Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Besin maddeleri eksikliğinde meydana gelen hastalıklar nelerdir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 10 Ekim 2009 (20:03) tarihinde açılmıştır.
4291 kez görüntülenmiş, 3 cevap yazılmış ve son mesaj 1 Ekim 2013 (15:31) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 10 Ekim 2009, 20:03

Besin maddeleri eksikliğinde meydana gelen hastalıklar nelerdir?

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
besin maddeleri eksikliğinde meydana gelen hastalıklar
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 11 Ekim 2009, 12:39

Besin maddeleri eksikliğinde meydana gelen hastalıklar nelerdir?

#2 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

besin maddeleri eksikliğinde meydana gelen hastalıklar
METABOLİZMA, BESLENME BOZUKLUĞU VE BESLENME EKSİKLİĞİ HASTALIKLARI
GÜNLÜK BESLENME
«Günlük beslenme» terimi, 24 saatte alınacak besinlerin cins ve miktarlarını kapsayan bir terimdir. Organizmanın iki çeşit besine gereksinimi vardır: Enerji verici besin maddeleri; yapı maddeleri.
Enerji verici maddeler
Günlük beslenmede çok önemli bir yer tutan enerji verici besin maddelerinin (karbonhidratlar, yağlar, proteinler), harcanacak kalori miktarlarını karşılamaları gerekir. Yâni, bu maddeler yalnızca bazal metabolizmayı düzenlemekle kalmayıp, organizmanın ısı dengesini, büyümesini ve fiziksel etkinliğini de dengede tutabilmelidirler.
Beslenmede amaç, alış ve veriş arasında bir denge sağlamaktır. Alınan enerji harcanandan fazlaysa, artan enerji yağ biçiminde depo edilerek kişinin şişmanlamasına yolaçar. Durum bunun ter-siyse, insan zayıflar. Beslenmede düzenli bir alışveriş dengesi uygulayan kişilerde, beden ağırlığı değişmez değerlerini korur.
Enerji harcama kişiden kişiye değişir. Bu nedenle, günlük beslenme cetvelleri hazırlanırken, kişinin yaşam ve çalışma koşulları gözönünde tutulmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü CVVHO) tarafından hazırlanan ve yaşamın çeşitli dönemlerinde gerekli kalori miktarlarını gösteren cetvel şöyledir:
— 24 saat için bazal metabolizma koşullarında 1600 kalori gereklidir;
— oturarak çalışan erişkinlerin 24 saat için enerji gereksinmeleri 2400 kaloridir. Bu değer kadın ve yaşlılarda artar ya da azalabilir;
— 15-18 yaşlar arasında, yani gelişme çağında 24 saat için 3200 kalori gereklidir;
— sürekli ayak işlerinde çalışanların kalori gereksinimi 3000-3500 kalori arasında değişir;
— ağır işlerde çalışanların ya da sporcuların kalori gereksinimleri 24 saat için 6000-8000 kalori arasında değişir.
Yapı maddeleri
Yalnızca enerji gereksinimi açısından bakıldığında, ister protein, ister yağ, ister karbonhidrat, hangi madde olursa olsun, yeterli derecelerde alındıklarında aralarında hiç bir fark olmadığı görülür.
Ne var ki, beslenme yalnızca bir enerji kaynağı değildir; aynı zamanda organizmanın iç dengesini de sağlar. Buna göre, bir yandan besinler alınırken, bir yandan da yaşamın düzenli olarak sürmesi için gerekli maddeler, yani vitamin, su ve mineraller bedene girmelidir. Yoksa tehlikeli beslenme bozuklukları ortaya çıkar. Organizmadaki dokuların yenilenmesi için gerekli olan bu yapı maddeleri, özellikle büyüme dönemindeki çocuklara gereklidir.
Beslenme eksiklikleri
Beslenme yetersizliği, enerji verici ve mineral maddelerin topluca eksikliği, kötü beslenme ise yapı maddelerinden birinin (herhangi bir vitamin gibi) eksikliğidir.
Aslında kötü beslenme ve beslenme yetersizliği, özellikle yaşama düzeyi düşük ülkelerde, bir arada görülür.
Vitaminlerin ve mineral maddelerin eksikliği
Günlük beslenmede mineral madde ve vitamin eksiklikleri, metabolizmayı etkileyerek çeşitli hastalıkların gelişmesine neden olurlar. Bunlara «beslenme yetersizliği hastalıkları» adı verilir. Sözgelimi, D vitamini eksikliği raşitizme yolaçar.
Emilim bozuklukları
Beslenme eksikliği hastalıklarını geliştiren bir başka etmen de, maddelerin barsaklardan emilme-meleridir. Sözgelimi Bl2 vitaminin günlük beslenmede yeterli derecede bulunmasına karşın, midede normalde bulunan bir özümseme salgısı (iç etmen ya da Castle etmeni) bulunmadığı için barsak-tan emilmemesi, Biermer kansızlığına yolaçar.
Aşırı madde yitimi
Daha ender raslanmasma karşılık, bazı beslenme hastalıklarına da, herhangi bir maddenin aşırı yitimi yolaçar. Sözgelimi, kanamalar sonucu ortaya çıkan demir eksiklikleri, demir eksikliği kansızlığına yolaçar.kaynak
Rapor Et
Eski 23 Kasım 2009, 15:38

Besin maddeleri eksikliğinde meydana gelen hastalıklar nelerdir?

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yha arkadaşlar bu iste güzel deyi sanki bana yanlış gibi geio ama alıcam bilgiyi
Rapor Et
Eski 1 Ekim 2013, 15:31

hg

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Beslenme bozukluğunu yol açtığı başlıca hastalıklar nelerdir
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.145 saniyede (67.53% PHP - 32.47% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 22:35
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi