Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Türkiye'de en çok para kazandıran meslek hangisidir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda benSEB tarafından 22 Mart 2009 (20:56) tarihinde açılmıştır.
90443 kez görüntülenmiş, 45 cevap yazılmış ve son mesaj 10 Mart 2014 (16:32) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 22 Mart 2009, 20:56

Türkiye'de en çok para kazandıran meslek hangisidir?

#1 (link)
benSEB
Ziyaretçi
benSEB - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
TÜRKİYEDE EN ÇOK PARA KAZANDIRAN MESLEK
En iyi cevap MeLL tarafından gönderildi

Lütfen linki inceleyiniz:

Meslek Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 22 Mart 2009, 21:27

Türkiye'de en çok para kazandıran meslek hangisidir?

#2 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
İşte çok para kazandıran meslekler


IbHsxJKG


ÖSSde az puan aldım diye üzülmeyin. İşsiz bir mühendis olacağına iyi maaşla optisyen ol!İki yıllık at antrenörlüğü, at işletmeciliği, optisyenlik, su altı teknolojileri, diş-protez, iklimlendirme ve soğutma, biyomedikal cihaz teknolojisi gibi bölümleri bitirenlere her zaman ekmek var.

Mühendis, doktor, avukat, uluslararası ilişkiler uzmanı, öğretmen... Türkiye’deki her gencin hayalini bu meslekler süslüyor. Bir dershanenin yaptığı araştırmaya göre üniversite tercihlerinde ilk 3 sırayı yüzde 95 oranında bu meslekler alıyor. Gençlerin meslek seçimindeki kararını ise önemli oranda aile etkiliyor. Anne-babalar gerçekleştiremedikleri hayallerinin uygulamasını çocuklarından bekliyor. Oysa bir kişinin seçtiği veya gerçekleştirmek istediği meslek, sadece akademik yeteneğe bağlı değil. Bireyin fiziksel özellikleri, ilgi alanları, kişilik özellikleri, yetenekleri, gelecek planları, özel becerileri, sosyal etkinliklere katılımı, okul dışı yaşantısı, ailenin sosyo ekonomik ve kültürel durumu, değer yargıları gibi olgulara da bağlı. Ancak günümüzde mesleklerin cazibesi, güncel ve popüler olmasından ziyade iş bulma ihtimali ve mesleğin geleceği bir gencin en fazla dikkat etmesi gereken özelliklerin başında geliyor.

Öğrenci Seçme Sınavı’nın (ÖSS) stresi bitti; şimdi sıra tercihlerde. Gençler 23 Temmuz’dan itibaren geleceklerini belirleyecek bir mesleğe adım atacaklar. Tercih kılavuzunda çok sayıda seçenek var. Ankara Ticaret Odası’nın Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden yararlanarak hazırladığı “İş’te Yükseköğretim” başlıklı rapora göre her 100 yüksekokul mezunu gencin 36’sı atıl durumda. Bunların da yüzde 72’si işsiz ve iş aramaktan ümidini kesmiş gençlerden oluşuyor. Bu rapora göre 510 bin yüksekokul mezunu gençten 109 bini günlerini iş arayarak geçiriyor. 24 bin yüksekokul mezunu genç ise iş bulmaktan ümidini kestiği için iş aramıyor.

Bazı meslekler çok cazip

Gençlerin işsiz gezmesindeki etkenlerden biri de gözünü sürekli toplumsal cazibesi olan popüler mesleklere dikmesi. Oysa bazı meslekler var ki, mezun olduğunda hem dolgun bir maaş alabilir hem de yurtiçi ve yurtdışında önemli görevler alabilir. İşte bu mesleklerden bazıları şöyle: At antrenörlüğü, at işletmeciliği, optisyenlik, su altı teknolojileri, diş-protez, iklimlendirme ve soğutma, biyomedikal cihaz teknolojisi. 2 yıllık meslek yüksekokulu bünyesinde yer alan bu bölümleri bitirenler çok rahat iş bulabiliyor. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Adem Şenünver, 5 yıldır mezun veren atçılık işletmeciliği, nalbantlık, antrenörlük gibi bölümlerden bugüne kadar işsiz gezen birine rastlamadığını söyledi. Türkiye’de 10 bin yarış atı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Adem Şenünver, “Mezunlarımız Türkiye Jokey Kulübü’nün hara ve hipodromlarında çok rahat iş buluyor. 2 bin 500-3 bin YTL ücretle çalışıyorlar. Ayrıca eğittikleri atların performansına göre de ücret alıyorlar.” dedi. Prof. Şenünver, bölümlerinden 4 yıllık Veteriner Fakültesi’nin ilgili bölümlerine de dikey geçiş imkânı olduğunu hatırlatıyor. 25’er öğrencinin girdiği bölümlerden mezun olanlar ayrıca yurtdışında da görev yapıyor. Şenünver’in verdiği bilgiye göre Amerika, Avustralya, Dubai ve İngiltere’de çok sayıda at antrenörü görev yapıyor.

At antrenörlüğü gibi cazip mesleklerden sualtı teknolojileri bölümü mezunları da çok rahatlıkla iş bulabiliyor. İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, verilen dalgıçlık eğitiminden sonra su altında vida sıkmaktan kaynak yapmaya kadar çok sayıda işin bu bölümü bitirenler tarafından yapıldığına dikkat çekerek, “Su altında yapılan bütün işler bu bölümün ilgi sahasına giriyor. Boru döşenmesinden kaynak yapmaya kadar. Yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda şirket daha mezun vermeden birçok öğrenciye talip oluyor.” dedi. Sualtı teknolojisi gibi bilgisayar teknolojisi ve programlama, çini işlemeciliği, endüstriyel elektronik, iklimlendirme ve soğutma, savunma ve güvenlik, biyomedikal cihaz teknolojisi cam seramik, endüstriyel otomasyon, otomotiv, radyo televizyon yayıncılığı, elektronik haberleşme, lastik-plastik teknolojisi gibi bölümlerin de cazibesini devam ettirdiğini kaydetti. Her yıl anket çalışması yaptıklarını ve mezunların yüzde 70’inin çok rahat iş bulduğunu, yüzde 20’sinin de 4 yıllık fakültelere geçiş yaptığını söyledi.

Mezuniyetten önce iş buluyorlar!

Görme bozukluklarının düzeltilmesi ve giderilmesi için dizayn edilmiş optik gereçleri tedarik eden ve hastaya uygulayan eğitim görmüş kişilerin yetiştirildiği optisyenlik programından optisyen olarak mezun olanlar da şanslı olanlardan. Gözlükçü açmak ve gözlükçülük yapmak isteyenlerin üniversitede optisyenlik eğitiminden geçmiş olma şartının yasalaştığı 2004 yılından beri pisayada optisyenler büyük rağbet görüyor. Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrenci işleri yetkilileri öğrencilerin mezun olmadan iş bulduklarını söylüyor. Kontenjanların çoğunlukla sağlık meslek lisesi mezunları tarafından doldurulduğunu ifade eden yetkililer, kontenjan açığı kaldığında normal lise mezunlarından da bu bölümü tercih ettiğini belirtiyor.

Zirve Dergisi Rehberlik Uzmanı Hakan Baykal, halk arasında ismi popüler olmayan ancak mezunlarının rahat iş bulduğu çok sayıda bölüm olduğunu belirterek “Bunlar iki yıllık bölümler olduğu gibi mekatronik mühendisliği, enerji sistemleri mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri, biyomedikal mühendisliği, uluslararası lojistik ve taşımacılık gibi 4 yıllık bölümler de olabiliyor. Adayların ve ailelerin dikkat edeceği çok şey var. Ancak ‘Mezun olunca işsiz ve mutsuz biri mi olmak isterler yoksa dolgun bir maaşla iyi bir gelecek mi?” diyor.

Gençleri en kritik dönemlerinde meslek seçimi bekliyor. Hayatın büyük bölümünün işyerinde geçtiği dikkate alındığında işyerinde mutlu olmak hayatın da mutlu geçmesi anlamına geldiğini belirten uzmanlar gençleri ve aileleri meslek seçerken dikkatli olmaya davet ediyor.

ZAMAN
Rapor Et
Eski 22 Mart 2009, 21:33

Türkiye'de en çok para kazandıran meslek hangisidir?

#3 (link)
MeLL
Ziyaretçi
MeLL - avatarı
Lütfen linki inceleyiniz:

Meslek Rehberi
Rapor Et
Eski 12 Temmuz 2010, 21:58

Türkiye'de en çok para kazandıran meslek hangisidir?

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Türkiye'nin en çok para kazandıran mesleğinin ne olduğu söyler misiniz?
Rapor Et
Eski 25 Temmuz 2010, 18:49

Türkiye'de en çok para kazandıran meslek hangisidir?

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ygs puanim az iş imkanı olan para kazanabilecegim ne onerirsiniz eşit agirlik orencisiyim
Rapor Et
Eski 11 Aralık 2010, 18:35

Türkiye'de en çok para kazandıran meslek hangisidir?

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bence bilgisayar mühendisi .. öğrenciyken 1.000 tl alıyorsunuz uzmanlastıkca 3.000 9.000 ... uzman olunca da aylık 20.000 tl .. daha ne istiyorsunuz ki .
Rapor Et
Eski 11 Mart 2011, 23:30

Türkiye'de en çok para kazandıran meslek hangisidir?

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
peki elektrik elektronik mühendisi ne kadar alıyor bi bilginiz varmı ?
Rapor Et
Eski 13 Nisan 2011, 03:08

Türkiye'de en çok para kazandıran meslek hangisidir?

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
elektirik elektironik müh. amele , inşaat müh amele .... gidin lojistik oyun , taşımacılık okuyun , su altı teknoli , iklimlendirme okuyun , ben nakliyatcıyım aylık gelirim 40binle 100 bin arası değişiyor uluslar arası çalışıyorum gemi kiralıyorum nakliye işleri yapıyorum . kendi gemimi aldığımda aylık gelirim en az 200 bin e çıkacak .
Rapor Et
Eski 29 Mayıs 2011, 23:04

Türkiye'de en çok para kazandıran meslek hangisidir?

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
herseyden önce istediginiz meslegi yapın yarın öbür gün anneniz babanız çalışmıycak bizim hayatımızı belirleyecek bi durum bu direk geçişim var benim raylı sistem malinistlik-gemi güverte - otomasyon - biyomedikal vs vs vs gibi bunlardanmakinistlik kafama yatıyo sadece
Rapor Et
Eski 5 Haziran 2011, 14:26

Türkiye'de en çok para kazandıran meslek hangisidir?

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bende gemi kaptanlıgı düşünüyorum ama 6 ay denizlerde oluyoruz aile hayati pek olmuyor gibi bu yuzden korkuyorum biraz sizce nasil maaşi baya iyi cok sıkılırsam biriktirdigim parayla bi lojistik firmasi vb birşey acip kendi evimi yine kurabilirim diyorum sizce nasil
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.218 saniyede (74.40% PHP - 25.60% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 01:54
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi