PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Diş apsesinin iyileşme süreci nedir?
1 2311...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Ziyaretçi14:28, 26 Ocak 2009 
dıs apsesı kac gunde gecer
En iyi cevap Blue Blood tarafından gönderildi

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
dişim şişti antibiyotik işe yararmı
bilmeden alınan antibiyotikler daha da zarar verebilir önce doktora görünmelisiniz.
Benzer Konular:
Etiketler:
  • dis apsesi
  • dis apsesi kac gunde gecer
  • dis apsesi nasil gecer
Cevap
toxic9115:04, 26 Ocak 2009 
DİŞ APSESİ
Apse Nedir?
Bazı kişiler diş çürümesini ciddi bir sağlık sorunu olarak görmezler. Ancak, zamanında ve doğru şekilde müdahale edilmediğinde, daha çok sorun yaratan bir hastalığa yol açabilir. Çürüme, bakterinin, dişin özünü enfekte etmesine izin verir. Enfeksiyon köke ve çevre kemiğe yayılır. Bu abse olarak bilinir. Eğer enfeksiyon kemiğe ulaşırsa, diş kaybedilebilir. Enfekte diş kökü ve şişmiş doku ağrıya neden olabilir. Eğer kök ölürse, ağrı yok olacak, ancak yavaş yavaş da bitişik kemiğe zarar verecektir. Enfeksiyonun bir bölümü olarak oluşan irin, çene boyunca bir kanalı aşındırabilir ve diş eti üzerinde bir şişme ya da içi irinle dolu bir deri lezyonuna yol açabilir.

Abse Belirtileri
  • Dişte sürekli ya da zonklama şeklinde ağrı;
  • Sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet;
  • çiğnerken ağrı;
  • Boyunda şişmiş lenf düğümleri
  • Ateş ve genel kırıklık.
Apse Teşhis
Eğer dişinizde sürekli ve zonklama tarzında bir ağrı varsa, çiğnerken ağrı duyuyorsanız ya da sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassassanız apseli bir dişiniz olabilir. Hafif ateş, boyunda şişmiş lenf düğümleri olabilir ve genel olarak kendinizi iyi hissetmezsiniz.
Sızlayan dişin yanındaki diş eti üzerinde oluşan şişme bir noktada patlayabilir ve patlarken ağzınızda kötü tat ve koku bırakan yoğun bir sıvı çıkarabilir. Aynı anda, ağrı büyük bir olasılıkla geçecektir. Eğer bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, derhal diş hekiminize başvurun. Diş hekiminiz dişinizi muayene eder ve ne yapılması gerektiğine karar verir.
Absenin Tedavisi
Diş hekiminize gitmeden önce, aspirin ya da başka bir ağrı giderici alarak apse ağrısını geçirmeye çalışabilirsiniz. Yalnız, aspirini doğrudan dişinizin ya da çevre dokunun üzerine uygulamayın. Ağzınızı saat başı ılık, tuzlu suyla çalkalamak yatıştırıcı olabilir ancak tedavi edici değildir.
Geçmişte, apseli bir dişe yapılan tek tedavi, dişin çekilmesiydi Belirli koşullar altında diş çekimi yine de uygun olabilir. Ancak, günümüzde diş hekimleri genellikle apseli dişleri iyileştirmektedirler.
İlk adım olarak, diş hekiminiz büyük bir olasılıkla enfeksiyonu gidermek için bir antibiyotik tedavisi uygulayacak. böylece enfeksiyonun vücudunuzun diğer bölümlerine yayılmasını önleyecektir. Rahatlamanız için ayrıca reçeteye ağrı giderici ilaçlar yazabilir.
Dişinizi kurtarmak için diş hekiminiz, o bölgeyi uyuşturabilir ve daha sonra o dişin diş özü yuvasına bir delik açabilir. Bu basıncı azaltacaktır. Diş özü yuvası temizlenir, dezenfekte edilir ve hareket etmeyecek şekilde bir maddeyle doldurulur. Apseli diş temizlendikten sonra eğer şişme devam ediyorsa, diş hekiminiz aktinomikoz adı verilen bir hastalık olup olmadığını anlamak için özel bir kültür yapmayı isteyebilir.
Bir sonraki adımda diş hekimi diş içine geçici bir dolgu koyacaktır. Enfeksiyon temizlendikten sonra
Diş hekimi büyük bir olasılıkla sizi birkaç ay içinde tekrar görmek isteyecektir. Tekrar gördüğünde ise apsenin bıraktığı boşlukta kemik ve dokunun büyüyüp büyümediğini saptamak için dişin röntgeni çekilecektir. Eğer boşluk sağlıklı görünüyorsa, tedavi biter. Enfeksiyon devam ederse, ek tedaviler gereklidir ve diş hekimi sizi hastalıklı dokunun (zaman zaman kökün ucunu da içeren bir küçük kısım) ortadan kaldırılması için ameliyat edecek olan bir uzmana gönderebilir.

Nasıl Tedavi Edilmelidir ?

Diş kökündeki apse:

Kök kanal tedavisi, dişin kökünde bulunan apselerin tedavisi için genellikle kullanılan bir yöntemdir. Bir genel diş hekimi ya da endodontist (bu tedavinin uzmanı) kök kanal tedavisini gerçekleştirebilir.

Eğer kök kanal tedavisinden sonra da enfeksiyon devam ederse başka bir tedavi gerekir. Diş hekiminiz sizi, hastalıklı dokunun cerrahi bir yöntemle temizlenebilmesi için, bir ağız cerrahisi uzmanına yönlendirebilir.

Kök kanalı tedavisi ya da ameliyatın mümkün olmadığı durumlarda, diş hekimi dişi çekmek zorunda kalabilir. Bu durumda kaybedilen dişin yerine bir implant (yapay diş kökü) takılabilir, köprü yapılabilir ya da çıkarılabilir takma diş takılabilir.

Diş eti ve diş arasındaki apse:

Diş hekimleri bu tip apseleri, genellikle önce iltihabı boşaltıp sonra da bölgeyi çok iyi temizleyerek tedavi ederler. Daha sonra dişin kök yüzeylerini temizleyerek iyileşmeyi sağlarlar ve enfeksiyonun tekrar nüksetmesini engellerler. Bu aşama öncesinde doktorunuz diş etinizi ve dişinizi uyuşturmak için anestezi iğnesi kullanabilir.

Diş hekiminiz gelişimi takip etmek için 6 ay içinde dişinizin röntgeninin çekilmesini isteyerek kemiğin iyileşmesini, enfeksiyonun temizlenip temizlenmediğini kontrol edebilir.

Doktorunuz diş eti ve diş arasındaki apseyi tedavi etmek için diş eti ameliyatını önerebilir. Bu ameliyat genellikle bir periodontist tarafından gerçekleştirilir. Bu işlemde diş etinin dokusu tekrar şekillendirilerek inceltilir, böylece temiz tutulması ve enfeksiyona karşı korunması kolaylaşır.

Eğer ağzınızda, yediğiniz yemeklerin birikmesine neden olan bir alan varsa, dolgu yerleştirilerek o bölüm kapatıla
Cevap
Keten Prenses19:19, 26 Ocak 2009 
Uygun antibiyotik kullanıldığı takdirde bir haftalık antibiyotik tedavisi sonucu apsenin akut dönemi geçirilmiş olur
Cevap
Misafir14:16, 7 Eylül 2009 
dişim şisti ilac kullandım tekrar sıstı ne kulalanmalıyım
Cevap
Misafir20:27, 10 Eylül 2009 
DİŞİM İLTİHAPLANMIŞTI BEN DE DOKTORA GİTTİM VE BANA BİR İLAÇ VERDİ KULLANDIM İLACIM BİTTİ ANCAK DİŞİM AĞRIMAYA DEVAM EDİYOR.SİZCE İLAÇ İŞE YARAMIŞ MIDIR?YARAMIŞSADA DAHA NE ZAMANA KADAR DİŞİM AĞRIMAYA DEVAM EDECEK?
Cevap
Misafir14:28, 28 Eylül 2009 
Alıntı:
diş apsesi nasıl geçer

4 aydan fazla bir zamandır değişik antibiyotik ilaçlar kullanmama rağmen ara sıra azalsada,dişimdeki iltihap devam ediyor.diş doktorum iltihap kuruduktan sonra dişimi çekeceğini söyledi.hala iltihabın kurumasını bekliyorum.bilmediğim başka bir hastalık olabilirmi
Cevap
Misafir16:57, 30 Eylül 2009 
dişim şişti antibiyotik işe yararmı
Cevap
Blue Blood16:59, 30 Eylül 2009 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
dişim şişti antibiyotik işe yararmı
bilmeden alınan antibiyotikler daha da zarar verebilir önce doktora görünmelisiniz.
Cevap
Misafir10:45, 20 Aralık 2009 
diş iltihabım var bunun için amoklavin kullanıyorum iyi gelmiyor önerebilecegınız başka antibiyotik var mıdır
Cevap
Misafir17:30, 30 Aralık 2009 
DİŞİM ÇÜRÜK TÜ DOKTORA GİTTİM DOLGU YAPTI VE 1-2 GÜN SONRA ŞİŞTİ 1-2 AY OLDU DAHA GECMEDI BUNU NASIL GEÇİREBİLİRİM VE SAKINCASI VARMIDIR
Cevap
1 2311...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Varikosel ameliyatı sonrası iyileşme süreci ne kadardır?
Septum deviasyon ameliyatı sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?
Prostat kanseri tedavisi ve iyileşme süreci hakkında bilgi verir misiniz?
Vertigo hastalığında iyileşme süreci hakkında bilgi verir misiniz?
Pankreas hastalığının iyileşme süreci nedir, nasıl tedavi edilir?