Arama

Bankacı olmak için nasıl bir eğitim almalıyım?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 16 Ağustos 2018 Gösterim: 74.281 Cevap: 5
özqe--- - avatarı
özqe---
Ziyaretçi
7 Haziran 2009       Mesaj #1
özqe--- - avatarı
Ziyaretçi
Bankacı olmak için nasıl bir eğitim almalıyım?
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
BANKACILIK MESLEK ELEMANI
TANIM
Sponsorlu Bağlantılar
Banka ve finans kuruluşlarının para kaynakları ile ilgili servislerinde çalışan kişidir.

GÖREVLER
- Müşteri isteği doğrultusunda bankada hesap açar, hesabı kapatır vb., - Paranın başka bir hesaba aktarılması işlemlerini yapar, - Senet tahsili ve ıskontosu ile ilgili işlemleri yapar, - İthalat ve ihracatla ilgili aracılık işlemlerini yapar, - Yabancı para alım satımı yapar, - Emanet kabul işlemlerini yapar, - Kredi isteklerini değerlendirir, - Çek ve akreditif muameleleri yapar, - Kambiyo işlemleri yapar, - Kefalet ve teminat mektubu verir, - Müşterilere kredi ve finansal konularda danışmanlık yapar, - İş adamlarına bankanın güvenini gösteren referans mektubu verir, - Müşterilere seyahat çeki ve kredi kartı düzenlenmesi ile ilgili işlemleri yapar, - Bağkur, Sosyal Sigortalar Kurumu primi, vergi, elektrik, su, doğalgaz faturalarının ve ev kirasının ödeme işlemlerini yapar.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Meslek elemanları büro ortamında çalışırlar. Çalışma ortamı temiz, aydınlık ve güvenlidir. Çalışanlar insanlarla ve verilerle uğraşırlar ve müşteriler ile sürekli iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Meslek elemanları; - Kamu ve özel sektöre ait bankalarda, - Finans kuruluşlarında, - Finansla uğraşan aracı kurumlarında, - Sigorta şirketlerinde, - Muhasebe şirketlerinde, - Değişik sektörlerin muhasebe servislerinde, - Bilgi işlem merkezlerinde çalışabilirler. Bankacılık sektörünün, ekonomik hayatın vazgeçilmez bir parçası olması sebebiyle alanında kendini yetiştirmiş, yeniliklere açık, dürüst ve çalışkan kişilere iş olanakları daima açık olacaktır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Meslek eğitimi üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Bankacılık” veya “Bankacılık ve Sigortacılık” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek Liselerinin, A-Grubu (Ticaret Lisesi Fen), Bankacılık, Bilgisayarlı Muhasebe, Genel Hizmetler (Demiryolu), Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme, Dış Ticaret, Emlak Komisyonculuğu, İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Muhasebe, Sigortacılık, Tesis İşletmeciliği, Ticaret bölümleri ile Ticaret Liselerinin Kol Ayrımı Olmadığı Dönemde Bitirenler “Bankacılık” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA)” puanı almaları halinde ve sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitim süresi 2 yıldır. Meslek Yüksekokulu “Bankacılık” programının;1. Yılında:Mikro Ekonomi, Genel Muhasebe, Bankacılar için Temel Hukuk Bilgisi, Genel Matematik, Bilgisayar Kullanımı, Banka Muhasebesi, Makro Ekonomi, Türkiye’de Bankacılık Sistemi ve Mevzuatı, Banka İşletmeciliği, İşletme Matematiği, İstatistik, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Yabancı dil , 2.Yılında: Banka İşlemleri ve Uygulaması, Finansman, Yönetim ve Organizasyon ilkeleri, Bankacılıkta Pazarlama, Kıymetli Evrak ve Takip Hukuku, Sermaye ve Para Piyasaları, Bilgisayarlı Banka Muhasebesi Uygulaması Proje Hazırlama ve Değerlendirme, Mali Analiz, İktisadi Analiz, Para Teorisi ve Politikası, Ticari Yazışma, Müşteri İlişkileri, Uluslar arası Bankacılık, Yabancı Dil ile Seçmeli Ders olarak Beden Eğitimi veya Güzel Sanatlar Dersi verilir. Eğitimin başarı ile tamamlayanlara “Bankacılık” ön lisans diploması ve “Bankacılık Meslek Elemanı” unvanı verilir.

MESLEKTE İLERLEME
Önlisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Ekonometri, Ekonomi, İktisat, İşletme, İşletme-İktisat, Sermaye Piyasası, Uluslararası Finans, Uluslararası İşletmecilik, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Yönetim Bilişim Sistemleri lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

DEVAMI Bankacılık Meslek Elemanı
Son düzenleyen Safi; 16 Ağustos 2018 02:21
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Ağustos 2009       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
özqe--- adlı kullanıcıdan alıntı

bankacı olabilmek için illa ki meslek liselerinde mi okumamz lazım,düz lise yeterli olmuyor mu ?

Bankacılık Bölümü Hakkında Bilgiler - Bankacılık Nedir ?
Bankacılık programının amacı, bankaların çeşitli bölümlerinde çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir. Bankacılık bölümünden mezun olanlar, devlet veya özel sektöre ait bankalarda memur olarak görev alabilirler. Mezunlar kamu sektöründe ve özel sektörde müşteri temsilcisi, banka müfettişi, dealer gibi ünvanlarla görev alırlar ve bankaların çeşitli işlemlerini yürütürler.
Sponsorlu Bağlantılar

Programın Amacı:
Bankacılık programının amacı, bankalarda ve çeşitli firmaların para kaynakları ile ilgili birimlerinde çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Bankacılık programında matematik, hukuk, iktisat, istatistik ve muhasebe alanlarındaki derslerden başka kredi politikası, yatırım bankacılığı, finansal piyasalarda modelleme ve tahmin, merkez bankacılığı, ticari bankalarda finans yönetimi, banka muhasebesi ve raporlama, mali hukuk ve vergi politikası gibi dersler okutulmakta ve proje çalışması yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Bankacılık programında okumak isteyenlerin matematik ve ekonomiye ilgili ve bu alanlarda başarılı, başkaları ile iyi iletişim kurabilen, sabırlı, dikkatli ve yeniliklere açık kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Bankacılık programını bitirenlere lisans diploması verilir. Mezunlar kamu sektöründe ve özel sektörde müşteri temsilcisi, banka müfettişi, dealer gibi ünvanlarla görev çalışırlar ve bankaların çeşitli işlemlerini yürütürler.
Son düzenleyen Safi; 17 Ağustos 2018 01:57
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
2 Kasım 2009       Mesaj #3
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
BANKACILIK MESLEK ELEMANI
TANIM
Banka ve finans kuruluşlarının para kaynakları ile ilgili servislerinde çalışan kişidir.

GÖREVLER
- Müşteri isteği doğrultusunda bankada hesap açar, hesabı kapatır vb., - Paranın başka bir hesaba aktarılması işlemlerini yapar, - Senet tahsili ve ıskontosu ile ilgili işlemleri yapar, - İthalat ve ihracatla ilgili aracılık işlemlerini yapar, - Yabancı para alım satımı yapar, - Emanet kabul işlemlerini yapar, - Kredi isteklerini değerlendirir, - Çek ve akreditif muameleleri yapar, - Kambiyo işlemleri yapar, - Kefalet ve teminat mektubu verir, - Müşterilere kredi ve finansal konularda danışmanlık yapar, - İş adamlarına bankanın güvenini gösteren referans mektubu verir, - Müşterilere seyahat çeki ve kredi kartı düzenlenmesi ile ilgili işlemleri yapar, - Bağkur, Sosyal Sigortalar Kurumu primi, vergi, elektrik, su, doğalgaz faturalarının ve ev kirasının ödeme işlemlerini yapar.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Meslek elemanları büro ortamında çalışırlar. Çalışma ortamı temiz, aydınlık ve güvenlidir. Çalışanlar insanlarla ve verilerle uğraşırlar ve müşteriler ile sürekli iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Meslek elemanları; - Kamu ve özel sektöre ait bankalarda, - Finans kuruluşlarında, - Finansla uğraşan aracı kurumlarında, - Sigorta şirketlerinde, - Muhasebe şirketlerinde, - Değişik sektörlerin muhasebe servislerinde, - Bilgi işlem merkezlerinde çalışabilirler. Bankacılık sektörünün, ekonomik hayatın vazgeçilmez bir parçası olması sebebiyle alanında kendini yetiştirmiş, yeniliklere açık, dürüst ve çalışkan kişilere iş olanakları daima açık olacaktır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Meslek eğitimi üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Bankacılık” veya “Bankacılık ve Sigortacılık” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek Liselerinin, A-Grubu (Ticaret Lisesi Fen), Bankacılık, Bilgisayarlı Muhasebe, Genel Hizmetler (Demiryolu), Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme, Dış Ticaret, Emlak Komisyonculuğu, İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Muhasebe, Sigortacılık, Tesis İşletmeciliği, Ticaret bölümleri ile Ticaret Liselerinin Kol Ayrımı Olmadığı Dönemde Bitirenler “Bankacılık” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA)” puanı almaları halinde ve sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitim süresi 2 yıldır. Meslek Yüksekokulu “Bankacılık” programının;1. Yılında:Mikro Ekonomi, Genel Muhasebe, Bankacılar için Temel Hukuk Bilgisi, Genel Matematik, Bilgisayar Kullanımı, Banka Muhasebesi, Makro Ekonomi, Türkiye’de Bankacılık Sistemi ve Mevzuatı, Banka İşletmeciliği, İşletme Matematiği, İstatistik, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Yabancı dil , 2.Yılında: Banka İşlemleri ve Uygulaması, Finansman, Yönetim ve Organizasyon ilkeleri, Bankacılıkta Pazarlama, Kıymetli Evrak ve Takip Hukuku, Sermaye ve Para Piyasaları, Bilgisayarlı Banka Muhasebesi Uygulaması Proje Hazırlama ve Değerlendirme, Mali Analiz, İktisadi Analiz, Para Teorisi ve Politikası, Ticari Yazışma, Müşteri İlişkileri, Uluslar arası Bankacılık, Yabancı Dil ile Seçmeli Ders olarak Beden Eğitimi veya Güzel Sanatlar Dersi verilir. Eğitimin başarı ile tamamlayanlara “Bankacılık” ön lisans diploması ve “Bankacılık Meslek Elemanı” unvanı verilir.

MESLEKTE İLERLEME
Önlisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Ekonometri, Ekonomi, İktisat, İşletme, İşletme-İktisat, Sermaye Piyasası, Uluslararası Finans, Uluslararası İşletmecilik, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Yönetim Bilişim Sistemleri lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

DEVAMI Bankacılık Meslek Elemanı
Son düzenleyen Safi; 17 Ağustos 2018 01:59
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Temmuz 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar;
bankacı olmak için
1.öss puanı ile barajı geçen herkez açık öğretimden okur(örgün eiğitim tavsiye etmiyorym çünkü çok masraf giriyo) elinde sonun da ya bankaların özel sınavına yada kpss ye giriceksiniz
2. örgün okumak isteyenler için ortalama yerleştirme puanınız 300-350 civarı olması gerekir biraz daha güzel bir yer istiyorsanız 350-400 arası olsa daha ii olur tabi...
3. o bölümü bitiren arkadş sende git bankaların özel sınavları oluyor onların tarihini öğren ve snavlarına gir. kolay bi sınav değil kpss gibi bi sayfada 2 soru oluyo Msn Grin
4...allah hepinize kolaylık versn...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Aralık 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben balıkesir üniversitesinde bankacılık ve finans okuyorum iyi bir derecem var derslerim iyi ama herşey güllik gülistanlık değil arkadaşlar iş bulmak çok zor çok çalışmak azimli olmak hırs yapmak gerekiyor dil bilirseniz çok iyi spk sınavlarına girmelisiniz bankaların açtığı sınavlara girmelisiniz ama şunu unutmayın bankalar her bölümden mezun olanları alıyor yeter ki 4 yıllık mezunu olun ve sınavlarını kazanın. başta bu bölüme geldiğim için mutluydum ama günm geçtikçe umudum azalıyor iş bulabilmeye dair. bence sizde yol yakınken başka meslek seçmeye bakın yoksa işiniz benim gibi yaş...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Eylül 2013       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bankacı olmak ıçın hangı lıse ve ünıversıteyı okumam gerek

arkadaslar ben van yüzüncüyıl bankacılık ve sigortacılık okuyorum sayet dgs sınavını kazanıp 4 yıllık bir ünivesite kazansam sırtım yere gelmez ama kazanmasam gercektende seneye işsiz güçsüz dolasıp duracam anlayacagınız zor bölüm ama illa okumak istiyorsaniz ygs 6 puanım 230 idi ama daha ii bir bölüm kazanacaksanız bankacılığı seçmeyin kpss puanı hep 85e iniyor daha düşük bir puana atanamazsınız bilginize