PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Böbrek vücudumuzda nerede bulunur?
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir13:25, 30 Ağustos 2009 
ben böbreğin vücudumuzda nerde olduğunu soruyorum
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

böbrek vücudumuzda nerdedir?
Benzer Konular:
Etiketler:
  • bobrek nerede
  • bobrek nerededir
  • bobrekler nerede bulunur
Cevap
fadedliver13:28, 30 Ağustos 2009 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
ben böbreğin vücudumuzda nerde olduğunu soruyorum
Böbreklerimiz omurganın her iki yanında ve karın organlarının arkasında yer alır. Bir böbreğin uzunluğu 11-12 cm, genişliği 5-7 cm ve kalınlığı 2,5-3 cm dir. Böbreklerimiz vücudun en iyi kanlanan organlarındandır.
Her bir böbreğin ağırlığı 125-150 gramdır. Buna rağmen kalpten vücuda pompalanan kanın %20 si böbreklerimizden geçer.
Her bir böbrekte yaklaşık 1 milyon adet süzme ünitesi (nefron) bulunur. Böbreklere atardamarlarla gelen kan, bu süzme ünitelerinde kan süzülerek idrar adını verdiğimiz sıvı oluşur. Böbrekte oluşan idrar idrar yollarından geçerek idrar kesesinde biriktirilir. İdrar kesesinde belli bir miktara ulaşan idrar, idrar yapma isteği oluşturur ve üretradan geçerek vücuttan dışarı atılır.

Cevap
Misafir13:29, 30 Ağustos 2009 
böbrek vücudumuzda nerdedir?
Cevap
Misafir13:31, 30 Ağustos 2009 
böbrek insan vücudununda nerdedir?
Cevap
Blue Blood13:36, 30 Ağustos 2009 
fadedliver adlı kullanıcıdan alıntı:
Böbreklerimiz omurganın her iki yanında ve karın organlarının arkasında yer alır. Bir böbreğin uzunluğu 11-12 cm, genişliği 5-7 cm ve kalınlığı 2,5-3 cm dir. Böbreklerimiz vücudun en iyi kanlanan organlarındandır.
Her bir böbreğin ağırlığı 125-150 gramdır. Buna rağmen kalpten vücuda pompalanan kanın %20 si böbreklerimizden geçer.
Her bir böbrekte yaklaşık 1 milyon adet süzme ünitesi (nefron) bulunur. Böbreklere atardamarlarla gelen kan, bu süzme ünitelerinde kan süzülerek idrar adını verdiğimiz sıvı oluşur. Böbrekte oluşan idrar idrar yollarından geçerek idrar kesesinde biriktirilir. İdrar kesesinde belli bir miktara ulaşan idrar, idrar yapma isteği oluşturur ve üretradan geçerek vücuttan dışarı atılır.

...
Cevap
Misafir14:45, 24 Ekim 2011 
omurganın her iki yNINDADIR
Cevap
Misafir16:46, 31 Ekim 2011 
nefron bobreği neresinde bulunur ???? kabukta mı ???
Cevap
Misafir20:42, 26 Mayıs 2012 
nefronlar böbreklerin cortex renalis bölümünde bulunurlar
Cevap
Misafir14:33, 29 Ekim 2012 
Böbrekler karın boşluğunun arka kısmında, omurganın iki yanında ve bel bölgesinde bulunan bir organdır.
Cevap
sade12:30, 12 Kasım 2012 

İnsanlarda, böbrekler karın bölgesinin arka bölümünde, bir başka deyişle karınzarı arkası (retroperitonal) bölgesinde yer alırlar

kaynak
Cevap
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama