Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

"Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim" atasözünün açıklaması nasıldır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 10 Aralık 2009 (19:47) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
71429 kez görüntülenmiş, 54 cevap yazılmış ve son mesaj 4 Mayıs 2014 (16:38) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 2.86  |  Oy Veren: 35      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 10 Aralık 2009, 19:47

"Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim" atasözünün açıklaması nasıldır?

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bu atasözüyle lgii bir kompozisyyon yardımı alabılırsem çok sevinirim
En iyi cevap _KleopatrA_ tarafından gönderildi

ball_green Atasözü:
Adam ahbabından bellidir (Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu diyeyim).

ball_green Açıklaması:
İnsan daha çok anlaştığı, huyunu suyunu bildiği, sevdiği, yanında bulunmaktan hoşlandığı kimselerle arkadaşlık kurar; dostluk eder. Dolayısıyla bir kimsenin iyi ya da kötü olduğu, arkadaşlık kurduğu kimsenin kişiliğine bakılarak anlaşılabilir.
Rapor Et
Eski 10 Aralık 2009, 20:00

#2 (link)
_KleopatrA_
Ziyaretçi
_KleopatrA_ - avatarı
ball_green Atasözü:

ball_green Açıklaması:
İnsan daha çok anlaştığı, huyunu suyunu bildiği, sevdiği, yanında bulunmaktan hoşlandığı kimselerle arkadaşlık kurar; dostluk eder. Dolayısıyla bir kimsenin iyi ya da kötü olduğu, arkadaşlık kurduğu kimsenin kişiliğine bakılarak anlaşılabilir.
Rapor Et
Eski 10 Aralık 2009, 20:03

#3 (link)
Daisy-BT
Ziyaretçi
Daisy-BT - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

bu atasözüyle lgii bir kompozisyyon yardımı alabılırsem çok sevinirim
Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.
Arkadaşlarımız, her özellikleriyle olmasa da bazı alışkanlıkları, zevkleri, geçici ya da kalıcı beğenileri, yaşları, gelecek hedefleri, geçmiş yaşantıları, aile yapıları, eğitimleri ve daha sayılabilecek pek çok nedenle bize benzerler. Sözün anlamı da arkadaşımızın kimliğinden ,o arkadaşı tanıyan kişilerin bizim hakkımızda kolayca fikir sahibi olabileceğidir.
Rapor Et
Eski 22 Şubat 2010, 22:04

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
arkadaşlar bana acil '' bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyim '' ile ilgili bi kompozisyon örneği lazım perşembe gününe kadar lütfen
Rapor Et
Eski 22 Şubat 2010, 22:25

#5 (link)
Daisy-BT
Ziyaretçi
Daisy-BT - avatarı
Alıntı:

arkadaşlar bana acil '' bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyim '' ile ilgili bi kompozisyon örneği lazım perşembe gününe kadar lütfen
Alttaki mesajlardan yararlanarak kompozisyonunuzu yazınız. Kompozisyon başkasına yazdırılmamalıdır. Siz, arkadaşlıklarınızdan örnek vererek, somut olay ve olgular ekleyerek size özel bir ödev hazırlamalısınız.

Alıntı:
Daisy-BT adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Arkadaşlarımız, her özellikleriyle olmasa da bazı alışkanlıkları, zevkleri, geçici ya da kalıcı beğenileri, yaşları, gelecek hedefleri, geçmiş yaşantıları, aile yapıları, eğitimleri ve daha sayılabilecek pek çok nedenle bize benzerler. Sözün anlamı da arkadaşımızın kimliğinden ,o arkadaşı tanıyan kişilerin bizim hakkımızda kolayca fikir sahibi olabileceğidir.
Alıntı:
_KleopatrA_ adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

ball_green Atasözü:

ball_green Açıklaması:
Rapor Et
Eski 16 Mart 2010, 18:12

atasözü burada

#6 (link)
anji
Ziyaretçi
anji - avatarı
Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim atasözünün anlamı ve açıklaması nedir?

Duygu, düşünce ve davranışlarında benzerlik olan insanlar birbirleriyle arkadaşlık yaparlar. Ya da üzüm üzüme baka baka kararır ve biri diğerine benzer Ortak özellikleri olmayan insanlar zaten doğal olarak arkadaşlık yapamazlar. Bundan dolayı denilmiştir ki, kişi arkadaşına, dostuna benzer. Bana dostunu söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. Sevdiğimiz insana benzeriz, anne babamızla çok vakit geçirdiğimiz için anne babamıza benzeriz. Bunlar hep tecrübeyle sabittir. Hayat boyu etkilenir ve etkileriz.

Devamı: Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim
Rapor Et
Eski 14 Ekim 2010, 14:54

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bana arkadaşnı söyle sana kim olduğunu söylüyeyim acil hikayesi arkadaşlar
Rapor Et
Eski 14 Ekim 2010, 14:56

#8 (link)
Daisy-BT
Ziyaretçi
Daisy-BT - avatarı
Alıntı:

bana arkadaşnı söyle sana kim olduğunu söylüyeyim acil hikayesi arkadaşlar

Rapor Et
Eski 11 Kasım 2010, 18:26

#9 (link)
alex_00
Ziyaretçi
alex_00 - avatarı
arakadaşlar nolur acill bana arkadaşın kim bn sana kim olduqunu soliim i soleyin nolur acill nolur !
Rapor Et
Eski 11 Kasım 2010, 18:38

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Duygu, düşünce ve davranışlarında benzerlik olan insanlar birbirleriyle arkadaşlık yaparlar. Ortak özellikleri olmayan insanlar zaten doğal olarak arkadaş bulamazlar.
Kişi arkadaşına benzer.
Bu atasözüne benzeyen bir atasözü vardır;Üzüm üzüme baka baka kararır. Örneğin; anne babamızla çok vakit geçirdiğimiz için onlara benzeriz.Hep başkalarından etkilenir ve başkalarını etkileriz.Bizim edindiğimiz arkadaşlar bizim karakterimizi öne çıkarır.Arkadaşlarımız ile karakteristik yapımızın aynı olması dıştan fark edilebilecek bir özelliktir.Bizim birbirimize benzememiz bizim kişiliğimizin aynı olduğunu belirtir.Bu yüzden bizim arkadaşlarımızın özelliklerinin bizde de olduğu düşünülür ve bizim özelliklerimizi arkadaşımızın özellikleri ile aynı olduğu görülür.
İnsan daha çok anlaştığı, huyunu suyunu bildiği, sevdiği, yanında bulunmaktan hoşlandığı kimselerle arkadaşlık kurar; Dolayısıyla bir kimsenin iyi yada kötü olduğu, arkadaşlık kurduğu kimsenin kişiliğine bakılarak anlaşılabilir.
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.195 saniyede (73.27% PHP - 26.73% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 11:46
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi