Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Açık liseyi nasıl okuyabilirim?

Bu konu Soru-Cevap forumunda alev tarafından 6 Ocak 2009 (13:35) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
68114 kez görüntülenmiş, 93 cevap yazılmış ve son mesaj 4 Ağustos 2014 (14:35) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.60  |  Oy Veren: 10      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 6 Ocak 2009, 13:35

#1 (link)
alev
Ziyaretçi
alev - avatarı
ben orto okulu bitirmiş bi öğrenciyim ama sonradan liseye gitmedim şimdide dışardan okumak istiyorum bunun için gerekli olan nedir bilmiyorum şimdiden tşk...
En iyi cevap fadedliver tarafından gönderildi
Rapor Et
Reklam
Eski 6 Ocak 2009, 14:01

#2 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
Linki inceleyiniz
Rapor Et
Eski 6 Ocak 2009, 14:03

#3 (link)
MsXTeam
Kral_Aslan - avatarı
ÖĞRETİM SİSTEMİ

Ders geçme ve kredi sistemi ilk kez 1991-1992 öğretim yılın başından itibaren uygulamaya konulan eğitim sistemidir.
Açıköğretim Lisesi de 1992 yılında kurulduğunda yürürlükte olan ders geçme ve kredi sistemine tabi olmuş ve eğitim-öğretimini bu sisteme göre başlatmıştır. Bu sistemde sınıf değil ders geçme esası vardır. Dolayısıyla öğrenci her dönemde belirlenen dersleri vererek yine mezuniyet için belirlenen krediyi tamamladığı takdirde mezun olabilir. Her yıl iki dönemden (yarıyıl) oluşur. Dönem sonunda seçilen derslerden merkezi sistemle yapılan sınavlara giren öğrenci sınavlarda başarılı olursa o derse ait krediyi almış olur. Ders geçme ve kredi sisteminde dersler birbirinden bağımsız olup I. Dönemde başaramadığı bir dersi II. dönemde ki dersle aynı anda alabilir. Yani I. dönemde matematik 1 dersinden başarısız olan bir öğrenci II. dönemde hem matematik 1 hem de matematik 2’nin derslerini seçebilir. Dolayısıyla bir dersin başarısızlığı bütün bir yılı etkilemez sadece o dersin kredisini etkiler ve öğrenci sınıf tekrarı yapıp ya da beklemek yerine başarısız olduğu dersi bir sonraki dönem alarak kredilerini toplaya toplaya öğrenimine devam eder.

3 YILLIK SİSTEMDE DERSLER

3 yıllık sistemde dersler ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan biri ortak dersler (zorunlu dersler) diğeri de seçmeli derslerdir. Ortak dersler mutlaka başarılması gereken derslerdir. Bu derslerin en az üç kez alınarak sınavına girilmesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde hala o dersten öğrenciler başarılı olamamışlarsa dersin kredisini alamazlar ama o dersin başarılması zorunluluğu ortadan kalkarak muaf olurlar. Yerine seçmeli derslerden istediklerini alarak mezuniyet kredisini tamamlamaya çalışırlar.
Her dersin haftalık ders saati o dersin kredisini göstermektedir. Ortak dersler öncelikli başarılması veya muaf olunması gereken derslerdir.Mezuniyet için gerekli olan kredileri seçmeli derslerle tamamlayarak mezuniyet kredisine ulaşanlar okuldan mezun olarak diploma almaya hak kazanırlar.
Ayrıca Ders geçme ve kredi sisteminde öğrencilerin ilgi, yetenek ve istekleri doğrultusunda gelişmelerine olanak sağlanmakta olup, onlara istedikleri alandan mezun olma hakkı tanınmıştır. Buna göre ortak derslerin dışında seçmeli dersler arasında alanlara kaynaklık eden dersler vardır. Öğrenci seçtiği alanın derslerini başararak yine o alan için belirlenen alan kredisine ulaşırsa seçmiş olduğu alana ait diplomaya sahip olabilir.

4 YILLIK SİSTEMDE DERSLER

2005-2006 eğitim-öğretim yılından itibaren Liselerin öğrenim süresi 4 yıla çıkarılmış ve müfredat programı değişmiştir. Dolayısıyla Açıköğretim Lisesi’nde e sistem ve müfredat değiştirilmiştir ve bu geçiş kademeli olarak devam etmektedir. Açıköğretim Lisesi�ne 2005-2006 eğitim-öğretim yılından itibaren kayıt yaptıran tüm ortaokul, ilköğretim okulu diplomasına sahip öğrenciler bu yeni sisteme tabi olmuşlardır. Söz konusu durumdaki bu öğrenciler yeni sisteme uygun olarak 4 yıl (8 dönem) okuyup ve gerekli diğer mezuniyet şartlarını tamamladıklarında mezuniyet aşamasına gelirler. 4 yıllık sistemde okuyan öğrenciler ortak ve seçmeli derslerin yanında (Genel Kültür hariç) alan dersleri adı altında bir ders grubu bulunmaktadır.3 yıllık sistemden farklı 4 yıllık sistemde okuyan ve alan tercihi yapan bir öğrenci tercih ettiği alana ait tüm alan derslerinden sınava girerek mezuniyet için yeterli krediyi toplamak zorundadır.Örneğin 4 yıllık sistemde okuyan ve Sosyal Bilimler alanını tercih eden bir öğrenci bütün alan derslerinden (Bkz. 4 yıllık dersleri Sosyal Bilimler alanı) sınava girmek ve mezuniyet için yeterli krdiyi toplamak zorundadır.
2008-2009 eğitim-öğretim yılı sonunda bütün öğrenciler 4 yıllık sisteme tabii olacaklar ve mezun olabilmek için 4 yıllık sistemin mezuniyet şartlarını taşımaları gerekecektir.

Detaylı bilgi almak için tıklayınız
Rapor Et
Eski 3 Eylül 2009, 22:26

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
liseyi dışardan okumak

liseyi dişardan okumak isterim ne yapmam lazım nereye muracaat edıcem bılgısı olan varmı
Rapor Et
Eski 15 Eylül 2009, 16:49

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
dışardan lise diploması nasıl alınır
ben hakan dsardan lıse kayıt olmak ıstıyorum cumartesı pazar derlerı warmıs ona kayıt olmak ıstoyorum da napmam lazım acba
Rapor Et
Eski 20 Eylül 2009, 20:04

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
lise sonu dışardan nasıl okuyabilirim
Rapor Et
Eski 25 Eylül 2009, 09:31

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben liseyi hazırlık döneminin birinci döneminde bıraktım şimdi tekrar dışarıdan okuyarak lise diplomamı almak istiyorum ne yapmam gerekir
Rapor Et
Eski 28 Eylül 2009, 11:38

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
NORMALDE LİSE 3'E GEÇTİM PUANIM TUTUYOR AMA İŞTEN DOLAYI ÇIKMAK ZORUNDA KALDIM MESLEK LİSESİNDEYDİM DIŞARDAN OKUMAM İÇİN NE YAPABİLİRİM TŞK
Rapor Et
Eski 28 Eylül 2009, 12:42

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
AÇIK LİSE KOLAY MI ZOR MU?
Rapor Et
Eski 2 Ekim 2009, 14:15

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben orta okul okuduktan sonra 3yıl geçti şimdi okumak istesem nasıl okurum bana lütfen yardımcı olurmusunuz
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.150 saniyede (69.74% PHP - 30.26% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 04:39
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi