MsXLabs
2005-2016
Soru-Cevap forumunda yer alan Misafir tarafından açılmış Serçeler nasıl beslenir ve nasıl yaşarlar? konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: serçe kuşu kışın nasıl beslenir... Etiketler:
  • serçe kuşu ne yer
  • serçeler ne yer
CEVAP VAR

Serçeler nasıl beslenir ve nasıl yaşarlar?

Gösterim: 75.579 | Cevap: 94
27 Aralık 2009 18:07   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
serçe kuşu kışın nasıl beslenir
Sponsorlu Bağlantılar
En iyi cevap Gülşen Boztepe tarafından gönderildi

Ben ve eşim yaklaşık 6 aydır evimizde serçe besliyoruz:)

Yavruyken bulduk ve evimize aldık. İlk 1 ay onu elimizle besledik daha sonra kendi beslenmeye başladı. Küçük bir parça petibör bisküviyi sütle karıştırıp (içine birazda yumurta sarısı koyup) mama haline getirin. Yavruyken yemek yemeyi bilmediği ve korku nedeniyle yabancıl olduğu için ona herhangi birşeyle beslemek zor olduğu için, genelde ince bir kürdanı petibörlü mamasına batırıp gagasını açıp yedirmeye çalışıyorduk. Daha sonraki dönemlerde petibörlü kürdanı görünce mama olduğunu anlayıp kendi kendine gagasını açmaya başladı:) Yalnız aynen küçük bebekler gibi çok sık acıkıyorlar, buna dikkat edin. Ben neredeyse her yarım saattir bir ona mamasını veriyordum, kürdanı görünce ağzı kıpırdanmaya başlıyordu:) Bu arada yine temiz bir kürdanı suya batırıp ucundaki su damlasını gagasını açarak vermeyi ihmal etmeyin çünkü mama yemeği bilmediği gibi su içmeyi de bilmiyorlar:) Dediğim gibi 1 ay sonra kendileri yemeye-içmeye başlıyorlar. Bu arada mama dönemi bittikten sonra biz onu kanarya-muhabbet yemi ile besledik ve şu anda hala bu yemi kullanıyor. (Yalnız dikkat edin bahsettiğim yem renkli-granül şeklinde olan değil, uzun ince kabuklu olanlardan) Ne gariptir ki bebeklik dönemleri biter bitmez kendi öz doğalarına dönüyor, yabanileşiyorlar... Şu anda hala bakıyoruz ama sevmek pek mümkün olmuyor:) Kafesinin kapısını açıp kendi haline bırakıyoruz, çıkıyor, geziyor, etrafı kurcalıyor, gagalıyor ve acıkınca yine kafesine dönüyor. Serçe dışında evimizde Sultan Papağanı ve Muhabbet Kuşu da var, fakat serçe hiçbiriyle iletişim kurmuyor. Biz ve diğer kuşlar dahil herkesi tehtid olarak görüyor ve hep savunma moduna giriyor. Bu arada büyüdüklerinde gagaları çok kuvvetleniyor ve ısırmaya çalıştığında oldukça acıtıyor. Serçenizin büyüdüğünü de zaten gagasından takip edebilirsiniz. Yavru serçenin gagasının kenarları palyaço ağzı gibi kıvrımlı ve geniş oluyor, büyüdükçe o kıvrım sona eriyor ve normal gaga şeklini alıyor. Bizim kızımız şu anda ergin ve çok ama çok tatlı. Dokunup öpemesekte, elimize alıp sevemesekte uzaktan sevmekte çok güzel. O kadar sevimli ki... Ben umudumu kaybetmiyorum, birgün o da evcilleşecek inşallah:)

(2015-11-30T21:09:33+02:00)
Misafir
27 Aralık 2009 18:11   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
serçeler kışın nasıl yaşar
Misafir
13 Ocak 2010 20:41   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
serçeler ne ile beslenir nerde yaşar
Misafir
6 Şubat 2010 12:30   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
abii serçe yakalasam evde yaşarmı yaşarsa neler vermem lazım evin içinde dolaşırmmım ve nasıl yakalarım lütfenn cevapppp
Misafir
19 Şubat 2010 16:52   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı

serce kusu nasil beslenir

serçe nasıl canlı olarak yakalanır söylrmisiniz lütfen
Misafir
23 Mayıs 2010 22:12   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

hızlı cezap

evimin bir bahçesi var orda serçe tutuyorum bahçeye eleği koydum altına da ufalanmış ekmek koydum ilk önceleri birçok serçe altına giriyordu ama son yakaladığım serçenin kuyruğu yanlışlılıkla koptu ve o günden sonra bir daha serçe gelmedi. ne oldu bilmiyorum diğer serçelere anlattı mı ne oldu vallaha bilmiyorum. neden gelmiyor, dikkatlerini nasıl ve neyle çekerim lütfen tecrübeli birisi bana söylesi hızlı bir cevap bekliyorum. ha bir sorum daha olacak elekte kkendini çarpa çarpa öldürür mü eleğin yanlarına pamuk koysam bir şey olur mu elekte sıkılırmı lütfen söyleyin
Misafir
5 Temmuz 2010 18:40   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
iyi günler, ben ablama giderken önüme serçe yavrusu düştü bi cesaretle yuvadan uçmaya kalkmış belli etrafa bakındım yuva varmı diye fakat binanın en üst tepesinde 1 tane büyük serçe vardı mahallemizde kedi çok bırakırsam kedi yer diye aldım yanıma ablama götürdüm ilk gün çok cansız duruyodu bişey yemiyodu annemle zorla ıslatılmış ekmek ayıklanmış kuş yemi yedirdik annem kuşun ağzını açtı ben yemi boğazına kadar attım ertesi gün daha canlıydı çok olmasada etrafta uçmaya çalışıyodu çok ilgilendim ayıklanmış yemi önüne koydum gösterdim karınca yedirdim musluktan su içirdim çabuk öğrendi her şeyi kolay kolay yem yiyemesede meyve falan koydum önüne didik dikik edip yedi biraz daha uzun mesafe uçabiliyo göğsünde kanadının altında boynunda daha yeni tüyler çıkıyo gayet sağlıklı bazen kafese koyup balkona koyuyorum diğer serçeleri görsün güneş alıp kemikleri güçlensin diye biraz daha büyüyüp uçmayı öğrenince salıcam fakat evcil kuş gibi oldu omuzumdan inmiyo elimden yem yiyo elbisemin içinde uyuyo korkmaması için elimden geleni yapıyorum fakat salınca yiceğini bulamaz diye falan endişeliyim içgüdüleri kuvvetlidir inş.
Misafir
19 Ekim 2010 17:25   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Serçe, Passeridae (serçegiller) familyasından, insanlara yakın çevrelerde yaşayan, göçücü olmayan, konik gagalı kuş türlerine verilen ad. Familyası: Serçegiller (Passeridae). Yaşadığı yerler: İnsanlara yakın çevrelerde ve tarlalarda. Özellikleri: Konik gagalı, tombul vücutlu, ötücü bir kuş. Sürüler hâlinde de bulunurlar. Tâne, meyve ve böcek yer. Göçmen değildir. Ömrü: 40 yıl kadar. Çeşitleri: Evcil serçe, bataklık serçesi, ağaç serçesi, dağ serçesi, kaya serçesi, altın serçe meşhurlarıdır.

11-12 cm boyunda, 50 kadar türü vardır. Büyük sürüler meydana getirirler. Tane, meyve ve böceklerle beslenirler.Bazan ekinlere büyük zarar verirler. Ağaçlara , kovuklara, çatı altlarına derme çatma yuvalar yaparlar. Boş kırlangıç yuvalarına da yerleşirler.

Avrupa ve Asya ve bilhassa Afrika da büyük sürüler halinde dolaşırlar. Amerika ve Avustralya'ya sonradan götürülmüşlerdir. Genellikle kahverengi, siyah ve boz renklidirler. Afrika'da pirinç tarlalarına büyük zarar yapan altın serçe sarı tüylüdür. İnsanların çevresinde yaşayan evcil serçe'nin, sırt ve kanatları kahverengi, karın kısmı gridir. Gerdanında siyah bir leke bulunur.
Dişiler daha sönük renklidir.

Dişi, kahverengi benekli 4-5 adet beyaz yumurta yumurtlar. Kuluçka süresi 11-12 gün sürer. Yavrular yumurtadan çıktıktan iki hafta sonra yuvayı terk ederler. Eşler bir yaz süresince 3-4 defa yavru çıkarırlar. Tırtıl ve böcekleri yediklerinden dolayı faydalı sayılırlarsa da, ekinlere olan zararları daha fazladır.
Gülşen Boztepe
21 Kasım 2010 19:06   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Bizde evimizde serçe besliyoruz, merak ettiğiniz herşeyi sorabilirsiniz.

Ben ve eşim yaklaşık 6 aydır evimizde serçe besliyoruzMsn Happy

Yavruyken bulduk ve evimize aldık. İlk 1 ay onu elimizle besledik daha sonra kendi beslenmeye başladı. Küçük bir parça petibör bisküviyi sütle karıştırıp (içine birazda yumurta sarısı koyup) mama haline getirin. Yavruyken yemek yemeyi bilmediği ve korku nedeniyle yabancıl olduğu için ona herhangi birşeyle beslemek zor olduğu için, genelde ince bir kürdanı petibörlü mamasına batırıp gagasını açıp yedirmeye çalışıyorduk. Daha sonraki dönemlerde petibörlü kürdanı görünce mama olduğunu anlayıp kendi kendine gagasını açmaya başladıMsn Happy Yalnız aynen küçük bebekler gibi çok sık acıkıyorlar, buna dikkat edin. Ben neredeyse her yarım saattir bir ona mamasını veriyordum, kürdanı görünce ağzı kıpırdanmaya başlıyorduMsn Happy Bu arada yine temiz bir kürdanı suya batırıp ucundaki su damlasını gagasını açarak vermeyi ihmal etmeyin çünkü mama yemeği bilmediği gibi su içmeyi de bilmiyorlarMsn Happy Dediğim gibi 1 ay sonra kendileri yemeye-içmeye başlıyorlar. Bu arada mama dönemi bittikten sonra biz onu kanarya-muhabbet yemi ile besledik ve şu anda hala bu yemi kullanıyor. (Yalnız dikkat edin bahsettiğim yem renkli-granül şeklinde olan değil, uzun ince kabuklu olanlardan) Ne gariptir ki bebeklik dönemleri biter bitmez kendi öz doğalarına dönüyor, yabanileşiyorlar... Şu anda hala bakıyoruz ama sevmek pek mümkün olmuyorMsn Happy Kafesinin kapısını açıp kendi haline bırakıyoruz, çıkıyor, geziyor, etrafı kurcalıyor, gagalıyor ve acıkınca yine kafesine dönüyor. Serçe dışında evimizde Sultan Papağanı ve Muhabbet Kuşu da var, fakat serçe hiçbiriyle iletişim kurmuyor. Biz ve diğer kuşlar dahil herkesi tehtid olarak görüyor ve hep savunma moduna giriyor. Bu arada büyüdüklerinde gagaları çok kuvvetleniyor ve ısırmaya çalıştığında oldukça acıtıyor. Serçenizin büyüdüğünü de zaten gagasından takip edebilirsiniz. Yavru serçenin gagasının kenarları palyaço ağzı gibi kıvrımlı ve geniş oluyor, büyüdükçe o kıvrım sona eriyor ve normal gaga şeklini alıyor. Bizim kızımız şu anda ergin ve çok ama çok tatlı. Dokunup öpemesekte, elimize alıp sevemesekte uzaktan sevmekte çok güzel. O kadar sevimli ki... Ben umudumu kaybetmiyorum, birgün o da evcilleşecek inşallahMsn Happy

Misafir
15 Ocak 2011 21:20   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Reklam
bizde 1 senedir serçe besliyoruz 1 2 haftadan beri serçe dururp dururken sallanıyor ayakta duramıyor başı dönüyo gibi oluyo ölcek diye korkuyorum serçelerden anlayan biri varsa lütven yardım etsin çok seviyorum serçeyi alıştım iyice ölürse çok üzülürüm
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj: