Arama

Gelecek zamanla ilgili farklı fiilli İngilizce cümle örnekleri verir misiniz? - Sayfa 4

En İyi Cevap Var Güncelleme: 12 Kasım 2012 Gösterim: 47.172 Cevap: 59
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Mart 2011       Mesaj #31
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
I have Cleaned the windows .
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Mart 2011       Mesaj #32
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bazı geçmiş zaman cümlelerinde hep past tense i, hem de past continuous tense i kullanmak zorunda kalabiliriz Past tense ile geçmişte olan ve biten bir olayı, past continous ta ise geçmişte belli bir zaman dilimnde devam etmiş olayları anlatıyorduk Bazı cümlelerde bu iki zamanı da kullanmak zorunda kalabiliriz, geçmişte bir olay devam ederken başka br olay olmuş olabilir Mesela:

Sponsorlu Bağlantılar
- Dün gece İngilizce çalışırken elektrikler kesildi, ya da
- Dün gece elektrik kesildiği zaman, İngilizce çalışıyordum

Bu cümlelerde, bir olay devam ederken yani İngilizce çalışma, başka bir olay olmuştur, yani elektrik kesilmiştir İngilizce çalışmak belli süre devam eden bir iş olduğundan o cümleyi past continuous ile, elektriklerin kesildiğini söylediğimiz cümleyi ise past tense ile anlatmamız gerekmektedir

Böyle geçmişte, bir cümlede iki zamanı da kullanabilmek için bu iki ayrı cümlenin birbirine bağlanması gerekmektedir Bunun için de WHEN ve WHILE kullanılmaktadır
br> * WHEN : Anlatılan olayda zaman, ya da -de,-da anlamlarına gelmektedir

- When I went home, my mother was outside (Eve gittiğimde -gittiğim zaman- annem dışardaydı)
- I was watching television when George called me (George beni aradığı zaman televizyon izliyordum)

* When in anlamından sonra bilinmesi gereken diğer nokta, kullanılışıdır When den sonra gelen cümle kesinlikle past tense olmak zorundadır Sürekli zamandan önce when kullanamayız Cümlenin anlamına da bakıldığında when in past tense ten önce kullanılmasının ne kadar anlamlı olduğunu görebilirsiniz Bu hatırlatmadan sonra örneklerimizi çoğaltabiliriz

- When it started raining, we were waiting for bus (Yağmur yağmaya başladığında otobüs bekliyorduk)
- When she saw me, I was going to the cinema with my friends (O beni gördüğünde, arkadaşlarım ile sinemaya gidiyordum)
- Nilay was driving Ankara, when she had an accident (Nilay kaza yaptığında, Ankara"ya gidiyordu)

*When in kullanıldığı cümlenin cümlenin başında ya da ortasında olması önemli değildir, anlam değişmez, sadece when in past tense kullanılan cümleden önce kullanılması gerekmektedir

* WHILE : Geçmişte belli bir zamanda sürekli olarak meydana gelen olayları anlatırken kullanılır -iken anlamına gelir

- While I was going to the school, I saw my uncle (Okula gidiyorken -giderken-, amcamı gördüm)
- While my mother was washing the dishes, the phone rang (Annem bulaşıkları yıkarken telefon çaldı)
-The teacher came while the students were running in the classroom (Öğrenciler sınıfta koşarker -koşuyorken- öğretmen geldi)

* Böyle geçmişte biri olup biten, diğeri devam eden iki olayı anlatırken, cümlemizde ya when ya da while kullanırız, ikisi de aynı anda aynı cümlede kullanılamaz Ama cümlelerde when de kullansak, while da kullansak anlamda bir değişme olmaz

- While I was doing my homework, my brother went outside (Ben ödevimi yaparken, kardeşim dışarıya çıktı)
- I was doing my homework when my brother went outside(Kardeşim dışarıya çıktığı zaman ödevimi yapıyordum)

- My brother went outside, while I was doing my homework
- When my brother went outside, I was doing my homework

** Aynı olayı dört şekilde anlatabildik Ya when kullandık, ya da while While kullanılan cümleyi hem başta hem sonda kullanabiliriz, when i de aynı şekilde ister cümlenin başında ister sonunda kullanabiliriz Cümlenin anlamında hiç bir değişiklik olmaz
** Sadece zamanlara dikkat edilmesi, when den sonra gelecek cümlenin past tense , while dan sonra ise past continuous tense olması gerekmektedir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Mart 2011       Mesaj #33
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
could ileilgili cümle bulabilirmisinis
mustakar - avatarı
mustakar
VIP VIP Üye
31 Mart 2011       Mesaj #34
mustakar - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

could ileilgili cümle bulabilirmisinis

I could swim when I was 4 years old.

My sister could talk when she was 15 months old.

Could I ask you a personal question?

Could I turn on the light?

Could I have the bill, please?

He could be in the living room.

Perhaps They could have gone home

He could run so fast in his childhood.

He couldn't start working without his father's permission.

Umarım işine yarar .
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Mart 2011       Mesaj #35
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
have you got van brother , have you got six flowers , have you got two sister , how many van brother , yes, have got van brother , how many two armchair , no,hasn't got two archair , how many van cat, yes , have got van cat
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Nisan 2011       Mesaj #36
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ANLAMLARI NEREDEE Msn Wink
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Nisan 2011       Mesaj #37
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

shouldn t ile ilgili cumleler ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

lütfen söyleyin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Nisan 2011       Mesaj #38
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
i think ile ilgili soru cümleleri
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Mayıs 2011       Mesaj #39
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya bn turkcesini ıstiom
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Mayıs 2011       Mesaj #40
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yaaa bizim öğretmen gelecek ile ilgili,bir kompoziyan dediii lütfe yardımcı olllllll