Arama

Çanakkale Savaşı'nın nedenleri nedir? - Sayfa 5

En İyi Cevap Var Güncelleme: 7 Aralık 2015 Gösterim: 145.954 Cevap: 50
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Mayıs 2012       Mesaj #41
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Çanakkale (Gelibolu) Savaşları Nedenleri
1-) 1911-1912 yıllarında Osmanlı Devleti son Afrika toprakları olan Trablusgarp ve Bingazi’yi İtalya’ya bırakmış, 1912-1913 Balkan hezimeti ise, 500 yıldır Türk olan Rumeli’deki son Türk hakimiyetini yok etmişti. Bu yüzden Osmanlı Devleti kaybettiği toprakları geri almak istemesi
Sponsorlu Bağlantılar
2-) İngiliz ve Fransızların İstanbul’u ele geçirmek istemesi ve İstanbul’a giden yol ise Çanakkale Boğazı’ndan geçer. Bulgar ordularının İstanbul kapılarını zorlaması, İstanbul ve boğazların güvenliğinin tehlikeye girmesi..
3-) Ekonomisi kötüye giden Rusya’ya gerekli yardımı götürmek. Ve Anadoludaki petrol yataklarını ele geçirmek.
4-) Balkan Savaşları’ nda yara almış Osmanlı devleti’ne ikinci hamleyi vurarak tamamen çökertmek. Bu sayede de Avrupa’ya açılabilme emellerini gerçekleştirmek.
5-) iki Alman gemisinin Akdeniz’de İngiliz ve Fransız donanmasından kaçarak Türk bayrağı altında Rus limanlarını bombalaması.
6-) Osmanlı Devleti’nin bu sebeplerden dolayı savaşa girmek zorunda kalması ve müttefiği olduğu Almanya’nın savaşı kazanacaklarına inanması
^yeterince kısa olduğunu düşünüyorum...

Kaynak: Çanakkale Savaşı'nın nedenleri nedir?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Ekim 2012       Mesaj #42
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürk neden bulundu onu yazın birr
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Ekim 2012       Mesaj #43
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar daha kısası yok mu diye soruyorsunuz ama bu tarihi Çanakkale Savaşı sonuçta uzun olması çok normal. asıl kısa olursa anormal olur.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Kasım 2012       Mesaj #44
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
1-) 1911-1912 yıllarında Osmanlı Devleti son Afrika toprakları olan Trablusgarp ve Bingazi’yi İtalya’ya bırakmış, 1912-1913 Balkan hezimeti ise, 500 yıldır Türk olan Rumeli’deki son Türk hakimiyetini yok etmişti. Bu yüzden Osmanlı Devleti kaybettiği toprakları geri almak istemesi
2-) İngiliz ve Fransızların İstanbul’u ele geçirmek istemesi ve İstanbul’a giden yol ise Çanakkale Boğazı’ndan geçer. Bulgar ordularının İstanbul kapılarını zorlaması, İstanbul ve boğazların güvenliğinin tehlikeye girmesi..
3-) Ekonomisi kötüye giden Rusya’ya gerekli yardımı götürmek. Ve Anadoludaki petrol yataklarını ele geçirmek.
4-) Balkan Savaşları’ nda yara almış Osmanlı devleti’ne ikinci hamleyi vurarak tamamen çökertmek. Bu sayede de Avrupa’ya açılabilme emellerini gerçekleştirmek.
5-) iki Alman gemisinin Akdeniz’de İngiliz ve Fransız donanmasından kaçarak Türk bayrağı altında Rus limanlarını bombalaması.
6-) Osmanlı Devleti’nin bu sebeplerden dolayı savaşa girmek zorunda kalması ve müttefiği olduğu Almanya’nın savaşı kazanacaklarına inanması
nere - avatarı
nere
Ziyaretçi
11 Kasım 2012       Mesaj #45
nere - avatarı
Ziyaretçi
ben çanakkale,nin nedenleri ve sonuçlarını arıyorum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Kasım 2012       Mesaj #46
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bunun kısası yokmu
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Aralık 2012       Mesaj #47
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar Çanakkale hakkında kısa bilgi verirmisiniz acilll ...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Aralık 2012       Mesaj #48
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Acill Çanakkale savaşını anlatan bilgi
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Ekim 2013       Mesaj #49
Misafir - avatarı