Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

"Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim" atasözünün açıklaması nasıldır?

Gösterim: 74956 | Cevap: 55
Misafir
Cevaplanmış   |    10 Aralık 2009 19:47   |   Mesaj #1   |   
Ziyaretçi

"Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim" atasözünün açıklaması nasıldır?

bu atasözüyle lgii bir kompozisyyon yardımı alabılırsem çok sevinirim
En iyi cevap _KleopatrA_ tarafından gönderildi

Atasözü:
Adam ahbabından bellidir (Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu diyeyim).

Açıklaması:
İnsan daha çok anlaştığı, huyunu suyunu bildiği, sevdiği, yanında bulunmaktan hoşlandığı kimselerle arkadaşlık kurar; dostluk eder. Dolayısıyla bir kimsenin iyi ya da kötü olduğu, arkadaşlık kurduğu kimsenin kişiliğine bakılarak anlaşılabilir.

_KleopatrA_
10 Aralık 2009 20:00   |   Mesaj #2   |   
Ziyaretçi
Atasözü:

Açıklaması:
İnsan daha çok anlaştığı, huyunu suyunu bildiği, sevdiği, yanında bulunmaktan hoşlandığı kimselerle arkadaşlık kurar; dostluk eder. Dolayısıyla bir kimsenin iyi ya da kötü olduğu, arkadaşlık kurduğu kimsenin kişiliğine bakılarak anlaşılabilir.
Daisy-BT bu mesajı beğendi.
Daisy-BT
10 Aralık 2009 20:03   |   Mesaj #3   |   
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bu atasözüyle lgii bir kompozisyyon yardımı alabılırsem çok sevinirim

Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.
Arkadaşlarımız, her özellikleriyle olmasa da bazı alışkanlıkları, zevkleri, geçici ya da kalıcı beğenileri, yaşları, gelecek hedefleri, geçmiş yaşantıları, aile yapıları, eğitimleri ve daha sayılabilecek pek çok nedenle bize benzerler. Sözün anlamı da arkadaşımızın kimliğinden ,o arkadaşı tanıyan kişilerin bizim hakkımızda kolayca fikir sahibi olabileceğidir.
RuffRyders bu mesajı beğendi.
Misafir
22 Şubat 2010 22:04   |   Mesaj #4   |   
Ziyaretçi
arkadaşlar bana acil '' bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyim '' ile ilgili bi kompozisyon örneği lazım perşembe gününe kadar lütfen
Daisy-BT
22 Şubat 2010 22:25   |   Mesaj #5   |   
Ziyaretçi
Alıntı

arkadaşlar bana acil '' bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyim '' ile ilgili bi kompozisyon örneği lazım perşembe gününe kadar lütfen

Alttaki mesajlardan yararlanarak kompozisyonunuzu yazınız. Kompozisyon başkasına yazdırılmamalıdır. Siz, arkadaşlıklarınızdan örnek vererek, somut olay ve olgular ekleyerek size özel bir ödev hazırlamalısınız.

Alıntı
Daisy-BT adlı kullanıcıdan alıntı

Arkadaşlarımız, her özellikleriyle olmasa da bazı alışkanlıkları, zevkleri, geçici ya da kalıcı beğenileri, yaşları, gelecek hedefleri, geçmiş yaşantıları, aile yapıları, eğitimleri ve daha sayılabilecek pek çok nedenle bize benzerler. Sözün anlamı da arkadaşımızın kimliğinden ,o arkadaşı tanıyan kişilerin bizim hakkımızda kolayca fikir sahibi olabileceğidir.

Alıntı
_KleopatrA_ adlı kullanıcıdan alıntı

Atasözü:

Açıklaması:

anji
16 Mart 2010 18:12   |   Mesaj #6   |   
Ziyaretçi

atasözü burada

Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim atasözünün anlamı ve açıklaması nedir?

Duygu, düşünce ve davranışlarında benzerlik olan insanlar birbirleriyle arkadaşlık yaparlar. Ya da üzüm üzüme baka baka kararır ve biri diğerine benzer Ortak özellikleri olmayan insanlar zaten doğal olarak arkadaşlık yapamazlar. Bundan dolayı denilmiştir ki, kişi arkadaşına, dostuna benzer. Bana dostunu söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. Sevdiğimiz insana benzeriz, anne babamızla çok vakit geçirdiğimiz için anne babamıza benzeriz. Bunlar hep tecrübeyle sabittir. Hayat boyu etkilenir ve etkileriz.

Devamı: Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim
Misafir
14 Ekim 2010 14:54   |   Mesaj #7   |   
Ziyaretçi
bana arkadaşnı söyle sana kim olduğunu söylüyeyim acil hikayesi arkadaşlar
Daisy-BT
14 Ekim 2010 14:56   |   Mesaj #8   |   
Ziyaretçi
Alıntı

bana arkadaşnı söyle sana kim olduğunu söylüyeyim acil hikayesi arkadaşlar

alex_00
11 Kasım 2010 18:26   |   Mesaj #9   |   
Ziyaretçi
arakadaşlar nolur acill bana arkadaşın kim bn sana kim olduqunu soliim i soleyin nolur acill nolur !
Misafir
11 Kasım 2010 18:38   |   Mesaj #10   |   
Ziyaretçi
Duygu, düşünce ve davranışlarında benzerlik olan insanlar birbirleriyle arkadaşlık yaparlar. Ortak özellikleri olmayan insanlar zaten doğal olarak arkadaş bulamazlar.
Kişi arkadaşına benzer.
Bu atasözüne benzeyen bir atasözü vardır;Üzüm üzüme baka baka kararır. Örneğin; anne babamızla çok vakit geçirdiğimiz için onlara benzeriz.Hep başkalarından etkilenir ve başkalarını etkileriz.Bizim edindiğimiz arkadaşlar bizim karakterimizi öne çıkarır.Arkadaşlarımız ile karakteristik yapımızın aynı olması dıştan fark edilebilecek bir özelliktir.Bizim birbirimize benzememiz bizim kişiliğimizin aynı olduğunu belirtir.Bu yüzden bizim arkadaşlarımızın özelliklerinin bizde de olduğu düşünülür ve bizim özelliklerimizi arkadaşımızın özellikleri ile aynı olduğu görülür.
İnsan daha çok anlaştığı, huyunu suyunu bildiği, sevdiği, yanında bulunmaktan hoşlandığı kimselerle arkadaşlık kurar; Dolayısıyla bir kimsenin iyi yada kötü olduğu, arkadaşlık kurduğu kimsenin kişiliğine bakılarak anlaşılabilir.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:

"Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim" atasözünün açıklaması nasıldır? Konusuna Benzer Konular

Cevap: 2
Son Mesaj: 19 Eylül 2013 17:21
Cevap: 18
Son Mesaj: 28 Ekim 2012 12:12
Cevap: 10
Son Mesaj: 28 Eylül 2012 18:42
Facebook'ta bulunan "Arkadaşını Dürt" nedir?
Gönderen: EgeliAnil Forum: Soru-Cevap
Cevap: 14
Son Mesaj: 20 Nisan 2012 22:17
"Yerin kulağı vardır" atasözünün anlamı nedir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 1
Son Mesaj: 26 Temmuz 2011 23:58
Sayfa 0.369 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu