Arama

Kimyanın temel kanunları nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 1 Ekim 2012 Gösterim: 27.326 Cevap: 12
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Ekim 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kimyanın temel kanunu nedir?
EN İYİ CEVABI AsHiLaL verdi
1.Kütlenin Korunumu Kanunu: Tepkimeye giren maddelerin kütleleri toplamı her zaman ürünlerin kütleleri toplamına eşittir. Kimyasal tepkimelerde kütle enerjiye dönüşmez. Çekirdek reaksiyonlarında ise kütle E=mc2 ye göre enerjiye dönüşebilir.
2.Katlı Oranlar Kanunu : Aynı tür elementlerden oluşan iki farklı bileşikte elementlerden birinin sabit miktarına karşılık diğerinin degisen miktarına katlı oran denir.

Sponsorlu Bağlantılar
Sabit Oranlar Yasası : 1799 yılında Proust elementler birbirleri ile bileşik oluştururlarken belli oranda birleştiklerini buldu. Bugün sabit oranlar yasası olarak bilien yasaya göre “bir element başka bir elementle birleşerek bileşik oluşturduklarında bileşik içindeki elementlerin kütleleri oranı sabittir”. Buna göre; bir bileşik örneğin suyun 18 gramında 16 gram oksijen varken geri kalan 2 gramı hidrojendir. 9 gram su alınırsa bunun 8 gramı oksijen ve 1 gramı hidrojendir. Bu oran suyun ne şekilde elde edilmiş olura olsun kesinlikle değişmez.
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
20 Ekim 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

kimyanın temel kanunu nedir?

Kütlenin Korunumu Kanunu
Katlı Oranlar Kanunu
Sponsorlu Bağlantılar
Sabit Oranlar Kanunu

AsHiLaL - avatarı
AsHiLaL
Ziyaretçi
20 Ekim 2009       Mesaj #3
AsHiLaL - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
1.Kütlenin Korunumu Kanunu: Tepkimeye giren maddelerin kütleleri toplamı her zaman ürünlerin kütleleri toplamına eşittir. Kimyasal tepkimelerde kütle enerjiye dönüşmez. Çekirdek reaksiyonlarında ise kütle E=mc2 ye göre enerjiye dönüşebilir.
2.Katlı Oranlar Kanunu : Aynı tür elementlerden oluşan iki farklı bileşikte elementlerden birinin sabit miktarına karşılık diğerinin degisen miktarına katlı oran denir.

Sabit Oranlar Yasası : 1799 yılında Proust elementler birbirleri ile bileşik oluştururlarken belli oranda birleştiklerini buldu. Bugün sabit oranlar yasası olarak bilien yasaya göre “bir element başka bir elementle birleşerek bileşik oluşturduklarında bileşik içindeki elementlerin kütleleri oranı sabittir”. Buna göre; bir bileşik örneğin suyun 18 gramında 16 gram oksijen varken geri kalan 2 gramı hidrojendir. 9 gram su alınırsa bunun 8 gramı oksijen ve 1 gramı hidrojendir. Bu oran suyun ne şekilde elde edilmiş olura olsun kesinlikle değişmez.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Ağustos 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben soru arıyorum bu konudan
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Eylül 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
doğrumu
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ekim 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
doğrumu
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ekim 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
doğrumu benimki
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Ekim 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya bana soru lazım ya 10 tanecik KİMYANIN TEMEL KANUNLARI ile ilgili soruu...!!! yoamu bana soru vercek olna yawfff...... Msn Sad Msn Sad
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Ekim 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Deneysel verilerin yorumlanması ve bunlardan yeni hipotezlerin oluşturulmasının,bilimsel yöntem için neden esas olduğunu açıklayınız.

Yardım Edin Lütfen
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Kasım 2011       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kimyanın temel kanunları kütlenin korunumu kanunu , sabit ornalar kanunu,