Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Aliye Yahşi Anadolu Kız Meslek Lisesi hakkında bilgi verir misiniz?

Gösterim: 7073 | Cevap: 4
2
  • 1 Gönderen SEDEPH
  • 1 Gönderen SEDEPH
daMLa-
Cevaplanmamış   |    1 Mayıs 2009 22:52   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Aliye Yahşi Anadolu Kız Meslek Lisesi hakkında bilgi verir misiniz?

Aliye Yahşi Kız Meslek Lİsesi karma mı? Lise 2. sınıfta bu liseye geçiş yapılabiliyor mu?
Son düzenleyen SEDEPH; 3 Mayıs 2009 00:07
SEDEPH
3 Mayıs 2009 00:13   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Aliye Yahşi Anadolu Kız Meslek Lisesi hakkında bilgi verir misiniz?

ALİYE YAHŞİ ANADOLU MESLEK VE MESLEK LİSESİ
TARİHÇEMİZ Okulumuz Pratik Kız Sanat Okulu olarak 1995 yılına kadar zor şartlarda eğitimine devam etti. 1994 yılında aynı arsa üzerine Aliye Yahşi Hanım Efendi tarafından temeli atılarak 1 yıl gibi kısa bir sürede binanın yapımı tamamlandı. 8 Mart 1995 "Dünya Kadınlar Gününde" zamanın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Aliye Yahşi Kız Meslek Lisesi, Kız Meslek Lisesi kimliği ile okul eğitim ve öğretimine açıldı. Okulun sadece kız öğrencilerin eğitimiyle sınırlı kalmaması düşüncesiyle, 1997 yılında Milli Eğitim bakanlığı onayı alınarak adı Aliye Yahşi Anadolu Meslek ve Meslek Lisesi olarak değiştirildi. Okulumuz yeni kimliği ile karma olarak eğitim-öğretime halen devam etmektedir.

ALİYE YAHŞİ KİMDİR?
Kazan Türklerinden olan YAHŞİ ailesi, 1919'da Japonya'ya Yerleşti. Aliye YAHŞİ ailesinin ilk çocuğu olarak 1922'de Tokyo'da doğdu. Babası Mutahhar Bey, annesi Ayşe Hanımdır. İlkokulu "Mektep-i İslamiye"'de okudu. Japon Ortaokulunu ve Amerikan Lisesini bitirdi. Tokyo'daki Güzel Sanatlar Akademisinden mezun oldu. Desinatör olarak çalışma hayatına başladı. 1944 yılında Şeyhullah AKÇURA ile evlendi. YAHŞİ ailesi 1952 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçti. Aliye YAHŞİ uzun yıılar Tokyo'da kız kardeşi Habire YAHŞİ ile beraber Japon-Türk Hanımları Derneği'nde Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etti. Kızkardeşinin vefatından sonra Türkiye'ye dönen Aliye YAHŞİ, kız kardeşinin adına İstanbul'da "Habire Yahşi Lisesi"ni, aynı tarihte Ankara'da "Aliye Yahşi Anadolu Kız Meslek Lisesi"ni yaptırdı.

OKULUMUZUN İLKE VE AMAÇLARI
Atatürk ilke ve inkılapları ışığında ve Milli Eğitim Temel Kanunun belirlediği genel amaçlardan yola çıkarak öğrencilerin ilgi istek ve yetenekleri doğrultusunda yöneldikleri meslek alanlarında nitelikli, kendi kendine yetebilen, karşılaştıkları problemlere çözüm bulabilen, mesleklerini en iyi şekilde uluslar arası standartda uygulayabilen ve sektörde tercih edilen bireyler olarak yetiştirilmelerini sağlamaktır. Aliye Yahşi Anadolu Meslek ve Meslek Lisesi, bu temel ilke ve amaç çerçevesinde, öğrenci idare ve aileyi bir bütün olarak görür. Okul-sanayii tutarlığını sağlayacak eğitim anlayışını uygulamaktadır. Bu amaçlara ulaşmada idare, öğretmen, öğrenci ve aile işbirliğinin önemine inanır.

Bize göre; Bir çocuğun yaşamı, herkesin üzerinde bir işaret bıraktığı beyaz bir kağıt parçasıdır. Çin Atasözü

İDARİ PERSONELİMİZ
Okul Müdürü: Nuran KOCATÜRK 1960 yılında Eskişehir'de doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Eskişehir'de bitirdi. 1981 yılında Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu Resim ve Grafik Bölümünden mezun oldu. Eşinin asker olaması nedeniyle çeşitli il ve ilçelerde çalıştı. 6 yıldır Asil Okul Müdürlüğü yapan Nuran KOCATÜRK 2002 tarihinde Okulumuzda Asil Müdür olarak göreve başlamıştır.

Müdür Baş Yardımcısı: Ergin KARATAŞ
Teknik Müdür Yardımcısı: Sumru CAN
Müdür Yardımcıları: Zeliha ÖZTEKİN, Fatma GÜLER MÜDÜRÜMÜZ DİYOR Kİ...

Sayın Veliler; Takdir edersiniz ki, geleceğimizin temeli çocuklarımızın ruhsal, duygusal ve sosyal yönden sağlıklı gelişmeleri, bulundukları ortama kolay uyum sağlamaları, hem kendi haklarını, hemde başkalarının haklarına saygı duymaları, her yaşın sorumluluklarını yerine getirmeleri siz anne-babalar ile okulun sürekli iş birliği ve karşılıklı güveni ile mümkün olacaktır. Atatürk ilke ve inkılaplarını kendilerine rehber olarak gören, Laik ve Demokratik Türkiye için mücadele eden ve velilerimiz tarafından desteklenen çocuklarımızın sorumlulukları hepimizin en önemli görevlerinden biridir. Bu toplum bizlerden vicdanı hür, irfanı hür, fikri hür nesiller yetiştirmemizi bekler. İşte araştırıcı, sorgulayıcı, saygılı, eleştiriye açık, kendini iyi tanıyan, ne yapıp ne yapamayacağını bilen, kendine güvenli Atatürk Gençliği çocuklarımız için gelin hep birlikte bu çatı altında el ele...
Teşekkürler...
Nuran KOCATÜRK

OKULUMUZUN İSTATİSTİKİ BİLGİLERİ
ÖĞRETMEN SAYIMIZ
Kültür Öğretmeni Sayısı28 Meslek Öğretmeni Sayısı40 Toplam 68

ÖĞRENCİ SAYIMIZ
Anadolu Grubu Öğrenci Sayısı 343
Meslek Grubu Öğrenci Sayısı 388
Toplam 731

ÜNİVERSİTE BAŞARI TABLOMUZ

2002-2003 YILI Sınava Giren Öğrenci Sayısı 120
Ünivarsiteyi Kazanan Öğrenci Sayısı 34

2001-2002 YILI (2003 Yılında Yapılan Anket Sonuçlarına Göre)
İSTİHDAM TABLOMUZ 79 Kişiye Uygulanan Ankete Göre
Çalışan Mezun Sayısı33 Çalışmayan Mezun Sayısı 46

OKULUMUZ ÖĞRENCİ FAALİYET ALANLARI KÜTÜPHANEMİZ Eşsiz eserleriyle okul kütüphanemiz, otomasyon sistemine geçmiştir. Hafta içi her gün belirtilen saatlerde öğrencilerimize hizmet vermektedir. Öğrencilerimizin boş zamanlarında etüd odası olarak da kullandığı kütüphanemiz nezih bir çalışma ortamı sunmaktadır.

FEN LABORATUVARIMIZ Fen Labratuvarımız Yenilendi... Her öğrencinin son derece modern cihazlarla bireysel olarak deney yapma imkanı sağlamış olan Fen Labratuvarımızda, öğrencilerimiz sınırsız olarak yararlanmaktadır.

KONFERANS SALONUMUZ Konferans Salonumuz da Yenilendi... ) Tiyatro, gösteri, konferans, toplantı, seminer çalışmalarında kullanılan konferans salonumuz 80 kişiyi ağırlayabilmektedir.

OKUL BAHÇEMİZ Öğrencilerimizin boş zamanlarında ve tenefüslerde dinlenebileceği 5140 metrekarelik arsa üzerine kurulmuş, yeşil alanlı okulumuzun bahçesinde ayrıca birer tanede basketbol, ve kapalı voleybol sahamız da mevcuttur.

REHBERLİK BÜROMUZ Rehberlik Servisimizin titiz ve ilgili çalışmalarıyla öğrencilerimizin gelişimleri, psikolojik danışma ve rehberlik temel ilkeleri ve yönetimleri çerçevesinde takip edilmekte ve değerlendirilmektedir. Bu çalışmalaların öğrencilerin eğitim yaşamını destekleyici ve sürekli olması sağlanmaktadır. Rehberlik servisimizde yürütülen çalışmaların amacı, bireyin kendisini fiziksel ve duygusal ve toplumsal yönleriyle tanıyabilmesine ve kendi yeterliliklerini en üst düzeyde kullanabilmesine yardımcı olmaktır. Bu hizmetler tüm bireylere açıktır. Yürütülen çalışmalarda gizlilik esastır. Bu hizmetlerden yararlanmak isteyen öğrenciler, uzmanlarımıza baş vurarak bir görüşme saati belirleyebilirler.

