Masaüstü Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Cüzde kaç sure vardır?
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Ziyaretçi19:32, 1 Ocak 2009 
2. CUZDE KAÇ SURE VAR
En iyi cevap MeLL tarafından gönderildi

Kuran-ı Kerimde toplam 30 cüz mevcut.Cüzler sure sayısına göre değil sayfa sayısına göre ayrılmış.Yani 1 cüz 10 yaprak(20 sayfa).Ama sanırım sonuncu olan 30.cüz , Kuran-ı Kerim'in son sayfalarındaki kısa sureler dolayısıyla birkaç sayfa daha fazla.

Elmakurdu arkadaşımızında dediği gibi;
bir cüzde kaç sure olduğu yada olacağı surenin uzunluğu ile alakalıdır yani bazı sureler beş altı cüz olabilir

Bunu Kuran-ı Kerim'den kontrol ederek öğrenebilirsiniz.Cüzlerin başladığı sayfalarda(Sol üstte) arapça yazıyla cüz ve numarası yazar.
Cevap
Keten Prenses22:42, 1 Ocak 2009 
Alıntı:
Soru 11: Kur’an’ı Kerim'de kaç cüz vardır?
Cevap : 30 cüz.
ama bir cüz de kaç sure var onu bulamadım
Cevap
konçuy22:53, 1 Ocak 2009 
bir cüzde kaç sure olduğu yada olacağı surenin uzunluğu ile alakalıdır yani bazı sureler beş altı cüz olabilir .bir cüz 20 sayfadır.surelerin hepsi bir cüz olmayabilir daha uzun yada kısa da olabilir..nacizane bilgilerimi paylaşmaya çalıştım inşallah doğru bilgi aktarmışımdır.
Cevap
MeLL22:56, 1 Ocak 2009 
Kuran-ı Kerimde toplam 30 cüz mevcut.Cüzler sure sayısına göre değil sayfa sayısına göre ayrılmış.Yani 1 cüz 10 yaprak(20 sayfa).Ama sanırım sonuncu olan 30.cüz , Kuran-ı Kerim'in son sayfalarındaki kısa sureler dolayısıyla birkaç sayfa daha fazla.

Elmakurdu arkadaşımızında dediği gibi;
bir cüzde kaç sure olduğu yada olacağı surenin uzunluğu ile alakalıdır yani bazı sureler beş altı cüz olabilir

Bunu Kuran-ı Kerim'den kontrol ederek öğrenebilirsiniz.Cüzlerin başladığı sayfalarda(Sol üstte) arapça yazıyla cüz ve numarası yazar.
Cevap
Misafir14:39, 12 Eylül 2009 
kuranda cüz takip etmek istiyorum
bukonuda yardım edermisiniz.
Cevap
Misafir21:04, 14 Eylül 2009 
kuranı kerimde bir cüz kaç sayfa??
Cevap
Misafir14:05, 4 Aralık 2009 
ben hatim etmek istiyorum amacüz kaç sayfa olduğunu bilmiyorum
Cevap
nötrino17:36, 4 Aralık 2009 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
ben hatim etmek istiyorum amacüz kaç sayfa olduğunu bilmiyorum
Bir cüz 10 yapraktır.Arkalı,önlü toplam 20 sayfadır.
Cevap
Misafir19:08, 19 Ocak 2010 
Alıntı:
bir cuz kac sayfa
bir cüzde kaç sayfa var
Cevap
Misafir15:12, 26 Ocak 2010 
ayetlerini sayısına göre en uzun cüz hangisi?
Cevap
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Tüm Soru-Cevap Konuları