MsXLabs
2005-2016
Soru-Cevap forumunda yer alan oraj algın tarafından açılmış Meteoroloji araçlarının isimleri nelerdir? konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Bbir yerin yağış miktarı nasıl ölçülür ve meteoroloji araçlarının ismi nedir... Etiketler:
  • meteoroloji araçları nelerdir
CEVAPSIZ

Meteoroloji araçlarının isimleri nelerdir?

Gösterim: 10.797 | Cevap: 3
30 Mayıs 2009 11:58   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Bbir yerin yağış miktarı nasıl ölçülür ve meteoroloji araçlarının ismi nedir
(2011-04-18T20:53:09+03:00)
fadedliver
30 Mayıs 2009 12:37   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
BASİT METEOROLOJİ ARAÇLARI

Barometre : Hava basıncını mm civa yada milibar cinsinden ölçer. Civalı ve metal türleri vardır. Teknelerde metal barometre ya da yazıcısıyla birlikte bulunan barograf kullanılır.

Termometre : Havanın sıcaklığını ölçer. İspirtolu, civalı ve metal türleri vardır. Teknelerde genellikle metal termometreler kullanılır.

Anemometre ve rüzgar göstergesi : Direk başına monte edilen rüzgar göstergesi ve anemometre rüzgarın itibari yönünü ve şiddetini gösterir. Donannımlı teknelerde rüzgar yönü ve şiddeti havuzlukta dijital olarak gösterilebilir. Kullanımı prtaik olan el anemometreler de vardır.
Meteoroljistler Hangi Aletleri Kullanırlar?

Yüzyıllardır, havanın anlaşılması ve tahmin edilmesi için atmosfer rasatları kullanılmıştır. En önemli rasatlar yer istasyonlarındaki aletler vasıtasıyla ölçülen sıcaklık, barometrik basınç, nem, rüzgar hızı ve yönüdür. Sonraları “rawinsonde” sistemi geliştirildi. Bu sistemle atmosferin yukarı sevilerinde bulunan sıcaklık, basınç ve nem değerleri ölçüldü. Balonun yer sistemi ile yaptığı açı takip edilerek yüksek atmosferdeki rüzgar yön ve şiddeti ölçüldü. Bu (temel) ölçümler, meteorolojistlere sadece yeryüzünde değil, atmosferin değişik seviyelerindeki temel bilgiler ve neler olduğunu hakkında veri sağlar. Son yıllarda uzaktan algılama yöntemi ile yerden rawinsonde rasatlarının yapılabileceği konusunda çalışmalar yapılmasına rağmen, rawinsonde sistemleri halen meteorolojideki temel aletlerdir.
Uçaklar, radarlar, uydular ve bilgisayarlar meteorolojistlere bilgi ve kolaylık sağlayan en önemli sistemlerdir. Dünyadaki en büyük ve hızlı bilgisayarlar atmosferik araştırmalar ve hava tahminleri için kullanılmaktadır.
fadedliver
30 Mayıs 2009 12:39   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı
oraj algın adlı kullanıcıdan alıntı

Bir yerin yağış miktarı nasıl ölçülür?

Yağış atmosferdeki su buharının yoğunlaşarak sıvı katı halde yer yüzüne inmesi olayıdır.Plüviyometre (yağış ölçer) adı verilen bir aletle ölçülür.Yıllık yağış miktarı mm,cm ve m olarak, günlük yağış miktarı ise m2/ kg ile ifade edilir (1 m2’ye 1 kg.lık yağış, 1mm yükseklik tutar).
Yer yüzünde aynı miktarda yağış alan noktaların birleştirilmesiyle eş yağış eğrileri (izoyet) elde edilir. Bunlarla çizilen haritalar da yağış haritalarıdır.
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj: