Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

İdrar tahlili sonucu örneği verebilir misiniz?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 22 Ekim 2009 (00:34) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
25240 kez görüntülenmiş, 13 cevap yazılmış ve son mesaj 1 Haziran 2012 (10:40) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 1.00  |  Oy Veren: 1      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 22 Ekim 2009, 00:34

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
idrar tahlil sonucu örneği?
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

Alıntı:
idrarda lokosit
merhabalar.doğduğumdan beri sistit problemi yaşıyorum.şuanda 28 yaşındayım ve 2 ayda bir kendini yineliyor.iki gün önce tekrar idrar tahlili yaptırdım sonucu ise:
leu:++75
lökosit:8-10 eritrosit:4-5 epitel:bol çıkmış.beni bilgilendirirseniz sevinirim.gittiğim doktor problem olmadığını söyledi.şimdiden teşekkürler
Rapor Et
Reklam
Eski 22 Ekim 2009, 10:21

#2 (link)
MsXLabs Üyesi
The Unique - avatarı
İdrar tahlillerindeki kısaltmaların anlamları, açıklamaları..

Sg: Dansite (Yoğunluk)
Referans aralığı 1.010 ¦ 1.020 arasındadır. Bu aralıklar dışında olduğunda Refraktometre adı verilen cihazla tekrar ölçüm yapılır. İdrarın soğutulması ve idrarda protein atımı dansiteyi artıran faktörlerdir.

pH
Referans aralığı 4.8–7.4 arasında olmalıdır. Ortalama pH 6 olarak kabul edilebilir. Kan transfüzyonları, kusmalar, uzun süren soğuk banyo ve alkali yapıcı maddelerin fazla alımı idrar pH’ının artmasına neden olur. Şeker hastalığı, gut, lösemi, yüksek proteinli diyet, akut eklem romatizması, C vitamini eksikliği ve asidik ilaçların alınması idrar pH’ını azaltan nedenlerdir. konyaindex

LEU: Lökosit
İdrarda lökoside rastlanması patolojik etki olduğunu gösterir.

NIT: Nitrit
İdrarda nitrit bulunması nitrit üreten bakterilerin varlığını gösterir. konyaindex

PRO: Protein
Genellikle hamilelerde görülür. Normalde sık rastlanmaz. Normal hastalarda rastlanması böbrek rahatsızlığını gösterir. Ayrıca idrarla atılan proteinin tipi tanı için önemlidir. konyaindex

GLU: Glikoz
Negatif çıkması beklenir. Kanda aşırı derecede glikoz artarsa idrarda da çıkması beklenir. Ancak bazı hastalarda kanda glikoz fazla olsa bile idrarda görülmeyebilir. Şeker hastalığı, gebelik, uzun süre açlık ve kurşun zehirlenmesi idrarda glikoz düzeyinin artmasına neden olur.

KET: Keton
Genellikle aç kişilerde ortaya çıkar. Hasta ne kadar aç ise keton o kadar yüksektir. Ayrıca diyabetli hastalarda da rastlanır. Ateş, ishal ve şiddetli kusmalar da idrarda keton miktarını artırır. konyaindex

UBG: Ürobilinojen
Değeri <1 ‘dir.

BIL: Bilirubin
Normalde idrarda bulunmaz. Sarılık gibi durumlarda ortaya çıkar. konyaindex

ERY: Eritrosit
İdrarda kan olduğunu gösterir.

Rapor Et
Eski 12 Aralık 2009, 17:59

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
merhaba 34 yasında erkegim evliyım penis bölgemde ciddi derecede acı var ve sızlıyor sebebi nedir teşkr
Rapor Et
Eski 15 Aralık 2009, 17:41

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
idrar tahlili sonuclari

idrarda gebe olup olmadığımı öğrenemiyorum
Rapor Et
Eski 15 Aralık 2009, 17:53

#5 (link)
Sol Yanımın Sahibi
Yavru_Aslan - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

idrarda gebe olup olmadığımı öğrenemiyorum

İdrar Tahliliyle Öğrenemiyorsanız Bi Hastaneye Gidip Kan Tahlili Yaptırmanızda Yarar Var ..
Rapor Et
Eski 25 Aralık 2009, 20:51

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
idrarda lokosit
merhabalar.doğduğumdan beri sistit problemi yaşıyorum.şuanda 28 yaşındayım ve 2 ayda bir kendini yineliyor.iki gün önce tekrar idrar tahlili yaptırdım sonucu ise:
leu:++75
lökosit:8-10 eritrosit:4-5 epitel:bol çıkmış.beni bilgilendirirseniz sevinirim.gittiğim doktor problem olmadığını söyledi.şimdiden teşekkürler
Rapor Et
Eski 24 Ocak 2010, 19:50

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
normal idrar tahlili sonuclari
ph 5

yassı epitel 7
Rapor Et
Eski 16 Temmuz 2010, 16:07

idrarda enfeksiyon

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
dakik
4 haftalık gebeyim doktorum idrarda iltihap olduğunu söyledi. gebeliğimle ilgili tehlikeleri nelerdir?
Rapor Et
Eski 29 Temmuz 2010, 22:07

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
İdrar tahlili gebe olup olunmadığınaa sonuç verir mi ??
Rapor Et
Eski 24 Kasım 2010, 17:53

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
3 aylık bebeğimin thlil sonucu İYOT (İDRARDA) 21,20 bu sonuç normalmi
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.189 saniyede (75.06% PHP - 24.94% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 11:45
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi