Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Forumda Ara

Sözel ağırlıklı puan ile üniversitelerin hangi bölümleri tercih edilebilir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda imren tarafından 17 Eylül 2009 (11:42) tarihinde açılmıştır.
250820 kez görüntülenmiş, 37 cevap yazılmış ve son mesaj 16 Haziran 2014 (12:37) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 20 Ocak 2013, 10:56

#31 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

yaaa ben lise 3 öğrencisiyim düz lise hemşire olmak istiyorum acaba sözel bölümünden olabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim:
Evet matematik ten biraz birşeyler yapman gerekiyor ama sınavda böylece hemşirelik bölümü okuyabilirsin
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 20 Ocak 2013, 11:32

#32 (link)
Özel Üye-VIP
_EKSELANS_ - avatarı
"SÖZEL" öğrencilerinin Alan-İçi (ve ortak alan) olarak tercih edebileceği bölümler hangileridir ?

Cevap ;
Genel Liselerin Sosyal Bilimler* Alanından Mezun Olanların
Alan-İçi Olarak Tercih Edebilecekleri Yükseköğretim Programları ile ilgili Bilgi Notu
(CNN Türk Eğitim Danışmanı Burak KILANÇ tarafından derlenmiştir)
*: Sosyal Bilimler, Edebiyat, Sosyal Bilimler ve Edebiyat, Genel Kültür)

Lisedeki alanı Sosyal Bilimler* olan üniversite adaylarının çoğu tarafından hatalı olarak kullanılan ifadelerden biri “Sözelciyim” ifadesidir.
ÖSYM`nin lise alanları ile ilgili gruplandırmasında “Sözelci” diye bir grup yoktur. Bu adaylar genel liselerin Sosyal Bilimler alanından mezun olmuş adaylardır. Adayların kendilerini böyle adladırmalarının nedeni, alan-içi olarak tercih edebilecekleri bölümlerin çoğunun SÖZ puanı ile öğrenci almasıdır (aşağıdaki tabloya bakınız).
Liselerin Sosyal Bilimler* alanından mezun olan adayların alan-içi olarak (% 80 AOBP ile) tercih edebilecekleri bölümler 2008 ÖSYS kılavuzunun 27. sayfasında Tablo 3 A’da verilmiştir.
Sosyal Bilimler* mezunları 92 farklı yükseköğretim programını (bölümü) alan-içi olarak tercih edebilirler. Bu bölümlerin puan türü dağılımı aşağıda verilmiştir.

SÖZ-2 Puanı ile
39 bölüm (0.8 AOBP ile)
SÖZ-1 Puanı ile
9 bölüm (0.8 AOBP ile)
EA-1 Puanı ile
8 bölüm
Ortak Alan
(0.8 AOBP ile)
EA-2 Puanı ile
29 bölüm
SAY-1 Puanı ile
3 bölüm
SAY-2 Puanı ile
3 bölüm
DİL Puanı ile
1 bölüm

DİKKAT - AŞAĞIDAKİ TABLOLARDA YER ALAN BÖLÜMLER ALAN İÇİ OLARAK TERCİH EDİLEBİLECEK BÖLÜMLERDİR (0.8 AOBP`li).
BU BÖLÜMLER DIŞINDAKİ TÜM BÖLÜMLER ALAN-DIŞI OLARAK KABUL EDİLMELİDİR. (0.3 AOBP`li)
Sosyal Bilmler* mezunlarının, SÖZ-2 Puanı ile alan-içi olarak tercih edebilecekleri bölümler (Fakülte):

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Radyo ve Televizyon Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Radyo, Sinema ve Televizyon Basın ve Yayın Reklam Tasarımı ve İletişimi Coğrafya Reklamcılık Coğrafya Öğretmenliği Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Sanat Tarihi Dünya Dinleri Sanat Tarihi Ve Müzecilik Gazetecilik Sanat Yönetimi Halkbilim Sinema Halkla İlişkiler Sinema ve Televizyon Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Halkla İlişkiler ve Tanıtım Sümeroloji Hititoloji Tarih İletişim Tarih Öğretmenliği İletişim Bilimleri Televizyon Haberciliği ve Programcılığı İletişim Sanatları Türk Dili ve Edebiyatı İletişim Tasarımı Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Kültür Yönetimi Türk Halkbilimi Medya ve İletişim Türkçe Öğretmenliği Medya ve İletişim Sistemleri

Sosyal Bilmler*
mezunlarının, SÖZ-1 Puanı ile alan-içi olarak tercih edebilecekleri bölümler (Yüksekokul):
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Gastronomi Görme Engelliler Öğretmenliği İlahiyat İşitme Engelliler Öğretmenliği Sözel Programlar Turzim Animasyonu Yaygın Din Öğretimi ve Uygulamaları Zihin Engelliler Öğretmenliği

Sosyal Bilmler* mezunlarının, EA-2 Puanı ile alan-içi olarak tercih edebilecekleri bölümler (Fakülte):
Arkeoloji İşletme-Ekonomi Avrupa Birliği İlişkileri Küresel ve Uluslararası İlişkiler Bilgi ve Belge Yönetimi Pazarlama Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Psikoloji Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ekonomi Sanat ve Sosyal Bilimler Programları Ekonomi-Yönetim Bilimleri Programları Sınıf Öğretmenliği Eşit Ağırlıklı Programlar (Fen Edebiyat) Siyaset Bilimi Eşit Ağırlıklı Programlar (İktiadi idari Blm.) Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Felsefe Sosyal Hizmet Felsefe Grubu Öğretmenliği Sosyoloji İktisat Uluslararası İlişkiler İnsan Kaynakları Yönetimi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği İşletme

Sosyal Bilmler*
mezunlarının, EA-1 Puanı ile alan-içi olarak tercih edebilecekleri bölümler (Yüksekokul):

Eşit Ağırlıklı Programlar İnsan Kaynakları Yönetimi İşletme Bilgi Yönetimi Moda Tasarımı Okul Öncesi Öğretmenliği Pazarlama Sosyal Hizmet Üstün Zekalılar Öğretmenliği

Sosyal Bilmler*
mezunlarının, DİL Puanı ile alan-içi olarak tercih edebilecekleri bölümler:

Turist Rehberliği
Sosyal Bilmler*
mezunlarının, SAY-2 Puanı ile alan-içi olarak tercih edebilecekleri bölümler (Fakülte):

Ebelik Hemşirelik Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

Sosyal Bilmler*
mezunlarının, SAY-1 Puanı ile alan-içi olarak tercih edebilecekleri bölümler (Yüksekokul):

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Ebelik Hemşirelik
` Öğretmen ve Anadolu Öğretmen Liselerinin Sosyal Bilimler* alanından mezun olanlar bu programları seçtiklerinde %24 AOBP ek puan alacaklardır.

Sosyal Bilmler* mezunlarının alan-içi olarak tercih edebilecekleri ve yurtdışı üniversitelerde bulunan bölümler:
[/FONT][FONT=`Arial Narrow`][/FONT][FONT=`Arial Narrow`](Bu Programlar Tablo 3A`da belirtilmemiştir. DoğruTercih Ekibi tarafından sizler için özel olarak derlenmiştir)[/FONT]

Azerbaycan Dili Ve Edebiyatı (4 Yıllık) (SOZ2) Bölge Bilim (4 Yıllık) (SOZ2) Edebiyat (4 Yıllık) (SOZ2) Görsel Sanatlar ve İletişim Tasarımı (4 Yıllık) (SOZ2) Radyo, Televizyon Ve Sinema (4 Yıllık) (SOZ2) Sanat Tarihi Ve Teorisi (4 Yıllık) (SOZ2) Sosyal ve Siyasal Bilimler (4 Yıllık) (SOZ2) Tarih Öğretmenliği (4 Yıllık) (SOZ2) Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmenliği (4 Yıllık) (SOZ2) Türk Dünyası Türk Dili Ve Edebiyatı (4 Yıllık) (SOZ2) Türkoloji (4 Yıllık) (SOZ2)
Rapor Et
Eski 20 Ocak 2013, 16:20

#33 (link)
_GüzelikMeleği_
Ziyaretçi
_GüzelikMeleği_ - avatarı
Üniversite Taban Puanları Bölümleri ve Kontenjanları 2012 2013 bakınız
Rapor Et
Eski 21 Mayıs 2013, 12:45

#34 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

sözeldden en az kaç puan almalıym
380 puan alırsan birçok yere girersin mesela bende halkla ilişkiler ve reklamcılık istiyorum
Rapor Et
Eski 28 Haziran 2013, 17:36

#35 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
reklamcılık bölümü eşit ağırlıktanmı sözeldenmi alıyo 2000 yılında eşit ağırlığa geçtiği yazıyo fakat sitenizde sözel diye geçiyo bilgilendirirseniz sevinirim
Rapor Et
Eski 27 Ağustos 2013, 12:59

#36 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
merhabalar ben adalet meslek lisesinde son sınıf ögrencisiyim . sözel ögrencisiyim . ünüverstede odiyometri okumak istiyorm . fakat odyometri sayısal 1 den alıyor . ama ben sözelciyim bu bölümü tercih etsem puanım kırılırmı lütfen yardım edin . birde ben odyometriyi özel yakındogu üniv. okumak istiyorum sayısal 1 193 puan istiyor sözelden bu okulu yazamazmıyım yardım edin .
Rapor Et
Eski 26 Eylül 2013, 19:52

#37 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bu sene ygs ye girecem . sözel okuyorum da bana biraz yardımcı olabilirmisiniz ne okuycam bilmiyorum ??
Rapor Et
Eski 16 Haziran 2014, 12:37

soru

#38 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
slm ts1 puanm 260 olsa 4 yıllık hangi üniye gideblrm
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Sözel ağırlıklı puan ile üniversitelerin hangi bölümleri tercih edilebilir? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 9 Ağustos 2012 11:13
Gönderen: lys Forum: Soru-Cevap
Cevap: 5
Son Mesaj: 24 Temmuz 2012 17:06
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 2 Nisan 2012 17:41
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 2
Son Mesaj: 5 Ekim 2011 01:17
Gönderen: VELYİKEMIN Forum: Soru-Cevap
Cevap: 4
Son Mesaj: 7 Mart 2010 19:42
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.276 saniyede (79.57% PHP - 20.43% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 16:35
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi