Ümmü Gülsümden ayrılmasını söylediO da babasını dinliyerek ayrıldıBedr gazasının sonunda, Hazreti Rukayyenin ölümünden bir yıl sonra, Hicretin üçüncü yılı, Hazreti Osmanla evlendiHafsa dul kalınca,Hazreti Ömer, Osmana müracaat ettiği zaman, Hazreti Osman tereddüt etmiştiO zaman Rasûl-i Ekrem, Ömere:
- Ben sana Osmandan, Osmanada senden daha iyi bir adam bulacağımKızını bana ver, ben de kızımı Osmana vereyim demişti Hazreti Osmanla evlenen Ümmü Külsûm, onunla altı yıl beraber yaşadıHicretin dokuzuncu senesi vefat ettiCenaze namazı Rasûl-i Ekrem tarafından kılındıHazreti Ali Hazreti Fadl ve Hazreti Üsâme tarafından gömüldüHazreti Osman, Rasûl-i Ekremin iki kızı: Rukayye ve Ümmü Külsûm ile evlendiği için, İki nur sahibi mânâsına Zinnûreyn sıfatını kazanmıştı:
* Fâtıme:
Rasûl-i Ekremin en küçük ve fakat en sevgili kızıydıİlâhî vahiy ilk geldiği zaman, Mekkede doğduHicretin ikinci senesi Medinede Hazreti Ali ile evlendi Evlendikleri zaman Hazreti Fâtıme 15, Hazreti Ali 24 yaşındaydıRasûl-i Ekrem, kızı Fâtıme için, yatak çarşafı, iki değirmen, bir su tulumu hazırlamış, Hazreti Fâtıme, değirmenlerle su tulumunu, bütün ömrü boyunca kullanmıştıRasûl-i Ekrem Hazreti Ali ile Hazreti Fâtımenin iyi geçinmesini ister,aralarında ihtilâf çıkarsa, onları barıştırırdıBir gün Ali, Fâtımeye şiddetli bir muamelede bulunmuş, Fâtımede Rasûl-i Ekreme başvurarak Aliyi şikâyet eylemişti Fâtımeden sonra, Ali gelmiş, o da Fâtımeyi şikâyette bulunmuş,fakat Rasûl-i Ekrem ikisin de barıştırmıştıBir defa da, Hazreti Ali ikinci bir zevce almaya kalkmış, bunu haber alan Rasûl-i Ekrem çok üzülmüş bir hutbesinde;
- Benim kızım benim ciğerparemdirKızımı kederlendiren her şey, benide kederlendirir demiş,bunun üzerine Hazreti Ali teşebbüsünden vazgeçmiş, Hazreti Fâtımenin sağlığında başka bir kadınla evlenmemişti: Hazreti Fâtıme, Hicretin 11 inci senesi, babasından altı ay sonra vefat eylediRasûl-i Ekrem Efendimizin irtihalinde kızı yirmibeş yaşındaydıRasûl-i Ekrem, kızı Fâtımeyi çok severdi Hastalığı sırasında onu yanına çağırdıKulağına fısıldadıO zaman Fâtıme ağladıSonra yine fısıldadıBu sefer, Fâtımenin yüzü güldüHazreti Âişe sordu Hazreti Fâtıme de:
- Önce, Rasûl-i Ekrem, hastalığı sonunda öleceğini söyledi:AğladımSonra, ailesi içinde kendisine ilk kavuşacak olanın ben olduğumu haber verdi zaman da sevindim diye cevap vermişti: Rasûl-i Ekrem Efendimizin soyunu yaşatan Hazreti Fâtıme olduFâtımenin beş çocuğu oldu: Hasen, Hüseyn, Muhsin, Ümmü Külsûm, Zeyneb isimlerinde idiBunlardan Muhsin, küçükken vefat etmişti

Kaynak: Hz. Muhammed'in Hz. Hatice ile evliliği hakkında
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.212 saniyede (77.80% PHP - 22.20% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 02:50
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi