Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

MsXLabs; forum, günlük ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; yazılım ve donanım konularında çeşitli makaleler, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve her konuda soru-cevap konuları sunmaktadır. Lütfen siz de bize katılın :) Üye olmak için tıklayınız...

Forumda Ara

Astronotlar uzayda nasıl hareket eder?

Beğenenler2Beğeni

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 3 Ocak 2009 (10:25) tarihinde açılmıştır.
31449 kez görüntülenmiş, 25 cevap yazılmış ve son mesaj 24 Nisan 2014 (19:18) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 3 Ocak 2009, 10:25

Astronotlar uzayda nasıl hareket eder?

#1 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
astronotlar uzayda nasıl hareket ederler
En iyi cevap eçili oççul tarafından gönderildi

astronotlar uzayda nasıl hareket ederler?
Sponsorlu Bağlantılar

Eski 3 Ocak 2009, 12:28

Astronotlar uzayda nasıl hareket eder?

#2 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
20 Temmuz 1969'da Neil Armstrong, kocaman uzay kıyafetinin içinde uzay modülünün merdivenlerinden aşağıya indi ve Ay yüzeyine ilk kez ayak bastı. Bu, insanoğlunun binlerce yıldır hayal ettiği bir şeydi. Armstrong'un söylediği sözler ise belki de söylenen en ünlü sözlerdi (herkes onun aslında "Bu, insan için küçük, fakat insanlık için dev bir adımdır" sanır. Çünkü "bir" kelimesi radyo iletimi sırasında kaybolmuştur. Bu dev adım sonunda mümkün oldu; çünkü bizi Ay'a götürecek bir roketin nasıl yapılacağını artık biliyorduk. Bizi Dünya atmosferinin dışına taşıyacak ve uzayın öldürücü etkilerinden cesur astronotları koruyacak kadar güçlü roketlerin yapılması binlerce yıl almış ve dünyanın en ünlü bilim adamlarının çalışmalarıyla mümkün olmuştur.
  1. Uzayda hava yoktur. Eğer uzay kıyafetinizde ya da roketinizde bir delik meydana gelirse göz bebekleriniz dışarı fırlayacaktır.
  2. Uzay ya dondurucu, öldürücü derecede soğuk olur ya da öyle sıcak olur ki eğer korunmazsanız kızarırsınız.
  3. resimKo("roket0002.jpg", 150, 151, "sag", "zoom", 321, 323, "", "") Uzayda yerçekimi yoktur. Bu da düzgün bir şekilde hareket etmenin zor olduğu anlamına gelmektedir. (Uzayda uzun bir süre geçirdikten sonra dünyaya dönen astronotlar dengelerini sağlamakta güçlük çekmektedirler.) Ağırlıksız olmak aynı zamanda vücudunuza da korkunç zararlar verir:
  4. Aynı zamanda etrafta uçan asteroid (küçük gezegen), meteor (göktaşı) ve eski uydular vardı Tabii bir de öldürücü radyasyondan ve yanlış zamanda içine düşerseniz sizi yakmak için bekle Dünya atmosferinden de söz etmeye gerek yok herhalde.

Uzayda yolculuk yapmanın tüm tehlikeli tarafları bir yana Ay üzerinde hayatta kalmak da zordur. Roketi tüm yiyecekleri, yakıtı, kıyafetleri, gerekli teçhizatı v nefes almanız için yüksek miktarda havayı taşımak zorundadır.

1998 yılında Ay'da 300 milyon ton donmuş su bulununca bilimadamları buna çok sevindiler. Bu NASA'nın bir Ay üssü kurma hedefinin gelecekte gerçekleşme ihtimalini artırmaktaydı. Fakat eğer Ay'a gitmek istiyorsanız sizi oraya götürecek bir roket yapmanız gerekmektedir. Ayrıca ne tür bir işe kalkıştığınızı da bilmelisiniz. Bu yalnızca cesur olanların çıkabileceği bir yolculuk!
(egitim.com)
kaynak
Eski 4 Ocak 2009, 14:26

Astronotlar uzayda nasıl hareket ederler?

#3 (link)
eçili oççul
Ziyaretçi
astronotlar uzayda nasıl hareket ederler?
Eski 11 Ocak 2009, 18:20

astronotlar uzayda nasıl haraket eder?

#4 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
astronotlar uzayda nasıl haraket eder?
Eski 11 Ocak 2009, 18:31

Astronotlar uzayda nasıl hareket eder?

#5 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
Bildiğimiz üzere uzayda yerçekimi yok. Bu durum astronotlar üzerinde birçok rahatsız edici etki oluşturuyor. Örneğin astronotların kasları ve kemiklerinde ciddi kütle azalmaları ve deformasyonlar meydana geliyor. Özellikle kas yapısı, uzayda pek de kullanılmayan bir sistem olduğu için her geçen gün eriyor. Uzayda hareket etmek oldukça kolaydır. Parmağınızla uzay mekiğinin duvarını iterseniz kendinizi ters tarafa doğru sürükleniyor halde bulursunuz. Hareket etmek için enerji pek harcanmaz, bu da kasları zayıflatır. Bu nedenledir ki astronotlar dünyaya indiklerinde kendi başlarına yürüyemezler.

Sıfır yerçekimi, diğer adıyla mikro yerçekimi koşulları vücudu değişik şekillerde etkileyebilir. Uyuşukluk, baş ağrısı ve baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma çok sık görülen rahatsızlıkların başında gelir. Uzay hastalığı olarak da bilinen bu sorunların geçmesi ve vücudun normale dönmesi 72 saatten fazla sürmez. Bu etkilerin en aza indirilmesi için astronotların her gün saatlerce kondisyon aletleri ve ağırlıklarla çalışması gerekmektedir. Buna rağmen kasların kütlesel azalması engellenemeyen bir durumdur.

Gelecek yıllarda yapılması planlanan insanlı uzay seyahatlerindeki en önemli tıbbi sorun sıfır yerçekiminin olumsuz etkileri olarak gözüküyor. Her ne kadar dünyaya döndükten kısa bir süre vücudun eski yapısına tamamen kavuşması mümkünse de önemli uzay görevlerinde bu dezavantaj yok edilmeli. Bunun için ilk akla gelen çözüm, uzay gemilerinde yapay bir yerçekimi oluşturulması. Böyle bir teknolojiden faydalanmak için henüz oldukça erken ama bir çok teori de mevcut. Yapay yer çekiminin oluşturulması için kullanılabilecek bazı yöntemler var. Geminin belirli bir bölümümün kendi etrafında sürekli dönüşü, çok yoğun kütle kullanımı, manyetik alan oluşturma ve yer çekimi jeneratörleri bu yöntemlerde en önemlileri.

Uzayın yan etkileri bununla da bitmek bilmiyor. Sadece fiziksel sorunlar değil ciddi psikolojik problemler de ortaya çıkabilir. Yalnızlık hissi, kapalı yer korkusu astronotların baş etmek zorunda kaldıkları diğer problemler. Aynı yerde uzun bir süre birlikte kalmak, astronotlar arasında gerilime ve çeşitli çatışmalara yol açabiliyor.

Nasa'nın insanlı Mars uçuşları planladığını ve bu hayali gerçekleştirmeye 2015'den sonra ağırlık vereceğini biliyoruz. Bunun için de yerçekimi olmayan bir mekik yerine aslında suni yerçekimi kullanılabilecek mekikler üzerinde çeşitli araştırmalar yapılıyor. Mars'a yapılacak yolculuğa yetişir mi bilinmez ama suni yerçekimi teknolojisine sahip uzay gemileri, Samanyolu Galaksisi'nin dışına yapılacak uzak yolculuklarda işimize çok yarayacak.

Acaba uzayın bu kadar çok olumsuz etkisinin olması ve insanoğlunu uzay yolculuklarında bu kadar zorlamasının bir nedeni olabilir mi? Belki de oraya çıkmamız istenmiyordur. Belki de dünya üzerinde kalmamız gerekiyor. Dünya'da bütün fizik kuralları bizim lehimize iken uzayda bunun tam tersinin olması bunun bir kanıtı değil midir? Hem insanlar birbirlerini öldürürken, devletler birbirlerine bomba yağdırırken uzaya çıksak veya Mars'a gitsek ne fayda? Yoksa insanoğlu kendine yeni bir gezegen mi aramaya başladı? Demek ki bu dünyayı artık sevmiyoruz; sevmediğimiz için de onu yok etmeye çalışıyoruz. Ama her zaman olduğu gibi kendimize sormamız gereken asıl soruyu unutuyoruz: Ağaçlar bir gün oksijen üretmeyi keserlerse, yer çekimi artık işlevini yerine getirmeyi bırakırsa, ozon tabakası kendiliğinden kalkarsa insanoğlu ne yapacak? Derhal gezegenimizin gönlünü almaya başlamamız gerekiyor. Bu işe de bahçenize bir fidan dikerek başlayabilirsiniz.kaynak
Eski 13 Ocak 2010, 17:20

Astronotlar uzayda nasıl hareket eder?

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
astronotler uzayda nasıl hareket ederler?
Eski 6 Şubat 2010, 22:16

Astronotlar uzayda nasıl hareket eder?

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
astronotlar uzayda nasıl hareket eder? yardımcı olursanız seviniriz
Eski 8 Şubat 2010, 17:54

Astronotlar uzayda nasıl hareket eder?

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
astronotlar uzayda nasıl iletişim kurar?
Eski 9 Şubat 2010, 18:54

Astronotlar uzayda nasıl hareket eder?

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
astranotlar uzayda nasıl hareket ederler?Uzayda hava basıncı var mı?basınç hareket etmemizi engeller mi?
Eski 9 Şubat 2010, 20:10

Astronotlar uzayda nasıl hareket eder?

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
astronotlar nasıl uzayda nasıl hareket ettiklerini merak edriyorum
Sponsorlu Bağlantılar
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Doğrulama
Mesaj:

Astronotlar uzayda nasıl hareket eder? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: BlkGizem Forum: Cevaplanmış
Cevap: 12
Son Mesaj: 22 Mayıs 2014 18:12
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 12
Son Mesaj: 7 Mart 2013 19:53
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 16 Şubat 2011 20:45
Gönderen: ßaßa YoRGUN Forum: Soru-Cevap
Cevap: 2
Son Mesaj: 7 Şubat 2011 14:35
Gönderen: Misafir Forum: Cevaplanmış
Cevap: 1
Son Mesaj: 15 Temmuz 2010 22:41Yeni Soru
Sayfa 0.363 saniyede (89.21% PHP - 10.79% MySQL) 13 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 17:03