KANTİNİMİZ Her daim ter temiz ve nezih bir ortam sunan kantinimiz sadece yemek yenen bir yer değil, aynı zamanda içerisinde satranç köşesi gibi çeşitli aktivitelerinde yapılabildiği bir mekandır


Kaynak
fadedliver bu mesajı beğendi.
SEDEPH
3 Mayıs 2009 00:14   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Aliye Yahşi Anadolu Kız Meslek Lisesi hakkında bilgi verir misiniz?

Arıca İletişim için

E-mail :
aliye@aliyeyahsi.k12.tr
aliyeyahsibilgisayar@hotmail.com
aliyeyahsibilgisayar@gmail.com
fadedliver bu mesajı beğendi.
Misafir
12 Temmuz 2010 16:25   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Aliye Yahşi Anadolu Kız Meslek Lisesi hakkında bilgi verir misiniz?

okulumuzda sadece kız öğrenciler var. meslek lisesi 2-3-4 sınıflara sınıflarda kontenjan olursa diğer meslek liselerinden geçiş yapılabiliyor
Lise 1. sınıfı diğer meslek lisesi veya düz lisesede okuyan öğrenciler 2. sınıf alan tercihlerinde okulumuzu tercih edebiliyor.
Misafir
10 Eylül 2012 19:47   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Aliye Yahşi Anadolu Kız Meslek Lisesi hakkında bilgi verir misiniz?

okulun formasını nerden alabiliriz
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Aliye Yahşi Anadolu Kız Meslek Lisesi hakkında bilgi verir misiniz? benzer konular

Şükran Ülgezen Anadolu Meslek Lisesi hakkında bilgi verir misiniz?
ben sizden şükran ülgezen anadolu meslek lisesi hakkında tüm bilgileri istiyorum yardmcı olurmusunuz ??
Forum: Soru-Cevap Cevap: 6
Son Mesaj: 17 Temmuz 2014 15:44
Etlik Anadolu Kız Meslek Lisesi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Etlik anadolu kız meslek lisesi hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu lisede bilgisayar bölümü var mı ve karma mı??? yard ederseniz sevinirim.Şimidedn teşekkürler..
Forum: Soru-Cevap Cevap: 5
Son Mesaj: 5 Ağustos 2011 15:51
İstanbul - Beyoğlu - Ayşe Ege Anadolu Kız Meslek ve Kız Meslek Lisesi
http://www.ayseege.k12.tr/assets/images/autogen/a_Resim_402.png OKULUMUZUN TARİHÇESİ Okulumuz 1943 yılından beri Akşam kız sanat okulu, kız sanat endüstrisi, kız meslek lisesi, Ayşe Ege Meslek Lisesi, Büro Yönetimi ve Sekreterlik Anadolu Kız Meslek Lisesi, Anadolu Kız Meslek ve kız Meslek...
Forum: Okullarımız Cevap: 0
Son Mesaj: 5 Aralık 2008 15:55
Düzce - Merkez - Anadolu Kız Meslek ve Kız Meslek Lisesi
Düzce - Merkez - Anadolu Kız Meslek ve Kız Meslek Lisesi 1943-1944 öğretim yılında Akşam Kız Sanat Okulu olarak eski ve ahşap bir binada eğitim ve öğretime başladık. 1959-1960 öğretim yılında öğrenim süreci üç yıl olan 1. devre kız sanat orta okulu öğrenim süresi iki yıl olan 2. devre...
Forum: Okullarımız Cevap: 0
Son Mesaj: 12 Eylül 2008 02:25
İstanbul - Pendik - Melek Aknil Anadolu Kız Meslek ve Kız Meslek Lisesi
Melek Aknil Anadolu Kız Meslek ve Kız Meslek Lisesi 2004 Eylül ayında eğitim-öğretime başlayan okul, eğitime %100 Destek projesi kapsamında Sn. Münevver NAMAR hanımefendi tarafından yaptırılmış ve annesinin adı verilmiştir. Pendik - Kurtköy yolu üzerinde...
Forum: Okullarımız Cevap: 0
Son Mesaj: 11 Eylül 2008 22:07
 
Sayfa 0.266 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu